Adaptace kočky na nové prostředí: Jak přivítat nového mazlíčka

Kotě se smutným výrazem v košíku
Eliška Reznerová


15. 2. 2019

Pokud hledáte nového kočičího spolubydlícího, nebo už na vás dokonce někde čeká, nezapomeňte mu připravit správné přivítání. Kromě kvalitní výbavy, krmiva a hraček je důležité vědět, jak se k nové kočičce chovat a jak jí usnadnit adaptaci v novém prostředí.

1. Plyšák, deka či hračky proti stesku

Stěhování od rodičů či odloučení od našich blízkých není příliš příjemné, alespoň v prvních dnech. Stejně to vnímají i zvířata. Domluvte se s chovatelem či předchozím majitelem, aby měly s sebou kočičky do nového domova něco svého, co jim bude připomínat minulý domov. Budou se cítit v bezpečí a nové prostředí je nebude tolik stresovat.

Kotě s hračkou – rybička na provázku

2. Jedna místnost to jistí

Vytipujte si jednu místnost v bytě či domě, kde kočičku „vypustíte“. Pokud je plašší a stydlivější, nechte ji klidně první den jen v této jedné místnosti. Až se trochu rozkouká, pouštějte ji do dalších částí domácnosti. Nebude to pro ni tak velký šok.

A jak postupovat při vypouštění? Jednoduše otevřete dvířka přepravky a čekejte. Až bude kočka chtít, sama se vydá na první prohlídku.

Mějte s kočičkou trpělivost, až bude chtít z přepravky, vyleze

3. Seznamujte se postupně

Máte velkou rodinu nebo vás žije více v jedné domácnosti? Seznamujte se s kočičkou postupně. Myslete na to, že bude „vyjukaná“ z nového prostředí a 4 cizí lidé na ni mohou být příliš. To stejné platí i u malých dětí a jiných domácích zvířátek. Vyhýbejte se prudkým pohybům a hlasitým zvukům. Kočka bude ostražitá, a jakmile ji něco vyleká, vezme nohy na ramena. Raději pomalu a s klidem.

Kotě ležící na zádech

4. Ukažte ji misky s vodou, jídlem a záchůdek

Pokud jste pro umístění záchodku a misek vybrali specifické místo, ukažte jej kočičce. Samozřejmě opatrně a až potom, co se trochu rozkouká. V žádném případě nechytejte kočku násilím a nenuťte ji chodit někam, kam nechce. Kočka se může polekat a vy utrpíte hned několik škrábanců.

5. Ponechte jí přepravku jako útočiště

Mnoho koček má tendenci se schovávat v přepravce. Cítí se tam bezpečně a pohodlně. Proto jakmile vyleze ven, neodnášejte přepravku a neschovávejte ji. Klidně ji ponechte na místě i několik dní. Pro klid vaší i její duše.

Buďte trpěliví a nespěchejte. Uvidíte, že za chvíli si u vás nová kočička zvykne, a než se nadějete, bude to váš nový parťák do nepohody.

Eliška Reznerová

Už jako malá jsem propadla zvířecímu světu. Sedávala jsem hodiny u National Geographic a Animal Planet a vypisovala si horlivě všechny zajímavosti ze zvířecí říše. A nadšení mi zůstalo dodnes.
Díky mým milovaným chlupáčům - psovi Matesovi a dvou kočičím sourozencům - můžu dnes jako copywriterka Rezavá liška sdílet své zkušenosti s ostatními a pomáhat tak začínajícím majitelům.

Máte dotaz nebo radu?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *