Ampulárie – oblíbení šneci sladkovodních akvárií (2. díl)

O tom, jak si pořídit do akvária krásně vypadajícího šnečka a na co všechno dát pozor při jeho chovu, jsme si pověděli v minulém článku. Dnes se k podmínkám chovu vrátíte už jen doplňkově, zato si povíme spoustu zajímavostí o rozmnožování a chování ampulárií.

Teplota a vzdušný prostor

Správná velikost akvária a vhodná potrava je pro vodní šneky velmi důležitá, ale nesmíme zapomínat ani na správnou teplotu vody. Ampulárie jsou šneci tropických oblastí z celého světa.

Ampulárie v akváriu

Ampulárie v akváriu

Ideální teplota vody se proto uvádí mezi 18-24 °C. Při 18°C budou ale téměř neaktivní a stěží přežijí jeden rok života. Při 22-24 °C budou o poznání čilejší, s chutí k rozmnožování a dožít se mohou i 3-4 let.

Nádrž s ampuláriemi musí být dobře zakrytá. Jsou to totiž náruživí cestovatelé a pokud je objevíte pozdě, nepomůže jim ani důkladné zavíčkování. Mezi víkem nádrže a hladinou musí být také několik centimetrů vzduchu. Pokud plánujte ampulárie rozmnožovat, počítejte alespoň z deseti.

Rozmnožování ampulárií

Někdy se o ampuláriích tvrdí, že se v běžném akváriu nerozmnožují. To není tak docela přesné. Lepší by bylo říci, že se nepřemnožují. Kladou totiž hrozen bělavých až oranžových vajec kousek nad hladinu a líhnutí mladých trvá 3-4 týdny. Pokud tedy nemáte o malé šnečky zájem, stačí vajíčka jednoduše odstranit.

Pokud naopak o mláďata stojíte, můžete je jednoduše ponechat na místě a počkat, až se malí šneci vyklubou. Někteří akvaristé doporučují hrozen odstranit a přemístit na plovoucí předmět do jiné nádrže,

ale pokud neplánujete velkochov, nedoporučuji to. Zaprvé můžete vajíčka přenášením snadno poškodit a zadruhé v čerstvě založeném akváriu nemají mláďata dostatek řas a další přirozené potravy, které je v běžné nádrži spousta. Vylíhnutí šnečci jsou poměrně velcí, takže jim většina ryb neublíží. Větší ochranu jim poskytne velký trs plovoucích rostlin nebo důkladně osázená zadní stěna akvária. Jinak se o ně nemusíte vůbec starat.

Hrozen vajíček ampulárií pod krytem akvária

Hrozen vajíček ampulárií pod krytem akvária

Zajímavé je, že ampulárie nejsou hermafrodité, jako většina plžů, ale gonochoristé. K páření a kladení vajec proto samec i samice. Protože se ale pohlaví u ampulárií rozezná jen těžko, doporučuji koupit minimálně 4-5 jedinců, jen tak máte (skoro) jistotu, že budou ve skupině zastoupena obě pohlaví.

Zvláštnosti v chování ampulárií

Někteří akvaristé označují ampulárie za nejzajímavější objekt akvária. Nejzvláštnější je na nich asi jejich nadechování: vyšplhají po skle těsně pod hladinu, vystrčí chobot a začnou houpavými pohyby pumpovat vzduch. Někdy se pak ze stěny odlepí a volným pádem sestoupí na dno nádrže, kde pokračují v průzkumu terénu. Jsou také poměrně rychlé, zvlášť při podávání potravy, což pravidelně překvapuje moje návštěvy.

Někdy se rozhodnou dát si třeba na půl dne šlofíka, zavíčkují se na dně nádrže a přestanou reagovat. Někdy je akvaristé považují za mrtvé a vyhodí, ale to je chyba. Pokud si nebude jistí, šnečka vytáhněte a přičichněte k němu. Pokud zapáchá, nedá se už nic dělat, ale pokud ne, vraťte ho zpět a určitě se velmi brzy zase rozleze.

Blíží se konec poznáte také podle chování. Starý šnek většinou začne odmítat potravu, je apatický a jen čas od času se vyleze nadechnout. Smrt je otázkou několika dní. Ale ampulárka netrpí ani není nemocná, není proto nutné ji přendávat do samostatné nádrže nebo dokonce okamžitě usmrtit. Nechte ji odejít důstojně a v klidu. Bude vám vděčná.

Líbí se vám článek? Doporučte jej přátelům:

komentářů 46

 1. Děkuji za povzbuzení že nejsem sama. Máme doma už malé zoo a botanickou zahradu a jsem ráda, že mi manžel vše trpí! Máme doma 9 druhů zvířáteka a nějaké venku, ale jsem ráda že se vždy dozvím něco nového a těším se na monožení apmpurááníí. A´t se těší zverimexy v okolí! Přeji vám zdarvé zvířátka a hodně květinek na parapetech!

  • Lukáš Jirsa říká:

   Dobrý den,

   děkujeme za komentář :)

   Rádi publikujeme fotografie Vašich zvířátek, květin, či dalších zajímavostí, máte-li zájem.

   E-mail: info@pcznalec.cz

   Hezký víkend
   Lukáš Jirsa

 2. Nikol říká:

  Ach jo .. a já doufala že to jsou hermafroditi tak stačí dva .. :D tak nic no .. a i když není sameček tak samička naklade jikry ? vím že je sameček neoplodní ale je možné že naklade ? a kdy je naklade ? :) Děkuji moc

 3. Lucka říká:

  Dobrý den chci se zeptat , máme takové obyčejné dvaceti litrové akvárium s živorodkami . Máme tam jen 4 šneky ampulárií – koupili jsme je malé za 5 Kč a ted jsou už velcí . Nepočítali jsme s tím že se budou rozmnožovat . Divné je ale to , že během noci ( zapomněli jsme přikrýt akvárko ) nám jeden šnek vylez a nakladl vajíčka přímo uprostřed stěny akvária (zvenku) . Naštěstí vylez až k ránu a ještě byl živý – dali jsme ho zpátky a ted je plný energie . Vajíčka jsem seškrábla a dala do vody ( nic jiného jsem dělat nemohla) ale nevím , jak dlouho byli na suchu . Je možné že třeba maliné množství přežije ? Děkuji za odpověď
  P.S. jedná se o vcelku velké množství vajíček (kvádr 2 krát 6 cm)

  • Lukáš Jirsa říká:

   Dobrý den,

   zřejmě píšu pozdě, ale domnívám se, že pokud nebyly vajíčka na suchu dlouho, mohla přežít. Potřebuji pouze vlhké prostředí.

   Budeme rádi, když napíšete, jak to dopadlo. :)

 4. Lucie říká:

  dobry sneci vajicka spadla pod vodu je to spatne prezijou to nbo spise vyklubou se dekuji za odpoved

  • Lukáš Jirsa říká:

   Dobrý den,

   obávám se, že je to problém. Zkuste vajíčka přendat opět na sucho např. do sklenice od okurek, kde bude po dně nějaká voda, aby bylo ve sklenici vlhko a po vylíhnutí do ní šneci mohly padat. Ve vodě by se vyvíjet jedinci neměly.

 5. Eliška říká:

  Dobrý den, před časem jsem dostala Ampulárii mám jenom jednu a dnes při údržbě akvária jsem našla na víku vajíčka nevím zda předešlí majitel jich měl víc. Je nějaká možnost že jsou vajíčka oplodněná ?

 6. Eliška říká:

  Dobrý den, tak z vajíček se opravdu vylíhli šnečci :) takže jste měl pravdu :)

 7. Honza říká:

  Dobrý den,
  Chtěl bych se zeptat jak dlouho může být Ampulárie v sáčku ze zverimexu? Dneska jsem jí pořídil ale dneska už se domů k akvárku nedostanu… Až tak zítra odpoledne, je to velký problém? :(

  • Ruda říká:

   Dobrý den chtěl bych se zeptat velký ampulárie mají ulitu narušenou jako stromy od kurovce je to nedostatek vápníku nebo něco jiného co proti tomu dávat sepii nebo nějaké vitamíny děkuji za radu

   • Lukáš Jirsa říká:

    Dobrý den,

    na serveru http://www.moje-akvarium.net/ jsem našel následující odpověď:

    Šnekům a především Měchýřce východní (Ampulárii) se dělají díry v ulitě, co to způsobuje?
    Běžným chemickým jevem je rozpouštění vápence kyselou vodou – k tomu dochází i ve Vašem akváriu, pravděpodobně v důsledku přihnojování oxidem uhličitým. Pokud přestanete hnojit co2, hodnota pH vody v akváriu nejspíše půjde do neutrálnu nebo mírně zásadita a rozpad ulity přestane.
    Další možností je přikrmovat šneky nešumivými, pomaleji rozpustnými, kalciovými tabletami – zkuste se zeptat v lékárně.

    Snad to pomůže.

    Lukáš Jirsa

 8. Marie říká:

  Dobrý den . Potřebuju radu. Mám 3 sneky a poslední dobou jsou ná sobe neustále prilepeni jen málo kdy se od sebe odlepi.. nevím co to znamená.. trvá to uz delší dobu . Děkuju

  • Lukáš Jirsa říká:

   Dobrý den,

   mohlo by se jednat o páření. Bohužel nevádíte konkrétne jak dlouho a často jsou na sebe šneci „nalepení“. Těžko tedy soudit.

   Preventivně bych doporučil zkontrolovst kvalitu vody. Bohužel lépe neporadím.

  • rr říká:

   na 100%se páří..očekávejte v dohledné době „kokonky“ na skle

 9. Kristýna říká:

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat na zvláštní chování (možná to je zcela běžné, ale já o tom nic nevím :) ) mé ampulárie. Vždy tak jednou za den vyleze ke hladině aniž by se chtěla nadechnout. Vyloučí ze své nohy sliz těsně pod hladinu u ústního otvoru, což trvá tak minutu a následně ho sní. Má toto chování nějaký význam nebo jí například něco schází v potravě? Děkuji za odpověď.

 10. David říká:

  Dobrý den,

  máme doma 2 ampulárie společně s pavímy očky a přítelkyně tvrdí že viděla šneka ja pojídá jednu rybičku a že od té doby co máme šneky jich už ubylo hodně. Je to opravdu možné že by si nějákým zbůsobem rybičku ulovili? Přijde mi to komické, ale nevím.

 11. Hanka říká:

  Dobrý den,
  mám jen jednu ampulárii cca 1 rok. Před pár dny nakladla nad hladinu akvária vajíčka. Dle dostupných informací nemohou být oplodněná. Mám cca 3-4 týdny vyčkat nebo je rovnou zlikvidovat ?

 12. eva veselá říká:

  Dobrý den,chci poprosit o radu.Mám dvě ampulárie,celkem snesly asi 12 snůšek.První dvě byly oplodněné.Ostatní jsou na povrchu jakoby zaschlé a vevnitř sliz,nic z nich není.Nevím,jestli snáší obě,nebo jedna.Máme je 7 měsíců.Je možné,že byly oplodněné ještě z obchodu a teď snáší neoplodněné snůšky?Nebo co s tím?Děkuji za odpověď.Eva Veselá

  • Lukáš Jirsa říká:

   Dobrý den, v první řadě by bylo vhodné zjistit, zda máte skutečně dvě samičky nebo samce a samičku, což ale není snadné. Je ale skutečně možné, že jedna nebo obě ampulárie byly oplodněny již z obchodu. Ampulárie jsou schopny dlouhodobě uchovávat sperma a naklást oplodněná vajíčka až po několika týdnech nebo měsících.

 13. Míša říká:

  Dobrý den již 2 týdny máme nad hladinou vajíčka jak prosím poznám jestli jsou oplodněna?
  Moc děkuji za odpověď

  • Lukáš Jirsa říká:

   Dobrý den,

   zpravidla jsou vajíčka oplozená, což však neznamená, že se mláďata vylíhnou. Bohužel (ne)oplozenost nepoznáte předem, a tak v každém případě byste měli věnovat vajíčkům náležitou péči. Jde zejména o zajištění dostatečné vlhkosti kokonu.

   Často vajíčka nechají majitelé zaschnout, ať už cíleně, či nevědomostí, což způsobí, že se žádní mladí nevylíhnou.

 14. Adéla nirofterova říká:

  tyhle šneky mam doma už nekolik let ? občas jsou to hrozný bastardi… už nekolikrat sem se lekla že pošli. ?
  ?? mam je ve 100l akvarku a jsou krásní
  ?????

 15. Marek říká:

  Dobrý den, dnes se mi naskytla děsivá podívaná: ampularie opustila ulitu a brzy nato u hladiny uhynula. Co může být příčinou takového chování? Jak mu předejít? Díky za odpověď.

  • Lukáš Jirsa říká:

   Dobrý den, velmi těžká otázka. Může se jednat o neovlivnitelné faktory (vrozená vada, nemoc) stejně jako ovlivnitelné (kvalita vody, stravy). Bohužel lépe v tomto případě nikdo, kdo akvárko a ampulárii neviděl naživo, asi neporadí.

 16. rr říká:

  Luku díky za rady
  Poslední dobou se mim ampuláriim dobře daří a dokonce se začali hojně množit
  mám žluté i pruhované
  jediné co mně trápilo, je zřejmě nedostatek „vápna“ ve vodě,protože ty moji giganti i ti malí mají přesně dle podnětů co tu čtu,poškozené ulity jak odlupováním tak dírkama.
  nenapadlo mne že se to dá vyřešit tou sepiji kostí,je to jednoduchá a účinná rada…
  jinak jsou ve výborné kondici a stále šmejdí po akvárku.
  žerou i patentky a velice rychle rostou.
  nato že mám malé akvárko,vyrostli nezkutečně rychle a mají i nádhernou barvu ulit i „těla“
  tak chovu zdar
  R

 17. Jirka říká:

  To, že je doba vykuleni u ampularii 4až 6týdnů je překlep. Po dvou dnech jsem je vyndal ze spodní strany skla a dal je na kousek polystyrenu do malyho akvárka a za další dva dny byli venku mali snecci ???? Takže 4-6DNŮ je správně!!!!

 18. N. říká:

  Koupim dospele ampulky zlate barvy ve vetsim mnozstvi.Do chovu ne na zkrm.Cenu nabidnete,dekuji.Jen volat na Tel.607 519 225. Plzen mesto.

 19. Radka Drblíková říká:

  Mám dvě ampulárie.Měla jsem je v 15- ti litrovém akváriu společně s pěti bety bojovnicemi.Ale proto,že mi neustále špinily sklo u akvária a několikrát nakladly i vajíčka,přendala jsem je do skleněné vázy cca 2 l.Co bych jim měla dávat za potravu?Pokud byly v akváriu,tak jsem pro ně potravu nijak neřešila a rostly jako z vody?? Teď mám ale obavu,aby přežily??

 20. martin movotny říká:

  Dobry den mam na krytu sneci vajcka nejou ve vode sou na krytu dyl nez dva tejndy nevim jeztli uz nesou vyshle nebo jeztli je tam mam porad nechat dekuju moc kdyztak foto zaslu

 21. martin movotny říká:

  ale vhko tam zadne není sou pod krytem akvárka.
  a jak poznam ze sou vychle ty vajcka?

  • Lukáš Jirsa říká:

   – Vlhkost: Stačí vysoká vzdušná vlhkost, ne přímo vlhkost ve smyslu namáčení.
   – Vyschlá vajíčka: Poznáte to bohužel jen velmi těžko. Doporučuji spíše počkat 3-4 týdny a když se nevylíhnou, tak je poté během pátého týdne od nakladení strhněte.

 22. Bořek říká:

  Tak už jsou vajíčka nakladene doufám že se to podaří

 23. Petr říká:

  Já jsem mladý akvarista a tohle jsem vůbec nevěděl měl jsem asi štěstí protože mám dva šneky ampulárie a rozmnožily se

 24. Nadia říká:

  Dobrý den mam v akváriu ampularii cca pul roku koupena ve zverimexu dnes jsem nasla nad hladinou snuzku vajíček ale pochybuji o tom zda se vylíhnou šneci pokud byla samička oplodněná nevim zda tak dlouho mohla uchovat sameckovo dárcovství? Pockam cca 5 tydnu zda z hromádky neco bude. Memu akváriu se zacalo dařit ancistrus sameček se peclive staral v úkrytu o jikry az pote jsem zjistila proc se vecne schovává nenapadlo mne ze ceka rodinu. ;-))

Přidat komentář

Tento web používá soubory cookies. Používáním webu s tím souhlasíte. Podrobnosti

Do vašeho počítače mohou být během používání tohoto webu dočasně uloženy soubory cookie. Pomáhají nám analyzovat návštěvnost, zobrazovat personalizované reklamy, nebo vám usnadnit používání některých služeb webu. Cookies jsou používány výhradně za účelem zkvalitňování služeb a nejsou nijak nebezpečné. Účelem této zprávy je splnění povinnosti informovat Vás, že cookies jsou nezbytnou součástí tohoto webu a jeho používáním s tím souhlasíte. Po stisknutí tlačítka „rozumím“ Vás následující rok tato zpráva nebude znovu obtěžovat.

Zavřít