Onemocněním slinivky mohou trpět výjimečně žraví psi i anorektici

Smutný pes


15. 9. 2017

-->

Čím dál častěji se majitelé psů dozvídají, že jejich čtyřnozí parťáci budou muset dočasně anebo trvale přejít na určitý typ dietní stravy. Pojďme se blíže podívat na to, jak by měla vypadat strava psů s onemocněním slinivky.

Slinivka břišní neboli pankreas je nevelká protáhlá žláza uložená za žaludkem podél prvního úseku tenkého střeva – dvanáctníku, který zásobuje trávícími šťávami. Mezi nejčastější onemocnění slinivky břišní patří akutní záněty. Méně častá bývá nedostatečnost slinivky břišní, označovaná zkratkou EPI, a vyznačuje se nedostatečnou produkcí šťáv klíčových pro trávení bílkovin, tuků i škrobů.

Zásadním klinickým příznakem zánětu slinivky je pejskova zvýšená žravost a bolest břicha. Dále také zvracení, zápach z tlamy, plynatost, potíže s dýcháním, zvýšená teplota, ale často také nechuť k jídlu či deprese.

Zánět slinivky je léčitelný

Popsané příznaky se však nemusí vyskytovat u každého psa s tímto onemocněním, a proto znervózňují-li vás obavy z možných zdravotních neduhů vašeho parťáka, vydejte se s ním k veterináři. Zánětlivé onemocnění slinivky potvrzuje laboratorní vyšetření, které zjišťuje abnormality v revmatologickém nebo biochemickém spektru, dále vyšetření na specifickou pankreatickou lipázu, enzym, který se při zánětu slinivky vyskytuje v krvi ve zvýšené míře. Pejsek také podstoupí sonografické vyšetření a velmi pravděpodobně také rentgen břicha, který může pomoci vyloučit jinou příčinu potíží. Léčbu lze v některých případech řešit ambulantně, ale většinou se krátké hospitalizaci nevyhnete. Málokterý páníček dokáže nedat psovi najíst a napít 24 – 40 hodin, což je doba, která je nutná pro to, aby nemocná slinivka přestala „trávit sama sebe“ a okolní orgány šťávami, které neodcházejí do střeva. Poté se začne s infuzní terapií, která krom hydratace obsahuje obvykle také antibiotika a nezřídka i analgetika.

Chcete si pořídit štěně? NEPŘEHLÉDNĚTE!

Sepsali jsme pro vás 40stránkový e-book pro všechny nastávající páníčky.

Sepsáno na základě našich zkušeností

Potřebné informace přelouskáte snadno za jeden víkend, získáte přitom informace, které hledáte, uceleně na jednom místě. Sepsali jsme ji na základě našich zkušeností a odborných informací.

Kniha mimo jiné obsahuje

  • Jak vybrat psí plemeno
  • Jak najít chovatele a chovatelskou stanici
  • Jak připravit na štěně domácnost
  • Jak přivítat štěně doma
  • Vývoj a výcvik psa v prvním roce života

Hladový pes

Dědičnost v případě onemocnění slinivky nehraje velkou roli

Dá se však říci, že němečtí ovčáci, knírači, šarpejové a boxeři jsou v současnosti nejčastěji postiženými plemeny. Hlavní predispozice pro onemocnění slinivky je nadváha. Proto se snažte udržet vašeho psa co nejblíže jeho ideální váze. „Opakovanému zánětu nemůžete nikdy stoprocentně předejít. Co však můžete udělat, je snížit váhu psa, pokud je obézní a přestat mu podávat jídlo s vysokým obsahem tuku,“ říká Zuzana Novotná, produktová specialistka e-shopu Spokojený pes. Veterinář vám nejspíše doporučí veterinární dietu, což je speciální krmení pro nemocné psy, které se u nás častěji dá sehnat ve formě granulí než konzerv. Krmení je často lépe podávat v malých dávkách dvakrát až třikrát za den. „Co se týče diety, měla by být především vysoce stravitelná s nižším obsahem tuku a vlákniny, a s dostatečně vysokým obsahem lehce stravitelných sacharidů a úměrným obsahem kvalitních bílkovin. Bohužel, záněty slinivky se u psů často opakují. Proto je na místě eliminovat rizika a rozhodně pejskovi nedávat „na přilepšenou“ nic tučného,“ dodává Zuzana Novotná.

Při rozsáhlém poškození pankreatu zánětem může dojít k rozvoji cukrovky. Tématu krmení psího diabetika jsme se věnovali už v jednom z předcházejících článků.

Snížená funkce slinivky léčitelná není, ale dá se držet pod kontrolou

Příčinou EPI (exokrinní pankreatické insuficienci) jsou většinou právě předchozí chronické záněty nebo nedostatečně vyvinutá slinivka břišní. Jedná se o poměrně vzácnou poruchu vstřebávání živin ve střevě, která je způsobena nedostatkem trávících enzymů slinivky břišní, které rozkládají potravu na jednoduché živiny a odtud je vstřebávají do krve. Díky tomu nemůžou být ze stravy tráveny hlavně tuky a bílkoviny. Následkem toho dospělý pes hubne, u štěňat může být ohrožen jejich zdravý vývoj, což může mít celoživotní následky.

Při tomto onemocnění nebolí psa břicho vůbec. Typické jsou potíže jako průjem, žízeň, únava a časté kálení velkých objemů trusu řídké konzistence a velmi nepříjemného zápachu. Pes také může mít matnou srst a kožní problémy. Diagnostika je poměrně náročná. Běžné vyšetření na stanovení produktů slinivky břišní v krevním séru je nutné doplnit o další diagnostické metody, detailnější vyšetření krve, vyšetření trusu, vyšetření ultrazvukem a další. Léčba tohoto onemocnění může být finančně poměrně náročná. Pejskovi je třeba podávat společně s každým krmením trávicí enzymy, které jeho slinivka neprodukuje. Injekčně dostává vitamíny skupiny B, které není schopen ze stravy vstřebat.

Loudivý pes

Jak už bylo řečeno, psi s onemocněním slinivky mají speciální stravovací potřeby. Jsou to veterinární diety s nízkým obsahem vlákniny, protože některé druhy vlákniny váží trávicí enzymy a narušují jejich funkci. Ideální je psa krmit nejméně třikrát denně ve velmi malých dávkách, aby zažívací trakt nebyl přespříliš zatěžován najednou. Strava musí být kvalitní a lehce stravitelná. V každém případě zabraňte vzniku obezity.

Jaký je rozdíl mezi „light“ kmivem a veterinární dietou?

Většinou jsou běžná light krmiva určena na samotnou redukci váhy, ale na udržení kondice už by pak mělo být jiné krmivo. Light krmiva způsobují zpomalení metabolismu a v případě návratu na původní krmivo může docházet k jojo efektu.

„Oproti tomu veterinární dieta by měla být nejen redukční, ale zároveň udržovací a mění se pak jen krmná dávka. Veterinární dieta obsahuje složky, které „zmatou“ organismus a nedochází ke zpomalení metabolismu, tudíž by měla být i účinnější. Samozřejmě jakákoli redukční dieta jde ruku v ruce s přidáním pohybu a omezením pamlsků, aby byla skutečně efektivní“ uzavírá Zuzana Novotná, produktová specialistka e-shopu SpokojenyPes.cz.

Článek jsme připravili ve spolupráci s internetovým obchodem SpokojenýPes.cz

Máte dotaz nebo radu?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

14 komentářů

  • Květa says:

    Dobrý den, máme středního pudla, kterému byla diagnostikována podle krevních testů nedostatečná funkce slinivky a je 4,5 roku na granulích Trovet. Protože je ale pejsek velký nežravec, který snad nikdy nemá hlad, vylepšujeme je kuřecím masem, aby snědl alespoň něco. Mám dotaz, zdali existují i jiné granule, které by Chuck mohl ? Trovet v poslední době odmítá, i když bolesti nemá a jinak je nabitý energii.
    Děkuji, Květa Kroupová

  • Jarmila Krobová says:

    Diagnosa : USG abdomen :přetrvávající hyperechogenní textur s anech.projasněním v oblasti slinivky.
    Poraďte, prosím, jaké dietní granule jako doplněk při vařené dietě mi můžete doporučit. Pes má 12,5 roku, střední postavy, 22 kg.Děkuji.

  • Martina says:

    Máme bišonku, ve dvou letech jí byla diagnostikovaná EPI, bylo nám doporučeno krmit stejným krmivem s práškem Almazyme. Denní dávku jsme rozdělili na 3 a občas (2X týdně) granulky podlívali krůtím vývarem( bez tuku). Hned po týdnu jsme viděli, že začíná přibírat a během půl roku přibrala kilo. Nyní po roce a půl s Almazymem se dostala z 3,5kg na 5,6kg. Byl nám doporučen další preparát místo Almazymu pod názvem WeNzyme. Má mít tu výhodu, že se rozpustí až ve střevě, odolá kyselinám v žaludku a do krmiva se ho dává daleko méně než Almazymu. Chci ho vyzkoušet. Máte někdo s tímto preparátem zkušenosti?

  • ina says:

    Dobrý den,chtěla jsem se zeptat jakou zeleninu a ovoce může pes při zánětu slinivky.
    Děkuji Mráziková

  • Irena says:

    Dobrý den, máme vlčandu (5 let). Před 3 lety diagnostikována EPI (exokrinní pankreatické insuficienci) – měli jsme opravdu velké problémy. Doporučeno přidávání pancreolanu forte do krmení – pomohlo, nicméně sem tam se ještě problémy objevily. Poslední dva roky krmíme 3 x denně (v rámci možností) granulemi Fitmin Dog Medium / Maxi Lamb & Rice. Do nich přidáváme místo drcených prášků přímo enzym v prášku Almazyme astoral 500g (doporučeno také vetem), spokojenost. Půlkilovka enzymu vyjde cca na 1 300 Kč, ale ve finále je levnější než prášky a nemusí se už drtit. Balení vydrží cca 1,5 měsíce. Slečna je v pohodě (sem tam se ještě průjem objeví, ale určitě ne krvavý) – má přes 30 kg. Určitě doporučuji. Irena

  • Radka Vejrová says:

    Dobrý den,,můžete mi nabídnout krmení pro pejska lterý prodělal zánět slinivky břišní?
    Jde o rasu bavorský barvář 5letý .Před 14 dny byla hospitalizována na klinice,,s doporučením dietního krmení.
    Děkluji Vejrová

  • NADA VíTKOVÁ says:

    Granule pro psa má zánět slinivky menši baleni na vyzkoušeni děkují Vitkova

  • Jana says:

    Dobrý den,
    Čtu tyto stránky náhodou a váš dotaz je už starší, ale mám radu. Naše kavalírka měla výsledky EPi 0.1. Takže od 4 let jsme 6 roků sami vařili. Veterinární diety k ničemu. Začínali jsme kuřetem, krůtou s rýží a později hovězí nebo konina. Postupně tolerovala pouze toto a místo rýže sušenou kaši buď rýže nebo rýže- pohanka nebo jahly. Kukuřici ne alergen. 3x denně jsme krmili přesně na váhu. Na jejich 7 kg 90g masa + voda a kaši do 150g. Plus 4 ks panzynorm forte koupený přes internet. Nedrtit,musí projít do střeva, dejte k jídlu nebo před jídlem s píškotem . Pokud se rozpusti v jídle, je to jako natravenina a nemusí to sežrat.Cena za 30ks tablet130-180 kč. Celkově náklady na měsíc léky + maso 3000. Ale sami si zkuste,co bude vyhovovat. Vydrželi jsme dlouho a zemřela na srdíčko. Určitě se nezdávejte ,když krmit vaši váhu bude dřina. Hodně štěstí.
    Jana

  • Štěpánka says:

    Dobrý den,rodiče mají tříletého křížence ovčáka.Aso tak od jednoho roku občas trpěl průjmy(i krvavými).Vždy byla nasazena dieta,plus léky (Smekta…),potom byl zase v pořádku.Pred 14 dny začal zvracet,úplně všechno,byl proveden rentgen s kontrastní latkou(bez nálezu),také odběr krve,kde byla zjištěna porucha slinivky(zvýšené hodnoty enzymů).Pár dní potom dostal průjem,nasazena dieta,nyní v pořádku.Dostava granule Calibra HA Lamb.Jsou nějaké možnosti léčby,kromě diety,přijde nám,že se stav zhoršuje…Děkuji.Jilkova

    • Mazloun.cz says:

      Dobrý den,

      moc mě mrzí stav Vašeho pejska. Bohužel se zdá, že se jedná o dlouhodobý a poměrně vážný zdravotní problém, který nemůžeme spolehlivě posoudit takto přes internet na základě Vašeho stručného dotazu. Dávali bychom Vám přinejlepším falešnou naději.

      Pokud máte pocit, že by stav Vašeho pejska měl být lepší, a Vaše veterinární klinika nedělá dostatek (tj. nemáte v ní důvěru), zkuste se obrátit pro posouzení stavu a doporučení léčby vašeho psa na jinou kliniku, ideálně kliniku s oddělením specializujícím se na pejsky a jejich trávicí soustavu.

  • TOMÁŠ PAŠTĚKA says:

    Dobrý den,můžete mi doporučit nějaké granule pro vlčáka s EPI (exokrinní pankreatické insuficienci) děkuji

  • Monika says:

    Dobrý den, mám německého ovčáka, 3 roky. Před nedávnem mu byla diagnostikován silný zánět slinivky. Nyní po třech týdnech na ATB a protizánětlivých lécích, je relativně v pořádku, slinivka má opět správnou velikost, a i krevní testy jsou ok. Dostal veterinární dietu Hill´s I/D. Bohužel během nemoci nechtěl moc žrát, takže hodně zhubl. Jeho normální váha byla 38 kg. Nyní má necelých 30 kg, lezou mu žebra i pánevní kosti.
    Co mu mohu přidat do krmné dávky aby opět alespoň malinko přibral? Nyní je jeho krmná dávka 600 g denně( rozděleno na 3x).. Po těchto granulích ale těžko přibere, vím že nesmí tuky, je nějaká alternativa? Předem děkuji

  • -->