Hárání a pohlavní cyklus fenky

Hárání
VšeProPejska.cz


22. 2. 2019

Pokud se rozhodujete, zda si pořídit fenku nebo pejska, měli byste tuto volbu dostatečně zvážit. Obě pohlaví jsou zcela odlišná, jak charakterem, tak i svými nároky a potřebami. Zvláště při nástupu pohlavní dospělosti musíme vědět, co pejsek potřebuje, co prožívá a jaké nástrahy musí překonat. Fenky procházejí složitým obdobím hárání, které se podepisuje na jejich psychických změnách. Právě o pohlavním cyklu fenky je dobré nastudovat si užitečné informace.

První říje

Období první říje se dostaví s nástupem pohlavní dospělosti, což je v průměru okolo 6. měsíce věku fenky. Nástup první říje se však liší podle jednotlivých plemen. Obecně platí, že u větších plemen nastupuje období říje později, u menších plemen dříve. První říje představuje období, kdy může fenka poprvé zabřeznout.

Jak často fenka hárá?

Frekvenci hárání není možné s přesností určit. Malá plemena hárají dvakrát do roka, obří plemena jednou za 12 – 18 měsíců. Zpočátku je cyklus velmi nepravidelný a ustálí se zhruba po dvou letech.

Jak dlouho trvá období říje?

Období říje u fenky je poměrně dlouhé. U většiny psích plemen trvá 2 – 3 týdny.

2-harani

Jak poznám období hárání?

Hárání se projevuje změnou jak pro psychické, tak i fyzické stránce. U fenky můžeme pozorovat zvětšení vnějšího pohlavního orgánu (takzvané vulvy). Jasným a zřetelným příznakem je krvavý výtok. Výtok však nemusíme zaznamenat od samého začátku. Z tohoto důvodu pro správné načasování krytí stanovit období ovulace krevními testy a prokázáním hladiny hormonu progesteronu. Intenzita výtoku se také mění v závislosti na fázi hárání. Zpočátku je výtok krvavý, asi 10. den se mění na vodnatý.

Značkování v průběhu hárání

V období říje může u fenky zaznamenat potřebu značkovat v bytě i v okolí domu. Moč obsahuje feromony, které lákají opačné pohlaví a naznačují svolnost k páření. V tomto období je nutné fenku hlídat.

Kdy může fenka zabřeznout?

Pro zabřeznutí je důležité období ovulace. K ovulaci dochází v momentě, kdy se hustší výtok mění na vodnatější. To se děje asi 10. den cyklu. Přesné určení porodu bývá u fenky poměrně složité vzhledem k vysoké životnosti spermií, které dokážou v těle fenky přežít až jeden týden.

3-štěňata

Období gravidity

Gravidita fenky trvá 9 týdnů, tedy přibližně 63 dnů. Zpočátku je poměrně složité graviditu rozpoznat. Ani zkušený veterinář si není stoprocentně jistý. Těhotenství je možné spolehlivě potvrdit asi 28. den, kdy je možné nahmatat gravidní dělohu. Spolehlivou metodou je ultrazvukové vyšetření, které potvrdí graviditu od 25. dne těhotenství, avšak neurčí přesný počet štěňat.

Hárací kalhotky pro psy

Poměrně složité období, kterým fenka v průběhu hárání, si vyžaduje komfort a pohodlí. Fence je nutné pořídit hárací kalhotky, které zabrání znečištění v okolí fenky. Díky kvalitním materiálům, ze kterých se dnes hárací kalhotky vyrábí, se fenka bude cítit jako v bavlnce.

VšeProPejska.cz

Článek jsme připravili ve spolupráci s internetovým obchodem VseProPejska.cz, který se specializuje na prodej chovatelských potřeb zejména pro malé a střední krátkosrsté psy.

Máte dotaz nebo radu?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *