Jak odstranit psovi klíště

Klíště
Profilový obrázek


13. 5. 2015

Již dva roky po sobě byla poměrně mírná zima, což potěšilo bohužel nejvíce klíšťata. Proto musíme pro naše psy jako prevenci používat antiparazitální přípravky, což ovšem vždy nezabírá na sto procent a občas musíme nějaké to klíště odstranit.

Kde se klíšťata berou?

Na začátku infekčního řetězce stojí lesní a polní zvěř, která klíšťata šíří dále a je samozřejmě také přenašečem infekčních chorob. Velkou roli zde ale také mají hlodavci. Ti jsou dlouhodobými přenašeči virů, infikují klíště a to přenese vir na další zvěř, psa nebo člověka. Dalším negativním efektem je tzv. sousání, tedy situace, kdy je na jednom hostiteli více parazitů najednou. Ti pak nešíří infekci pouze na hostitele, ale také mezi sebou.

Technika odstranění klíštěte u psa

Antiparazitární přípravky mají různou sílu účinnosti, některé působí hned, jiné zase za určitou dobu a proto prevence nemusí být vždy stoprocentní. Proto psy pravidelně kontrolujte, abyste přisáté klíště odhalili co nejdříve a zamezili tak přenosu boreliózy a dalších infekčních chorob. Jak ho tedy co nejrychleji a nejbezpečněji vyndat?

 • Klíštětem nikdy netočte ani ho neduste olejem nebo krémy – parazit většinou reaguje naprosto obráceně, než je potřeba a to zvýšeným sliněním nebo zvracením do rány, což zvyšuje riziko nákazy chorob, jako je již zmíněná Lymská borelióza, klíšťová encefalitida a další.
 • Klíště pokapejte přípravkem Ixoderm Vetri – klíště znehybní a není schopné jakékoli obranné reakce a zemře. Odstranit mrtvé klíště je potom naprosto bezpečné.

2-kliste

Točení a kroucení je opravdu zbytečné, jelikož způsob uchycení klíštěte je dlátovitý, nikoli šroubovitý. Klíště tedy radši vyviklejte mírným kýváním ze strany na stranu. Mrtvé klíště potom nejlépe spláchněte do záchodu nebo zabalte do kapesníku a vyhoďte do koše. Nepalte v ohni.

Co dělat, když se klíště přetrhne

Přetrhne-li se klíště, zůstane v kůži psa hlavička parazita a ta je třeba odstranit i se zbytky kusadel. Ideálním nástrojem je injekční jehla zelená, která je ostrá a proto odstraňování zbytků klíštěte tolik nebolí. Místo silně stiskněte prsty a zbytky postupně vyjměte. Neteče krev a do rány je poměrně dobře vidět. Stisk navíc tlumí bolest a pes vydrží v klidu. Poté desinfikujte jodovým perem.

Máte dotaz nebo radu?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

2 komentáře

 • Profilový obrázek Karolina says:

  Prosím o radu mému jorksirovi u tlamicky zůstali 5 klíšťat už jsou hodně nacucane ale nenechá si je vyndat je mi ji moc líto ale vztekla se kouše není jak ji to vyndat. Hrozně se vztekla i při zvýšení hlasu je hodně nevím jak to řešit veterinarka nám řekla že odpadnou sami. Mam obavy mam malou dceru aby ještě něco nechytla a mám obavy o pejska nevíte nějakou radu jak ji to vyndat? Dekuji

  • Mazloun.cz Mazloun.cz says:

   Dobrý den,

   máme plnou důvěru ve všechny veterináře. Pokud psa osobně veterinářka prohlédla a viděla jeho stav, naše rada nemůže být nikdy lepší než její.

   Nasátá klíšťata skutečně odpadají. Pokud jste jej psovi nedokázali odstranit nijak odstranit a poradil Vám takto i veterinář, asi nemáte jinou možnost, než nějakou dobu zkrátka držet děti od psa dále. Do budoucna se snažte přisátí klíšťat zabránit (resp. alespoň snížit riziko) speciálními přípravky a omezením pohybu psa v rizikových místech (husté porosty, vysoké trávy), i když chápeme, že se to snáze radí než dělá.