Konec mýtů: Jak je to s elektronickými obojky pro psy?

Psí obojek


21. 6. 2017

Proč elektronické obojky a ploty vzbuzují tolik emocí? Odborníci říkají, že za obavami stojí špatná informovanost. Elektronický obojek totiž není prostředek k trestání psa, jak by se na první pohled mohlo zdát, ale jedná se o výcvikovou pomůcku pro nenapravitelné útěkáře a psy s dalšími velkými zlozvyky. Jaké jsou druhy elektronických obojků, pro koho jsou určeny a na co si dát při jejich výběru a používání pozor?

Jsou elektrické obojky nebezpečné?

Obavy z toho, že pes dostává elektrické šoky, skutečně plynou čistě z neznalosti. Obojek je napájen pouze baterií, která má 3 V. Elektrostatický výboj, který pejsek při impulsu obojku či tzv. elektronického plotu ucítí, se ani zdaleka nepřibližuje intenzitě elektrického ohradníku pro dobytek, který je napájen ze sítě a má napětí nad 10 000 V. Jedná se o bezbolestné, ale pravda dost nepříjemné štiplavé mravenčení. To ucítí, pokud bude například bezdůvodně štěkat na procházce, výt doma v době vaší nepřítomnosti, překročí-li hranice pozemku anebo se vám znovu bude snažit obsadit křeslo v obýváku.

Elekro obojky

Výjimky – pro tyto psy elektro obojek vhodný není:

Pojďme si říct, pro koho tyto speciální obojky vhodné nejsou. Jsou to psi s některými onemocněními srdce a epilepsií, kteří celkově vyžadují speciální zacházení a pečlivé sledování. Jinak se dá používání elektronického obojku i plotu bez problémů začlenit do výcviku či převýchovy téměř každého psa. Obojky jsou bezpečné a při správném použití pejska neohrožují. Jejich použití je snadné.

Elektronické obojky se dělí na tři typy:

Výcvikové obojky

Výcvikové obojky, jak již název vypovídá, slouží k výcviku psů. „Některé výcvikové obojky jsou s impulsy, některé s vibracemi. Nové typy již mají obojí zároveň. Většina chovatelů volí obojky s impulsy (ampéry, nikoli volty), existují však i varianty obojků, které místo vysílání štiplavých impulsů pouze vibrují,“ říká Zuzana Novotná, produktová specialistka největšího českého e-shopu s potřebami pro mazlíčky Spokojený pes.

Konec mýtů: Jak je to s elektronickými obojky pro psy?Vibrační obojky jsou vhodné pro psy s postižením sluchu či zraku. Obojky s impulsy nalézají své využití především při náročnějším loveckém výcviku a jsou vyhledávaným pomocníkem profesionálních cvičitelů psů pro zásahové složky.

S výcvikovými obojky je velmi snadné a rychlé i pro běžné chovatele naučit psa:

 • chůzi u nohy bez vodítka,
 • spolehlivému přivolání (povely „ke mně“, „k noze“),
 • přerušení nežádoucí činnosti („fuj“, „nesmíš“),
 • odnaučení zlozvyků při každodenním soužití s lidmi, např. braní potravy ze stolu, skákání na lidi, hrabání, nežádoucí štěkání apod.

Jak obojek funguje?

Obojek se skládá z vysílače a přijímače. Vysílač vypadá podobně jako mobil a ovládá jej člověk. Vysílač je vybaven tlačítky pro vyslání impulsů, zvuku, zapnutí a vypnutí. Dle vybraného typu obojku (a dle velikosti psa) máte možnost volby síly impulsu, u jiných jsou impulsy přednastaveny.

Úroveň impulsu ale vždy snadno přizpůsobíte aktuální potřebě a typu výcviku. Slabší impulsy využijete např. pro získání pejskovi pozornosti nebo ke zdůraznění povelu. Vždy s nimi také začínejte na začátku výcviku s elektronickým obojkem. Impulsy vyšší úrovně se používají méně často, např. když pes neuposlechne opakovaného povelu. Impuls je velmi nepříjemný, nikoli však bolestivý.

Každý obojek je vybaven i funkcí zvuku, který se používá jako upozornění před vysláním impulsu. Vzhledem k tomu, že pes neví, odkud tyto podněty jdou, nevidí nikoho, kdo by ho káral, mají tyto obojky výborné výsledky. Pes ví, že impuls přijde ve chvíli, kdy neuposlechl nebo se zachoval jinak, než měl. Jakmile bude mít obojek, bude se vašim povelům mnohem více věnovat a snadno se naučí pečlivěji povely dokončovat.

Co když se pejsek leká, uskakuje, píská?

Nemusíte se obávat, i když pejsek dostane silnější impuls, může zakňučet či zavýt, odskočit, ale je to z leknutí, není to projev velké bolesti. Elektronické obojky poskytují větší svobodu pro vašeho psa, který se s obojkem může pohybovat zcela volně i tam, kde by to jinak nebylo možné nebo by to bylo vzhledem k povaze psa bezpečné. Po nácviku používání lze tímto obojkem zcela nahradit klasické vodítko.

Konec mýtů: Jak je to s elektronickými obojky pro psy?

Protištěkací obojky

Tato varianta elektronických obojků je oblíbena především u chovatelů menších psů, kteří zůstávají přes den v bytě o samotě a svým tesknivým štěkotem ruší všechny sousedy.

Protištěkací obojek vypadá stejně jako obojek výcvikový. Princip činnosti je však zcela jiný. Obojek nereaguje na žádné vysílače ale na pohyb hlasivek psa. Často tak psovi dokáže zabránit i ve vytí, ale není to pravidlem. Pokud pes začne štěkat, obojek ho upozorní zvukovým signálem. Pokud štěkání neustane či zesiluje, obojek pejskovi dá impuls. Opět se opakuje pořadí „upozornění – impuls“. Nikdy se nestane, že by pes dostal od obojku výboj bez předchozího upozornění. Obojek je vhodný pro použití doma i venku a je k dostání ve variantě pro velmi malé střední i velké psy.

U protištěkacích obojků je ten výběr větší. Kromě obojků s elektronickými impulsy máme v nabídce ještě ultrazvukové a to buďto obojky anebo statické jednotky. Ty působí na té bázi, že jakmile štěká pes, spustí se vysokofrekvenční zvuk, který psa utiší. Problém však může způsobit přítomnost více psů, kdy bude ultrazvukový obojek či statická jednotka snímat štěkot jiných psů a zároveň bude zvuk působit i na ty psy, kteří neštěkají,“ dodává Zuzana Novotná produktová specialistka e-shopu SpokojenyPes.cz

Elektronický plot

Elektronický neviditelný plot je moderní a vysoce efektivní systém umožňující jednoduše a rychle vymezit prostor, ve kterém se může váš pes svobodně pohybovat. Princip činnosti elektronického ohradníku vychází z vymezení prostoru pro psa a jeho neustálým udržováním v této oblasti. Jeho instalaci zvládne každý průměrný český kutil. Tento systém nabízí ideální řešení v případech, kdy pes je pes nenapravitelný útekář, nemáte plot, či se pod plotem pes neustále podhrabuje. Ideální je, i pokud potřebujete ohraničit oblasti uvnitř pozemku a nechcete, aby do nich měl pes přístup, například dětské pískoviště, zahradní bazén, okrasné záhony atd. Stačí nainstalovat elektrický okruh, nastavit korekční a výstražnou zónu, zapojit do sítě a nasadit pejskovi obojek. O více se již starat nemusíte. Výhodou je možnost různé délky okruhu, stálého provozu a možnosti vymezení menších zakázaných území v rámci celého okruhu (záhonek, bazén, terasa,..).

Jak psa na přítomnost a respektování plotu naučit?

Vezměte si jej na vodítko a pomalu se přibližujte k místu, kde vede okruh plotu. Ve chvíli kdy se dostanete do výstražné zóny a obojek zapípá, vezměte psa zpět, dále od okruhu a pochvalte jej. Nezapomeňte, že pejskovi by mělo být úplně jasné vymezení prostoru a jeho hranic a proto nikdy neveďte okruh například uprostřed zahrady, aniž byste viditelně a srozumitelně psovi vyznačili hranici, za kterou již nesmí. Můžete to udělat zapíchnutím plastových terčíků či umístěním jiných předmětů (květináče, sloupky…) do místa, kudy ohradník vede.

Praktické tipy na závěr

 • Znovu připomínáme: Nepoužívejte obojek jako prostředek k trestání psa, jedná se o výcvikovou pomůcku!
 • Máte-li psa kardiaka, konzultujte používání těchto doplňků vždy s veterinářem.
 • Baterie v obojcích vydrží i několik měsíců. Častější výměna je nutná např. v době, kdy si pes na obojek zvyká, nebo v období silnějších mrazů.
 • Výboje protištěkacích i výcvikových obojků prochází skrz elektrody, které se šroubují na vnitřní stranu obojku. Elektrody musí těsně přiléhat na kůži, proto je vhodné psy s dlouhou či hustou srstí na krku ostříhat a případně využít delší elektrody.
 • Obojky nejsou vodotěsné, pokud ale pejska pokropí zahradní zavlažování nebo na procházce zmokne, obojek bude funkční. Doporučujeme však dokoupit náhradní těsnění a obojek ošetřit vazelínou, která brání vniknutí vlhkosti a vody.
 • Po čase, kdy je pes na elektronický obojek zvyklý, lze používat pouze nefunkční atrapu obojku. Pes rozdíl nepozná, a aniž by obojek jakkoli reagoval, pes se chová jako by měl funkční obojek.

Článek jsme připravili ve spolupráci s internetovým obchodem SpokojenýPes.cz

Máte dotaz nebo radu?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

1 komentář

 • JUDr. Štefan Murin says:

  Nahrazuje elektronický obojek vodítko ? Někteří chovatelé se tím ohánějí, když jejich pes volně pobíhá před nimi v lese, nebo v houští a nemají psa v dohledu. Pes nemusí zrovna lovit zvěř, stačí když ji plaší a to zejména v době kladení mláďat. Je zajímavé, že v obcích takto volně pes nepobíhá.