Bojujeme s parazity: Druhy antiparazitik pro psy a časté chyby chovatelů

Antiparazitika pro psy


3. 8. 2016

-->

Hebké kožíšky našich mazlíčků jsou vítaným útočištěm pro různé parazity, kteří svým hostitelům s oblibou znepříjemňují život. Jak se parazitům bránit? Připravili jsme pro vás rozsáhlý článek se všemi podstatnými informacemi, které potřebujete vědět o použití antiparazitik.

Základní rozdělení antiparazitik a rady na úvod

Jako první je nutné vybrat pro vašeho psa vhodný typ antiparazitika: Na trhu jsou k dostání antiparazitní obojky a spot-on pipety, což jsou dva nejčastější způsoby obrany, na které se ve článku zaměříme. Zakoupit lze ale i různé repelentní spreje a pudry nebo šampony.

Různé typy výrobků se liší způsobem aplikace, délkou působení a také vhodností použití pro různá plemena. Pro menší pejsky je obvykle nejvhodnější použití pipety (spot-on). Ta je ale obecně dražší než repelentní obojky. Vždy pamatujte na to, abyste koupili přípravek uzpůsobený pro vašeho psa (zpravidla dle váhy).

Repelenty ve spreji jsou vhodné, pokud se se psem dostanete do přírody jen jednou za čas (a pes ani nepobývá trvale na zahradě) a s parazity se tak setká výjimečně. Můžete jej pak nastříkat repelentem pro psy podobně, jako repelent používají při výletech do lesa lidé. Největší výhodou je tedy okamžitá účinnost, která je však oproti obojkům nebo spot-onu také nepoměrně kratší, vydrží maximálně po dobu daného výletu.

Chcete si pořídit štěně? NEPŘEHLÉDNĚTE!

Sepsali jsme pro vás 40stránkový e-book pro všechny nastávající páníčky.

Sepsáno na základě našich zkušeností

Potřebné informace přelouskáte snadno za jeden víkend, získáte přitom informace, které hledáte, uceleně na jednom místě. Sepsali jsme ji na základě našich zkušeností a odborných informací.

Kniha mimo jiné obsahuje

  • Jak vybrat psí plemeno
  • Jak najít chovatele a chovatelskou stanici
  • Jak připravit na štěně domácnost
  • Jak přivítat štěně doma
  • Vývoj a výcvik psa v prvním roce života

Pro majitele, kteří se chtějí vyhnout chemii, jsou na trhu speciální antiparazitika založená čistě na přírodní substanci, tedy bez chemických insekticidů.

Při aplikaci vždy čtěte příbalový leták. Přestože následující odstavce popisují obecně platné zásady, jednotlivé výrobky se mohou mírně lišit a maximální účinnost antiparazitika zajistíte aplikací odpovídající požadavkům výrobce.

Antiparazitní obojky podrobněji

Antiparazitní obojek funguje na principu postupného uvolňování účinné látky. Kvůli tomu je nutné, aby po celou dobu byl obojek nasazen správně a zůstal čistý.

Princip antiparazitního obojku podrobněji

Obojek nefunguje jen v oblasti krku, jak byste si mohli myslet. Účinná látka se z obojku díky kontaktu s povrchem krku šíří po kůži celého těla vašeho psa. Zůstává však ve vrchní lipidové vrstvě a neproniká tedy do krve a hlouběji do těla. Z toho důvodu oproti repelentním sprejům ale nejsou účinné ihned, nýbrž až po týdnu nošení, což je doba, kterou látka k rozšíření potřebuje.

Smutný pes

Správné nasazení obojku

Obojek musí být v trvalém kontaktu s povrchem krku vašeho miláčka, zároveň by ale neměl vašeho psa škrtit. Při nasazování nechte obojek utažený tak, aby se vám mezi obojek a krk vešly ještě přesně dva prsty vaší ruky. Převis ostřihněte asi pět centimetrů od spony obojku.

Během prvního týdne nošení byste pak psa neměli koupat, aby se látka rozšířila po celém povrchu kůže. Následně je koupání možné, avšak je nutné ověřit voděodolnost konkrétního výrobku – některé obojky voděodolné jsou, jiné ne. V tomto směru vždy prostudujte příbalový leták. Pozor také na příliš časté šamponování psa, které by z kůže mohlo účinné látky vymývat rychleji, než se do ní z obojku budou uvolňovat.

Jeden obojek zpravidla vydrží po celou sezónu – přibližně od dubna do října. Pokud je obojek špinavý, je nutné jej jemně omýt hadrem namočeným v mýdlové vodě. Omytí opět uvolní póry v obojku a uvolňování účinné látky bude plynule pokračovat.

Antiparazitní pipety / spot-on antiparazitika podrobněji

Druhou oblíbenou variantou jsou antiparazivní pipety, často můžete na obalu najít také název spot-on. Opět naleznete v obchodech jak přípravky na chemické, tak na přírodní bázi. Aplikace se provádí formou „zakápnutí“ mezi lopatky pejska. Dále je princip velmi podobný s obojkem: Mazlíček by se neměl týden koupat, protože dochází k rozšíření látky po povrchu kůže celého těla. Přípravek aplikujete ideálně večer a zajistěte, aby se nedostal do kontaktu s dítětem či jiným domácím mazlíčkem.

Pro podrobnější informace, jako je délka účinnosti a množství nanášené látky, opět pečlivě prostudujte příbalový leták konkrétního výrobku.

parazit

Pozor na nepravdy! Napravujeme časté omyly chovatelů:

Dokonale účinné není žádné antiparazitikum

Někteří majitelé si myslí, že po aplikování antiparazitika už je nemusí blechy a klíšťata zajímat. Přestože přípravky samozřejmě rapidně snižují pravděpodobnost výskytu parazitů v srsti vašeho miláčka, ochrana nikdy nebude stoprocentní. Pokud se svým pejskem denně chodíte na procházky, kde s oblibou bloudí ve vysoké trávě a ve křoví, pravděpodobně si domu budete klíšťata nadále nosit. Bude jich však mnohonásobně méně než bez aplikované účinné látky.

I přes aplikaci se tedy snažte pohyb psa v místech, kde by mohlo nadměrné množství klíšťat být, minimalizovat. V prvních dnech, kdy ještě přípravek neprostoupil do celého povrchu těla, to platí dvojnásob. Po každé vycházce psa prohlédněte a případná nalezená klíšťata co nejrychleji šetrně odstraňte.

Antiparazitikum klíště nezahubí

Dalším omylem v myslích páníčků je, že antiparazitika klíšťata a blechy hubí. Jejich funkce je však pouze zapuzující, parazité by se tak neměli v kožichu usazovat, kousat, bodat a podobně. Pokud se do srsti dostanou, raději utečou, ale nezahynou. Pokud se před aplikací prvního antiparazitika v srsti vašeho mazlíčka nacházeli blechy a jiní parazité, je nutné se jich nejprve zbavit hubícím přípravkem – a to i v okolí, tedy vystříkat pelíšky, koberce a podobně.

Jeden pes = jeden přípravek

Někteří majitelé v zájmu zvýšení ochrany repelenty kombinují, to je však velká chyba. Pes by měl vždy být ošetřen pouze jedním druhem antiparazitika! Buď obojkem, nebo spot-onem, či přípravkem ve spreji. Stejně tak nezvyšujeme dávku nad množství doporučené v příbalovém letáku.

Princip funguje i opačně. Rozhodně nekupujte obojek pro velkého psa s tím, že jej rozdělíte mezi dva menší psy. Oba by dostali nadměrnou dávku účinné látky. Stejně tak pipetu kupujeme tu, která je určená pro velikost vašeho psa. Zakápnutí dvou menších psů místo jednoho velkého by opět znamenalo buď nadměrnou, nebo naopak nedostatečnou dávku přípravku pro oba jedince.

Ochrana psů před parazity

3 rady na závěr

Antiparazitika (s výjimkou těch na přírodní bázi) jsou vyhrazenými veterinárními léčivými přípravky, která jsou kontrolovány státními orgány. Přestože jsou u nás kontroly přísné a kvalitní, je dobré se držet následujících doporučení:

  1. Při koupi antiparazitika se obraťte na specializovanou prodejnu (seznam prodejců je na stránkách Ústavu pro státník veterinárních biopreparátů a léčiv), lékárnunebo veterináře.
  2. Každý prodejce musí být na prodej antiparazitik proškolen a mít vhodně vybavené prostory.
  3. Před použitím antiparazitika si vždy přečtěte příbalový leták a v případě nežádoucích účinků je potřeba se řídit pokyny v příbalové informaci, obojek ihned sundat a kontaktovat prodejce.

Článek jsme připravili ve spolupráci s internetovým obchodem SpokojenýPes.cz

Máte dotaz nebo radu?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.