Péče o andulku: základy chovu andulek

Modrá andulka na provaze
Eliška Reznerová


2. 1. 2020

Andulka je malý, štěbetavý ptáček vhodný pro většinu začínajících chovatelů. Nevyžaduje příliš mnoho místa, dá se chovat po jedné a poměrně snadno si ji ochočíte. A když budete trpěliví, můžete ji dokonce naučit i mluvit.

Chov andulky – základy správného chovatele

Papoušek vlnkovaný neboli andulka je oproti ostatním chovným ptákům drobeček. Dospělý jedinec má něco kolem 18 centimetrů. Přesto ale často upoutá více pozornosti než korela a žako. Jak je to možné? Hýří totiž krásnými barvami! Když to spojíme s drobnou postavou, roztomilým štěbetáním a veselou povahou, vznikne malý zábavný papoušek ideální pro mladé chovatele a rodiny s dětmi.

Andulka je skvělá pro začátečníky i z dalších důvodů – pořídíte ji poměrně levně, stejně jako klec a další výbavu. Díky své velikosti nezabere ani mnoho místa. Andulka je také velmi odolná. Chovat ji můžete v interiéru i v exteriéru. S přehledem zvládá teploty do −10 °C. A když se o nového kamaráda budete dobře starat, zabaví vás na dlouhá léta. Průměrný věk andulek je totiž 10 let.

Krmení tří andulek z ruky

Andulky jsou vhodné i k dětem, poměrně snadno se dají ochočit

Výbava pro andulku

Než se rozhodnete koupit nového zvířecího kamaráda, měli byste mu připravit vhodné bydlení.

 • Klec (voliéra) – Klec pro jednu andulku by měla mít minimální rozměr 40 × 40 × 60 cm (musí v ní bez problému roztáhnout křídla). Samozřejmě čím více andulek, tím větší klec. Doporučujeme zvolit kombinované mříže, tedy vertikální + horizontální. Kdyby si třeba chtěli opeření drobečci zašplhat. Vyhněte se také barveným mřížím, u kterých hrozí, že by se mohla barva sloupnout a ptáci by ji mohli pozřít.
 • Bidýlka – Jedna z nejdůležitějších částí voliér. Na bidýlku se odehrává většina andulčina dne. Proto by mělo být v kleci hned několik kusů, ideálně dřevěných, ať si o ně andulky mohou brousit drápy a zobák.
 • Sépiová kost – Stejně jako bidýlka slouží k broušení zobáku.
 • Hračky – Andulky jsou hravé a zábavu vždy ocení. Pokud tedy máte dostatečně velkou klec, klidně jim pár hraček pro ptáky pořiďte. Budou mít velkou radost.
 • Koupelna pro papoušky – Možná vás to překvapí, ale andulky mají moc rády vodu. Jednou za čas jim proto můžete dopřát koupel díky speciální koupelně pro papoušky, která se uchytí na dvířka od klece.
 • Zrcátko – Pokud máte v plánu pořídit jednu andulku, určitě jí do klece přidejte zrcátko. Vytvoří dojem „dalšího kamaráda“ a andulka si nebude připadat tak sama.
 • Krmení a pítko s čerstvou vodou.

Krmení andulky

Hlavní část jídelníčku andulky tvoří zrní (proso, oves, niger, lesknice). Občasně jí můžete podávat také ovoce (jablko, banán, meloun, kiwi, maliny…) a zeleninu (mrkev, petržel). Aby měla dostatečný přísun vitaminů a minerálů, zařaďte do jídelníčku také „zelenou potravu“. Třeba bazalku, listy pampelišky, ptačince nebo listy bezu.

Jednu, pár, nebo skupinku?

Budete-li věnovat andulce čas, povídat si s ní a dělat jí společnost, můžete si pořídit bez obav jednu. Pokud ale už dopředu víte, že jste většinu dne mimo domov, pořiďte andulky alespoň dvě. Budete mít jistotu, že nebude strádat.

Eliška Reznerová

Už jako malá jsem propadla zvířecímu světu. Sedávala jsem hodiny u National Geographic a Animal Planet a vypisovala si horlivě všechny zajímavosti ze zvířecí říše. A nadšení mi zůstalo dodnes.
Díky mým milovaným chlupáčům - psovi Matesovi a dvou kočičím sourozencům - můžu dnes jako copywriterka Rezavá liška sdílet své zkušenosti s ostatními a pomáhat tak začínajícím majitelům.

Máte dotaz nebo radu?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

3 komentáře

 • Profilový obrázek Nikola says:

  Dobrý den,
  budu mít nově andulku a zajímalo by mě, jestli se má na noc přikrývat klec nějakou dekou nebo něčím takovím.
  Děkuji předem za odpovď.

 • Profilový obrázek Eva says:

  Dobrý den,koupila jsem si andulku a mám problém a potřebuji poradit.Má vše potřebné vybavení které tu popisujete,dávám ji doporučené krmení včetně vitamínů ale stále mi pouští peří a hlavně si ho škube. Nechce se ani koupat a vylétat z klece.Když se mi podaří aby se prolétla tak se do klece umí vrátit.Poraďte mi prosím kde dělám s andulkou chybu.Děkuji za radu.Eva Gurecká

 • Profilový obrázek Bambule says:

  Dobrý den,

  co mám dělat, když mi andulka pořád shazuje bidýlka? I když to máme dobře přidělané tak to pořád shazuje. Není to tím, že se jí něco nelíbí?

  Děkuji za odpověď

Podobné články