Psi mohou nastydnout stejně jako lidé

Psi mohou nastydnout
SpokojenýPes.cz


18. 10. 2016

Našim čtyřnohým kamarádům se bohužel obtíže z prochladnutí nevyhýbají. Od podzimu do jara jim navíc hrozí virózy i angíny. Jak jednotlivá onemocnění rozpoznat, léčit a jak jim předcházet?

Nastydnutí může mít někdy naprosto banální průběh, který nevyžaduje ani návštěvu u veterináře. Pokud vašeho pejska na procházce ofouklo, je třeba bránit dalšímu prochladnutí venčením zvířete častěji ale kratší dobu a používáním ochranných oblečků (především u krátkosrstých plemen chovaných v domácnostech a zvířat, které nemají pravidelným venčením vycvičenou termoregulaci). Při běžném nastydnutí se pejsek uzdraví během jednoho týdne. Stejně jako u lidí se i u psů doporučuje zvýšit příjem vitamínů, nejvíce „céčka“, a podpořit tak jeho imunitu, a rovněž klidový režim.

Psincový kašel

Nejčastějším ryze psím nachlazením je tzv. psincový kašel, akutní infekční zánět horních cest dýchacích a průdušnice.  Projevuje se typickým ostrým kašlem, který zní, jakoby měl pejsek v krku něco dráždivého.  Vyprovokuje ho stlačení hrtanu. Pes na obojku zní, jakoby se škrtil. Kašel nemocného psa je někdy doprovázen dávením.  Pejsci někdy trpí nechutenstvím a jsou apatičtí. Při léčbě kašle je nejčastěji doporučován jitrocelový sirup, který je běžně k dostání v lékárnách. „Pokud je psincový kašel podchycený ihned v začátcích, často tento sirup sám postačí a není potřeba dalších léků. Odpovídající terapii by měl vždy stanovit veterinář.  Jakékoli podávání humánních přípravků zvířatům může být velice nebezpečné, varuje Zuzana Novotná, produktová specialistka e-shopu SpokojenyPes.cz. Existují také veterináři, kteří dokážou poradit s bylinnou léčbou či dokonce léčbou homeopatiky.

Léčbu se doporučuje podpořit zvýšeným příjmem vitamínů ať už ve formě čerstvé zeleniny (například nastrouhaná červená řepa přidaná do žrádla), anebo je možné pejskovi podávat speciální doplňky stravy, které mají pozitivní účinky na organismus, např. ostropestřcový olej  je silným antioxidantem, posiluje játra a zklidňuje a záněty. Gel Calopet se používaná pro pejsky v rekonvalescenci či při zvýšené fyzické námaze. Doplňuje energii, vitamíny a minerály, které nemocným pejskům často odmítajícím krmivo chybí.

Psincový kašel se často vyskytuje tam, kde je velké nahloučení psů pohromadě, tedy v útulcích nebo na cvičištích. Vzhledem k tomu, že se jedná o silně nakažlivé infekční onemocnění, nelze psa zcela účinně chránit. Pokud víte o tom, že se psincový kašel ve vašem okolí vyskytl, omezte kontakt s jinými psy a vyhýbejte se frekventovaným místům. Dobrou zprávou je, že proti původcům psincového kašle lze již několik let pejsky účinně chránit očkováním. Stejně jako u lidí ani očkování neznamená stoprocentní ochranu před tímto onemocněním.

Nachlazeny pes

Viróza a angína

Mezi základní projevy nastydnutí, čili onemocnění horních cest dýchacích, patří kýchání, slzení a pokašlávání. Příčinou může být prochladnutí i virová infekce. Ta bývá často po 2-3 dnech komplikována infekcí bakteriální, která se projevuje hnisavým výtokem z očí, nosu a někdy i zápachem z tlamy, který signalizuje zánět nosohltanu a mandlí. Objeví-li se výtok z očí a zápach z úst, společně s projevy nastydnutí, hovoříme o zvířecí angíně, kterou by měl řešit veterinář. Bakteriální infekce bývá léčena širokospektrálními antibiotiky. Antibiotika se kombinují s léky s protizánětlivými účinky a léky podporujícími vykašlávání, zvláště v případě, když je nemocný starší pejsek, anebo štěně.

Prevence je i u psů na prvním místě

Prevencí proti onemocnění z nachlazení je kvalitní výživa, dostatečný pohyb po celý rok, zabránění prochladnutí zvířete po koupeli nebo promoknutí. Pro pejsky dávno nejsou k sehnání jen svetry a bundy zakrývající část zad a hrudníku. Chránit před zimou lze i tlapky stabilními botičkami na suchý zip. „I pro psa lze koupit pláštěnku anebo oblečky ze „softshellu“ chránící srst psa před vodou, bahnem, špínou, solí a sněhem na celém těle. Existují také opravdu teplé zimní bundy vhodné i pro náročnější venkovní aktivity. Jejich cena se odvíjí od jejich velikosti. Majitele menších plemen vyjdou levněji,“ dodává Zuzana Novotná, produktová specialistka e-shopu SpokojenyPes.cz.

Pokud váš čtyřnohý kamarád onemocněl, věnujte mu potřebnou péči. Zanedbané onemocnění se může brzy vrátit. Lehké nachlazení vyřeší teplo domova a kvalitní strava obvykle do týdne. Neléčený kašel může snadno propuknout v zápal plic. Úporný kašel však může signalizovat nejen nachlazení, ale také astma, alergii či dokonce srdeční nedostatečnost. Proto je důležité nechat takového psa vždy vyšetřit.

SpokojenýPes.cz

Článek jsme připravili ve spolupráci s internetovým obchodem SpokojenýPes.cz

Máte dotaz nebo radu?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *