Je normální, že pes prospí většinu dne? Vše podstatné o spánku vašeho mazlíčka

Pes spí v posteli
Profilový obrázek


5. 2. 2021

Přemýšleli jste někdy nad tím, kolik hodin za den váš pes prospí, zatímco jste v práci? Stejně jako člověk i pes potřebuje spánek. Psi však za den prospí mnohem více času než vy sami. Co se během psího spánku děje?

Fáze spánku

Když se váš pes uvelebí ve svém pelíšku, nejdříve začne procházet fází ospalé bdělosti. Tato fáze trvá asi pět minut. Poté přejde do lehkého stavu spánku. Zpomaluje metabolické procesy, snižuje svou tělesnou teplotu a uklidňuje mozek.

Unavený pes je spokojený pes

V určitém okamžiku je tělo vašeho psa připraveno vstoupit do fyziologického stavu známého jako non-REM (non rapid eye movement = klidný pohyb očí) spánek. Jedná se o stav hlubokého spánku s pomalým dýcháním. Tento stav je také důležitý pro hojení a regeneraci svalů zvířete.

Poté je tento fyziologický stav přerušen cykly spánku REM (rapid eye movement = rychlé pohyby očí), které se vyznačují divoce se pohybujícíma očima, rychlým dýcháním a živým sněním. Jak to probíhá, se můžete podívat v přiloženém videu.

Pokud jste tedy nachytali svého psa, jak ve spánku štěká, kňučí nebo nekontrolovaně škube tělem, nemusíte se bát. Nejedná se o žádnou abnormalitu. Psi ve spánku vydávají zvuky právě proto, že se jim zdají sny.

O čem se psovi zdají sny?

Na tuto otázku bohužel neznáme odpověď. Je ale velmi pravděpodobné, že se vašemu psovi zdá sen o kočce, kterou právě prohnal na zahradě. Tedy že znovu ve spánku prožívá to, s čím se setkal během dne.

Jak dlouho pes spí?

Délka spánku se odvíjí od věku a zdravotní kondice psa. Štěňata po narození prospí až 90 % svého času. Do jednoho roku se u nich střídá aktivní fáze plná energie s únavou. Může se tedy stát, že v jednu chvíli vaše štěně bude bláznit s pískací hračkou a z ničeho nic padne vyčerpáním a usne. Spánek je velmi důležitý pro vývoj štěněte a pomáhá mu zvládat nové vjemy a znalosti nabyté během bdělého stavu.

Zdravý dospělý pes prospí 12 až 14 hodin denně. Najdou se však také psi, kteří by nejraději od rána do večera dováděli s hračkami nebo pobíhali na zahradě. Takové psy je nutné naučit odpočívat. Jak je odpočinek důležitý pro člověka, je důležitý i pro psa.

Naopak s rostoucím věkem psa se délka spánku opět zvyšuje. Psí senioři dokážou prospat většinu svého času, tedy až 20 hodin, stejně jako štěňata do jednoho roku.

Nejraději spí na studené zemi

Spánkové cykly také ovlivňuje velikost psa. Ačkoliv by nás nenapadlo nad tím přemýšlet, menší plemena psů, jako například bišonek či mops, mohou snít pravidelněji než velcí psi. Na druhou stranu velká plemena psů, jako například dobrmani nebo rotvajleři, dokážou přes den spát mnohem déle než malá plemena psů.

Profilový obrázek

Zajímám se především o chov a psychologii psů. Řídím se pravidlem, že každé psí chování má nějakou příčinu. Doma mi dělá radost černobílý pes plemena border kolie – About Aspen Veselý ocas. Věnujeme se především agility, canicrossu a canisterapii. Chtěla bych vlastnit všechna štěňátka světa, ale to nemohu. Tak o nich alespoň píšu. :)

Máte dotaz nebo radu?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *