Papoušci pro začátečníky: Jak na chov korel

Korela chocholatá patří mezi nejběžněji chované drobné papoušky u nás. Předčí ji jen andulka vlnkovaná, která je oblíbená u chovatelů především díky svým barevným variacím. Přestože si u tohoto papouška nemůžete vybírat ze široké škály zbarvení, je svou povahou považován za vhodného domácího mazlíčka, který svou nápadnou chocholkou připomíná papouška kakadu v menším měřítku.

Korela v kleci

Nenáročný papoušek, který má rád teplo

Korely jsou velice oblíbené i díky svým relativně nízkým nárokům na chov. Při pravidelné možnosti proletu po bytě, můžete papouška chovat i v menší kleci, kterou ale musíte často čistit.

Jedná se o papouška původem z Austrálie, proto nesnese vysoké mrazy, přestože je zvyklý na markantní poklesy denních a nočních teplot. Někteří chovatelé drží papoušky venku i v teplotách kolem nebo těsně pod nulou, při velmi dobře zateplené voliéře s vhodným umístěním. Jiné druhy by takovou teplotu nesnesly.

Papouškům totiž hrozí především omrznutí konečků nohou a následné zmrzačení, proto je dobré zajistit vždy teploty minimálně nad bodem mrazu.

Strava? Ovoce, zelenina, vitamíny

Do jejich běžné stravy spadá konzumace ovoce, zeleniny a směsí pro drobné exoty. Dále je vhodné podávat vitaminové doplňky, které raději nejdříve konzultujte se svým veterinářem. Samozřejmostí je zajištění volného přístupu k čerstvé vodě.

Co dělají v naší nepřítomnosti

Korely také potřebují hračky, kterými se zabaví, když nejste v jejich dosahu. Dobře poslouží i větve ovocných stromů, po kterých rády šplhají a okusují je. Při troše šikovnosti jim můžete také vyrobit houpačku z korálek nebo kokosového ořechu, který nejdříve navrtáte a poté do něj vyříznete požadovaný otvor.

Korela 2

Korely můžeme rozmnožovat i v domácích podmínkách

Pokud plánujete své korely rozmnožovat, je důležité jim zajistit dostatek prostoru a klidné místo pro voliéru. Do voliéry umístěte hnízdní budku o výšce kolem 35 a délce 25 centimetrů. Vletový otvor vykružte o průměru 8 centimetrů a dovnitř nasypte čisté hobliny. Korely jsou, ale schopné zahnízdit i na dně klece, když se pro hnízdění rozhodnou. Proto velikost budky je jen přibližná.

Již sestavený pár korel si můžete buď zakoupit od důvěryhodného chovatele, nebo si jej pokuste sestavit sami, ovšem to může trvat delší dobu. Samičky si své samce totiž vybírají pečlivě, a když mají na výběr ze dvou či více samců, tak si ze samé nerozhodnosti nemusí vybrat nikoho, dokud jim jednoho z nich nepřidělíte.

Přibližně 10 dní od prvního páření snáší samice první vejce a další pak obden. Celkově jich snese mezi třemi až sedmi. Korely se při sezení na vejcích střídají, samice sedí v noci a samec přes den. Asi po třech týdnech se dočkáte prvního mláděte a mladé korely vylétají z budky za další tři až čtyři týdny. I po výletu se o ně ještě stále starají rodiče, které je dále krmí ještě tři týdny. Hnízdění se nedoporučuje častěji než třikrát do roka.

Veterinární rutina by měla být samozřejmostí

Jako jiní další papoušci, tak i korely, které přicházejí do styku s volně létajícími ptáky, by měly být odčerveny. Přípravky na odčervení seženete u každého veterináře.

Nezapomínejte i na to, že korely patří mezi dlouholetá zvířata, která potřebují vaši péči, na které jsou doslova závislá. Proto je důležité si před koupí papouška rozmyslet, zda jste vy nebo vaše děti ochotné se jim věnovat až dvacet let.

Korela 2

Jak rozlišit pohlaví jedinců

Rozlišení pohlaví u základního zbarvení korel je snadné. Samec má tmavě šedou barvu, líčka jsou výrazně oranžová a jejich okolí jasně žluté. Samičky jsou celé popelavé bez výrazného zbarvení líček. U barevných mutací to již bývá problém a je lepší se s radou obrátit na odborníky.

Všeobecně se však říká, že sameček už odmala značně zpívá, kdežto samičky jsou vesměs tiché. Proto se také doporučuje, pokud chcete papouška jako mazlíčka, pořídit si samečka, který se také snáz naučí mluvit.

Pokud se vám nelíbí šedavé zbarvení, můžete si vybrat například z barevných mutací lutino, strak nebo perel.

Líbí se vám článek? Doporučte jej přátelům:

komentářů 93

 1. Maya říká:

  dobrý den,
  m
  Mám takovy problem mám Koralu a snesla 2 vajíčka,ale nemá samce.Je možné,aby se s vajec vylíhly mládata bez odplodnění.děkuji za odpověd.

  • Lukáš Jirsa říká:

   Dobrý den,

   vejce budou pravděpodobně neoplodněná, podobně jako mohou slepice snášet vejce bez kohouta. Pokud bude samička na vejcích sedět, nebraňte jí v tom. V případě, že by vejce začala zapáchat, je možné je vyměnit za umělá. Pokud si jich všímat nebude, za několik dní vejce odstraňte.

 2. Maya říká:

  Děkuji,za odpověd.Ja jsem si to myslela

 3. kačka říká:

  Dobrý den moje korela snesla 2 vajicka a sedi na nich i samec i samice.Nevite jestli se uz konecne dockam mladych korel.

 4. Marcela Piloušková říká:

  Dobrý den,máme korelku už má 10 let a už několikrár snášela neoplodněná vejce.Naposledy ale už před 4 lety.Nyní ale začala hodně žrát zrníčka,rohlík i brambůrku i okousávat sépiovku a sem tam sedí i dole,sem tam je taková nemotorná a jako by mírně chtěla přepadnout do předu,tedy mírně nestabilní,jako by jí v bříšku vadilo vajíčko,ale od minulé středy,tedy 5 dní zpět vajíčko nevytlačila.I když už v tu minulou středu jako by občas tlačila,sleze dolů,bouchá sem tam zobáčkem do země,je nervózní,pocupkává dole,nahoru zase vyleze,to dělá spíš navečer,přes den více spí.Kaká spíš řidší a méně.A třeba začne u krmítka zobat,2x zobne a přivírá oči a za chvíli se probere a zase popapá něco.Tento týden to tak při zobání dělá,jako by byla unavenější.Napije se,pak zobne 2x,3x do sépiovky a vyleze na plyšáčka,tam spí.Mo se o ni bojíme,poraďte,co s ní může být a co tedy dělat.Děkujeme moc.

  • Lukáš Jirsa říká:

   dobry den, pokud mate vazne obavy o zdravi korelky, radeji bych vam doporucil navstevu veterinare. Muze i nemusi jit o neco vaznejsiho a nerad bych vam poradil spatne. Odbornik, ktery korelu osobne prohledne, bude mnohem povolanejsi osobou.

 5. Naďa říká:

  Dobrý den, máme páreček korel. Do klece jsme jim dali budku, ve které začali hnízdit a snášet vajíčka. V sezení na vejcích se střídají. Každým dnem čekáme mladé. Chtěla bych se zeptat, čím krmit? O krmení se postarají ptáci sami? nebo je třeba je nějak dokrmovat? Nějaké krmivop navíc než jsme dávali doposud?
  Děkuji Naďa

 6. Kristýna S. říká:

  Dobrý den,
  mám korelu (samec, 8 týdnů) a ráda bych ho naučila k nějakým zvukům či ho naučit pár slůvek. Jak na to? Často to slovo opakuji, a tak to dělám už delší dobu, ale stále jen pícká, ale žádné slůvko v tom neslyším. Poradíte mi nějak? :) Děkuji

 7. Denisa říká:

  Dobrý den,
  máme dvě samice a jednoho samce. Samec se pářil s jednou samicí, která snesla 3 vajíčka, ona na vejcích seděla, ale samec ne. Po nějaké době jsem viděla samce, jak se páří s druhou samicí. Další vajííčka zatím v budce nejsou.

  Někdo radí odstranit jednu samici.

  Co myslíte vy? Je jen samec nezkušený nebo ho rozptylují dvě samice?

  Děkuji

 8. Dracodlak říká:

  Dobrý den chci se zeptat mám 4 korely 2 samce a 2 samice jeden pár korel už má vajíčka a střídají se v sezení mohou mýt mladý? a co udělat s druhým párem korel kdyby se mladý vylihly? Mám je nechat ve. .voliéře a neublíží mladým? Díky za odpověď

  • Lukáš Jirsa říká:

   Dobrý den, je pravděpodobné, že se vám mláďata narodí. Bohužel se obvykle nedoporučuje chovat v jedné kleci dva páry, neboť druhý samec by např. mohl mláďata druhého páru zahubit. Doporučuje se buď jeden pár, nebo tři a více párů. Ale je to případ od případu.

   • Jiří říká:

    dobrý den, nenapsal jste v jak velké voliéře, či kleci je chováte. Já chovám 2 páry korel v jedné voliéře šestým rokem, oba páry pravidelně hnízdí (momentálně má jeden pár 5 mladých a druhý 4) a nepozoruji žádný šarvátky. Pokud má druhý pár k dispozici hnízdní budku, neměl by vzniknout problém. Jestli máte dostatek místa, zavěste jim další budku. 1 si vyberou a nebudou obtěžovat hnízdící pár.

 9. Jan říká:

  Dobrý den potřeboval bych poradit máme dvě korely nečekali jsme že se budou pářit a najednou máme v kleci vajíčko nejsme na to připravený všude čtu že je potřeba budka ale já si myslím ze se už do ni nenaučí jak máme postupovat díky za odpověď

  • Lukáš Jirsa říká:

   Dobrý den,

   omlouvám se za pozdní odpověď, snažil jsem se dohledal odpověď, bohužel bez úspěchu. Rozhodně bych pořídil korelám budku. Třeba se ozve chovatel se stejnou zkušeností a poradí více.

 10. Alžběta říká:

  Dobrý den, zajímalo by mě, jestli se snesou dva samci v jedné kleci bez samiček nebo jestli by bylo snažší samečkovi jako společníka pořídit třeba andulku (taky samečka) jestli se navzájem nebudou prát.

  • Lukáš Jirsa říká:

   Dobrý den,

   bohužel na toto nejsem schopen odpovědět, budete muset vyhledat někoho, kdo má se dvěma samci v kleci zkušenost, případně zda poradí jiný čtenář, budu rád.

   • Zdeňka Procházková říká:

    Dobrý den, my jsme měli dva samečky a bylo to bez problémů. Měli se rádi a jeden se od druhého nehnul na krok.

 11. Draco říká:

  Dobrý den chci se zeptat když má korela mladý může některé mladé zahynout? A čím je krmit aby byla silná a zdravá? Můžou jíst třeba i dětskou přesnídávku nebo meke piškoty v mléce nebo nějaká speciální směs?

 12. Markéta říká:

  Dobrý den, potřebovala bych Vaši radu.

  Máme 2 korely(samičku a samečka – původně to měla být samička, ale bohužel), páří se spolu, ve čtvrtek večer snesla samička vajíčko do misky s jídlem a v pátek další, od té doby nic. Bohužel jsme amatéři, žádní chovatelé a nechceme chovat mláďata(nejsme na to připraveni, máme korely v bytě a bojím se, že by je následně nebylo kde udat). Kdy mohu korele vajíčka odebrat a mohu to vůbec udělat, aby jí to nějak neublížilo?

  Všude jsem se dočetla, jak na chov mláďat nebo jak postupovat, když je samička sama, ale o tomhle případu se mi nepovedlo nic dohledat. Jak jsem již psala jsem laik, dočetla jsem se pouze, že bude snášet cca ob den, 4-8 vajec, máme ji po tu dobu, dokud nesnese všechny, vejce nechat, zajistit klid a dostatek potravy(můžete mi prosím doporučit co přidat, co ubrat), stálý přísun sépiové kosti.

  Dali jsme jim do klece misku s podestýlkou a vejce dali do ní.

  Budu ráda za jakékoliv rady. Děkuji

  • Lukáš Jirsa říká:

   Dobrý den,

   velmi těžko radit, samozřejmě nejraději bych vám řekl, abyste mladé odchovali. Není nic hezčího, než úspěšně odchovat mladá zvířata. Pokud nechcete, zřejmě bych vajíčka zaměnil na umělá a poté je postupně ubíral… Těžko říct. Hlavně je problém, že pokud budete mít pár dále pohromadě, samička začne za nějakou dobu nejspíše opět snášet a vy ji takto budete stále dokola trápit.

   Čili zkuste ještě přehodnotit, zda není lepší mladé vychovat.

   Co se týče stravy, je důležité především dodat skrz potravu dodatek bílkovin (samička jej velké množství spotřebuje do bílku ve vejci) – vejce, tvaroh, semena. Dále minerály (na skořápku především vápník, minerály lze přidat do vody). Dále klasickou bohatou a rozmanitou stravu.

 13. Draco říká:

  Dobrý den chtěl bych se zeptat v jakém věku můžu mládě korely naucin na ruku aby se nebála a byla zvyklá na člověka? A můžou dětskou přesnídávku?

  • Lukáš Jirsa říká:

   Dobrý den,

   o potravu mladých korel by se měly starat rodiče mláďat. Až se rodiče starat přestanou, nastává vhodná chvíle na ochočení, nejprve korely učíme jíst z ruky, poté je můžeme snáze naučit chodit na ruku.

 14. Draco říká:

  V kolikátém dní je přestávají krmit

 15. Havran Tonda říká:

  Dobrý den máme 3 mláďata od korely 2 dny co vyletěl poslední ale od hlavičky až po prostor mezi křídly mají výdej kůži nevím zda li peří vypadalo samo nebo ji ho výšku bály rodiče. Doroste jim to peří znovu?

  • Lukáš Jirsa říká:

   Dobrý den, peří by mělo dorůst znovu. Příčin vyškubaného peří může být více. Mláďata mohla být ve hnízdě příliš dlouho, pak se stává, že peří vyškubají rodiče. Mohlo by jít i o nemoc nebo o chování, které si mláďata převzala od rodičů, ale soudím, že to je nepravděpodobné, přikláněl bych se k první variantě.

 16. Draco říká:

  Dobrý den chci se zeptat když mladé korely samo vyleze to už můžu učit na ruku?

  • Lukáš Jirsa říká:

   Dobrý den,

   asi v 6. týdnu života je možné začít s ochočováním a učením na ruku. Doporučuji nastudovat nějakou příručku o ochočování korel.

 17. Draco říká:

  A jak ho naučit létat

 18. Sarah říká:

  Dobrý den, vzali jsme si malou korelku z voliéry. Je to tak 14dní co vyletěla z budky. Umí už létat a i sedět na bydle. Je plně opeřená. Ve voliéře už sama jedla, ale někdy hrozně nahlas křičela a škemrala o jídlo aby ji rodiče nakrmily, ale jim se moc nechtělo. Teď když jsme si ji vzali do klece tak jen sedí na bydélku a dívá se. Nechce ani jíst. Myslíte, že ji tam máme vrátit ještě zpátky, nebo je jen ve stresu a jíst začne? Můžete mi napsat na email SaraBlazkova2@seznam.cz a pošlu vám i fotku

 19. Josef Myška říká:

  Dobry den mam parek korel nasedly sedli po 21dnech slezli. Při prohlídce jsem zjistil ze byli ve vajíčkách zaschla mladatka.Poradi mi někdo cim to je

  • Lukáš Jirsa říká:

   Dobrý den, hledal jsem na internetu na jiných stránkách a fórech odpověď na Vás dotaz. Problém může být buď genetický (nevhodný nebo dokonce vzájemně příbuzný pár), případně může být způsoben prostředím – v budce je nutné navýšit vlhkost (například rosením podestýlky) a samotných vajec, pokud tak korela nečiní.

 20. Radek.Kufa říká:

  Dobrý den mám mladý páreček korel, myslíte že je půjde vycvičit.

 21. Jano říká:

  Dobry den je možne abi sa sparily korela albino a klasicka šeda ??

  • Lukáš Jirsa říká:

   Dobrý den,různě varianty korel by mělo být možné křížit. Dokonce se tak chovatelé snaží cíleně získat nové barevné varianty. Přesto doporučuji si o tématu něco nastudovat.

 22. Helena říká:

  Dobrý den, hodlám si v brzké době koupit korelu, svého prvního papouška. Mám pro ni klec, krmivo, přečtené vše co jsem našla. Chci se zeptat ohledně ochočování, jestli papouška nechat zvyknout si na nové prostředí, a jestli ano, jak dlouho.

 23. Hanka říká:

  Dobrý den, k samečkovi korely, jsme si přímo od chovatele koupili korelku bělohlavou, která dle chovatele má být samička. Se samečkem se moc neskamarádili, ale celkem se v jedné kleci tolerují. Z dostupných informací vím, že samičky bývají klidnější a samečci zpívají. Naše „samička“ se naučila přesně opakovat zpěv samečka, neustále brble, zpívá, nadává – je možné že se takto projevuje i samička nebo se chovatel spletl a je to sameček. Předem děkuji.

  • Lukáš Jirsa říká:

   Dobrý den,

   samečci mají k mluvení větší předpoklady a neplatí, že by samičky nemluvily vůbec. Takže jen podle toho nelze určit, že by se prodejce mýlil. :) O samičku lze ochočit a naučit povídat a pokud má vzor v upovídaném samečkovi, klidně po něm může temperamentní samice rychle začít opakovat.

 24. Natalie říká:

  Dobrý den,máme 3 měsíčního Pepika korelu a všimla si ze strašně začal drbat se a při tom moc nervózní ,vidím ze ho to moc trápí a svidi mu to ,a ještě ma průjem vykal je řídký bílo-zeleny ,můžete poradit co máme dělat abychom mu ulevilo a od čeho to mohlo stát možná je v tom nějaká nasa chyba při chování ,dekuji předem za odpoved

 25. Michaela Pejlová říká:

  Dobrý den, mám doma samečku i samečka ale každého v jiném pokoji samička je šikovnější než sameček ale ani jeden nepřijíma zeleninu ani ovoce vůbec nevim co stím snad mi poradíte předem (děkuji)

  • Lukáš Jirsa říká:

   Dobrý den,

   zkuste dlouhodobě postupně omezovat množství podávaného „zrní“ a nahrazovat je malou dávkou zeleniny a ovoce, papoušek si na úpravu jídelníčku postupně zvykne. Také může pomoci „hravá“ forma podání ovoce, kdy jej můžete zavěsit na strop klece, pro papouška rázem může být taková pochoutka velmi oblíbenou.

 26. Dominika říká:

  Dobrý den, máme tříletého samečka korely a zhruba od letošního jara nám začal hnízdit. Přestal pouze cca na 2 měsíce a to v červenci a srpnu. V září opět začal a pokračoval do konce října a od poloviny listopadu opět hnízdí. Při jakémkoliv pohybu kolem klece je agresivní a syčí. Děkuji předem za veškeré Vaše rady.

  • Lukáš Jirsa říká:

   Dobrý den,

   pokud sameček nemá samičku, pravděpodobně je chování způsobeno tím, že po nějaké touží. Ale to je spíše odhad. Pokud samičku nechcete pořizovat, zkuste být na samečka milí, rozmazlovat jej oblíbenými pokrmy atd, zkrátka se mu hodně věnovat. Korely jsou „velké osobnosti“, každý jedinec je jiný. Ale je to druh, který je velmi společenský, a tak může samota agresivitu způsobovat.

 27. michal trzaskalik říká:

  Dobry večer mužeme dát korele kokosový ořech děkuji za odpověď

 28. Lucie říká:

  Dobrý den , mam samicku korely cca 10 dní uz sedí na bydelku kde má vodu v pitku zvedá ocas nahoru a tak lehce si stebeta . Nevíte čím to může být kamarádka říkala ze by se mohlo stát ze snese vajíčko. Ale když otevřu klec tak normálně vyleze když něco někdo jíme tak priletne na hlavu nebo ruku a chce ochutnat jako dříve žere normálně . Jenom v tomhle je jiná nikdy to nedělala tak právě nevím či by to mohlo být samička je řádně odcervena a je doma ji máme rok a půl od chovatele který ji právě odstavil takže stará vlastně taky není . Děkuji za odpoved

 29. Kateřina říká:

  Dobrý den,
  Korela mi vlezla do těsta na buchtu-mela těsto po celem bříšku i na ocasu. Omyls jsem ji vodou ale peří i tak trochu ztvrdlo. Mam nechat korelu ať se očistí sama nebo ji mam pomoct?

 30. Dadulka říká:

  Dobrý den, dnes nám naše žakouší slečna Betynka snesla první vejce bez samce (je jí 7,5roku) a sedí na něm.Nevím jestli jí ho mám vzít ,nebo nechat? Poraďte mi prosím.

  • Lukáš Jirsa říká:

   Pokud se matka o vajíčko (či vajíčka) zajímá, tzn. sedí na nich, doporučuji zakoupit umělá a vyměnit je, aby se vajíčka v kleci nekazila. Po cca 14 týdnech samice o umělá vejce ztratí zájem, pak je můžete odstranit.

   Jestli o snesená vejce samička žádný zájem nejeví, zkusil bych je odebrat „bez náhrady“.

 31. Marie říká:

  Dobrý den, chováme korelí pár uvnitř v bytě v kleci. Samičku jsme vychovávali už od mala, takže je na nás zvyklá a nebojí se nás. Nedávno jsme k ní pořídili samečka, který byl bohužel ve voliéře venku, takže se lidí bojí a nenechá se ani vyndat s klece. Je ještě nějaká možnost ho naučit, aby si sedal na ruku a nebál se nás? Jestli ano, tak prosím i „návod“ jak na to. Děkuji

 32. Lenka říká:

  Dobry den,

  prosim o radu. Mela jsem dve samicky. Jednu 8let a druhou 5let. Kamaradily se,ale kdyz snesly vajicka, byly na sebe zle. Vzdy to preslo a nakonec se v zahrivani v klidu stridaly. Tuto nedeli vsak starsi samicka utocila ostreji a mladsi z toho zustala sedet a rychleji dychala. Odchytla jsem ji,prohledla a prisla mi v poradku. Dala jsem ji do klidu,ale po par hodinach umrela. Strasne me mrzi ze jsem neco zanedbala,byla moc mladounka. Nevite co se mohlo stat? A nevim co ted s tou starsi. Je videt ze hleda,vic se boji. Mam ji rada,ale dala bych ji do dobrych schopnejsich rukou. Dost casto snasi vajicka. Letos na jare uz jich dala 7. Myslim ze by ji bylo dobre u samecka.
  Dekuji za odpoved.

  • Lukáš Jirsa říká:

   Dobrý den,

   je velmi těžké na toto spolehlivě odpovědět. Korely se snáší velmi různě jedinec od jedince. Obecně se doporučuje chovat korely v párech, takže to může být první příčina problémů (jedna samice, která nakladla vajíčka, mohla začít žárlit na tu druhou, která na nich začala sedět). Pokud jsou ptáci na sebe agresivní, je lepší je buď rozdělit, nebo doplnit o další jedince, podle toho, jaké máte možnosti a chovatelské záměry.

   Jak píšete, druhé samičce by určitě bylo dobře u samečka. Co jí jednoho staršího pořídit? Případně můžete kontaktovat nějaké chovatele korel a samičku s nimi vyměnit za nějaké mládě, budou-li mít zájem.

 33. kristyna říká:

  Dobrý den, máme doma samečku i samečka pred 5 mesicami se se parili samicka snesla 8 vajec 4 byli neplodni a 3 byli plodni a z jedno vajec se z cernalo tak sem to nechala oba rodici se stridali na v sezenich vajec samicka v noci a samec odpoledne. zbejvalo jen tyden aby se vilyhnuly mladata, jenom ze rodici prestali natom sedet nevim proc. dneska opet parili tak sem jim pripravila budku zrovna zkoumaji. ale nevim co mam dal delat nez snese vajicko bych chtela radu prosim chtela bych aby se to tento krat povedlo .

  • Lukáš Jirsa říká:

   Dobrý den,

   záleží na mnoha faktorech… Správná teplota a vlhkost vzduchu, pokud možno pravidelně čištěná klec (i během hnízdění), rodiče by neměli být ve stresu, jinak mohou přestat hnízdit. Potřebuji kvalitní stravu, což ale věřím, že mají neustále.

   Bohužel vím více takto na dálku asi neporadím. Pokud by to nevyšlo ani napodruhé, zkuste si pozvat nějakého zkušeného chovatele, aby se na vaše jedince a klec podíval osobně, třeba by dokázal identifikovat problém.

   Každopádně fandím při druhé snůšce. :)

 34. Krejci Martin říká:

  Dobry den mame cca 1 mesic stare mladata ale rodice je zacinaji ozobavat a vytrhavat jim pirka. Jinak co se tyka krmeni tak porad krmi. Chci vas poprosit o radu jak dale spostupovat. Dekuji

  • Lukáš Jirsa říká:

   Dobrý den,

   toto se může stávat. Vyškubávání se může dít, pokud rodiče chystají další snůšku, případně mohou být ve stresu, nebo příčina ani nemusí být zřejmá. Pokud je vyškubávání peří značné, je lepší mláďata rodičům odebrat a ručně je dokrmovat cca do 7. týdne. Pro mláďata jinak chování rodičů může být velmi traumatizující.

 35. Lucie říká:

  Dobry den, máme pár korel, předloni měli tři mladé, vloni ani letos zatim samička nesnesla žádné vajíčko. Přitom je vidět že se páří. Čím to může být?

  • Lukáš Jirsa říká:

   Dobrý den,

   může jít o neplodnost – pravděpodobně samičky, např. hormonální porucha. V takovém případě je ideální navštívit odborníka, který samičku může vyšetřit.

 36. Berankova říká:

  Dobry den, mame doma korelku a posledni tyden nam prijde takova neklidna. Porad beha po kledci a porad pokrikuje.. Nemuze mu chybet neco ve strave nebo nemuze mit neceho moc?? Davame ji proso s lnenym seminkem a obcas ledovy salat.. Pedem dekuji za odpoved..

  • Lukáš Jirsa říká:

   Dobrý den,

   bohužel mám příliš málo informací na to, abych mohl spolehlivě poradit. Ve stravě bych problém nehledal.

   Bohužel neuvádíte, jak dlouho korelu máte, jestli máte ještě nějaké jiné a jak vypadá vaše klec, popř. prostředí. Nové korele např. může chybět její partner, mohlo by pomoci jeho dokoupení od chovatele. Případně, pokud je dlouhodobě sama, může jít o stejný problém, chtěla by prostě vychovat potomstvo.

   Problém může být i ve změně prostředí (nový rušivý prvek v místnosti?), ale také třeba zdravotní, to bych doporučil navštívit zvěrolékaře.

   Zkuste se nad tím ještě hlouběji zamyslet, jestli se u vás něco změnilo, zda může být problém v partnerovi, nebo zda by mohlo být na vině zdraví.

 37. Mario říká:

  Dobrý den
  Pořídili jsme si s přítelkyní jednu korelu samečka a máme ji druhý den a trochu se chvěje a občas i funí co se děje?
  Prosím o odpověď
  Děkuji

  • Lukáš Jirsa říká:

   Dobrý den,

   faktorů může být mnoho a bohužel asi nejsem takto schopen spolehlivě odpovědět, nicméně dávám nástin možností.

   – Korela je ve stresu, v nedůvěře (což je pravděpodobné, pokud je u vás druhý den), zkuste se s ní navázat kontakt, aby se necítila sama a v nebezpečí
   – Korele je horko (funění)
   – Korele je zima (chvění)
   – Korele něco chybí (potrava, dostatek vody, partner?, společnost…)

   Konkrétnější bohužel být nemohu. Nevím, jestli je u vás horko, nebo zima, zmíněné projevy mohou být důsledkem obojího… :) Nejpravděpodobněji to ale vidím na ten stres s smutek.

   Pokud by se vám náhodou zdálo, že projevy působí velmi nezdravě, raději navštivte veterináře, toto musíte posoudit sami.

   Lukáš

 38. David říká:

  Dobrý den mám korely pár a když samice snese vejce,tak se vyklubou 2nebo3 mláďata a když se vyklubou tak vydrží 3dny a uhynou.Dělá to každý rok mám je 5let a 3roky po sobě to udelalo

  • Lukáš Jirsa říká:

   Dobrý den,

   příčin bohužel může být celá řada (infekce, vrozená vada, nevyhovující podmínky). Doporučil bych spíše osobní kontrolu od zkušeného chovala. Pokud je to opakuje každoročně, může být vada genetická přímo u rodičů. V takovém případě zvažte kroky, které líhnutí a trápení mláďat zabrání úplně.

 39. Nela říká:

  Dobrý den, moje známá má 2 korely.Pohlaví nevím.Jedna je bez problémů, druhé musí štípat zobák, protože si ho prý nebrousí. Je to možné? Navíc se ji při posledním krácení zobáku odloupl kousek horního zobáku. Má s tím navštívit veterináře nebo byste poradili, jak korele pomoc nebo co známá dělá špatně.

  • Lukáš Jirsa říká:

   Dobrý den,

   bohužel se to stává, „vadný“ zobák může být zapříčiněn geneticky, nebo nějakým šrámem z minulosti, kdy zůstal zdeformovaný, korela jej tak nemůže brousit a zobák začne přerůstat. Je pak nezbytné jej ručně zastřihovat, či zaštipovat, jak píšete.

   Pokud došlo k nějakému vážnému zranění, jak píšete, určitě zvažte návštěvu veterináře. Jinak bohužel z Vašeho popisu nedokážu říci, jestli Vaše známá dělá něco špatně, nebo ne. Jedná se o problematickou věc, je nutné postupovat s opatrností, ochočená korela by si ale měla na proceduru zvyknout.

 40. Jozef říká:

  Dobry den, co zeru mladata.?

 41. Jarda říká:

  Dobrý den, máme pár korel, již podruhe letos snesla samička 5 vajec. Z prveho vrhu se vylihlo pouze jedno mlade, ktere behem dvou dnu uhynulo. To same do puntiku se opakalo v červenci. Muzete mam prodim poradit, kde je chyba, dekuji


  Ted jsem si vsimnul podobneho dotazu a odpovedi nad mym dotazem. Diky

 42. Michaela Poláchová říká:

  Dobrý den. Moje kamarádka má korelu samičku (2roky), my máme samečka (5let) a chtěli by jsme aby měli mladé, protože jejich samička stále snáší neoplodněná vejce. Chci se zeptat jestli se to podaří i přes to že sameček má už 5 let.
  Děkuji.

  • Lukáš Jirsa říká:

   Dobrý den,

   ve věku bych problém neviděl. Korely ale nepatří k mazlíčkům, které k sobě dáváme „jen na spáření“. Korely spíše tvoří pevné svazky a celoživotní partnerství. Páry obvykle žijí společně v jedné kleci trvale, společně se starají o mladé atd. Dočasné připuštění samečka nepovažuji za dobrý nápad. Spíše bych doporučil buď dát oba jedince o klece natrvalo, nebo ať si vaše kamarádka pořídí k samičce podobné starého (resp. mladého) samečka.

 43. Oliver Mrazek říká:

  Dobry den predem se omlouvam za chyby, ale snad to nebude tak spatne, chci se zeptat jak velka staci?

 44. Oliver Mrazek říká:

  Abych to upresnil koupil jsem si klec na adndulku ale andulky uz nemam a chtel bych si koupit korelu mam klec na vysku 41cm na sirku 23 cm a na delku 30 cm chci se zeptat zda staci ?

  • Marek říká:

   no bude to tak pre jednu korelu, ale su to asi minimalne rozmery ake mozu byt … kazdopadne budete jej musiet umoznit kazdodenny prelet po dome

 45. Petr Nejezchleba říká:

  Dobrý den.Máme samečka korely je mu 10měsíců,máme ho od třetího měsíce.Je krotký hravý rád se mazlí a začíná být hodně ofrklý.Můj dotaz směřuje k lysince která se mu udělala na hlavičce hned za chocholkou má tam místo kde mu vypadalo veškeré peří.Není to rozškrábané krvavé ani nijak zarudlé.Čím by to mohlo být?Strava je standartní doplněna vajíčky,mrkví,zelenými listy,občas větvička ze smrčku i lískový oříšek občas.Jen ovoce do něj nedostaneme to prostě nechce.Venku z klece je prakticky každý den.Do vody mu kapeme vitamíny VINKA.Děláme něco špatně?Předem děkuji za odpověď.

  • Lukáš Jirsa říká:

   Dobrý den,

   raději bych nic nepodceňoval a navštívil rovnou veterináře. Bez fotografií nebo bližšího popisu nemohu spolehlivě poradit, veterinář vám v každém případě položí správné otázky a odborně korelu prohlédne ze všech nejlépe. Možná jde jen o krátkodobou ztrátu peří, které doroste, ale mohlo by jít i o příznak zdravotních problémů.

   Věřím, že bude vše v pořádku.

 46. Majco říká:

  Dobrý deň,
  chcel by som sa opytat ci mi korely zahniezdia aj vo veku 8 mesiacov, vidno naznaky naklonnosti medzi samcom a samicou, tiez sa v poslednom case zdrzuje dost casto v budke.
  stretli ste sa s niecim takým uz v tak mladom veku ?
  Dakujem

  • Lukáš Jirsa říká:

   Dobrý den,

   pohlavní dospělost je již v tomto věku možná, avšak mladé vyvádí obvykle jedinci starší jednoho roku. Obvyklé to tedy není, zda je to možné, nevím. Lépe bohužel poradit nemohu, osobní zkušenost nemám. Hledal jsem informace na internetu, ale ani tam jsem na podobnou zkušenost, kterou by někdo sdílel, nenarazil.

 47. Marek říká:

  Dobry večer, chcel by som sa vás spýtať ako rozlišim pohlavie u bielohlavych koriel? chcem zisti ci mam par, maju uz 10-11 mesiacov. dakujem.
  popirpade poslem fotky do mailu.

Přidat komentář

Tento web používá soubory cookies. Používáním webu s tím souhlasíte. Podrobnosti

Do vašeho počítače mohou být během používání tohoto webu dočasně uloženy soubory cookie. Pomáhají nám analyzovat návštěvnost, zobrazovat personalizované reklamy, nebo vám usnadnit používání některých služeb webu. Cookies jsou používány výhradně za účelem zkvalitňování služeb a nejsou nijak nebezpečné. Účelem této zprávy je splnění povinnosti informovat Vás, že cookies jsou nezbytnou součástí tohoto webu a jeho používáním s tím souhlasíte. Po stisknutí tlačítka „rozumím“ Vás následující rok tato zpráva nebude znovu obtěžovat.

Zavřít