Jak naučit psa základním povelům

vycvik-psa


23. 9. 2011

-->

Mít psího přítele, který jde na vycházce u nohy, poslouchá na každý povel a vždy na zavolanou přiběhne, je snem každého chovatele. Takového psa si ale nevysníme, musíme ho vycvičit. Poradíme vám pár tipů, jak efektivně vycvičit poslušného psa.

Výcvik potřebuje každý pes

Nejen policejní psi, hlídači ovcí, soutěžní přeborníci či psi pro pomoc nevidomým, potřebují speciální výcvik. Každý výcvik psa je namáhavý. Vyžaduje si jak váš čas, tak trpělivost. Jestli očekáváte, že jediný, kdo se má co učit je pes, mýlíte se. Každý majitel se učí spolu se svým psím miláčkem. Stojí to však za to. Odměnou bude vychovaný pes, s kterým vaše procházky nebudou nezvladatelné a stresující, nýbrž příjemné a veselé.

Jak na to

S výcvikem psa by se mělo začínat kolem třetího až čtvrtého měsíce od narození. Platí zde, že čím později majitel s výcvikem začne, tím déle potrvá. Třetí až čtvrtý měsíc se považuje za ideální – jak se lidově říká, pes má možnost „prožít své dětství.“

Cílem výcviku je naučit psa několik jednoduchých povelů. Základem je, aby se pes naučil chůzi u nohy, dále aby přišel na zavolání a na povel si sedl a zůstal.

Chcete si pořídit štěně? NEPŘEHLÉDNĚTE!

Sepsali jsme pro vás 40stránkový e-book pro všechny nastávající páníčky.

Sepsáno na základě našich zkušeností

Potřebné informace přelouskáte snadno za jeden víkend, získáte přitom informace, které hledáte, uceleně na jednom místě. Sepsali jsme ji na základě našich zkušeností a odborných informací.

Kniha mimo jiné obsahuje

  • Jak vybrat psí plemeno
  • Jak najít chovatele a chovatelskou stanici
  • Jak připravit na štěně domácnost
  • Jak přivítat štěně doma
  • Vývoj a výcvik psa v prvním roce života

Výcvik psa by měl vždy převzít jen jeden člověk. Tedy vybraný člen rodiny, na jehož povely si zvíře zvykne. Právě výcvik od jedné osoby je zárukou rychlejšího naučení psího mazlíčka, neboť každá další osoba do výcviku přináší svůj osobní přístup, což psa může mást.

Jak naučit psa povelům

Před začátkem výcviku si ujasněte povely, slova by měla být pořád stejná – např. nevyměňujte za sebe k noze, pojď, jdeme, buď u mne atd. Vyberte jeden, který pro daný povel budete neustále opakovat. Když psa oslovujete, říkejte i jeho jméno. Buďte přísní, ale laskaví.

Snažte se psa pozitivně motivovat. Chvalte ho. Pokud něco zkazí, odměnu mu odepřete. Můžete přidat i slovní hodnocení „hodný pes, zlý pes.“ Dobrotu psovi dopřejte jen výjimečně. Pes, který je naučený plnit povely výhradně za pamlsek, se tohoto zvyku těžko zbavuje.

Fyzické tresty k dobrému výcviku psa nepatří. Jednak to není vhodný výchovný prostředek, jednak může psa traumatizovat. Nejúčinnějším nástrojem je právě tón hlasu, který při výcviku pečlivě rozdělujte za povedené a nepovedené úkony.

Pokud máte pocit, že to po dobrém nejde, vžijte se do role psí mámy. Ta své potomky trestá tak, že je vezme za zátylek a zatřese ve vzduchu. S tresty ale buďte trpěliví. Základní výcviky jsou pro psa velmi náročné. Nebuďte smutní, pokud se vám zdá, že pes nedělá pokroky a cvičení opakujte. Každý pes se výcviku může naučit – některý rychleji, jiný zase pomaleji.

Chůze u nohy

Mnoho psů nemá vodítka ráda. Ale právě na nich se musí pejsek naučit chodit nejdříve. Zprvu to bude těžké, někteří táhnou, jiní na něm pro změnu nechtějí chodit a pletou se vám pod nohy. Nejprve mu nasaďte obojek a nechte ho, ať si na něj chvíli zvykne. Nenasazujte ho těsně, aby štěněti nevadil, ani příliš volně, ať ho nepřetahuje přes hlavu. Až přestane obojek vnímat, začněte s vodítkem.

Nejprve volte s vodítkem krátké procházky. Zájem štěněte si udržíte jen v krátkých intervalech. Nejprve s ním cvičte cca pět minut, později deset. Výcvik během dne opakujte, například ráno a večer. Když pes vyroste, můžete s ním procházku protáhnout na dvacet minut. To úplně postačí, delší výcvik už není efektivní.

2-výcvik-psa

„K noze!“

Když pes zvládá chůzi na vodítku, dalším povelem je držet psa u nohy. Začněte nejdříve ve stoje. Psa mějte u levé nohy ( zpravidla se pes vodí po levé straně). Vodítko mějte volné a uchopte ho  do pravé ruky. Levou rukou vodítko přidržujte níže – buďte připraveni zatáhnout.

Dejte se do chůze. Pes se bude snažit utíkat dopředu. Vy jděte svým tempem, přitáhněte vodítko k sobě a řekněte povel „k noze!“ popř. jiný, který chcete užívat. Pes na chvíli zpomalí, neboť je pro něj přitáhnutí nepříjemné. Pokud se nyní drží u nohy, pochvalte ho a mluvte vlídným tónem. Psa neustále kontrolujte, aby se nedržel ani před, ani za vámi.

Dalším krokem je naučit psa zatáčet vpravo tak, aby se vám nepletl pod nohy, a poté také vlevo.

Otestujte efektivnost výcviku

Pokud pes zvládá chůzi u nohy i povel k noze, jděte si s ním na procházku do jiného terénu. Musí si zvykat i na jiné prostředí, které ověří, co se zatím naučil. Vyhněte se ale prozatím příliš frekventovaným místům. Jděte plynule, aby pes nezačal brouzdat po okolí a očichávat sloupy či ploty.

Nevyhýbejte se ostatním psům, aby to v mazlíčkovi nevzbudilo dojem, že se jich má bát (pak by mohl být agresivní), ale nedovolte mu se ani příliš seznamovat.

Jestliže se pes naučil těmto základním cvičením, pokračujte těžšími, jako je sedni, zůstaň a poběž.

Nejste-li si jistí, že psa cvičíte dobře, navštivte výcvikový kurz.

Máte dotaz nebo radu?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

2 komentáře

  • Danny says:

    Webu Mazloun fandím již nějakou dobu a oceňuji každý přínosný článek – a tento mezi ně rozhodně patří. Na téma výcviku psů bych mohl povídat hodiny. Dovolím si tedy o menší příspěvek v podobě mého článku: https://vse-pro-zviratka.cz/vycvik-psa/ – těm, kteří se i po přečtení vašeho článku chtějí dále vzdělávat, také vřele fandím.

  • Stepan says:

    Perfektní článek – krátké, stručné, přitom výstižné a poučné. Kéž by pejskaří pochopili, že základní poslušnost není pro psa žádná drezůra, ale nutnost. Ach jo.

  • -->