Jak odnaučit psa čůrat doma?

Jak naučit psa čůrat venku?
VšeProPejska.cz


26. 8. 2019

S příchodem štěňátka do rodiny se každý chovatel potýká s nelehkým úkolem – odnaučit pejska čůrat doma. Každý chovatel uplatňuje jiné metody. Někomu vyhovují noviny, jiný upřednostňuje vyšší frekvenci venčení. Pokud se loužičky doma neobjevují během prvních dvou týdnů, je vyhráno. Někteří pejsci však rádi značkují i nadále a chovatelé nacházejí loužičky okolo nábytku, za dveřmi a podobně. Značkování však může souviset také s úzkostí a se strachem v době, kdy páníček odchází například do zaměstnání. Jak pejska odnaučit čůrat doma a jaké pomůcky je možné využít?

Jak s odnaučováním začít?

Žádný odborník není schopen říci, v jakém věku je ideální začít štěně odnaučovat čůrat doma. Obecně však platí, že čím dříve, tím lépe. S venčením proto začněte hned poté, co si nového pejska přivezete domů. Někdy chovatelé přistupují k tzv. novinové metodě, kdy pejsek čůrá na noviny v odlehlém koutě bytu. Tento zvyk se ale poměrně těžko odnaučuje, proto je ideální tuto fázi přeskočit a chodit s pejskem častěji ven.

Jak často pejsek potřebuje čůrat?

Mezi kynology panuje pravidlo, že každý měsíc psího života představuje jednu hodinu bez čůrání. Tříměsíční štěně by tak mělo vydržet nečůrat asi tři hodiny, roční pejsek vydrží bez čůrání celou noc. Každý pejsek je ale jiný a má i jiné potřeby. Z tohoto důvodu je nutné přistupovat ke každému pejskovi individuálně.

Pochvala je odměnou

Při výcviku pejska je důležitá trpělivost a pozitivní přístup. Ihned po probuzení pejska odneseme ven, kde mu dáme povel ,,čůrej‘‘ nebo ,,udělej loužičku“. Pokud se to pejskovi povede, dostatečně ho pochválíme a odměníme nějakým pamlskem. V žádném případě pejska netrestáme a nepoužíváme fyzické tresty. V pejskovi můžeme vyvolat úzkost, stres a loužička potom bude výsledkem špatného psychického stavu.

Odměna pro psa

Jaké pomůcky využívat?

Pokud přemýšlíte o pomůcce, díky které by byl výcvik vašeho pejska efektivní, je možné zvolit například psí záchody nebo výchovné spreje pro psy. Psí záchody se doporučují pro ty chovatele, kteří tráví větší část dne mimo domov a pejska nemá kdo venčit. Záchod umístíme na jedno místo v bytě a pejska naučíme čůrat pouze sem. Všechny typy záchodů jsou velice praktické a velice snadno se čistí.

VšeProPejska.cz

Článek jsme připravili ve spolupráci s internetovým obchodem VseProPejska.cz, který se specializuje na prodej chovatelských potřeb zejména pro malé a střední krátkosrsté psy.

Máte dotaz nebo radu?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *