Ampulárie – oblíbení šneci sladkovodních akvárií (1. díl)

Ampulárie, šneci sladkovodních akvárií
-->

Většina akvaristů si domů svou první ampulárii přinese čistě ze zvědavosti. Láká je její atraktivní vzhled a údajná netečnost k rostlinám v akvárium. Někdy bývá obchodníky doporučována i jako účinný likvidátor zelených řas. Ale není ampulárie jako ampulárie…

Hned na úvod je potřeba zdůraznit, že v našich obchodech jsou běžně k dostání hned tři druhy ampulárií: Pomacea diffusa (ampulárie argentinská), Pomacea canaliculata a Marisa cornuarietis (ampulárka okružákovitá). Poslední jmenovanou poznáte velmi snadno: má zploštělou ulitou, hnědé nebo hnědobílé barvy (ale i žluté, bělavé atd.). Ale P. diffusa a P. canaliculata o sebe odlišíte jen velmi obtížně. Nejčastěji jsou k dostání ve žluté formě, ale občas se setkáte i s přírodní variantou (hnědo-bílá) a dalšími barevnými variacemi. Barva není pro určování druhu důležitá.

Ampulárie v akváriu

Ampulárie v akváriu

Dobré rady pro nákup ampulárií

Pro akvaristy vlastnící akvárium s rostlinami je vhodná pouze P. diffusa. Tento druh má totiž velmi jemné a měkké zuby, které nedokáží poškodit ani ty nejjemnější rostliny. Od předchozího druhu ji poznáte podle mírně hranatější ulity. Ne vždy je to ale možné a v obchodě vám většinou neporadí, proto doporučuji kupovat ampulárie pouze od důvěryhodných prodejců a soukromých chovatelů. Při nákupu si dejte pozor na zdraví ulity.

Chcete si pořídit štěně? NEPŘEHLÉDNĚTE!

Sepsali jsme pro vás 40stránkový e-book pro všechny nastávající páníčky.

Sepsáno na základě našich zkušeností

Potřebné informace přelouskáte snadno za jeden víkend, získáte přitom informace, které hledáte, uceleně na jednom místě. Sepsali jsme ji na základě našich zkušeností a odborných informací.

Kniha mimo jiné obsahuje

  • Jak vybrat psí plemeno
  • Jak najít chovatele a chovatelskou stanici
  • Jak připravit na štěně domácnost
  • Jak přivítat štěně doma
  • Vývoj a výcvik psa v prvním roce života

Pokud je oprýskaná, popraskaná nebo dokonce děravá, svědčí to o dlouhodobém nedostatku vápníku při chovu a někdy je poškození tak rozsáhlé, že zakoupený šnek i při nejlepší možné péči brzy zahyne. Nikdy nekupujte ani zvířata ležící na dně víčkem vzhůru. Ampulárie se totiž potřebují čas od času nadechnout vzdušného kyslíku a pokud je neopatrná obsluha do nádrže z pytlíku nešetrně vysype, může se stát, že se nedokáží včas převrátit a dostat k hladině a uhynou.

Podmínky pro chov ampulárií

Ampulárie můžete chovat v akváriu společně s rybami nebo samostatně ve vhodně zařízené nádrži. Počítejte ale s tím ,že produkují velké množství trusu a kalí vodu. Ve společné nádrží proto počítejte na jednoho živočicha s 30-40 litry a v oddělené s 10-15ti. Podmínkou je kvalitní filtrace a pravidelná výměna vody.

Při chovu zároveň s rybami je třeba dát pozor pouze na plžožravé druhy. Zvědavé a aktivní ryby (mečovky, mechové parmičky apod.) ampuláriím nevadí. Někdy se je sice pokoušejí štípat do tykadel, ale plži se je velice rychle naučí ukrývat v ulitě, případně se na chvíli do ulity stáhnou celé a zabarikádují se proti zvědavcům s pomocí speciálního víčka. Problémem nejsou ani rychle se pohybují druhy, které šnečky doslova odmrští na druhou stranu akvária (přísavka thajská). Zdraví jedinci se dokáží za pomoci silné nohy opět obrátit a dobře vyživovaná ulita nepopraská.

Zavíčková ampulárie

Zavíčková ampulárie

Vhodná potrava pro ampulárie

Tím se dostáváme k otázce potravy. Krmení ampulárek není náročné. Konzumují běžné krmivo pro ryby, tablety, řasy, mrtvé ryby a celou řadu zeleniny (salátovou okurku, spařené salátové listy, špenát, mrkev, kedlubnu atd.). Nebuďte překvapeni, když se na nabízenou zeleninu nevrhnout hned. Hlavně okurka mrkev musí ve vodě nějakou dobu ležet (obvykle přes noc), než o ni projeví zájem. Při krmení počítejte s tím, že o zelenou stravu budou mít zájem i další obyvatelé akvária, např. krunýřovci, mečovky, parmičky, přísavky a spousta dalších. Krmíme 2-3x týdně tak, aby byly všechny rostlinné zbytky spotřebovány do dvou dnů.

Při pravidelném krmení je docela dobře možné, že i šneci druhu canaliculata ztratí zájem o pěstované akvarijní rostliny. U tvrdošíjných jedinců vám ale nezbude nic jiného, než je přemístit do samostatného akvária.

Pevná ulita potřebuje dostatek vápníku. Ten ampulárky získávají nejčastěji ze sépiové kosti: kousek sépiovky vhoďte na hladinu a plži si z něj sami vezmou vše potřebné. Ne vždy ale projeví o tento zdroj zájem. Další možností jsou kalciové tablety zakoupené v lékárně nebo prášková křída přimíchaná do vody. Do nádrže můžete přidat i ulity mořských mlžů nebo kousek vápence. Ale připravte se na to, že jemnolisté a rychlerostoucí rostliny nemusí zvýšenou tvrdost vody tolerovat a odumřou.

Když zajistíte ampuláriím vhodnou potravu, moc jim toho už ke spokojenosti nechybí. Snad jen správná teplota vody a trocha vzduchu. Ale o tom zase příště. Taky vám prozradím, jak tyhle nádherné šnečky rozmnožovat a poodhalím roušku tajů jejich chování.

Jsem takový neposedný človíček, který rád neustále zkouší nové věci,a o všechny užitečné informace se hned rozdělí s ostatními. Takový neposedný zvídavec, co dělá věci často úplně jinak, než ostatní. Mám doma všechno možné od akvarijních rybek po gekončíky a zelenou džungli na parapetech, takže se opravdu nikdy nenudím. Když mi přece jen trochu času zbude, s chutí si zatančím něco z orientu nebo tvořím různé drobnosti do útulného bytu.

Máte dotaz nebo radu?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

25 komentářů

Podobné články