BARFování u psů a koček. Jak krmit syrovou stravou?

Barfování, ukázka jídla
Eliška Reznerová


15. 4. 2019

Obecně se říká, že je pro zvířata BARFování nejpřirozenější = nejvíce se podobá tomu, co by jedla, kdyby žila volně v přírodě. Nebudeme vám povídat, že to je jako kdyby vlci a divoké šelmy jedly granule, neboť víme, že vlk a pes nejsou stejní. Ale! Domácí psi i kočky vznikli zdomácněním divokých zvířat, tedy pořád mají geny a stavbu těla velmi podobnou. A k tomu bychom měli přihlížet.

V čem je BARF jiný?

Syrová strava se psům a kočkám lépe jí i tráví. Neobsahuje žádné skryté látky, éčka a barviva – vše totiž vidíte pěkně na talíři. Jednoduše servírujete zvířeti to, co bývá zpracováno do granulí, ale v syrové stravě a bez zbytečných “konzervantů” prodlužující jejich trvanlivost. Krmení vašeho psa a kočky máte navíc pod kontrolou. Víte, kolik toho sní a hlavně co sní. Každý den navíc může mít váš chlupatý parťák trochu jiné jídlo. Přeci jen, koho by bavilo celý měsíc jíst pořád ty stejné granule? 🙂

BARF ale není dogma. Pokud máte psa či kočku se specifickými potřebami, alergiemi či speciální dietou, mohou být pro vás vhodnější granule. Je to vždy na páníčkovi a jeho mazlíčkovi najít tu správnou cestu krmení.

BARFování u psů

Mnozí lidé si o psech myslí, že jsou to 100% masožravci. Není to tak úplně pravda. Své o tom ví každý majitel psa a domečku se zahradou. Běžně nacházejí otrhané ovoce z keřů, vyrytou zeleninu ze země a okousané byliny. Pro psy je zcela přirozené přijímat i jiné živiny než jen ty, které jsou v mase.

Pes s jídlem

Jídelníček psa na BARFu můžete zpestřit sušeným masem či kostí

K tomu bychom měli přihlížet i při výběru krmiva. Ať už tedy vybíráte granule nebo BARF, nemusíte nutně hledat složení se 100% masem. Co bývá nejčastější složkou krmiva při BARFování?

 • Libové maso (vnitřnosti; drůbeží – kuře, kachna, krůta; zvěřina; hovězí; libové ryby)
 • Zelenina, ideálně spařená či přemražená (mrkev, listová zelenina, petržel, okurka, řepa…)
 • Ovoce (jablka, hrušky, banán…) – ne každé ovoce je ale pro psa vhodné.
 • Vajíčko (syrové, nebojte se toho)
 • Vařená rýže, pohanka, kroupy a ovesné vločky
 • Rybí olej, kokosový olej – čistí chrup, odstraňuje zápach z tlamy, působí pozitivně na srst a psi se po něm můžou utlouct
 • Mléčné výrobky (nejčastěji se podávají kvalitní bílé jogurty)
 • Bylinky

Poměr jednotlivých složek by měl být přibližně následující: 30–60 % maso (svalovina), 20–40 % vnitřnosti, 10–20 % kosti a 10–20 % zelenina, ovoce, byliny.

Psa je vhodné krmit 1-2x denně. Ideálně ráno nebo večer po procházce či jiné aktivitě. Je to z toho důvodu, aby nevznikla torze žaludku. Pes by tedy neměl po jídle běhat, skákat a hrát si.

Jak velkou zvolit krmnou dávku? Čím větší pes, tím více toho sní. Záleží také na aktivitě a zdravotním stavu. Malý drobný pes o 10 kg může spotřebovat cca 200-300 g masa za celý den. Pro 30kg psa můžete připravit kolem 400-500 g masa (+ další suroviny). Pes o váze 50 kg sní i 700 g masa (+ další suroviny). BARFování je velmi individuální, proto ze začátku psa pozorujte a krmnou dávku případně upravte.

BARFování u koček

BARFování u koček je hodně odlišné. Hlavně z toho důvodu, že kočky jsou mlsné a jídlo si rády vybírají. Ne samozřejmě všechny. Známe kocoury, co by nejraději snědli všechno. Ale drtivá většina koček má mlsný a hodně vybíravý jazýček. BARFování proto může být trochu náročnější a zejména ze začátku vyžaduje více času a trpělivosti.

Kočka s miskou jídla

Kočky jsou mlsné, proto jim nové krmení příliš nenuťte. Samy se musí rozhodnout, zda jim bude vyhovovat

Oproti psům jsou také kočky hlavně masožravé. Takže jim nepodáváme žádnou zeleninu, ovoce a obiloviny. Jejich krmná dávka by měla obsahovat:

 • Libové maso = svalovina (drůbeží – kuřecí, kachní, krůtí; králičí; hovězí…)
 • Vnitřnosti
 • Kosti

Poměr jednotlivých složek by měl být přibližně: 80 % libového masa, 10 % kostí, 10 % vnitřnosti.

A co mléko a ryby? V očích společnosti mají kočky nejraději k jídlu ryby a k pití mléko (kravské, kozí…). Ani jedno však pro kočky není vhodné, proto se jim při krmení raději vyhýbejte.

Další odlišnost je v četnosti krmení. Kočky jí několikrát denně. Většinou jakmile pocítí hlad, už hledají, co by zobly. Proto ujídají granule z misky během celého dne. Kočky by neměly být hlady, jinak by se jim narušilo trávení. Proto není ani nejvhodnější snažit se je přeučit na BARF hladovkou. Pokud kočka krmení několikrát odmítne, doporučujeme zvolit jiné maso či formu krmení.

A jak často krmit? Ideálně 3-5x denně. Ačkoliv nemají kočky tendenci se přejídat, nedoporučujeme jim servírovat zbytečně velké porce. Obezita a nadváha u domácích koček není zas tak neobvyklá, jak se může na první pohled zdát.

Eliška Reznerová

Už jako malá jsem propadla zvířecímu světu. Sedávala jsem hodiny u National Geographic a Animal Planet a vypisovala si horlivě všechny zajímavosti ze zvířecí říše. A nadšení mi zůstalo dodnes.
Díky mým milovaným chlupáčům - psovi Matesovi a dvou kočičím sourozencům - můžu dnes jako copywriterka Rezavá liška sdílet své zkušenosti s ostatními a pomáhat tak začínajícím majitelům.

Máte dotaz nebo radu?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

2 komentáře

 • Profilový obrázek Alena says:

  Jak krmit kočku co nejlépe? dáváte často pamlsky? konzervy?

  • Mazloun.cz Mazloun.cz says:

   Dobrý den,

   to je poměrně široká otázka. Tento článek například propaguje barfování a nepochybně si najdeme důvod, proč říct, že přirozená syrová strava je pro zvíře nejlepší (jakou jinou by zvíře našlo, pokud by žilo divoce v přírodě?). Na druhou stranu kvalitní granule nepochybně nabízejí potřebné spektrum mikro- i makroživin a dají zvířeti přesně to, co potřebuje.

   Krmič kočku jednou či dvakrát denně by mělo být pro kočku dostatečné. Dejte jí do misky dostatečné množství granulí, počkejte, co sní a zbytek ukliďte. Pamlsky dávejte spíše příležitostně. Konzervou můžete nahradit dávku granulí, nemělo by jít však o něco navíc (třetí porce krmiva), podobné “ústupy” povedou nejspíše – zejména u koček žijících trvale v domácnosti – k obezitě.