Křečci: častí spolubydlící v našich domovech

Chcete mít doma živého tvora a psa nebo kočku si z nějakých důvodů nemůžete pořídit? Rybičky jsou naopak moc němé a tak jako ideální řešení se nabízí pořízení křečka. Nenáročný mazlíček, o kterého zvládne pečovat bez problému i dítě.

Základní informace

Křečci žijí většinou samotářským životem. Pro začínající chovatele se proto nedoporučuje kupovat si dva a více zvířat. Křečci patří do čeledi křečkovitých, dle tohoto zatřídění je řadíme mezi hlodavce. Jsou to převážně býložravci, ale čas od času je dobré jim dopřát živočišné bílkoviny. Žijí aktivním životem především navečer a v noci. Dožívají se mezi dvěma až třemi roky.

Křeček džungarský v kleci

Než si půjdete koupit do obchodu živého kamaráda, musíte mu nachystat obydlí a zjistit si pár základních požadavků. Nejlepší je pořídit si křečka mezi čtyřmi až sedmi měsíci. Dá se tak mnohem jednodušeji ochočit. Pokud je možnost pořídit si křečka přímo od chovatele, je to určitě lepší. Křeček je obvykle již částečně ochočený a zvyklý na něčí ruku. Při koupi křečka se zaměřte na jeho pohyblivost, zda má lesklou srst bez lysin a zda má čisté oči. Měl by je mít jako dva korálky.

Křečkovo ubytování

V obchodě Vám křečka většinou dají do nějaké krabičky, ve které si ho pak přenesete domů. Doma byste měli mít již nachystanou klec, do které křečka umístíte, abyste ho nestresovali dlouhým pobytem v krabičce. Průměrná velikost klece by měla být okolo 48 x 24 x 24 cm, ale čím větší klec bude, tím lepší pro vašeho křečka. Na podlahu je ideální umístit vrstvu pilin. Dále by v kleci měl být nějaký materiál na stavbu hnízda a domeček. Osvědčené je na stavbu hnízda seno. Do klece dál umístěte misku s potravou, napáječku, dřevo na hryzání a třeba ruličku od toaletního papíru, aby si měl křeček s čím hrát. Ve variabilitě hraček pro křečky se meze nekladou, zajímavé jsou i nejrůznější prolézačky nebo běhací kolo. Když si křečka přinesete domů, dejte ho do klece i s krabičkou, ve které jste ho přinesli. Křeček si z ní sám vyleze a prohlídne si svůj nový domov. Ideálním místem pro umístění klece je místnost, kde se vyskytujete nejčastěji, abyste mohli být s křečkem v kontaktu. Křeček je společenský tvor. Dávejte však pozor na to, aby klec nestála u radiátoru, v průvanu nebo na ní nesvítilo dlouho slunce.

Křečkova potrava

Základní potravou křečků je:

 • směs semínek, zrní, oříšků…(zkrátka směs pro křečky, kterou koupíte v obchodě s chovatelskými potřebami, směsi můžou být různé, výběr je spíše na Vašem uvážení)
 • další částí stravy je zelenina, která křečkovi přináší vitamíny a vodu
 • v malém množství můžete křečkovi podávat i ovoce, ale dávejte pozor, ovoce se brzy kazí a křeček by neměl jíst nic zkaženého

Přestože křeček moc nepije a pokud mu dopřáváte zeleninu, ze které čerpá vodu, je spotřeba z napáječky velmi malá, dávejte mu denně čerstvou vodu. Jednou denně, nejlépe vždy ve stejnou dobu, dávejte křečkovi hrstku směsi a zeleniny. Křeček si tak zvykne na pravidelný denní režim a bude už sám v tuto domu vylézat ze svého domečku. Pokud si chcete být jisti, že váš křeček dostává všechny potřebné vitaminy, můžete mu v obchodě koupit vitaminové tabletky pro malá zvířata a občas mu je přidat k jídlu, které denně dostává. Ovoce a zeleninu podávejte křečkovi čerstvou a dobře omytou.

Křeček džungarký za sklem

Při pořízení křečka by každý měl také zvážit otázku, co s křečkem, když odjedete třeba na dovolenou. Pokud odjíždíte na dobu delší než tři dny, musíte myslet na to, že křeček potřebuje něčí péči. Pak nezbývá než někoho poprosit, kdo vám bude křečka krmit a dávat mu čerstvou vodu. Pokud odjíždíte třeba jen na víkend, stačí dát křečkovi více potravy, s kterou po dobu vaší nepřítomnosti vydrží.

Pár rad čeho se vyvarovat

Začneme u stravy. Čím menší křeček je, tím drobnější směs potřebuje. Malým křečíkům je vhodné smíchat klasické krmení pro křečky se směsí prosa pro andulky. Slunečnicová semínka, buráky a jiné oříšky mají vysoký obsah tuku. Malým křečkům tak můžou způsobit obezitu a zdravotní problémy. Do klece nikdy nepoužívejte dřevitou vlnu na podlahu, noviny, pletací přízi nebo umělá vlákna. Křeček by se mohl zaplést do dlouhých vláken nebo sníst kousek novin a zemřít. Tiskařská čerň je jedovatá. Dávejte pozor, jaké dřevo na okusování křečkovi do klece umístíte. Lepší je koupit dřevo na okus přímo v potřebách pro chovatele, než riskovat, že strom bude pro křečka nevhodný. Nakonec se vyvarujte kovových běhacích kol, ve kterých si může křeček ublížit, vhodná jsou pouze umělohmotná běhací kola. Nejlépe umístěná na mřížích klece, v tom se nemůže křečkovi nic stát.

Křečci jsou výbornými společníky do bytů a rodinných domků. Užijete si s nimi spousty legrace. Stačí je chvilku pozorovat, jak si hrají ve své kleci. Pokud chcete mít malého a oproti psu nebo kočce skoro nenáročného domácího mazlíčka, křeček je to pravé pro Vás.

Líbí se vám článek? Doporučte jej přátelům:

komentářů 9

 1. Jj, taky máme křečky. Super mazlíci i pro malé děti, když se jim trochu pomáhá s péčí.

  Jen ještě důležité upozornění, že křeček je noční tvor a neměl by se budit přes den, když si s ním zrovna chcete hrát. Stresuje je to a zkracuje život. :-)

 2. LubosHa říká:

  Tady je moc pěkný článek o tom, jak se starat o všechny drobné hlodavce http://www.zverimex-rybarske-potreby.com/jak-na-spravnou-peci-o-drobne-hlodavce/ :)

 3. tereza říká:

  taky mam krecka tryxi

 4. tereza říká:

  a je moc dobra a umi skakat a posloucha a dnes spala celounoc a provc chcete vedet moji imelovou adresu takmi onocem porat te co mam jeste delat

  • Lukáš Jirsa říká:

   E-mailová adresa slouží pouze jako bezpečnostní prvek, nikde ji nezveřejňujeme. Používáme ji pouze výjimečně ke kontaktování autora příspěvku.

 5. PetraPlevková říká:

  Mám umělohmotné kolečko pro křečka na mřížkách v Kleci , a zaseknul se tam za nim. A umřel ?

 6. Clementain říká:

  Dobrý den chtěla bych se zeptat budeme mít doma křečky bylo by možné mít v kleci dva nebo každý má mít svoji.???

  • Lukáš Jirsa říká:

   Dobrý den,

   pokud nechcete mít mladé a chcete dlouhodobě mít dva křečky v jedné kleci, doporučujeme dvě samičky. V případě dvou samečků je téměř jisté, že se nebudou snášet, budou mít pravidelné potyčky a minimálně jeden z křečků bude psychicky trpět. Samečky tedy důrazně doporučuji oddělit.

   V případě soužití páru, tedy samičky a samečka, je soužití prakticky nemožné, protože se vám neustále budou rodit mláďata. V takovém případě je opět nutné jedince oddělit.

Přidat komentář