Přeprava psa v autě: Cestujte se psem bezpečně

Cestování se psem v autě - pes má hlavu z okna - špatně


21. 4. 2021

Spolupráce

To, že se my lidé v autě musíme pro svou bezpečnost připoutat, všichni víme. Víte ale, že i váš pes musí být v autě zabezpečen tak, aby vás při jízdě neohrozil? Volně v kufru, na zadních sedačkách s hlavou z okna, nebo dokonce na klíně spolujezdce vídáme psa celkem běžně. Přitom si takto lidé zadělávají na pořádně tučnou pokutu a ohrožují tím jak zdraví psa, tak i zdraví své a spolujezdců. Je tedy důležité zamezit psovi volný pohyb v autě.

Jak psy bezpečně přepravovat na zadních sedadlech

Pokud chcete přepravovat psa na zadních sedadlech, je vhodné pořídit si deku nebo potah na sedačky, který bude chránit vaše sedačky před poškozením. Pejska pak můžete posadit na sedadlo v postroji a připoutat ho speciálním pásem, který je určený právě pro převoz psů. Pejska rozhodně nesmíte připoutat k obojku, v případě prudkého brzdění nebo nehody by mu to mohlo ublížit.

Pro menší psy je vhodné použít autosedačku pro psy, která je připásaná k sedadlu, a pes je v ní usazen s postrojem a speciálním psím pásem. Pro střední a větší plemena jsou lepší látkové psí boudy, přepravky nebo cestováčky, které zamezí psovi po zadních sedadlech pochodovat. Látkové boudy pro cestování se psem jsou tak akorát velké, aby v nich pes po celou dobu jízdy mohl ležet a nerušeně odpočívat, a jsou také připevněny k autosedačkám pásem.

Při jízdě byste rozhodně neměli nechávat otevřené okno, aby z něj pes neměl šanci vystrkovat hlavu nebo packy.

Chcete si pořídit štěně? NEPŘEHLÉDNĚTE!

Sepsali jsme pro vás 40stránkový e-book pro všechny nastávající páníčky.

Sepsáno na základě našich zkušeností

Potřebné informace přelouskáte snadno za jeden víkend, získáte přitom informace, které hledáte, uceleně na jednom místě. Sepsali jsme ji na základě našich zkušeností a odborných informací.

Kniha mimo jiné obsahuje

  • Jak vybrat psí plemeno
  • Jak najít chovatele a chovatelskou stanici
  • Jak připravit na štěně domácnost
  • Jak přivítat štěně doma
  • Vývoj a výcvik psa v prvním roce života
Pes v autě během horka

V horku by pes neměl čekat v autě

Jak psy bezpečně přepravovat v kufru

I v zavazadlovém prostoru auta musí být pes bezpečně zajištěn. Ideální je pořídit si síť nebo automříž, která odděluje kufr od přední části auta. Nestane se tak, že by v případě nehody přepadl na sedačky.

I v kufru by však pes měl být uzavřen v látkové boudě, přepravce nebo pevné kleci, která by měla být zafixována tak, aby se po kufru samovolně nepohybovala. Zamezíte tak volnému pohybu psa a přispějete k jeho i vaší bezpečnosti.

Jak svého psa připravit na cestu autem

Většina psů jízdu autem snáší poměrně těžce, slintají, mají tlamu plnou pěny a zvrací. Je důležité psa s interiérem a jízdou v autě seznamovat už od štěněcího věku. Nejdříve bychom psovi měli interiér auta spojit s příjemnými pocity. Například ho můžete posadit dovnitř a hrát si s ním nebo ho odměňovat pamlsky, aniž byste hned někam jeli.

Před jízdou bychom psa neměli moc krmit, aby se mu neudělalo špatně, ale zároveň by neměl být hladový. Je dobré ho předem unavit nějakou aktivitou, aby celou cestu autem ideálně prospal. V autě by měla být příjemná teplota jak pro vás, tak především i pro vašeho mazlíčka.

Ještě než vyrazíte autem na nějaký výlet, sbalte pejskovi obojek, vodítko, náhubek pro psa, oblíbenou hračku, pamlsky, lékárničku a nezapomeňte na misku a láhev s vodou. Jízdu autem byste měli prodlužovat postupně. Nejdříve začněte kratšími trasami, někde zastavte, nechte psa protáhnout a jděte se projít nebo si hrát. Pes si tak jízdu s autem spojí s příjemnými aktivitami a bude se do auta sám těšit. Pokud vyrážíte na delší cestu, nezapomeňte dělat pravidelné zastávky, aby se pes mohl protáhnout, vyvenčit a případně občerstvit.

Pes leží v dodávce

Převážejte bezpečně všechna svá zvířata

Bezpečně připoutaný by měl být každý váš domácí mazlíček, se kterým vyrážíte na výlet, ať už je to pes, nebo kočka. V teplých dnech byste nikdy neměli nechávat své domácí mazlíčky zavřené v autě, hrozí jim totiž přehřátí organismu.

Zajímám se především o chov a psychologii psů. Řídím se pravidlem, že každé psí chování má nějakou příčinu. Doma mi dělá radost černobílý pes plemena border kolie – About Aspen Veselý ocas. Věnujeme se především agility, canicrossu a canisterapii. Chtěla bych vlastnit všechna štěňátka světa, ale to nemohu. Tak o nich alespoň píšu. :)

Máte dotaz nebo radu?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.