Jak vybrat správný náhubek a co dělat, když ho pejsek odmítá?

Náhubek
VšeProPejska.cz


27. 6. 2019

Psí náhubek je neodmyslitelnou součástí výbavy každého pejskaře. Nejen že jsou místa, která psí náhubek přímo vyžadují, ale v mnoha případech se díky náhubku ubráníme nemalým potížím.

S pejskem na cestách

Pokud se rozhodnete s pejskem cestovat hromadnou dopravou, bez náhubku se zkrátka neobejdete. I když si nejeden chovatel myslí, že jeho psí kamarád je mírumilovný a přítulný, přece jenom je to zvíře. Cestování vlakem, autobusem nebo třeba metrem může u pejska vyvolat stres, pod jehož vlivem se chování pejsků výrazně mění. Stejným způsobem je třeba pejska vybavit při nakupování a návštěvě jakýchkoliv veřejných míst.

Ochrana a bezpečí na prvním místě

Náhubek pro psa má jistě i další využití, které ocení každý chovatel. V případě, kdy potřebujeme pejska ošetřit, vytáhnout klíště, popřípadě ostříhat drápy, ubráníme sebe i nejbližší okolí před nepříjemným pokousáním. Návštěva veterináře či běžné stříhání nepatří zrovna k příjemným aktivitám a u psa vyvolávají stres a agresi.

Jak vybrat vhodný náhubek pro psa

Při výběru náhubku je třeba myslet především na kvalitu a komfort. Náhubek musí být bezpečný a v žádném případě nesmí pejska omezovat. Náhubek vybíráme na základě tří hlavním rozměrů – délka a šířka náhubku a délka zapínacího pásku. Správně zvolený náhubek pro psa by neměl sahat k úplnému konci čumáku a zároveň zasahovat blízko k očím. Po zapnutí nesmí pásek pejska škrtit ani být příliš volný.  Pokud se rozhodnete pro koupi náhubku, nejlepší variantou je přímo navštívit prodejnu, kde získáte odborné rady a informace a pejskovi náhubek vyzkoušíte. Vybírat můžete i z mnoha variant materiálů. Mezi velice oblíbené patří kovové náhubky, které jsou pevné, vzdušné a pejsek je nedokáže sundat. Pro menší pejsky je možné zvolit i náhubky kožené nebo nylonové.

Jak pejska naučit na náhubek?

Tak jako při každém výcviku je důležitá trpělivost, i u nácviku nošení náhubku je nutné začít pozvolna a trpělivě nechat pejska si na novou pomůcku zvyknout. Ze všeho nejdůležitější je pejska připravit na to, že bude mít na čumáku umístěnou nějakou novou věc. Začít můžeme například kouskem provázku nebo obinadla, které budeme pejskům přikládat na čenich. Pejsek si tak vytvoří pozitivní asociaci a pocit se pro něj postupně stane normálním. Samotný náhubek pejskům ukážeme a necháme je náhubek očichat. S každou věcí se pejsek potřebuje seznámit. S náhubkem později pracujte jako s provázkem. Nasazujte jej nejdříve na pár minut a zpočátku nezapínejte. Pokaždé pejska nezapomeňte odměnit. Pokud se pejsek snaží sundat si náhubek tlapkami, cítí se nesvůj nebo nepřiměřeně reaguje, snažte se jej rozptýlit a převést jeho pozornost na jinou věc. Využít můžete například oblíbenou hračku.

VšeProPejska.cz

Článek jsme připravili ve spolupráci s internetovým obchodem VseProPejska.cz, který se specializuje na prodej chovatelských potřeb zejména pro malé a střední krátkosrsté psy.

Máte dotaz nebo radu?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *