Adaptace kočky na nové prostředí: Jak přivítat nového mazlíčka

Kotě se smutným výrazem v košíku


15. 2. 2019

-->

Pokud hledáte nového kočičího spolubydlícího, nebo už na vás dokonce někde čeká, nezapomeňte mu připravit správné přivítání. Kromě kvalitní výbavy, krmiva a hraček je důležité vědět, jak se k nové kočičce chovat a jak jí usnadnit adaptaci v novém prostředí.

1. Plyšák, deka či hračky proti stesku

Stěhování od rodičů či odloučení od našich blízkých není příliš příjemné, alespoň v prvních dnech. Stejně to vnímají i zvířata. Domluvte se s chovatelem či předchozím majitelem, aby měly s sebou kočičky do nového domova něco svého, co jim bude připomínat minulý domov. Budou se cítit v bezpečí a nové prostředí je nebude tolik stresovat.

Kotě s hračkou – rybička na provázku

2. Jedna místnost to jistí

Vytipujte si jednu místnost v bytě či domě, kde kočičku „vypustíte“. Pokud je plašší a stydlivější, nechte ji klidně první den jen v této jedné místnosti. Až se trochu rozkouká, pouštějte ji do dalších částí domácnosti. Nebude to pro ni tak velký šok.

Chcete si pořídit štěně? NEPŘEHLÉDNĚTE!

Sepsali jsme pro vás 40stránkový e-book pro všechny nastávající páníčky.

Sepsáno na základě našich zkušeností

Potřebné informace přelouskáte snadno za jeden víkend, získáte přitom informace, které hledáte, uceleně na jednom místě. Sepsali jsme ji na základě našich zkušeností a odborných informací.

Kniha mimo jiné obsahuje

  • Jak vybrat psí plemeno
  • Jak najít chovatele a chovatelskou stanici
  • Jak připravit na štěně domácnost
  • Jak přivítat štěně doma
  • Vývoj a výcvik psa v prvním roce života

A jak postupovat při vypouštění? Jednoduše otevřete dvířka přepravky a čekejte. Až bude kočka chtít, sama se vydá na první prohlídku.

Mějte s kočičkou trpělivost, až bude chtít z přepravky, vyleze

3. Seznamujte se postupně

Máte velkou rodinu nebo vás žije více v jedné domácnosti? Seznamujte se s kočičkou postupně. Myslete na to, že bude „vyjukaná“ z nového prostředí a 4 cizí lidé na ni mohou být příliš. To stejné platí i u malých dětí a jiných domácích zvířátek. Vyhýbejte se prudkým pohybům a hlasitým zvukům. Kočka bude ostražitá, a jakmile ji něco vyleká, vezme nohy na ramena. Raději pomalu a s klidem.

Kotě ležící na zádech

4. Ukažte ji misky s vodou, jídlem a záchůdek

Pokud jste pro umístění záchodku a misek vybrali specifické místo, ukažte jej kočičce. Samozřejmě opatrně a až potom, co se trochu rozkouká. V žádném případě nechytejte kočku násilím a nenuťte ji chodit někam, kam nechce. Kočka se může polekat a vy utrpíte hned několik škrábanců.

5. Ponechte jí přepravku jako útočiště

Mnoho koček má tendenci se schovávat v přepravce. Cítí se tam bezpečně a pohodlně. Proto jakmile vyleze ven, neodnášejte přepravku a neschovávejte ji. Klidně ji ponechte na místě i několik dní. Pro klid vaší i její duše.

Buďte trpěliví a nespěchejte. Uvidíte, že za chvíli si u vás nová kočička zvykne, a než se nadějete, bude to váš nový parťák do nepohody.

Už jako malá jsem propadla zvířecímu světu. Sedávala jsem hodiny u National Geographic a Animal Planet a vypisovala si horlivě všechny zajímavosti ze zvířecí říše. A nadšení mi zůstalo dodnes.
Díky mým milovaným chlupáčům - psovi Matesovi a dvou kočičím sourozencům - můžu dnes jako copywriterka Rezavá liška sdílet své zkušenosti s ostatními a pomáhat tak začínajícím majitelům.

Máte dotaz nebo radu?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

2 komentáře

  • Kocourek says:

    Dobrý den, prosím o radu. Našli jsme v dešti pobíhat zuboženého kocourka a vzali ho k sobě. Navštívili jsme veterináře a teď se u nás léčí se zánětem průdušek. Dali jsme oznámení o nalezení na Fb a zjistili, že kocourek patří k jednomu nedalekému penzionu, kde mají spoustu dalších koček, sice je krmí, ale systémem „kdo dřív přijde“, jinak se nestarají, neodčervují, neočkují, nekastrují a je jim jedno, jestli se nějaká zatoulá nebo se jí něco stane… Dotyčný penzion dělá mrtvého brouka, i když oznámení četli… Kocourek k nám okamžitě přilnul a my bychom se o něj rádi starali dál. A nyní k dotazu: po vyléčení bychom rádi nechali kocourka běhat venku, je zvyklý, a zároveň mu u nás vytvořili zázemí. Ale nevíme, jak napomoci tomu, aby se k nám vracel… Předem děkuji za radu. S pozdravem, T. Kopecká

    • Mazloun.cz says:

      Dobrý den,

      jsme rádi, že jsou lidé jako vy. Kočka se obvykle domu vrací – pro potravu, pro pomazlení a pro bezpečný spánek. Pokud ji tedy vytvoříte doma potřebné zázemí, neměli bychom strach o její návraty. Dejte ale ochočení nějaký čas.

  • -->