Křečci – rozmnožování a chov mláďat

Křečci chov mláďat


16. 1. 2012

Každý majitel domácího mazlíčka s láskou vzpomíná, když jeho miláček byl ještě malé roztomilé mládě. Také proto mnoho lidí dostane nápad pořídit si pár a odchovat mladé. Nejjednodušší volbou může být pro začátek například chov křečků.

Základní výhody a nebezpečí chovů mladých křečků

Narozená mláďata rozhodně vzbudí doma pozdvižení, malé děti se mohou prvně setkat s tím, jak „funguje“ příroda. Pokud se Vám podaří prodávat mláďata do místního zverimexu, můžete výdělkem vykompenzovat náklady na krmení pro křečky. Zároveň je tu ale plno rizik. Křečci se množí prakticky nejaktivněji ze všech savců, může se Vám stát, že mláďata neudáte, budete si je muset nechat a přikoupit další klece. Mláďata by se spolu začala opět rychle pářit. Stejně tak samičku může větší počet březostí ohrozit a zkrátit tak její život.

Potřeby pro bezproblémový odchov

Samozřejmě byste se měli při nákupu křečků ujistit, že máte opravdu samečka a samičku. Stává se, že má nezkušená rodina doma dva samečky, kteří se nepáří, ale perou. Takoví křečci pak mají život plný stresu a výsledkem je dokoupení druhé klece a oddělený chov.

Jak poznat pohlaví křečka?

Kolem čtvrtého týdne života už lze pohlaví zjistit při přetočení křečka na záda a jemné zatlačení dvěma prsty napravo a nalevo od genitálií. U samečků je zřetelně vidět penis, mají navíc špičatější zadeček. Nutno ovšem dodat, že napoprvé si nebudete jisti a rozdíl dobře poznáte až při zkušenostmi s mláďaty.

Chcete si pořídit štěně? NEPŘEHLÉDNĚTE!

Sepsali jsme pro vás 40stránkový e-book pro všechny nastávající páníčky.

Sepsáno na základě našich zkušeností

Potřebné informace přelouskáte snadno za jeden víkend, získáte přitom informace, které hledáte, uceleně na jednom místě. Sepsali jsme ji na základě našich zkušeností a odborných informací.

Kniha mimo jiné obsahuje

 • Jak vybrat psí plemeno
 • Jak najít chovatele a chovatelskou stanici
 • Jak připravit na štěně domácnost
 • Jak přivítat štěně doma
 • Vývoj a výcvik psa v prvním roce života

Samička kojí den stará mláďataSamička kojí den stará mláďata

Dále je dobré mít i tak připravené dvě klece. Přestože sameček většinou mláďata neohrožuje, a stejně tak samička ví, že je otcem, vždycky to neplatí a sameček by mohl mláďata napadnout. Pokud dvě klece nemáte, doporučujeme ihned zakoupit například levný box pro drobné hlodavce na tomto odkazuKřečci – rozmnožování a chov mláďat.

Poslední doporučovanou věcí před samotným odchovem mláďat je zajištění odběratele (odběratelů) mláďat. V dnešních řetězcích zverimexů velkých měst často mláďata neudáte a musíte tak sami inzerovat a rozdávat po příbuzných. Na menších městech v běžných zverimexech ale většinou s domluvou problém není. Cena za jednoho křečka se může pohybovat kolem 25 Kč za mládě, podle aktuální nabídky a druhu křečka.

Páření křečků

Délka říje samičky je jeden týden. Pokud se samička se samečkem běžně snáší, prakticky se o nic nestaráte. Pokud ale běžně žijí odděleně, musíte je k sobě dávat jen na páření se. Vždy pouštějte pouze samičku do klece samečka. Pokud není samička v říji, agresivní sameček by ji mohl napadnout a samička začne utíkat, v takovém případě je musíte opět oddělit. Pokud vše probíhá správně, samička zůstane na místě a zvedne ocásek. Pak je nechte spolu (pokud se nezačnou opět prát) klidně až do porodu.

Březost samičky

V průměru je samička březí asi 20 dní. Vzorný chovatel neomylně pozná zvětšené bříško. Samička si navíc může začít stavět hnízdo, ve kterém porodí a začne si sem přemisťovat potravu. Ideální je, aby měla samička k dispozici útulný přístřešek (pevnou, ale prostornou kartonovou rouru; domeček; kokos). Dále je dobré jí zajistit klid v celé místnosti, aby se zbytečně nestresovala. Samozřejmostí je zásobování samičky materiálem na hnízdo a rozmanitou potravou (bílkoviny, čerstvá zelenina a ovoce). V období březosti neobměňujeme stelivo.

Porod mláďat

Málokdy porod zaznamenáte, většinou objevíte mláďata ve hnízdě ráno. Nikdy proto nezapomeňte hnízdo zkontrolovat, rodící samičku ale nechte v klidu a o samotě. Porod není komplikovaný a samičku ohrožujete pouze vy svou přítomností. Po asi půlhodinovém porodu budete mít možnost spatřit 5 – 10 krásných drobečků. Samička vyčistí místo porodu, olíže mláďata a začne první kojení. V tuto chvíli byste měli odstranit samečka, sice většinou nikoho neohrožuje a stojí naprosto mimo dění, může samičce dokonce pomáhat, ale matka vše zvládne sama a všichni budou bez otce klidnější.

Křeččí mláďata ve druhém týdnu života

Křeččí mláďata ve druhém týdnu života

Vývoj mláďat

1. týden

První dny jsou mláďata holá, slepá a matka se od nich prakticky nehne. Mláďata musí neustále zahřívat a kojit. Samičku nevenčíme a snažíme se jí nevšímat, přesto je dobré počkat, až opustí hnízdo (například se půjde napít) a zkontrolovat, zda jsou mláďata živá. Případné mrtvé mládě, pokud jej matka sama nevynese ven, odstraníme pinzetou (nikdy ne rukama!)

2. týden

Mláďatům narostla krátká srst, začínají vidět a přijímat tuhou potravu. S jistou dávkou opatrnosti můžete zkusit mládě vyndat z klícky. Pokud si jej zachumláte do tepla v tričku, nebude protestovat a usne.

3. týden

Mláďata začnou být stále živější, často budou mimo hnízdo, budou se prát o dávky krmení. V tuto chvíli nastává doba, kdy nikdy neomrzí pozorování jejich lumpáren a hraní si. Ve třetím týdnu už je vhodné konečně vyměnit podestýlku, hnízdo není pro mláďata již tolik důležité a navíc nyní dokáží bez újmy přečkat v přepravce mimo klec.

4. týden

V průběhu čtvrtého týdne už lze oddělit matku a začít křečky prodávat. Rychlost vývoje se liší podle počtu jedinců ve vrhu a dalších okolností, měsíc života je ale hranice pro odstavení a rozdělení do klecí podle pohlaví, ideální je žádné mládě, kterému je více jak měsíc, doma nemít.

Na případné dotazy rádi odpovíme v komentářích.

Fotografie vašich mláďat

Čtenářka Michaela nám zaslala velmi pěkné fotky svých mláďat.

Svou první zkušenost s chovem domácích mazlíčků jsem měl - jako většina dnešních dětí - asi v 10 letech s párem „džungaráků“. Narodilo se nám třikrát sedm mláďat. O svých zkušenostech jsem se podělil na internetu, díky čemuž vznikl magazín Mazloun.cz. :)

Máte dotaz nebo radu?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

973 komentářů

 • Jana says:

  Dobry den. Chtela jsem se zeptat. Narodila se nam 7 malych krecku medvedich.. ale dva jsou strasne hubeni a matka je odhani.. muzu je nejak prikrmovat?? Respektive cim?? Je jim 14 dnu. Děkuji

  • Dobrý den,
   přikrmovat je nutné speciálním sunarem. Někde tu na něj již je odkaz. Nikdy ne mlékem jiných zvířat (např. kravím)! To by křečky stálo život.
   Ve dvou týdnech můžetete zkusit i vodu a měkkou tuhou stravu (ovoce, zelenina na kostky, klidně mírně povařené).

 • Anna says:

  Je možné že budou mláďata mít jinou barvu než rodiče???

  Třeba po prarodičích?

 • Zuzana says:

  Dobrý den chtěla jsme se zeptat od jaké doby se můžu sahat na mladé naši mají už 17dní chtěli by jsme je dát z klece do boxu a nevim jak dlouho ještě čekat? 🙂

  • Mazloun.cz says:

   Dobrý den,
   na křečky je již poměrně bezpečné sahat, když vidí, mají srst a samostatně přijímají potravu. Tedy když začínají ztrácet závilost na matce. V 17 dni toto vše obvykle platí a opratrná manipulace by měla už být možná a bezpečná. Na trvalé oddělení od matky to ale ještě není. Krátdodobě mláďata do boxu – například kvůli výměně podestýlky v kleci – by jít mělo být možné dát.
   Trvaelé odloučení od matky proveďte kolem 4. týdne života. Zvlášť ideálně dejte samečky a samičky.

 • Marek says:

  Dobrý den,
  chtěl bych poprosit o radu. Máme dva křečky syrské, samce a samici. Jsou odděleně. Když dám samici, aspoň na chvíli, k němu, tak on se na ni vrhne. Samice má tendenci nadzvedávat ocásek, ovšem přístup samečka se mi zdá tak agresivní, že oba končí v kotrmelcích, samice piští a samec jí až do krve pokouše v oblasti „zadečku“. Co je špatně?
  Dekuji

  • Mazloun.cz says:

   Dobrý den,

   děkujeme za dotaz. Pokud se jedinci nesnesou, je lepší je oddělit. Zkoušejte to opakovaně. Pokud sameček dělá, co nemá, je lepší nesnažit se o mláďata, než samičku vystavovat stresu a riziku poranění.

   Příčinu bohužel nelze pouze na základě Vašeho komentáře posoudit.

 • Eliška says:

  Dobrý den, zpozorovala jsem že když se moji křečci páří tak sameček je na samičce třeba 20s a pak odejde a za tak třeba 10s zase přijde, ale teď to hlavní když je tam sameček dýl cca 1m tak samička začne pištět. Je to normální? popřípadě co dělat? Jsem z toho vážně zoufalá za každou odpověď budu vážně moc ráda. Děkuji

  • Mazloun.cz says:

   Dobrý den,

   pokud se křečci špatně snáší, což je zcela běžné, je nejlepším řešením je oddělit a nechat je žít samostatně. Pokud samička výrazně piští, pravděpodobně se jí něco nelíbí, je ve stresu.

 • jenovéfa says:

  Dobrý den,
  narodili se mi 3 malí křečci mám je už asi dva týdny, ale dneska jsem si je vzala do trička a jak jsem je vrátila do klece tak jsem na tričku našla červenou tečku která se hýbala myslíte že je to nějaká choroba? Nevím co mám dělat.

  • Mazloun.cz says:

   Dobrý den,
   to bohužel takto nedokážeme posoudit. Máte-li podezření na parazity, vezměte křečky k veterináři.

 • Kája says:

  Dobrý den,

  chtěla bych se zeptat jestli samička může sežrat všechny své mláďata (7) ?

  Děkuji Kája.

 • Kája says:

  Dobrý den,
  právě teď jsem viděla že samička tam má jenom jedno mládě, šla hnet po narození od
  mláděte pryč. Je možné že by porodila jedno a šla někam jinam porodit další ?
  Děkuji.

 • Veronika Vejvalkova says:

  Dobrý den, máme dvacet pět dní strará mládata.Nedávno jsem si všimla že se začínají (hlavně opačného pohlaví)prát.A dneska jsem si všimla že samci někdy obtěžují matku a ta po nich už vyjíždí. A je normální že jsou mládata menší a něktřeří ještě sají od matky?Bylo jich jedenáct tak to bude asi tím. Děkuji za odpověd.

 • Karel says:

  kdy se asi tak muze pářit křečík džungarský?

 • charlie says:

  dobry, kupili sme samicku a smceka uz mame chcem ich skusit dat spolu ak by si sadli tak budu zrejme spolu az do druheho tyzdna gravidity, potom sa pise ze by sa mali oddelit, chcem sa spytat ze ak mam dve klietky tak mam prelozit samceka do druhej nepouzivanej klietky alebo mozem aj samicku?,len nechcem aby bola vystresovana ked bude gravidna z noveho prostredia. dakujem za odpoved

 • Marie says:

  Dobrý den, máme cca tyden staré mláďata. Bohužel se narodila nečekaně, byli nám prodany sestry, nečekali jsem malé. Narodili se nejspíš den po kydani, tudíž samička nestihla udělat hnízdo. Nicméně se o malé staral vzorně. Ale dnes skoro celý den tráví mimo domeček a spí v rohu klece. Mám strach co bude s mláďaty.

  • Mazloun.cz says:

   Dobrý den,

   bohužel v tomto věku mláďat můžete nejspíš pouze čekat. Nechte matku v klidu a klec pokud možno v teple, aby mláďata neprochladla. Určitě nedokrmujte kravským mlékem. Pokud byste chtěli dokrmovat, je nutné využít např. tento přípravek: https://www.superzoo.cz/souprava-pro-odchov-mladat-beaphar-lactol/?gclid=CjwKCAjw74b7BRA_EiwAF8yHFMmkgpnDMmjyBhhP6qZAYfG89CAcLqnBVW-vKYnzFI_mi7CgFMXCiRoCA58QAvD_BwE#komentare

   • Marie says:

    Děkuji za odpověď, ještě mám dotaz, samička nám dnes bohužel zemřela, je nějaká šance křečíky zachránit? Jak často je krmit mlékem? Můžou po týdnu i jinou stravu? Děkuji

    • Mazloun.cz says:

     To je mi líto. 🙁

     Bohužel s dokrmováním nemám přímou zkušenost. Je nutné koupit ten speciální přípravek, nikdy ne kravské či jiné mléko. Bohužel je to nutné co nejdříve, pokud už mláďata jsou dva dny bez mléka a tepla, je nutné jednat ihned. Zkuste zatím alespoň zajistit jim vodu – nechat si např. kapku vody na ruce a zkusit, jestli ji olíznou. Případně kapátkem by to bylo ideální. Voda je velmi důležitá.

     Také je nutné zajistit v pelíšku mláďatům vyšší než pokojovou teplotu.

     Pevnou stranu křečci začínají přijímat až koncem druhého týdne života / v průběhu třetího.

     Hodně štěstí.

 • Veronika says:

  Dobrý den chci se zeptat jak poznám že už nám samička porodila?Nechci ji nějak stresovat tim ze ji tam budu pinzetou šahat.

 • martin says:

  je pro křečíka vhodná vanička?

 • Katka says:

  Dobrý den, mohu se zeptat, kdy je možné vzít do ruky mláďata křečka džungarského?
  Děkuji Katka

  • Mazloun.cz says:

   Asi na konci druhého týdne života, ale s velkou opatrností. Během 3. a 4. týdne je to již bez problémů.

 • olivia says:

  jak správne spařit křečky

 • Natálie says:

  Mohu se zeptat? Samička krmí mládata do jakeho tydne? A kdy mohou jíst křečci sami? Děkuji mooc.

  • Mazloun.cz says:

   Dobrý den,

   přibližně mezi 3 a 4. týdnem jsou křečci zcela soběstační. Matka kojí asi do 2-3. týdne.

 • LUcie Sucha says:

  dobry den mame narozene mladata krecka syrskeho je jich sest ale jedno je takove od mamy porad odstrcene.od ostatnich se lisi.hlavne vahou.je mozne ho nejak dokrmit?je mi ho lito a bojim se ze dlouho nevydrzi

 • Natalie says:

  Dobry den, chtěla bych se zeptat kdy se mají malí křečci rozdělit podle pohlaví.

 • Aleš Fiala says:

  Napadlo mě když je toho tady už nevím kolik tisíc dotazů ke křečkům, co takhle to dát do křeččí poradny která by se vytvořila a témata dotazů roztřídit podle štítků? Nejsem jediný, kdo v tom nemá žádný přehled…

 • Vlastik says:

  Dobrý den,
  včera jsme si přivezli domů křečka Džungarského šedého (samičku 4 týdny) a oproti křečkovi co jsme měli strašně řve. Jaký je jeho důvod? Má hlad, žízeň – jídlo i pití má hojně, nebo hledá matku či sourozence, protože v obchodě byla se sourozenci. Přestane s pískáním? Může teplé mléko?
  Děkuji za radu

 • Pavlína says:

  Prosím vás o radu máme malé křečíky asi dva týdny staré ale o jedno se matka nechce starat jsou už chlupaté vidí jen to jedno ještě ne jde ho nějakým způsobem zachránit bojím se že umře. děkuji za odpověď

 • Klara says:

  Dobrý den,

  četla jsem, že na mláďata se nemá hned sahat, aby je matka pak nesežrala. Je to pravda? Moc děkuji.

 • Ilona says:

  Dobrý den,máme 15 dní stará mládata ale ještě nevidí,Není to problém?Kdyby měli už vidět?

  • Mazloun.cz says:

   Dobrý den,

   v průběhu třetího týdne života by již mláďata měla začínat vidět. Na konci druhého bych se ještě neplašil.

 • Ilona says:

  Dobrý den,dostala jsem dva křečky,samičky asi měsíc staré,pak jsem si všimla že se k sobě moc mají,zjistila jsem že jeden je sameček,ihned sem je rozdělila ale bohužel dnes jsem zjistila že tem má čerstvě narozená mládata.Chci se zeptat jestli budou zdravá když to jsou vlastně sourozenci,psala jsem to té paní a ona mi řekla že byla u veterináře a ten tvrdil že má samé samičky,jak je to možné že to zkušený doktor nepoznal?

  • Mazloun.cz says:

   Dobrý den,

   potomci budou s největší pravděpodobností zdraví, nějaké degenerace jsou nepravděpodobné, není to v rámci jedné generace tak rizikové jako např. u lidí.

   Proč odborník pohlaví nepoznal, bohužel nedokážu posoudit, to je otázka spíše na něj.

 • Nina says:

  Dobrý den, chtěla bych se podělit a zároveň na něco zeptat.
  Kdysi jsem měla tři vrhy Křečků za sebou od dvou samiček, třetí byl neplánovaný. Trochu jsem se tehdy poučila a dlouho křečky nechovala. Ale po pár letech jsem přeci jen neodolala. Pořídila jsem si řeka Džungarského šedého, měl moc fajn povahu. A když začal stárnout rozhodla jsem se pořídit mu samičku, aby se mi rozmnožil. Možná je to úsměvný já vím :D. Samička byla mladá a tak asi cca 3 měsíce mladé neměli. To mě překvapilo a docela udivilo. Křeček se však o samičku hezky staral tak nebyl důvod je oddělit. Nakonec se zadařilo a dnes už mám v oddělené kleci s matkou 6 malých špuntů :). Narodili se dnes v noci. Jedno mládě však leželo mimo hnízdo a bylo živé, zdálo se mi že o něho matka nejevila zájem, ale nakonec si ho nejspíš opět vzala k sobě.(Moje moje otázky tedy jsou: 1)Bude mládě v pořádku? 2)Proč měli křečci mláďata až po tak dlouhé době? Když se říká že jsou toho křečci schopní už po 4 týdench života?)
  Díky za případnou odpověď 🙂

  • Mazloun.cz says:

   Dobrý den,

   1) Pokud mládě neprochladlo a matka se o něj stará, věřím, že bude v pořádku
   2) Na tohle se těžko odpovídá. Napadají mě stejné důvody, proč i starší lidé mají problémy s přivedením potomka na svět (např. méně spermií a „pomalejší“ spermie z staršího samce). Musím ale přiznat, že biologicky takto křečky neznám, byl by to spíše dotaz na zvěrolékaře, který by stejně musel nejspíš posoudit konkrétní problém u vašich křečků. Asi bych to neřešil, buďme rádi, že se nakonec zadařilo… 🙂

   Každopádně gratuluji!

   Lukáš

   • Nina says:

    Tak matka jedno mládě sežrala 🙁 Asi by to neutáhla, nevím, často ho strkala stranou jak jsem psala… Snad bude zbytek v pořádku, ale matka vypadá unaveně. Je něco co lze pro ní udělat krom toho že má klid a dá vám jí dobrou stravu? Mláďata honě pískají co to znamená?

    • Mazloun.cz says:

     Dobrý den,

     možná bylo mládě nemocné. Je to přirozené, nedá se nic dělat.

     Pro matku bohužel v tuto chvíli nemůžete udělat nic víc než to, co zmiňujete, tedy dostatek klidu a stravy. Že mláďata pískají je do jisté míry zejména v prvním týdnu života normální – až do doby, kdy jsou zcela bezbranná (slepá, bez srsti) si takto říkají o pozornost matky.

     • Nina says:

      Dobrý den,
      děkuji za vaši odpověď. nic méně jsem křečky přes noc ještě zkontrolovala. Než jsem šla spát. A jednou matka pod sebou měla dvě mláďata a zbytek byl mimo. Spala u nich. Dnes ráno jich však bylo opět 6 pokupě. Moc si to nedokážu vysvětlit? Myslíte že je možné, aby matka sežrala 2 mláďata a třeba ještě porodila další dvě? Dnes už se totiž zdá být v pořádku, ale na večer vypadala opravdu zvláštně? A jak si vysvětlit sežrané mládě, které jsem viděla jak matka žere? Podotýkám že sameček je už dávno pryč od matky. Odendala jsem ho ještě před porodem.

      • Mazloun.cz says:

       Dobrý den,

       jak jsem psal, mládě mohlo být nemocné, slabší, matka se nemusela cítit dost silná na to, aby všechna mláďata zvládla, tak obětovala nejslabší. Jde o přirozený výběr, děje se to poměrně často. Popíšu to teď vyloženě bez nějakých emocí pro úplné pochopení: Matka raději slabé mládě „sežere“ a použije živiny z něj získané k tomu, aby sama přežila a zajistila co největší šanci na přežití i pro další potomky. V přírodě by hrozilo, že matka věnuje slabému mláděti velké úsilí a „zbytečné“ živiny, nadměrně tak oslabí sebe i další mladé a ohrozí celou „rodinu“ na životě. Z jejího pohledu se jedná o logickou oběť. Lidé už takto dnes nepřemýšlí, starají se i o nejslabší a léči je všemi prostředky, proto je těžké to pochopit.

       Určitě není možné, aby matka dvě mláďata snědla a další dvě porodila. Spíše jste je neviděla, mohla být někde chovaná či zahrabaná.

 • Jana says:

  Dobrý den taky máme 7mladat křečka roborovskeho čerstvě narozených. Je potřeba samca oddělit i když jsou spolu v domečku a není žádný problém?hezký spolu spí a mláďata si nevšímá ?nebo je to jenom dočasně?

  • Mazloun.cz says:

   Dobrý den,

   vždy doporučujeme samečka oddělit.

   Nejde jen o riziko pro mláďata. Samička by mohla být ihned březí a za dalších 14 dní by měla znovu např. 7 mláďat. Děje se o opravdu poměrně často! V tu chvíli první mláďata pravděpodobně zavrhne a ta by měla problém ještě sama bez matky přežít. Dále bude tělo matky velmi vyčerpané a bude mít problém odchovat i druhý vrh. Na životě tedy přítomností samečka z mnoha důvodu ohrožujete život prvního vrhu mláďat, potenciálně i druhého vrhu mláďat a navíc i samotné matky.

 • Jiří ._. says:

  Dobrý den,
  chtěl bych se zeptat jestli se mohou mohou spářit odlišné druhy křečků?

  • Mazloun.cz says:

   Dobrý den,

   některé ano, u jiných je to vyloženě problematické a nežádoucí (degenerace mláďat), obecně to proto raději nedoporučujeme.

 • Rostislav says:

  Ahoj, chválím za stránky, moc mi pomohli při odchovu mláďat křečka syrského. Momentálně jsme tři týdny od porudu a máme pět mláďat. Chtěl bych se zeptat, je možné nechat samičky společně s matkou nastálo? Nechceme je dávat totiž pryč 🙂
  Moc děkuji a těším se na odpověď.

  • Mazloun.cz says:

   Dobrý den,

   děkujeme moc za pochvalu. Nechat samičky s matkou je bezpečné z toho pohledu, že nehrozí záplava dalších mláďat (samečci s matkou by totiž mladé měli, stejně jako namíchaní sourozenci). Pamatujte ale na to, že křeček je od přírody samotář a ani dvojice se nemusí dobře snášet, natož skupina. Doporučuji alespoň dostatečně velkou klec a v ní několik příbytků, aby se případně křečci mohli dle libosti „uhnízdit“ samostatně.

   Občasným potyčkám se asi nevyhnete, ale pokud to bude v rozumných mezích, jedinci spolu žít mohou. Pokud by však byly šarvátky časté a agresivní, doporučuji i tak samičky rozdělit. Nechceme chovat mazlíčky kvůli tomu, aby byly celý život ve stresu.

 • Martin says:

  Ahoj
  minulý týden se nám narodilo 8 uzlíčků. Moc jsem ocenil všechny informace co zde jsou. Vše probíhalo podle víše zmíněného a ani nemám další dotazy. Vlastně jen jeden. Nechce někdo hodný cca za 2-3 týdny křečka? Značka západní, jižní Čechy.
  Jinak moc dík za vedení stránek.

 • Karolína Krpatová says:

  Mohla bych se zeptat?
  Co když se narodí samičce jen jedno mládě?

 • Lara says:

  Dobrý den mužů se zeptat až se mláďata narodí jak dlouho mám držet samce od nich ?

 • Martina says:

  Dobry den.koupila jsem ve zverimexu synovi krecka dzungarskeho (samici) prvni den byla vpoho ale najednou si zacala delat hnizdo v domecku a zacala kousat a uz ani tak nevyleza ven vyleze jen pro jidlo ale hned jde zpatky(nehraje si)zda se nam trochu tlusnejsi nez byla tak jestli nahodou neni brezi poradte prosim. Dekuji

  • Dobrý den,

   ano, udavane zmeny chovani mohou znacit brezost. Je bohuzel pomerne caste, ze si majitele prinesou brezi samicku jiz ze zverimexu.

   Kazdopadne soucasne je nutne rict, ze jde vice mene o bezne krecci chovani a mozna je jen nutne krecka ochocit, pripadne mu muze neco chybet, nebo je ve stresu (napr z hluku?).

   Pokud kazdopadne samicka do dvou tydnu neporodi, brezi neni.

 • Martina says:

  Dobry den,koupila jsem synovi krecka dzungarskeho ve zverimexu,pani rikala ze je to samicka.prvni den byla cila nyni je zalezena ,dela si hnizdo v domecku ,kouse a ven vyleza minimalne,jen vyplenit misticku s jidlem. Chci se zeptat jestli nemuze byt brezi.zda se nam dost kulata.dekuji za informaci.

 • Karolína says:

  ahoj s moji kamarádkou mame krecky a nemame je kam dat mohlo by to byt tak ze ja si vezmu samecky a ona samice?

  • Ahoj,

   pokud opravdu nemáte jinou možnost, bude to asi nejlepší řešení. Nevím ale, kolik křečků je. Pamatujte na to, že křeček je samotář a soužití ve větších skupinkách nemusí být bezproblémové – může (i nemusí) docházet k potyčkám agresivních jedinců a jedinci v takovém případě budou celý život ve stresu.

   Opravdu ale nemáte v okolí např. zverimex, který by křečky odebral? Případně kamarády ze školy, příbuzné? Nezkusily jste nějaký inzerát? Snad by šlo alespoň část jedinců udat.

 • Nina Nechvátalová says:

  Ahoj v kolikátém měsíci můžou mít křečci miminka

  • Ahoj,

   křečci pohlavně dospívají kolem 4. až 5. týdne života.

   Měsíc stará samička tedy může zabřeznout a přibližně v polovině druhého měsíce jejího života (březost tedy trvá přibližně 14 dní) se jí mohou narodit první mláďata.

 • Katka says:

  Dobrý den, dotaz nepatří k páření ale ke krečkum ano. Máme křečka samečka asi trictvrte roku. Poslední dobou začal více zapachat ikdyž kllec čistíme zvláštně smrdí. A také změnil chování většinou přes den spal, teď pořád běhá a šplhá po kleci. To nikdy nedělal. Rád se mazlil a teď nás začal okusovat. Nechybí mu něco v potravě? Anebo samička?

  • Dobrý den,

   z takového popisu nemohu bohužel nic posoudit.

   Nemyslím si, že by to byl problém chybějící samičky. Není křeček z nějakého důvodu ve stresu? Například kvůli hlučnějšímu prostředí, kvůli kterému nemůže spát a je proto agresivní.

   Nedošlo ke změně stravy, která třeba křečkovi nesedí?

   Změna pachů současně se změnou chování by mohla znamenat i zdravotní problém. V takovém případě bych doporučil návštěvu veterináře.

   Bohužel více nemohu pomoci.

 • Ivca says:

  Dobrý večer, pořídili jsme si 2 dzungaraky, samce. Jeden tmavší a druhy bily,moc hezky se k sobe chovají jakoby se ten jeden staral o druhého. Dnes mezi nimi začala rivalita,kdy jeden nechtěl pustit druhého do kolotoče a sel ponem a stipal ho az prskali,on se ten druhy nebránil. Přišlo nám to moc lito a tak jsme přidali ještě jeden kolotoc. Myslete,ze by si mohli více ublížit? ???????Máme je dnes druhý ddimenze, že si zvykají. ……….

  • Dobrý den,

   soužití dvou křečků může být problematické, křeček je přirozeně samotář.

   Pokud se budou potyčky opakovat, tak bych spíš doporučil oddělení jedinců do samostatných klecí. Jinak budou zvířata zbytečně ve stresu a kvůli tomu je nechováme.

 • Teri says:

  Zdravím, tak trochu jsem si neodpocitala brezost u mojí samičky… Dnes jsem sáhla do klece abych si ji pochvala a zjistila jsem že mám mláďata… Vadí nějak že jsem jim tam zasáhla rukou….
  Snad to jde pochopit…

  • Dobrý den,

   to bohužel nedokážu říct. Jsou samičky, které mohou být na podobné chování citlivé, ale snad by se nic stát nemělo… Uvidíte sami.

   Nechte ji v klidu, dopřejte jí čerstvou stravu a vodu a hlavně odendejte z klece samečka, pokud tam ještě je.

   Snad to bude v pořádku. 🙂

 • Pája says:

  Samička mi snědla vlastní mládě, co mám dělat?

  • Dobrý den,

   je to poměrně běžná věc. Pročtěte si starší komentáře, na podobné téma jsou jich zde desítky s podrobnými odpověďmi.

   Ve zkratce časté varianty příčiny:
   – Mládě by nepřežilo (např. mrtvé či nemocné mládě bez šance na přežití) – nemůžete dělat nic. Je zbytečné, aby takové mládě několik dní pilo mléko a oslabovalo tak matku i své sourozence zbytečně.
   – Matka má příliš mnoho mláďat, která nezvládne uživit, proto snížila jejich počet, aby zvýšila šanci na přežití ostatních – nemůžete dělat prakticky nic. Zajistěte dostatečný přísun stravy a vody pro matku. Udělejte vše pro to, aby jí nic nechybělo.
   – Matka má nedostatek bílkovin v těle, využila nejlepší zdroj v podobě mláděte. – Dejte jí vaření bílek, moučného červa či kousek vařeného kuřecího masa.
   – S mládětem někdo z lidí manipuloval a nechal na něm svůj pach, matka se lekla. – Nepravděpodobné, ale možné. Nechte matku i mláďata první dva týdny co nejvíce v klidu.

 • Hana Hanus says:

  Dobry den, dekuji za Váš úžasný blok a hlavně rady chovatelum 🙂Jelikož máme mladatka poprvé,jsme z toho trosku “na větví”;hlavně 11-leta dcera.Dnes je našim malickym 14 dnů, je jich 8,mají kratičkou srst a mají se cile k světu.Uz se laduji pevnou stravou.Jen ještě nevidí, je to normální? A můžete nám poradit, kam umístit napajecku, aby mohli pít?Maminka už u nich netráví tolik času.Pres noc ano,ale přes den je spíše v trubce, sem tam si tam vezme nějaké a nakoji ho. Moc děkujeme za odpověď a přejeme více spokojených lidicek,co miluji zvířátka 👍🏻🌞

  • Dobrý den,

   díky za milý komentář. 🙂

   Že mláďata během druhého týdne ještě nevidí, není neobvyklé. Během třetího týdne už by ale měli křečci oči otevřít.

   Na druhou otázka musím odpovědět obecně: Napáječku umístěte tak, aby se k ní mláďata mohla dostat.

   Bohužel nevím, jakou máte klec a tip napáječky, takže se těžko radí konkrétně. Ideálně je napáječka, která vede vodu šikmo dolů a dá se prostrčit žebřinami na boku klece.

   Nebál bych se ale toho, že by mláďata strádala. Pokud máte přesto obavy, můžete mláďatům přísun tekutin zvýšit i podáváním ovoce a zeleniny, případně čerstvé zeleně.

   • Hana Hanus says:

    Moc děkuji za velmi rychlou a vyčerpávající odpoved🙂Přesně tuto napajecku máme, jen jsme měli strach, ze na ni nedosáhnou.Ovoce a zelenina každý den je samozřejmostí,bohužel v našem klimatu je čerstvá zeleň problém.Vycetli jsme u Vás, ze mají rádi bílek,ted jsme zkusili a jen se zaprasilo a spokojeně spinkaji.Jeste jednou diky a krásný víkend 🙂

 • Václav says:

  Dobrý den, mám vě mláďata kterým je čerstvě 4 týdny. Můžou být u sebe. Bojím se o rozmnožení.

  • Dobrý den,

   pokud jde o samici a samce, riziko rozmnožení samozřejmě existuje.

   Na konci čtvrtého týdne života už bych se proto nebál mláďata oddělit od matky a samozřejmě i jedno od druhého, pokud jde o samce a samici, případně pohlaví neznáte, nebo pokud se vzájemně perou.

 • Nikola says:

  Dobrý den máme mladé křečky jsou jim skoro dva týdny ale někdy v noci nám z klece utekla mamina a nemůžeme ji najít. Je nějaká šance že přežijí nebo se dají nějak dokrmovat?

  • Dobrý den,

   zkuste jim opatrně dávat vodu z malého kapátka a měkkou stravu (ovoce na drobné kostičky, vařená vajíčka, čerstvou zeleň). Samozřejmě, pokud už to zvládnout, nechte jim v misce i klasickou stravu pro křečky. U dvoutýdenních mláďat je již šance na přežití, i když není úplně největší. Nepolevoval bych v hledání matky.

 • Lucie Lutchova says:

  Dobrý den, v první řadě bych chtěla pochválit Vaše stránky, jako začátečnice jsem zde našla spoustu užitečných rad. Koupili jsme dva krecka v domeni, že jsou to kluci, jak nám tvrdil prodejce. Před 12 dny se nám narodila mladatka. Otce jsme ihned dali do jiné klece, bohužel dnes maminka jedno mladé sezrala, myslela jsem že už se to stát nemůže, mladatka už koukají a starala se o ně suprove. Chci se zeptat, co teď mám dělat. Dostala jsem radu, že je mám odstavit od matky, ale je jim teprve 12 dní. Pijí už sami, ale nevím jak s potravou. Předem moc děkuji za radu.

  • Dobrý den,

   děkujeme za pochvalu i za dotaz. 🙂

   Viděl bych několik možností příčin a řešení Vašeho problému:

   1) Je možné, že matka mládě snědla z dobrého důvodu (bylo slabé, nemocné, možná i mrtvé). To se bohužel může stát a je to zcela přirozené. S tím nemůžete moc udělat, pokud mají křečci zařízeny všechny podmínky pro přežití – teplota v místnosti a dostatek potravy a samozřejmě hygienické podmínky. Pokud máte starší podestýlku, vyměňte alespoň část, kde nejsou mláďata, pokud je to možné (ovšem s maximální opatrností).

   2) Matka má nedostatek živin (pravděpodobně bílkovin) a nezvládá mláďata uživit. Z toho důvodu snížila počet mláďat, aby jednak snížila nároky na kojení a jednak doplnila bílkoviny ve svém těle. Zde je řešením zvýšit matce příjem stravy a vody. Uvařte kousek vajíčka, klidně i masa, nebo kupte moučné červy. Nezapomeňte na čerstvé ovoce a zeleninu, nebo např. čerstvé listy pampelišek.

   3) Narušení matky a tím vyvolaný stres (např. kvůli hluku v místnosti, nebo pohlazení mláděte a zavlečení cizícho pachu). Zde tedy doporučuji dávat příště větší pozor.

   Snad to pomůže. Věřím, že zbytek mláďat bez problémů přežije. 🙂

   • Lucie Lutchova says:

    Tak to jsem asi udělala velkou blbost, že jsem je dala od ní. Můžu je tam tedy ještě vrátit? Sahala jsem na ne. Zkusila jsem tu smes kterou jsem davala samicce, rozdrtit a dat jim kousek jablicka a papaji a piji. Jinak samozřejmě vše zajistim…..dám je do klidne místnosti a zvýšim příjem bílkovin samicce, ale nejsem si jistá, zda je můžu vratit zpět když z nich uciti můj pach…..

    • Ano, nemyslím si, že to bylo moudré rozhodnutí. Věk 12 dní je ještě málo.

     Zkusil bych matku vrátit, ale pečlivě hlídal její reakci. Pokud o mladé ztratí zájem, nebo na ně bude útočit, pak ji opět oddělte. Ale snad to bude v pořádku.

 • Blanka says:

  Dobrý večer,včera porodila samička mláďata.
  Kdy je možné vrátit samička zpátky do klece?
  Dekuji

  • Dobrý den,

   nejdříve po té, co mláďata dospějí a oddělíte je od matky. Tedy za 4-5 týdnů. Pamatujte ale na to, že pokud samečka vrátíte k samici, prakticky okamžitě bude samička opět březí a vše se bude opakovat. Častá březost přitom samici značně vysiluje. Doporučuji tedy v případě opakované březosti dávat matce po odstavení od mláďat alespoň jeden měsíc o samotě, během kterého zregeneruje své tělo.

   Pokud další mláďata nechcete, doporučuji trvale oddělený chov.

   • Blanka says:

    Moc děkuji za odpověď.
    Mladatum je dnes týden. Samecek po oddělení od samice špatně žere,jeho aktivita je velmi malá. Omlouvám se za upřímnost . Je možné,že by měl naběhlé genitalie v důsledku nedostatku styku se samickou? Dřív býval velmi aktivní.
    Děkuji

    • To si nemyslím, spousta lidí má doma křečka samce o samotě celý jeho život a rozhodně to nemá vliv na jejich fyzickou aktivitu.

     Nevím, do jak velké a jak zařízené klece jste samečka oddělili. Třeba je jen nesvůj z přesunu do nového (stísněného?) prostředí, třeba má méně věcí na hraní… Pro každé zvíře je přesun do nového prostředí do jisté míry stresující. Věřím, že spíše potřebuje pár dní na to, aby nabral jistotu a opět se vrátí „do pohody“. Dejte mu nějaké oblíbené pamlsky, kolo na běhání nebo kus větve na hryzání, to by mohlo pomoct.

     Pokud byste měli podezření na zdravotní příčiny tohoto snížení aktivity, je to pak spíše na návštěvu veterináře.

     Osobně si ale myslím, že jde o přechodnou věc, která se vrátí za pár dní do normálu. Rozhodně kvůli tomu nevracejte samečka k samici, v tuto chvíli byste tímto korkem na životě zásadně ohrozili mláďata.

 • Václav says:

  Mláďata mám už skoro 2 týdny a nevím kdy je můžu oddělat od samičky. Ale nechci dojít k tomu aby se mezitím rozmnožili.A ještě jeden dotaz.Mláďata mám tři. A jednoho si chci nechat a ostatní darovat přátelům.Může žít matka s mláďatem (dítětem)? jestliže ne, tak pro mě není problém sehnat další terárium. Ale obávám se,že když bude matka cítit svoje „dítě“ tak se budu cítít smutně,že není s ním nebo tak. Budu rád za rady. Děkuji.

  • Dobrý den,

   mláďata oddělujeme nejčastěji během čtvrtého týdne života. Druhý týden je velmi brzy.

   Jedno mládě si můžete nechat, ale doporučuji v případě soužití v jedné kleci vybrat další samičku. Kdybyste si totiž nechali samečka, bude mít za pár týdnu další mláďata se svou matkou. Tak jako tak spíše doporučuji chov v oddělených klecích v případě dvou samiček, pro oba jedince to bude nejlepší řešení. Nemusíte mít obavy o to, že by matka nějak trpěla. Cca v pátém týdnu ztrácí mateřské pudy a o mláďata nejeví žádný větší zájem. Naopak, jak jsem již zmínil, s nimi dokonce může mít další mladé.

 • Petr Poláček says:

  Zdravím, když mám mláďat které mají 2 týdny mohu je vzít do rukou??

 • AnnieD says:

  Dobrý den,
  chci si pořídit pro svého křečka samičku,aby měli mláďátka.
  Maminka se ptá,jak dlouho spolu samec a samička budou jakoby v jedné kleci.
  Děkuji za odpověď
  Annie D.

  • Dobrý den,

   pokud se pár dlouhodobě nesnese, chováme jedince odděleně a dáváme k sobě jen za účelem spáření. K tomu může stačit jen pár minut. Vždy dáváme samičku do klece samečka a sledujeme její chování. Podrobnosti jsou popsané nahoře v článku.

   Snese-li se pár dlouhodobě, máte vyhráno, můžete nechat jedince společně několik dní, abyste měli takřka jistotu březosti, a poté je rozdělit a čekat na mladé. 🙂

 • Eva says:

  Dobrý den prosím vás dneska se nam narodilo 8 mláďat ale samice si jich nevšímá.je to normální.děkují

  • Dobrý den,

   samička nemusí být u mláďat nepřetržitě, nicméně zejména po narození u nich tráví času poměrně hodně kvůli zahřívání a kojení. Pokud je zcela ignoruje několik hodin v kuse, pravděpodobně je něco špatně.

 • Šimona Šindlerová says:

  Dobrý den máme doma týdenní miminka a samička se o ně nechce starat. Co mám udělat proto aby mohla žít ?Pomohl by ste mi.

  • Lukáš says:

   Dobrý den,

   naděje na přežití je bohužel malá. Zkuste sjet ihned k veterináři / do zverimexu a seznat přípravek jako je tento: https://www.mujmazlik.cz/beaphar-nursing-set-pes. Rozhodně nedokrmujte kravským či jiným mlékem, na tuhou stravu je pravděpodobně také brzo. Důležité je i teplo jedinců. Pokud je matka nezahřívá, musíte jim vytvořit podmínky ideálně k 30 stupňům Celsia pokojové teploty, jinak se obávám, že při běžné pokojové teplotě kolem 20 stupňů ještě v tomto věku prochladnou.

   Lukáš

 • Marie says:

  Dobrý den máme doma pár džungarských křečků a již podruhé mají miminka. Na tom není nic neobvyklého ale mladatum je zhruba 15 dní a samička je na ně docela zlá až agresivní. Mám ji je pro jistotu odebrat?? Ještě včera jsem si všimla že je kojila ale přesto je dokáže ošklivě spacifikovat až třeba na záda. Tatínek je společné s celou rodinou v jedné kleci a musím Teda uznat že sameček se o ně krásně stará. Mazlí je a olizuje.

  • Dobrý den,

   to nemohu bohužel posoudit, proto si netroufám zcela jasně poradit.

   Pokud máte pocit, že matka mláďata ohrožuje na životě a mláďata již přijímají tuhou stravu (a tedy bez matky přežijí), tak bude lepší je odebrat. Osobně bych si na to v 15. dni netroufal.

   Naopak jakmile vidíme v kleci mláďata, je zcela zásadní odebrat neprodleně samečka. Ten může matku stresovat a dokonce ji muže ihned přivést do březosti. Právě další matčina březost by mohla mít za následek ztrátu mateřských pudů a odmítání mláďat. Čili samečka ihned odeberte. Opakovaná březost je pro tělo matky silně vysilující a ohrožující na zdraví (zvýšené je i riziko nemocí u druhého vrhu mláďat).

 • Honza says:

  Dobrý den, je normální že se matka už po dvouch týdnech o malé křečky téměř nestará?
  Popřípadě, existuje nějaké speciální krmivo pro ty mladé, nebo je stejné jako u dospělých křečků?
  Děkuji předem

  • Dobrý den,

   ve třetím týdnu mláďata zpravidla začínají přijímat tuhou stravu a zájem matky skutečně opadá. Strava je totožná, nic nezkazíte ani čerstvou zeleninou nakrájenou nadrobno.

 • Míša says:

  Dobrý den,
  Máme 7 dni stará mláďata. Dnes jsme jedno našli mimo hnízdo, na druhé straně klece. Zatím je živé, malinko se pohybuje po kleci, samička na něj nereaguje. Nevíme jestli ho máme vrátit do hnízda. Můžete poradit.
  Děkuji.

  • Dobrý den,

   bohužel neznáme důvod, proč se mládě ocitlo mimo hnízdo. Je možné, že jej tam matka úmyslně vyčlenila z nějakého důvodu (nemoc mláděte, matka nemá dostatek mléka / nezvládá péče apod.). Pokud se vám mládě i matka zdají zdraví, zkuste jej do hnízda opatrně vrátit (ideálně bez přímého dotyku, aby matka necítila na mláděti vaši přítomnost), zároveň jemně, abyste mládě neporanili.

   Berte na vědomí, že riskujete navrácením i život ostatních mláďat. Matka by mohla společně s navráceným mládětem zavrhnout i všechna ostatní, je proto nutné tento krok velmi dobře zvážit a provést s maximální opatrností. Zároveň je jisté, že pokud tak neučiníte, vyčleněné mládě zahyne, ale máte jistotu přežití všech ostatních. Nechci strašit, jen se snažím poskytnout všechny informace. Na vašem místě, pokud se vše jinak zdá v pořádku, bych mládě zkusil jednou vrátit.

   Držím palce, konečné rozhodnutí je na vás. Dejte vědět, jak to dopadlo. 🙂

 • Gabča says:

  Dobrý den
  .Mame páreček dzungaracku a samička uz pred tydnem nosi jidlo do domecku.Ma tam strasnou hromadu jidla schovanou pod podestýlkou.Minuly tyden jsem ji to vyndala,ale ted se zakulacuje a trosku nas kouse.Prosim jak dlouho pred porodem stavi hnizdo?Ma tam dost bobku mezi potravou a nevím zda mohu vycistit.Jde mi o to,aby to tam nemela mesic

  • Dobrý den,

   samička je březí asi 20 dní. Kdy začne hromadit potravu a stavět hnízdo je částečně individuální, v podstatě může probíhat po celou dobu březosti. Pokud máte pocit, že hygienické podmínky jsou opravdu velmi špatné a mohou následně ohrozit mláďata, je lepší klec vyčistit. Mělo by jít ale opravdu pouze o krajní řešení, pro matku jde o stresovou záležitost, která by mohla ovlivnit její mateřské instinkty.

   Případně se pokuste vyměnit jen část podestýlky v nejhorším stavu.

 • Barbora says:

  Dobrý den.
  Je to asi měsíc zpět, co náš křeček začal strašně slábnout, strašně zhubnul a pořád se klepal. Pak se to zklidnilo, ale dnes je to zpět.
  Špatně se mu dýchá, má neustále zavřené oči a spíš se plazí než leze.
  Jediné co je jiné, že není zase pohubly.
  Myslíte, ze by to mohla být treba alergie na seno nebo piliny.
  Děkuji

 • Mirka says:

  Ahoj, chtěla jsem se zeptat proč si moje samička, která normálně žije se samcem schovává potravu pod podestýlku?

 • Jarmila says:

  Dobrý den,
  křeček mé dcery má viditelné lícní torby a nevypadá to, že by se jejich objem zmenšoval. Budu velmi ráda za jakoukoli radu.

  • Dobrý den,

   že si křeček plní torby je celkem běžné. Pokud máte podezření na nějaký abnormální stav, nebo uvízlou stravu, vezměte křečka k veterináři.

 • Adam says:

  Zdravím, nedávno se mi narodilo 7 křečků, jedno mládě je o něco menší než ostatní a má celkem dlouhé, křivé horní zuby a myslím si, že mu dělá problém něco sníst. Prosím o nějakou radu

  • Dobrý den,

   bohužel nepíšete konkrétně, jak jsou mláďata stará. Pokud je mládě soběstačné a je mu kolem 3 týdnů života, vezměte jej k veterináři. Pokud jsou mláďata velmi mladá (týden), tak se obávám, že můžete pouze čekat, zda dokáže přežít.

   Pokud je mláďatům kolem dvou týdnů, jako možné řešení bych viděl dočasné vyjmutí ostatních mláďat z klece, aby se slabší jedinec dokázal dostat k matce a nakrmit se mimo konkurenci silnějších jedinců. Bylo by to ale podle mého názoru velmi riskantní vůči zdravým jedincům, ostatní mláďata by mohla mimo klec prochladnout, nebo by se matka mohla zaleknout cizích pachů, které na nich zanecháte. Nic tedy si tedy netroufnu vyloženě doporučit, řešení je na vás.

 • Jirka says:

  Dobrý večer, moje samička si staví hnízdo z hoblin a každou hodinu si chvíli zdrimne. Taky ma větší bříško, a je docela agresivní. Může to znamenat, že je samička brezi?
  Moc předem děkuji za odpověď.

  • Dobrý večer,

   ano, může to znamenat březost. Co popisujete, jsou pro březí samičku poměrně typické změny chování. Ale neznamená to, že je samička zcela jistě březí. Pokud ale máte podezření, doporučil bych již nyní preventivně oddělit samečka do samostatné klece.

   • Jirka says:

    Oddělení proběhlo bez problémů, a chtěl bych se ještě zeptat, kolik a jaké krmení mám samicce dávat, pokud se mláďata narodí.
    Moc děkuji za ochotu.

    • Dobrý den,

     není nutné nějak zásadně zvyšovat dávky. Prostě když byste viděli, že je samička hladová a chce více, tak jí přidejte. 🙂 Doporučujete se ale zvýšit příjem bílkovin (např. kousek vařeného bílku, masa, moučný červ…). Pročtěte i starší komentáře pro další inspiraci, velmi často se to tu řeší.

 • Mirek says:

  Zdravím mám doma pár křečků, ale nechtějí se spářit.. Nějaká rada?

  • To se mi moc nezdá… 🙂 Máte skutečně samičku a samečka? Jak dlouho jsou spolu?

   Pokud se špatně snášejí, doporučuji oddělený chov a připouštění pouze za účelem páření. Vždy přendáme samičku do klece samečka.

   • Mirek says:

    Mám je asi 10 dní, ale nesnesou se ani na spáření.. Zkoušel jsem je předělat do jiné ubikace na páření, ale opět neúspěšně.

    • Dejte křečkům čas… 🙂

     Mají za sebou jistě náročný převoz, změnu prostředí, obojí je pro ně stresující. Jsou u vás krátce, nechte jim měsíc na zabydlení, aby se cítili komfortně u vás doma a ve své kleci, ochočili se, zvykli si i přímo na vás a nestresovalo je tak přemisťování. A pak teprve přikročte k pokusům o rozmnožení.

 • Stanislav says:

  Ahojte.
  Chci se vás zeptat, jaká strava je dobrá pro mláďata a samičku? Jungarsky křečci.
  A ještě se chci zeptat, samicce a Sameckovi jsou 3 měsíce už. Vzali jsme si je kdyz jim bylo kolem měsíce. Už když byla těhotná samička, tak se začali prat pořád. Tak jsme je rozdělili, už je to týden nějak když už samička porodila 3 mláďata. Když jsme je dali k sobě, chtěli jsme vidět jestli se budou prat nebo ne, tak se začali prat. Dali jsme je zase od sebe. Nevíte, jestli to bude pořád pokračovat nebo ne?
  Od kolika let se musí mláďata rozeznat pohlaví a oddělit samce od samičky?

  • – Normální strava, kterou krmíte své křečky, je zcela vhodná. Případně pročtěte starší komentáře nebo náš druhý článek o křečcích, je tu spoustu tipů na krmení.
   – Pokud je samička březí nebo má mláďata, nemá o samečka zájem a bere jej jako ohrožení. Neměli by se v takových případech dávat k sobě. Jestli to přestane, nemohu ale zaručit, i když pravděpodobně ano.
   – Nikoliv let, ale týdnů. Nejčastěji se mláďata oddělují od matky během čtvrtého týdne. Mláďata dle pohlaví je ideální oddělit již v tomto věku, ale rozpoznávání je složitější, pokud s tím nemáte zkušenost. S každým dnem po čtvrtém týdnu lze pohlaví poznat lépe.

 • Stanislav says:

  Ahoj. Mám dotaz.
  Mám samičku a samečka, týden zpátky se jim narodila 3 mláďata. Ještě do té doby, než se to stalo. Tak nwm, se začali nějak nenávidět. Vždy když byly spolu, tak se prali.
  Samickovi a samice je kolem 2 nebo 3 měsíců.
  Teď jak mají mláďata, tak jsou oddělený od sebe. Jak samec je sám, tak samička je s mláďaty.
  Nevadi jestli jsou takto oddělený?
  Jaká strava s bílkovinami je nejlepší pro mláďata a samičku?
  Můžou se dát dohromady ještě sameček s samičkou? Myslím to tak, že jestli je pustíme k sobě tak jestli se budou prat a pak přestanou nebo ne.
  Předem děkuji za odpověď.

  • Ahoj,

   Díky za dotazy.

   1) Oddělili jste je naprosto ukázkově, takto přesně by se to mělo dělat. 🙂 Takže to rozhodně nevadí, naopak je to skvělé.
   2) Pro mláďata není nutné řešit žádnou speciální stravu. Nejprve jsou kojená, pak postupně přejdou na tuhou stravu pro křečky. Samička uvítá kousek vařeného vajíčka, moučné červy, kousek vařeného kuřete či tvrdého sýru bohatého na bílkoviny (cokoliv z tohoto seznamu si případně dají i mláďata až přejdou na pevnou stravu).
   3) Křeččí pár se po odstavení mláďat může dát opět dohromady, ale s velkou pravděpodobností byste mohli prakticky okamžitě očekávat další vrh mladých. Z toho důvodu se doporučuje nechat alespoň několik týdnů jedince oddělené, aby samička mohla zregenerovat a nabrat síly. Mateřství je pro organismus velmi namáhavé.

 • Šárka says:

  Dobrý večer, mám problém. Moje samička má narůžovělou bulku nad okem a bojím se aby to nebyl nádor. A k tomu ještě mám pět mlád´at a jedno má v oku zřejmě šedý zákal a hnis k tomu. Mám strach aby nebylo slepé.
  Děkuji

 • Šárka says:

  Dobrý večer, mám problém. Moje samička má narůžovělou bulku nad okem a bojím se aby to nebyl nádor. A k tomu ještě mám pět mlád´at a jedno má v oku zřejmě šedý zákal a hnis k tomu. Mám strach aby nebylo slepé, jelikož je za dva týdny odnáším do zverimexu.
  Děkuji

 • Tadeáš says:

  A co dělat, když si samička lehne na záda a piští na samečka. Sameček nejprve jen samičku očichává, ale pak se začnou prát a samička je vystresovaná a samečka se bojí. Mám je nechat zatím odděleně a třeba po týdnu to zkusit znovu?
  Děkuji

 • Tomáš says:

  Zdravím,
  chtěl jsem zeptat v jakém věku je samička schopna se rozmnožovat?
  děkuji

 • Tadeáš says:

  Dobrý den,
  mám doma asi ročního samečka a dnes jsem si přikoupil měsíc starou samičku. Sameček ji furt otravuje a samička piští. Proto se obracím na vás.. Bylo by možné, aby spolu měli potomky?
  Předem díky za odpověď.

  • Jedna věc je, zda je možné, aby spolu měli potomky, druhá věc je, zda je možné trvalé soužití. Pokud se křečci dlouhodobě nesnesou, dejte je do samostatných klecí a samičku dávejte k sami pouze za účelem páření. Pak zajistíte obou spokojený život a šance na potomstvo zvýšíte – vystresovaná samička vedle staršího samce, to určitě není pro odchod zdravý mláďat vhodná situace.

 • Barbora says:

  Dobrý den.
  Naše samice začala po 2 letech vydávat zvláštní zvuky. Zní to, jako takové lehké vrzání. Nevíte, čím by to mohlo být?
  Děkuji

 • Nikola says:

  DOBry den koupily jsme si ve zverimexu zlatého Křečka údajně samecka jenže po 2-3 dnech se nám narodily mláďata a teď nevíme co s nimi chceme je dat spatky do zverimexu ale ja je nechci dávat tam ale nechat si je dáte mi radu jak se zachovat

  • Dobrý den,

   nevidím důvod pro vracení křečků do zverimexu, to by téměř jistě vedlo ke smrti mláďat kvůli stresu z převozu a změně prostředí. Sice jde o chybu prodejce (neměl by vám prodat jiné pohlaví, než vám řekl), ale ani tak nevidím důvod křečky vracet. Spíše se s nimi domluvte, že od vás za 4 týdny křečky odeberou, až vyrostou.

   Výchova křečků je jednoduchá, prakticky vše obstará matka. Pročtěte si článek a komentáře (případně je ukažte rodičům) a měli byste mít všechny potřebné informace.

   Vrácení křečků je nejhorší varianta.

 • Zuzana says:

  Tak vše dopadlo dobře, mláďata už mají skoro 3 týdny a mají se čile k světu. Teplo jsem myslela v místnosti kolem 30 st., teď už je to fajn. Hnízdo bylo uprostřed ubikace, tam se toho chladu od chladících kostek moc nedostalo. Samice mi právě přišla poměrně přehřátá, jinak samozřejmě v místnosti nebyl průvan atd. atd. Mláďata bychom si chtěli ponechat, snesou se spolu samička s dcerami a mladí samečci zvlášť? Otec je ve své kleci. Všichni jsou ochočení.

  • Dobrý den,

   to jsem moc rad, ze vse dobre dopadlo. 🙂

   Co se tyce pomechani mladat, nemohu to doporucit. Krecci jsou samotari a zejmena oddeleni samecci by se jiste hodne prali. Ani samicky by asi nebyly moc spokojene ve vetsim poctu pohromade.

   • Zuzana says:

    Díky za info, no teď to máme rozdělené, mamka a 4 holky jsou v jedné nadstandardně prostorné kleci a 3 samečci mají jinou také poměrně velkou klec, mají tam hromady dřevěných prolézaček, poschodí atd. tak uvidíme, kdyby to nedělalo dobrotu, tak je dáme pryč.

 • Zuzana says:

  Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak pomoci křečkům od vedra, máme samičku, která má 4 dny stará mláďata, stará se, klec má velmi prostornou a perfektně zařízenou, hnízdo má v pařezu, ale často od mladých odchází a chladí se, dali jsme jí kolem klece chladící kostky z mrazáku a na klec mokré utěrky. Ještě nějaký dobrý způsob? Mláďata vypadají zatím OK, je to druhý vrh, první bohužel nedopadl dobře, samečka jsme nestihli oddělit a mláďata sežrali. Je to naše první chovatelská výzva co se křečků týče, jinak chováme úspěšně morčata. Ještě jsem se chtěla zeptat, zda je vhodné oddělat kolotoč, máme dřevěný a mám strach, až budou mláďata šmejdit venku, aby se tam při pohybu kolotoče neskřípla. A ještě jeden dotaz – jak často samička cca denně kojí?

  • Dobrý den,

   jak velké vedro máte na mysli? Jestli křečci jsou někde na přímém slunečním svitu, nebo místnosti, kde je v těchto vedrech přes den výrazně přes 30 stupňů, tak je v první řadě přesuňte do stínu, nebo do chladnější místnosti.

   Jinak si myslím, že není vyloženě nutné křečky nějak chladit. Obvykle naopak rádi spí ve svých „vyhřátých hnízdech“ a mláďatům rozhodně teplo neuškodí. Naopak chlad proudící z vymražených kostek za ideální zejména pro mláďata nepovažuji.

   Kolotoč bych odmontoval. Jak často matka denně kojí bohužel vyčíslit neumím, bude to ale v podstatě po čas celého dne, když mláďata chtějí, zejména v prvních dvou týdnech jejich vývoje.

 • Nikča says:

  Dobrý den chtěla bych se zeptat nasemu kreckovi tak po roce úplně zcervenaly oči nevíte co by s ním mohlo být ?

  • Dobrý den,

   někteří křečci mají červené oči přirozeně. Pokud má křeček oči zarudlé a máte obavy o jeho zdravotní stav, navštivte veterináře, který příčinu odhalí.

 • Eva says:

  Dobrý den, píší znovu a tentokráte už mám mladé. Narodili se když jsem byla týden pryč ale podle článku jim budou tak max 2 dny dnes večer jsem si šla lehnout a slyšela jsem slabé jakoby pisteni a nevím jestli mam nějak zasáhnout. Sameček sedí před hnízdem a skoro nespí pořád hlídá takže on příčina nebude a samička je zase v hnízdě prosím o pomoc .

  • Dobrý den,

   vzdy odstrante samecka ihned, jak najdete mladata.

   Samecek se omladata nikdy nestara ani je nehlida, at se vam zda cokoliv.

   Jde o uplne zakladni pravidlo pri chovu krecku. Viz mnoho komentaru vyse.

 • Alena says:

  Dobrý večer,
  dcera si asi před dvěma měsíci pořídila samičku a samečka křečka roborovského, teď máme 5 mláďat je to dnes 3 týdny co jsme je objevili… hned jsme oddělili samečka. Dnes odpoledne dcera měnila samičce s mláďaty podestýlku a ničeho zvláštního si nevšimla ani jsme s tím nepočítali. každý večer je chodíme kontrolovat zda jsou v klícce všechna už se nám stalo ze se protáhli a utekly dnes večer když jsme oddělali domeček tak samička zrovna rodila… máme dalších 6 mláďat. Chtěla jsem se se zeptat zda je možné, aby sameček oplodnil znova samičku hned jeden až dva dny po porodu? Děkuji.

  • Dobrý den,

   ano, je to možné a bohužel se to stává. Ostatně jiná možnost se ani nenabízí, první mláďata ještě pohlavně dospělá nejsou. I u druhého vrhu je tedy otcem sameček, který zvládl samičku oplodnit krátce po porodu.

   Samečka je tedy nutné odstraňovat opravdu ihned. Nyní bych doporučil odstranit i mláďata z prvního vrhu, snad už to zvládnou bez matky (pravděpodobně k nim stejně ztratí samice mateřské instinkty, případně ohrozíte druhý vrh kvůli dotěrnosti mláďat z vrhu prvního). Zvyšte matce podíl bílkovin ve stravě, a po odchování druhého vrhu ji ještě nevracejte k samečkovi, jinak by mohla rychle mít třetí vrh a to by její organismus už mohlo zcela vyčerpat. Dejte jí minimálně pár týdnů na zregenerování.

 • Eva says:

  Dobrý den chtěla bych si koupit samce a samičku do jedne obrovské klece a chtěla bych vědět jestli je možné je koupit v obchodě mladé a dat je hned k sobě nebo je rozdělit a k sobě je dát až když bude samice v říji?

  • Dobrý den,

   to se bohužel nedá říci paušálně. Pokud jsou spolu jedinci ve zverimexu, s velkou pravděpodobností půjde o sourozence a soužití by nemělo být problémové – tím spíše, jde-li to velkou klec. Přesto je nutné chování jedinců sledovat, a pokud by docházelo k potyčkám, tak zajistit dlouhou klec pro trvalé rozdělení a připouštění pouze za účelem páření.

 • Lukáš says:

  Dobrý den,
  chtel bych se zeptat, od kdy jsou krečci pohlavně aktivní?
  Mame 8 mláďat (křeček zlatý), a dnes jsou jim třicet týdny, za chvíli je oddelime od matky, ale pak je chceme oddělit (rozdělit) ještě dle pohlaví…

  • Dobrý den,

   předpokládám, že křečkům je 30 dnů / 4 týdny. To je již určitě vhodná doba pro rozdělení mláďat i podle pohlaví, protože riziko páření už hrozí.

 • Adriana Dammová says:

  dobry den chtěla bych se zeptat jestli křečci musí byt podobně staří a jestli můžu spářit křečka který je starý 4 roky a samičky které jsou 2 roky slo by to? dekuji za odpověď

  • Dobrý den,

   čtyři roky jsou na křečka velmi úctyhodný věk, stejně tak pro matku. Páření bych nedoporučoval. Pokud vůbec ještě jsou jedinci plodní, mohla by matku březost ohrozit na životě. Jinak rozdíl např. 1,5roční samec a roční samička by problém způsobovat neměl.

 • Daria says:

  Ahoj, chtěla bych se zeptat čím vším mohu krmit matku, když má mláďata 1den stará ?

  • Dobrý den,

   stravu není nutné výrazně měnit. Vhodné je zvýšit přísun bílkovin (vařený bílek, mouční červi, ale i někdy křečici zachutná i kousek vařeného masa). Důležitý je pravidelný přísun a včasné vyklízení zbytků kvůli hygieně. A samozřejmě denně čerstvá voda.

 • kateřina tejklova says:

  dobrý den,mohla bych se jenom jeste zeptat na otazku??jen tak bokem nikdo mi totiz neodepsal..muze krecek med?koupila jsem kousaci tycinky a obsahuji i docela hodne medu.Vím že to nesouvisí s tímto ale nevím kde se jeste zeptat.Děkuji moc za odpoved:)

  • Neměl by to být problém. Čistý med bych z hlediska hygieny (med je lepivý a může tak způsobit velký nepořádek při obalení podestýlkou, případně na křečkovu srst atd.) bych to nedoporučoval. Pravděpodobně jde ale o tuhý med a jestli je tyčinka určená přímo křečkům, směle do toho (z hlediska zdraví je zde otázka, jakými nejspíše umělými přípravky je med ztužen a co tedy za umělé látky a v jakém množství křečkovi dáváte).

   Pozor ale také na kalorie, jde v podstatě o cukr, ak aby se z medu nestala trvalá strava, mělo by jít spíše o občasnou pochoutku. 🙂

   Plánujeme spuštění diskusního fóra, kam budou moci čtenáři směřovat podobné otázky mimo téma článku.

 • kateřina tejklova says:

  dobry den,mohla bych jse zeptat jestli se mužou křečci spářit když to jsou sourozenci?ale vyděli by se po jednom měsíci???děkuji za odpověd

 • Eliška says:

  Dobrý den ,koupila jsem si k samici samce ale on na samici prska.
  Nevíte někdo proč a jestli se uklidni??
  (chtěla bych mláďata)
  Děkuji

  • Dobrý den,

   pročtěte si starší komentáře. Křečci jsou samotáři a soužití může být problematické. Pokud spolu nemohou dva křečci vyjít, chovejte je odděleně a připouštějte je k sobě jen na páření.

   • Romča says:

    Dobrý den, pani se ale ptala jestli se uklidni aby se mohli spářit nebo neuklidní!!

    • Dobrý den,

     ano, odpověděl jsem nepřímo zcela úmyslně. To se totiž bohužel nedá s jistotou říct, soužití se musí „vyzkoušet“. Některé křeččí páry se snesou dlouhodobě bez větších problémů (typicky sourozenci), některé vůbec – ani pro páření. Většinu párů je vhodné chovat trvale odděleně a připouštět k sobě jen na páření. Křeček je přirozený samotář.

     Jasně říct, že se situace uklidní, nebo neuklidní, zkrátka nemohu.

     Lukáš

 • Denisa Feierfeilová says:

  Dobrý den měla bych dotaz zda je možné koupit k samečkovi který je cca 6 měsíců starý ještě samečku. Nerada bych aby se pak třeba nesnesli jestli už to není dlouhá doba. Díky předem za odpověď.

  • Dobrý den,

   oddělený chov s občasným připuštěním pro páření bude s největší pravděpodobností úspěšný a příliš pozdě ještě není. Dlouhodobé soužití v jedné kleci bych spíše nedoporučoval, paušalizovat se to ale nedá.

 • Eliška says:

  Dobrý den,
  Koupila jsem si k samici samce ale samec na samici prska a nechce ji chtěla jsem aby meli mladý.
  Děkuji

  • Dobrý den,

   dejte křečkům na jejich soužití čas (trvalé soužití páru je obecně problematické a často nemožné, křečci jsou přirození samotáři). Z hlediska páření je možné, že je sameček ještě příliš mladý. Oddělte je do samostatných klecí a po pár týdnech zkuste vkládat samičku do klece samečka, uvidíte, jak se budou chovat.

 • Míša says:

  Dobrý den,
  Mám asi roční samičku, která mi asi před skoro 3 týdny porodila jedno mládě, což bylo trochu divné na roborovskeho křečka… No a asi před pár dny jsem zjistila, že křeček nemá jednu přední nohu, prostě mu nedorostla… Je to nějaký problém? Měla bych zajít k veterináři? Jsou to moje první mláďata, tak se chci ještě zeptat, jestli křečíka mám naockovat a jestli ji můžu nechat se samickou? Křeček litá po kleci i se trema nohama a samička je strašně starostlivá, ale bojím se, že by se nemuseli snášet… Předem děkuji za odpověď…

  • Dobrý den,

   pouze jedno mládě navíc s vrozenou vadou může opravdu značit nějaký problém u matky nebo otce. Jsou oba křečci stejné rasy, nedošlo k nepatřičnému křížení?

   Návštěva u veterináře nutná není, křečci se nijak neočkují ani neodčervují, s výjimkou nemocí nevyžadují žádnou odbornou péči. Co se týče soužití s matkou, zejména pokud je potomek sameček, tak striktně doporučuji mládě oddělit, jinak se brzy dočkáte s velkou pravděpodobností dalších mláďat.

 • Hrušková says:

  Dobrý den
  Když dám dvě samičky do stejné klece budou se prát??

  • Dobrý den,

   nelze to paušalizovat. Samičky se zpravidla snáší dobře, ale zaručit to nelze. Pravděpodobnost bezproblémového soužití se zvyšuje u sourozenců, nebo jedinců, kteří k sobě do jedné klece byli vloženi (či v tomto případě vloženy) co nejdříve po oddělení od matky.

 • Helena Valentová says:

  Děkuji

 • Helena Valentová says:

  Dobrý den,chci se zeptat kdy je takové období říje a kdy by měla samice mít mládata

  • Dobrý den,

   samička je v říji v přibližně týdenních periodách. Z hlediska věku může mít mladé cca od jednoho měsíce života. Vzhledem k chovu v zajetí na roční době nezáleží. Jen se snažte vyhnout příliš časté březosti (po odchodu mláďat doporučuji určitý čas na regeneraci samičky).

 • Matěj says:

  Co mám dělat když samec a samice se nechtějí pářit a koušou se?

  • V takovém případě bych jedince trvale oddělil do samostatných klecí. Pro páření je pak možné občasně zkusit dávat samičku na pár minut / hodin (pokud se snesou) do klece samečka. Křečky jistě nechováte kvůli tomu, aby měli život plný stresu a šarvátek, samostatně bude každému jedinci lépe – křečci jsou přirození samotáři.

 • Mariana says:

  Dobrý den,
  Měla bych takový dotaz. Mám doma laboratorní myš (sameček) a křečka džungarského (samička). Bydlí spolu v jedné kleci, velmi dobře se snáší a dokonce spolu spí v jednom domečku i přesto, že má každý svůj. Zajímá mě, jestli se můžou pářit? Nerada bych doma měla myšokřeččí mláďata. Děkuji za odpověď:))

 • Matěj says:

  Můžu se zeptat v jakém dní je možné páření ( den křečka)

  • Matěji,

   mláďata se mezi sebou mohou začít pářit a samičky přitom zabřeznout přibližně od čtvrtého týdne života, tedy asi od 22. až 29. dne po narození.

 • Marketa kototova says:

  Ahoj je pravda že míň místa míň mláďat

  Ďekuji za odpověd;)

 • Pája says:

  Ahoj, mám dotaz: kamarádce se narodily 4 křečci a dá mi 1 samičku. A od babičky bych si vzala neco v čem je chovat. Mají toho doma spoustu )máma měla křečka sirskýho a sestřenice je také měla asi 4× ale vždy jí po 3 měsících chcípl). Tak se chci jen zeptat jestli je pro malého džungarského křečka lepší klec a nebo akvárium a jestli stačí třeba jeden domeček a nebo tam dát třeba velké větve (kamarádka to tak měla ale má líný křečky takže po tom moc nelezli). Kamarádčini malí jsou strašně hyperaktivní a pořád vylézají z budky a milují salát. S chovem hlodavců moc skušeností nemám takže by pro me byl lepší ,,spáč“ nebo hyperaktivní křeček. A pořád nevíme kolik jim je. Už vylézají z budky asi 4 dny ale otevreli se jim oci az předevčírem. Už si do hnízda sami nosí jídlo a ujíždí na salátu ale mrkev se jim musí dát nastrouhaná. Samička je vždy nechá tak 2-3 minuty venku z hnízda a pak je vezme zpátky. Vždy kdež je ale bere, mláďata se jí snaží vysmeknout a většinou se jí podaří je odnést až tak na 3. pokus. Pořád je ale kojí a nevšimly jsme si že by pili vodu (nemají jí v misce), ale srst jim narostla asi před 6-ti dněma. Já si myslím že jim je tak 2 a půl týdne. Kamarádka si samice vůbec nevšímala a zjistila že porodila asi 2 dny pred tim nez jim zacli rust chlupy ( to je asi duvod proc se ji ted dari je odchovat protoze drive mela asi 5× a vzdycky zemreli vydrzeli max. tyden). Takže kolik myslíte že by jim bylo a je lepsi klec nebo akvario( velje nebo male)a je lepsi vic ,,prolyzacek“ nebo míň. Předem moc děkuji za odpověď a dost jsem se tu dozvěděla.😀 🙂

  • Ahoj Pájo,

   díky za dotazy, pokusím se odpovědět na všechny. 🙂

   – Určitě bych upřednostnil klec před akváriem. Čím větší klec, tím samozřejmě lépe a čím bude klec větší, tím více prolézaček se do mí může dát, tím křeček nepohrdne. Klec by ale neměla být „zabarikádovaná“ spoustou hraček a prolézaček, i v případě menší klece by alespoň polovina měla zůstat relativně prázdná, aby se křeček mohl v klidu projít po podestýlce.
   – Křeček bude za domeček raději než za větve, po kterých by málokterý křeček zejména přes den lezl, většinu dne totiž křečci prospí. Větev je ale dobrá na broušení zubů.
   – Mladí křečci budou většinou „hyperaktivní“ a dospělí zase budou zpravidla „spáči“, v tom si člověk moc nevybere. 🙂
   – Také dle popisu odhaduji věk mláďat někde mezi 2 až 3 týdny, cca za další 2 týdny si tedy mládě budete moci vzít.
   – Ano, často je lepší nechat matku v klidu a mladých si zejména v útlém věku nevšímat, šance na bezproblémový odchov je pak vyšší.

 • Marie says:

  Dobry den, chci se zeptat proc kdyz mam samicku a samecka oba dva syrsky jeste po mesici a pul nemeli mlade… Samecek zajem ma ale samicka ho napada… Za kazdou odpoved budu rada

  • Dobrý den,

   měsíc a půl není zas tak dlouhá doba. Pokud spolu sameček a samička špatně vycházejí, doporučuji spíše oddělený chov a občasné připouštění samičky do klece samce. Je také možné, že samička již březí je, a proto nyní pozorujete její odmítavé chování. Pokud by naopak matka březí nebyla během, řekněme, dalších 2-3 měsíců, může se jednat o problém s plodností jednoho z jedinců.

   Lukáš

 • Erika says:

  Lukáši,
  moc děkuji za odpověď a hlavně váš čas. Mláďata necháme oddělené. Dcera mně ještě říkala, že matka se po mladých začala někdy ohánět (jak kdyby se bránila) a mládě pak pištělo.

  Když jsem se na mláďata dívala, je těžké je rozpoznat. Tak snad se trefíme :).
  Ještě jednou vám děkuji a přeji vám hodně trpělivosti a elánu odpovídat. Za sebe můžu jen chválit a říci, že u vás máme s dcerkou jistotu, že se o ty tvorečky dobře postaráme.

  Erika s dcerou

 • Erika says:

  Dobrý den Lukáši,
  děkuji vám za radu a vlastně i rady, které máte na stránkách. Ráda bych se jen ujistila. Máme 5 mláďat, která se narodila přibližně mezi 10-12. lednem. Dneska jsem je při výměně podestýlky dali zvlášť od matky. Ale jak jsem si četla vaše příspěvky, píšete v jedné odpovědi, že 18 den je ještě brzo od odloučení od matky. Ve zverimexu nám řekli, že je máme nejpozději 21.den odloučit od matky, aby nebyla opět březí. Mláďata sami pijí, jí tuhou stravu (zrní, jablka, mrkve). Nechci nic uspěchat, ale taky nechci zatížit samici, neboť jsem si ji přivezli velmi mladou (říkali 4-5 týden). Moc děkuji, Erika

  • Dobrý den,

   nelze to úplně paušalizovat. Důležité je spíše to, co zmiňujete, tedy zda jsou mláďata na matce ještě závislá, nebo už jsou zcela samostatná. Vývoj může být např. o něco pomalejší (v řádu dnů), když je mláďat hodně (8+) a mají tedy v průměru méně živin zejména během kojení. Jinak je ale pravda, že během čtvrtého týdne života už mohou mláďata pohlavně dospívat. Pokud je tedy situace taková, že mláďata jsou samostatná, určitě je můžete dle od matky oddělit (a nejlépe ještě roztřídit samečky a samičky).

   Lukáš

 • Pavla says:

  Dobrý den,
  mám dotaz,ale nejdříve napíšu,co se stalo.
  Loni v listopadu se samičce narodily dva krásní křečci – sameček a samička.Nechali jsme si je. Měli dva měsíce a samička porodila 4.1.2018 – 4 mimina. Je tedy možné,aby sourozenci měli mláďata a už po dvou měsících života…? Asi ano. Tak jsem samečka oddělila,aby samička vychovala ty 4 miminka. Dnes mají něco přes tři týdny.Každý týden jim čistíme obydlí a v sobotu 28.1.2018 byly na světě další miminka – už 9 malých. Dali jsme tedy ty třítýdenní mimina pryč,aby neublížili těm novým.
  Jak je tedy možné,že samička měla opět mladé,když po celou dobu,co se starala o ty 4 miminka,tak nebyla se samečkem. Napadlo mě jen,že než se narodily ty první 4 miminka,tak jí sameček znovu oplodnil…Je tohle vůbec možné…?
  Děkuji za odpověď
  Přeji hezký den Pavla

  • Dobrý den,

   ano, je to možné a pravděpodobně se vše odehrálo přesně tak, jak jste to popsala. Křečci pohlavně dospívají kolem 4. týdne života, takže dvouměsíční jedinci nepochybně mladé mít mohli. Doporučuji samičku, která v tak mladém věku měla rychle za sebou dva vrhy mláďat, po odchodu druhého vrhu nechat minimálně několik týdnů o samotě, aby její tělo zregenerovalo. Stejně tak už pomalu bude čas čtyři odchovaná mláďata oddělit dle pohlaví a za 4-5 týdnů na to nezapomeňte u posledního vrhu.

   Jistě znáte zlidovělé „množit se jako králík“, to samé by se dalo říci o křečcích a hlodavcích obecně. Při neopatrném chovu, kdy neoddělujeme samičky od samiček, se mohou během několika týdnů rychle narodit desítky až stovky nových mláďat.

   Lukáš

 • Alena says:

  Dobrý den, 5.1 se nám narodila mláďata a dnes 24.1 se nám narodila další …oddělili jsme samečka a můžeme nechat starší mláďata s matkou ? Ještě včera je kojila , nevěřila bych že to pujde tak rychle :O , děkuji předem za odpověď

  • Dobrý den,

   rozhodně starší mláďata oddělte. Měla by už být schopna přijímat pevnou stravu a přežít. Matka jistě nebude schopna kojit dva vrhy a mladší vrh by pravděpodobně nepřežil.

   Dopřejte matce po odchování druhého vrhu několik týdnů samoty na regeneraci. Třetí vrh rychle po sobě by ji mohl ohrozit na životě.

   Držím palce.

 • Verča says:

  Dobrý den, před týdnem s náma začli obývat naši domácnost tři džungárci. Respektive ve zverimexu nám tvrdili, že to džungarský křeček je. Nicméně když jsem si následovně doma začla něco číst i o jejich zbarvení, tak nikde není o černém džungarském křečkovi ani zmínka. Máme jednu bílou samičku s pruhem na zádech, druhou šedohnědou s pruhem a třetího samečka celého černého, bříško bílé. Teď mám strach, aby se nám nenarodili znetvořené mláďátka, kdyby byl každý jiný druh 🙁 navíc nám ani nedokázali říct, jestli jsou nebo nejsou z jednoho vrhu. V kleci se všichni tři krásně snesou a naučili se i lézt na ruku. Přemýšlím, jestli už není pozdě na to oddělit samečka od samiček. Nebo se nic nestane, když se zkříží?

  • Verča says:

   Teď jsem našla tuto stránku a ten můj vypadá přesně takto http://bat-rodents.eu/krecek-dzungarsky-cerny Zde taky uvádí, že se jedná o křečka džungarského,jsem z toho jelen…

  • Dobrý den,

   nemám bohužel fotografie, ale dle popisu soudím, že vaše obavy jsou na místě. Křečík džungarský se opravdu vyskytuje nejčastěji v typické „šedé“ variantě (tzn. jako na fotkách v tomto článku), nebo méně často v „bílé“ variantě s šedým proužkem na zádech, případně v jejich prolínajících se variacích (i to je ale poměrně vzácné). Na webu, který zasíláte, nabízí prodejce s velkou pravděpodobností křížence různých druhů křečků (ať už vědomě, či nevědomě), které vydává za křečíky džungarské v nevšedních barevných variantách.

   Ve vašem případně by to mohl být černý křečík Campbellův, v jehož případě není doporučeno křížení s křečíkem džungarským, ale i úplně jiný druh. Pravděpodobně jste narazila na tento web: http://mimazlicci.blog.cz/1203/barvy-kreciku, kde jsou různé rasy křečků pěkně popsány. Doporučuji osobní návštěvu veterináře, nebo konzultaci se specialistou, který by se na vaše křečky mohl podívat v ideálním případě osobně.

   Do té doby bych doporučil samečka oddělit od samiček, existuje riziko narození slepých či jinak postižených mláďat. Navíc byste následným prodejem přispěla k dalšímu narušování čistokrevnosti křečíků. To je dnes, bohužel i váš nákup je pravděpodobně důkazem, rozšiřující se problém.

   Lukáš

 • Erika says:

  Dobrý den Lukáši,
  na konci prosince jsem si koupili křečka džungarského-samičku. No a teď nám poradila (slyšíme z domečku pískání). Přečetla jsem si vaše diskuse a moc mi pomohli, jen nevím, jak mám zvednout domeček a kontrolovat zda mláďata žijí. Ona má celodřevěný domek a mám strach, že jak ho zvednu, rozbiji to vytvořené hnízdo a mám strach, že ty mláďátka vypadnou. Mám ten domek i přes to zvednout, nebo to radši nechat tak? Děkuji moc za radu.

  • Dobrý den Eriko :),

   gratuluji k nadílce mláďat. Nic bych nekontroloval. Pokud slyšíte pískání, mláďata jsou živá a s největší pravděpodobností i zdravá. Případné uhynulé mládě matka buď vytáhne z hnízda (takže jej snadno vyndáte např. pinzetou), nebo jej dokonce sama pozře. Není tedy nutné riskovat manipulací s domečkem.

   Jsem moc rád, že tato stránka pomáhá, v případě dalších dotazů kdykoliv napište. 🙂

   Lukáš

 • Jana says:

  Dobrý den! Naše samice už je nějak déle březí a pořád nic… Může to být nějaká komplikace? Protože je to už hodně vidět čeká miminka.

  • Dobrý den,

   věřím, že brzy porodí, ještě vydržte. Březost je velmi patrná několik posledních dní. Pokud by se Vám to zdálo už opravdu hodně dlouhé, asi bude lepší navštívit veterináře. Ale pozor na to, aby matka ve stresu neporodila při přepravě. Konkrétní rozhodnutí ale musíte udělat sama.

 • Andrea says:

  Dobrý den chtěla jsem se zeptat když křečkům jsou 2 týdny a jejich táta tam byl celou tu dobu mám ho tedy oddělovat mebo to už nemá cenu a můžu ho tam nechat

  • Dobrý den,

   rozhodně bych jej doporučil oddělit, přestože mláďatům neubližuje. Mohl by samičku-matku, nebo některou ze samiček-dcer (až pohlavně dospějí) přivést do další březosti, což by dva týdny po porodu rozhodně nebylo vhodné.

 • Valérie Hájková says:

  Dobrý den,chtěla jsem se zeptat jestli mláďata můžu brát do ruky už v polovině 2.týdne nebo až na konci 2.týdne předem děkuji za odpověď

  • Dobrý den,

   vhodné to je ve chvíli, kdy mláďata jsou osrstěná, vidí a začnou přijímat tuhou stranu. Obvykle tato doba začíná koncem druhého týdne, i tak jsou ale křečci velmi slabí a křehcí, takže případně je vyndavejte jen krátce a zacházejte s nimi velmi opatrně – hlavně je nenechte prochladnout.

 • Nikca says:

  Ahoj, mame mladata křecku dzungarskych uz jsme jich měli více a vždy bylo vše v pořádku ale teď neposledy je jeden takovej menší než ostatní a přijde mi, že ma i docela dost dlouhý ocásek na křečka (jsou mu cca 2 měsíce) a dnes jsem si všimla, že ma na zádech mistecka bez chlupů a nevím jestli to může být tim ze jsme nechali 3 samicky u sebe v kleci a ty další 2 na ni pořád útočili nebo s ni je neco špatně ? Každopádně jsme je dali radši od sebe, děkuji za odpověď 🙂

  • Dobrý den,

   může jít o vrozenou vadu, to se zkrátka občas může stát nejen u křeččích mláďat. Nemyslím si ale, pokud jsou ostatní mláďata zdravá, že by byla chyba na vaší straně. Rozdělení dospělých jedinců je ale určitě dobrý nápad.

   Lukáš

 • Lucie says:

  Dobry den,včera se mi narodilo 5 džungaraku. Samce sem v ten den ododělila i když bylo všechno v pořadku akorat ji chtěl znovu nakryt. Byl s matkou i s malýma v domečku a samec seděl vedle samičky jako by je oba hlidali. Za jak dlouho mužu dat samce zpatky.

  • Dobrý den,

   samce doporučuji dát zpět až ve chvíli, kdy oddělíte mladé od matky. Tedy asi po 4-5 týdnech. Ovšem pozor, je velmi pravděpodobné, že samec bude chtít samičku opět „nakrýt“ 🙂 a samička tak bude mít brzy druhá mláďata. Doporučil bych Vám nechat ji po odstavení mláďat ještě nějaký ten týden na regeneraci a odpočinek. Častá březost bohužel samičky může velmi vysilovat.

 • niky says:

  dobrý den mám pár křečků syrských nalezenci …jsou spolu pořád a vycházejí dobře …mají se i tak oddělit

 • Míša says:

  Dobrý den už jsem vám jednou psala cca. na konci ledna máme takový větší problém ti křečíci už jsou dospělí v pohodě ale znovu se nám rozmnožili měli jsme tedy celkem 15 křečíků dospělé samce jsme samozdřejmě oddělili no ale jaksi včera jsme našli dalších 9 narozených křečíků. A chtěla jsem se zeptat jestli by bylo možné dát některé křečíky do zverimexu ( ty dospělé)
  Předem děkuji za odpověď 🙂

  • Dobrý den,

   zverimexy mladé křečky obvykle vykupují, ale mám obavy, že o starší jedince nebudou mít zájem. Křeček žije v průměru dva roky a pokud by tedy zverimex prodával půl roku staré jedince, už jim budou zbývat jen 3/4 života, což si samozřejmě potenciální budoucí majitel nepřeje. Navíc takové křečky, zejména samečky, nový majitel ve srovnání s mláďaty hůře ochočí.

   Doporučil bych Vám se informovat u konkrétního zverimexu a vylíčit personálu situaci. Na druhou stranu – proč neprodat čerstvě narozená mláďata cca po měsíci jejich života? Přijde mi to jako logičtější varianta.

 • Natalia Zoe Ižová says:

  Narodil sa nám jeden škrečok a matka mu zomrela v jeho 2 týždni života . Je možnosť prežitia?

  • Dobrý den,

   těžko říct. Byl jsem bohužel na dovolené, a na komentář tak reaguji opožděně. Budu rád za informaci, zda se mládě podařilo zachránit. Nicméně vzhledem k četným problémům, které s mláďaty máte, bych doporučil už další nepořizovat.

 • Jan V. says:

  Zdravím, nevím jestli ještě odpovídáte na dotazy. Tu jeden přidávám.
  Mám několik párů křečků, bohužel už nevím jak je „uskladnit“ (kolik a jaké pohlaví můžu mít v jedné větší kleci u sebe) než se jich zbavím. Když jsou v páru stále se množí a na druhou stranu pokud se narodí víc samečků je nějaká možnost nechat je u sebe nebo samečci musí být vždy zvlášť v kleci? Přišel jsem k tomu jak slepý k houslím, potřbeuji radu. Děkuji za odpověď i na email. J.V

  • Doufám, že je vidět, že na dotazy odpovídáme vytrvale. 🙂 Děkuji za další.

   Obecně platí, že křečci jsou samotáři a nejlépe jim je každému zvlášť. Samičky se ale poměrně dobře snáší i ve skupince a pokud jde o dočasné řešení, můžete je krátce nechat v jedné kleci i v krátkém čase, nemělo by to ale být na úkor hygieny a kvality života (dostatek prostoru pro pelíšek a spánek, dostatek potravy…).

   Samečky bych opravdu doporučil nechat každého samostatně, jinak budou ve skupince slabší jedinci trpět. Pokud by to řádově o dny nebo řekněme ve velké nouzi týden či dva, můžete je nechat ve velké sklenici od okurek (5 l), kdy do víčka uděláte díry (např. křížovým šroubovákem a kladivem 10-15 děr) pro proudění vzduchu.

 • Lucie says:

  dobry mam skoro 2měsični džungaraky samce a samici a už druhy den souloźi a vypada to ždm to dal do ni. Za jak dlouho porodi?

 • Adéla Jandová says:

  Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat, koupila jsem si samičku a za týden měla mladé, porodila jich šest ale momentálně jich je pět, protože to jedno mělo potíže s růstem. Dnes jim je osmnáct dní, už mají i otevřené oči. Začínají normálně jíst z misky, ale postrádají pořád mamču. A má otázka zní kdy můžou tak být odděleni od matky a hledat nového majitele. No takhle chci si nechat jedno z vrhu a zbytek dát pryč nejspíš i s matkou protože už je stará na ochočování a celkem i agresivní, Teď bych to pochopila protože si chrání děti ale předtím ne. Předem děkuji za odpověď.

  • Dobrý den,

   18 dní ještě na oddělení matky není, doporučuji počkat na konec čtvrtého týdne, tedy ještě týden.

   „Zbavení“ se matky, která vám porodila mladé, mi přijde trochu unáhlené. Na dalšího majitele si bude samička zvykat ještě hůře. Zkuste to přehodnotit.

 • Natálie says:

  Dobrý den,
  Mám samičku, která má již po druhé miminka. Při prvním „vrhu“ samička porodila 3 malé a druhý den jsem je našla mrtvé. Nebyli okousané nic. Dnes jsem našla dalších 5 mláďat. A pozoruji že samička si jich vůbec nevšímá. Je pořád v horním patře klece a malé křečky má dole. Přijde mi, že neví jak se má o malé starat. Vždy tak zmateně seběhne dolů začne hrabat v domečku a do 5 minut uteče zas nahoru a nadále si jich nevšímá. Je možné že samička neví co má s nimi dělat?

  • Dobrý den,

   je to bohužel možné. Jedinou šancí je umělý odchov, ale ani to nevidím u takto malých mláďat vůbec reálně. 🙁 Doporučil bych už příště samičku k samečkovi nedávat, zbytečně bohužel trápíte malé nevinné tvorečky, i když to není Vaše chyba.

 • Natalia Zoe Ižová says:

  2 křečči mají červené okousané ouška .

  • Opravdu Vám těžko více poradím. Spíše mě zajímalo, jestli jde o stejnou matku (má tedy rychle po sobě druhá mláďata), a o který jde vrh mláďat (zda mají okousaná ouška první či druhá mláďata).

   Zkuste mou radu se stravou, pokud se vám zdá problém závažný, navštivte veterinární stanici.

 • Natalia Zoe Ižová says:

  Dobrý den . Chci se zeptat jestli mláďatúm múže něco v dospělosti být když jim máma kouše ouška . PS: mám doma 14 křečkú z toho jsou 5 tří týdenní a 3 dospělý a 6 čtyř denní . A mám doma spolu 17 zvířat , 14 křečkú , 1 pískomil a 2 kočky

  • Dobrý den,

   tak to je ohromná nadílka mláďat. 🙂 Bohužel nevím, co může značit okusování oušek. Jestli jde o tutéž matku, která má nyní rychle za sebou druhý vrh, příčinou může být např. nedostatek vitamínů a bílkovin. Takže bych doporučil dát matce trochu vařeného vajíčka, moučného červa, zeleninu… Dvojnásobná březost může být velmi vysilující.

   Jinak pokud nejde o „kompletní okousání“ a krvavé šrámy, tak bych v tom problém neviděl, ale těžko takto soudit. Lepší by bylo křečky vidět, vzít je k odborníkovi, pokud je to opravdu vážné.

 • Lucie says:

  Dobry den,ma otazka zni,mame pet mladat cca 3-4 tydny stare a jedno z nich je upne malicke vypada tak na tyden narozena jsou vsechny v jeden den.Co myslite ze to muze byt.Dekuji za odpoved.

  • Dobrý den,

   pravděpodobně půjde o vrozenou vadu, nemohu to ale lépe posoudit dle takto stručného popisu. Nejlépe by vám nejspíše odpověděl veterinář, který by se na křečka mohl podívat osobně.

 • Ma ky says:

  Ahoj co se stalo s křeččíma miminkama když včera jsem je tam viděla a dnes ráno tam nebyly to matka s otcem snědly nebo co??

  • Dobrý den,

   ano, je to bohužel možné. Jednak je nutné ihned po porodu (nebo ideálně zavčasu před ním) otce odebrat do samostatné klece, nemá otcovské pudy a mláďata s matkou může ohrožovat. Dále se mohlo stát, že mláďata byla nemocná, nebo matka nezvládala péči a v takovém případě raději mláďata „utratí“.

   Je mi to líto, můžete to zkusit ještě jednou a zavčasu otce dát do samostatné klece. Pokud ani tehdy matka mladé nevychová, doporučuji Vám už nemarnit a netrápit mladé životy a nechat jedince oddělené.

 • Natalia Zoe Ižová says:

  ano už žerou semínka po celé klítce 😀 a kradnou mámne zeleninu 😀

 • Natalia Zoe Ižová says:

  Dobrý den mladatka budou mít za 2 dny 2 týdny a mají už srst a taky otevřené očička . Múžu už na ne šahat?

  • Ano, zkuste to… Důležitý je i fakt, zda mláďata přijímají tuhou stravu a jsou tak méně závislá na matce. Napsala jste ale už tolik komentářů, že si nedovolím Vám od kontaktu s mláďaty déle zdržovat. 🙂 Stále ale pamatujte i na mé předchozí rady.

 • Bára says:

  Dobrý den. Kdy se mohou začít parit mláďata mezi sebou?

 • Mii says:

  Dobrý den, chtěla jsem se Vás zeptat, zda mohou být dvě křeččí samičky pohromadě v jedné kleci. Děkuji za odpověď, Mii

  • Dobrý den,

   nelze to říci 100%, ale pravděpodobně ano. Samičky se obvykle snášejí dobře. Je ale nutné je pozorovat a v případě potyček nebo utlačování jedné samičky druhou bude lepší i samičky rozdělit. V každém případě platí, že křeček je samotář a sám se bude vždy cítit lépe.

 • Natalia Zoe Ižová says:

  Dobře tak se jich dotknu až začátkem 3 týdne

 • Natalia Zoe Ižová says:

  a nemúžu je ani pohladit? já to nevydržím 😀

  • Heleďte se, všechno je na Vaši odpovědnost, já pouze sděluji svůj názor. O tři komentáře níže jste měla strach, že se matka na 30 minut od mláďat vzdálí. Nic se stát nemusí, ale také může. A pokud se matka vašeho pachu zalekne, může se o mladé přestat starat a mláďata prostě zahynou. Jestli Vám to za ten risk stojí, tak si je pohlaďte. Můžete napsat dalších deset komentářů s různými variantami, ale budu odpovídat pokaždé stejně.

   Chápu, že máte z mladých radost, ale pořád jde o živé mladé a velmi křehké tvory, za které máte do jisté míry odpovídáte. Jak jsem již psal, dokud mláďata nebudou vidět, chodit a samostatně pít vodu a jíst pevnou stravu, nedoporučuji s nimi žádnou manipulaci s výjimkou nějakých krizových situací.

 • Natalia Zoe Ižová says:

  A nemúžu chytat mladata papírem nebo rukavicemi ze sáčku?
  PS: Jsem slovenka ale snažím se psát česky aby ste mi rozuměl

  • Budu Vám rozumět i slovensky, ale děkuji moc za snahu. :)) Skutečně v tomto věku nedoporučuji s mláďaty nijak manipulovat, pokud to není vysloveně nutné. Riskujete tím jejich život a pokud si je chcete jen na chvíli pochovat, jistě to ještě týden vydržíte, pak si jich můžete užívat do sytosti. 🙂

 • Natalia Zoe Ižová says:

  Dobre ďakujem

 • Natalia Zoe Ižová says:

  Čo mám robiť keď matka od nich odchádza na 30 min alebo aj na celú noc 🙁

  • Na 30 minut to není problém. Tou celou nocí jste si jista? Obávám se, že v tak nízkém věku mláďat se musíte na matku spolehnout. Hlavně ji nechte v klidu, dopřejte ji dostatek potravy, čerstvou vodu a už k ní nedávejte samečka ani žádného jiného křečka, ideálně na ni ani sami vůbec nesahejte.

 • Natalia Zoe Ižová says:

  je oddelenej ale když je k sobe na chvilku dám tak matka na otce zaútočí

 • Natalia Zoe Ižová says:

  Mám teď doma 3 dospěé křečky a 5 malých . Co mám dělat když byla matka a otec v kleci spolu a snesli se a teď se nesnesou? Matka ho pořád kouše.

 • Natalia Zoe Ižová says:

  Můžu se zeptat jestli je múžu chytat a hladit už v prvním týdnu? narodili se 21.6.2017 mají 1 týden . Dekuju za odpověď

  • Dobrý den,

   nedoporučuji ještě na křečky vůbec sahat. Mláďata jsou zcela závislá na matce, která by se mohla Vašeho pachu na mláďatech zaleknout a přestat se o ně starat. Počkejte až na konec druhého / začátek třetího týdne.

 • Áďa says:

  Moc vám děkuji za odpověď:)

 • Áďa says:

  Dobrý den,
  omlouvám se že vás znovu obtěžují, ale potřebuji mít ohledně všeho jistotu. Pokud má můj křeček mladé, kterým je 1 mesic, mír s ní zůstat v jedné kleci jeji mládě samičího pohlaví?Nemám totiž další klec.

  • Dobrý den,

   vůbec neobtěžujete. 🙂 Samička se samičkou, pokud se dobře snášejí, spolu mohou zůstat. Pokud by ale vznikaly šarvátky, i dvě samičky bude lepší rozdělit, takže vše pozorně sledujte. 🙂

 • simča says:

  Ahoj potřebovala bych poradit. Dnes se mi narodili mláďata od křečíka roborovského. Kamarádka mi říkala, že bych měla oddělit samce od samičky a mláďat. Je to DOBŘE nebo NE. Prosím odpovězte.
  Děkuji 🙂

 • Bára says:

  Ahoj.
  Kdy muze dojit k oplodneni samice mladetem?
  Mame dva tydny stara mladata a mamka se boji, abychom zas nemeli mlady.

  • Ahoj.

   Nejdříve mezi 4. a 5. týdnem. Ve druhém týdnu určitě ne. 🙂 V průběhu čtvrtého týdne doporučuji mláďata oddělit od matky a roztřídit dle pohlaví.

 • Kuba says:

  Dobrý den,
  pár křečků jsem už odchoval, ale nikdy jsem ještě neměl 2 březí samice. Snesou se spolu v jednom akvarku. Mám tam pouze ty dvě samice. Dík za odpověď 🙂

  • Dobrý den,

   musím se přiznat, že jsem se s takovou situací také ještě nesetkal, ale pokládám to spíše za rizikové a doporučil bych samičky rozdělit do samostatných obydlí. Vycházím z toho, že křečci jsou v principu samotáři a matky si svá mláďata chrání. Přítomnost další samice s dalšími mláďaty by mohla vyvolat i u samic jinak méně častou agresivitu a vzájemné potyčky.

 • Áďa says:

  Dobrý den, pokud jsou malí křečci na přelomu 1. a 2. týdne života, chodí si pro jídlo už do mysky a vidí lze si je již vyndat a pochovat? Předem děkuji za odpověď.

  • Dobrý den,

   čistě věkově bych to nedoporučoval (spíše přelom 2. a 3. týdne). Jestli ale jsou mláďata tak samostatná, jak popisujete, tak už to bude bezpečné. Rizikem je zejména stav, kdy jsou mláďata závislá na matce a ta by se o ně kvůli přítomnosti Vašeho pachu mohla přestat starat.

 • Katy says:

  Dobrý den,

  Mám doma samičku a samečka a na 100% je samička těhotná, odhaduji že porodí tak do týdne maximálně do týdne a půl, chtěla jsem se zeptat, jestli je možné, že jsem cítila jak mláďata kopou, když seděla v klidu? Předem mockrát děkuji ?

  • Dobrý den,

   možné to asi je, ale spíše si myslím, že cítíte jednotlivá mláďátka, než jejich kopání. Každopádně bych byl bych velmi opatrný, březí samička i plody jsou křehké. Doporučoval bych spíše nechat samičku v klidu, přestože velmi dobře chápu, jak vzrušující celá věc je. 🙂 Držím palce, ať je vaše předtucha správná.

 • Áďa says:

  Dobrý den, můj křeček má 4 mláďata, kterým je 1a půl týdne. Ještě nemají otevřené oči. Mohu si je již chovat? Předem děkuji za odpověď.

 • Barbora says:

  Ahoj.
  Dnes se nám narodilo asi 6 mláďat křečka zlatého. Chtěla jsem se zeptat, jestli jim smíme vyměnit piliny v kleci už teď, ale neměnit v domečku nebo neměnit vůbec až do třetího týdne.
  A taky jsem se chtěla zeptat, jestli nemáte radu, když matka neustále leze na plastový domek, ve kterém jsou mláďata a párkrát se jí ho povedlo i převrátit vchodem na zem. Zatim se nám ho povedlo vždy převrátit zpět, ale mláďata byla vždy ,,vysypána“ z domku. Už jsme jí ho i přivazovali ke kleci, ale většinou vše překousala a dál domek převrací.
  Předem děkuji za odpověď 🙂

  • Ahoj,

   gratuluji k mláďatům. S výměnou podestýlky bych ještě počkal, případně ji měnil dále od hnízda s mláďaty, rozhodně ne kolem nich (pokud není příliš stará a nebyla by již vyloženě hygienicky a zdravotně nevyhovující pro mláďata a matku). Čím budou mláďata starší, je výměna bezpečnější, ale nejlepší je ten třetí týden, kdy můžete mladé vyndat ven z klece a mít jistotu, že se jim nic nestane.

   Co se týče domku, těžko radit. Co jej přivázat nějakým drátkem, který matka nepřekousne? Může to být pro mláďata nebezpečná věc.

 • kristýna says:

  ahoj
  mám samici od soboty a samce od neděle a v ten den se začali pářit a samice je v domečku nevilejzá a nos si tam potravu četla jsem to o stavění hnízdě to taky dělá a tak se chci zeptat jestli není těhotná

  • Dobrý den,

   je to možné, ale s určitostí to nemohu potvrdit. Doporučuji již preventivně oddělit samce do samostatné klece a počkat, zda samička začne nabírat na váze, dále bude stavět hnízdo, případně bude více jíst. Více faktorů vám dá jistotu.

   Držím palce.

   Lukáš

 • Nikola Zábojová says:

  Ahoj, chtěla bych se zeptat jak dlouho po narození poznám pohlaví křečka ? Vím, že v článku se píše kolem 4 týdne, ale zajímalo by mě jestli je možné to poznat už teď (narodili se 10.5. takže jim jsou 2 týdny) z důvodu, že se mě zájemci o mládě ptají hodně na pohlaví a nerada bych jim řekla nějakou hloupost 🙂

  • Ahoj

   druhý týden je ještě hodně brzy. Počkej do konce třetího týdne a pak už můžeš zkusit pohlaví kontrolovat, zájemci jistě vydrží. Mláďata jsou ještě hodně malá a křehká a kontrola pohlaví, pokud by byla možná, by pro taková mláďata nemusela být bezpečná.

   Lukáš

 • Saša says:

  Dobrý den chci mít malé křečky ale nevím v kolika mesicech by mohl být připraven sameček u samičky jsem četla že od 4 měsíců nevadí když je sameček mladší o 2 měsíce?

  • Dobrý den,

   křečci jsou pohlavně zralí již přibližně po měsíci života. Ve věkovém rozdílu dvou měsíců bych problém neviděl.

   S pozdravem
   Lukáš Jirsa

 • jiji says:

  ahoj,chceme si se sestrou koupit křečky…přečetly jsme si toho o nich hodně,a chceme dva kluky.po surfování na netu jsem ale zjistila že se prý budou prát,snesli by se kdyby byli se stejného zverimexu?

  • Ahoj,

   potyčky dvou samců jsou velmi pravděpodobné a nákup z jednoho zverimexu (tedy nákup sourozenců) na tom pravděpodobně nic nezmění, přestože jde o lepší variantu než dát dohromady dva úplně cizí samce. Doporučuji buď dvě samičky, nebo dva samce ale každého v samostatné kleci.

   Lukáš

 • Lenka Studená says:

  Dobrý den. Všude se dočítám jak se postarat o mláďata, ale nikde nemůžu dohledat jestli se dá naopak zabránit aby měli mladé. Na jednu stranu se doporučuje, aby křeček nebyl sám, na druhou dvě stejná pohlaví se nemusí snést…. Chtěli by jsme pořídit křečka džungarského. Kamarádka nabízí mláďátka, takže sourozenci. Mladé ale opravdu nechci. Děkuji za jakoukoliv odpověď.

  • Dobrý den, nevím, kde jste četla, že se doporučuje mít dva křečky. Jde o samotářská zvířata, která o samotě vůbec trpět nebudou, naopak. Kupte klidně jen jednoho jedince.

   Jinak doporučuji dvě samičky, trváte-li na dvou křečcích, ty také mladé mít nebudou a snesou se :). U páru opačného pohlaví zabráníte mladým jen těžko. Možná s pomocí nějakého zákroku u veterináře, ale nevím, zda taková možnost je, a hlavně na kolik by zákrok vyšel.

   Lukáš Jirsa

 • Pavla says:

  Pavla k.

  Dobrý den, koupila jsem si samičku dlouhosrstého křečka syrského . Druhý den jsem šla přikoupit jejího bratříčka, protože spolu byli zvyklí. Jsou v pohodě, spi přitulení k sobě, jí z jedné misky. A samozřejmně mají mladé. Četla jsem, že některé druhy křečíků se nesmí pářit „v rodině“. Budou mít nějaký zdravotní problém a ti naši? Mají teď 14 dnů, jsou krásní, čiperní a vypadají čile a zdravě.
  Tatínek je panda a maminka je růžová albínka.
  Děkuji za odpověď.

  • Dobrý den,

   zdravotní problém by mít mláďata neměla. Sami jsme měli několik vrhů mladých křečků od sourozenců, někteří chovatelé ale páření mezi sourozenci nedoporučují. Určitě bude dobré, když mláďata včas rozdělíte, aby nepřišla na svět druhá „sourozenecká generace“, časem by se pravděpodobně zdravotní problémy mohly dostavit. Ale nejsem biolog, abych to mohl opřít o nějaká fakta. 🙂

   U současných potomků bych se ale ničeho nebál.

 • Jaroslav says:

  Dobrý večer chtěl bych se zeptat koupil jsem si v 24 unora kreciky samicku a samce po mesici samicka porodila miminka vubec jsem o tom nevedel pak jsem samce dal do jiného klece je mozne ze je opet znovu tehotna po porodu ? děkuji a hezky vecer

 • K.Svobodová says:

  Dobrý den,mám dva křečky.ŽIjí odděleně a už se dvakrát spářili.Nyní je chci připustit znovu a když jsem je dala u 1. i 2. páření k sobě,samička ho nejprve odmítala a prali se,ale potom zabřezla.Mohu to tak udělat i ted?Bojím se,aby se tentokrát nezranili.

  • Dobrý den,

   toto bych nechal spíše na Vaší úvaze a vyhodnocení aktuální situace. Pokud jste si s tím již dvakrát poradila, věřil bych Vám i potřetí. 🙂

 • Pavla says:

  Dobry den,
  V listopadu jsem si poridila dva roboracky. Bohuzel mi jeden zemrel. Chci se tedy zeptat, mam se pokouset poridit ji novou kamaradku? Nebo bude radeji osamote? Dekuji

  • Dobrý den,

   to je mi líto. Obecně jsou křečci spíš samotáři, takže pokud se budete tomu svému dostatečně věnovat vy, určitě sám v kleci strádat nebude. Určitě bude radši spíš za nějaké prolézačky, kolo na běhání a podobně. A samozřejmě za denně čerstvou vodu a pestrou stravu. 🙂

 • Bára Nosková says:

  Jak poznám ,že se chce samička pářit?

  • Bez přítomnosti samečka to nepoznáte. Nejprve tedy dejte k samci do klece samičku a poté sledujte její chování. Pokud se bude agresivně bránit a na samečka útočit, tak je jasné, že se pářit nechce – v takovém případě samičku rychle z klece vyndejte. Pokud jí jeho přítomnost nedráždí a otočí se k samečkovi zadečkem (u některých křečků je dobře vidět, jak rozkročí zadní nohy a zvedne ocásek), je to známka toho, že se pářit chce.

 • V.Kožíšek says:

  Dobrý den

  Pořídil jsem pro synka křečika (holku) porodila , ale vytáhla ven jednoho křečika ven ale živého tak mne zajimalo jestli je to v pořadku když ty ostatni sou uvnitřdimečku

  • Dobrý den,

   krátkodobě to problém není, pokud se však matka odmítá o mládě zcela starat, hrozí, že venku prochladne. Navíc potřebuje několikrát denně od matky mléko. Těžko říct, proč matka mládě oddělila, může být nemocné nebo příliš slabé. Doporučil bych Vám nechat péči na matce, pokud mládě zahyne, odstraňte jej z klece. Druhou variantou je, že zkusíte mládě vrátit k ostatním (pinzetou, abyste na něm nezanechali svůj pach). Riskujete ale ohrožení ostatních křečků.

   Lukáš Jirsa

 • Kristýna says:

  Dobrý den,
  Ve zverimexu jsme si koupili džungárské křečky, je to už asi měsíc a půl. Ve zverimexu nám neřekli jak jsou starý. Máme dvě holky a jednoho kluka, a myslíme si že ta jedna je těhotná je možné, že ta druhá na tu těhotnou žárlí? Děkuji.

  • Dobrý den,

   žárlení bych neviděl jako pravděpodobné, ale varuji vás, že dvě samičky s jedním samečkem vás mohou v budoucnu pěkně potrápit a není to dobré řešení. Pokud by obě samičky shodou okolností porodily v jedné kleci v jeden den, mohlo by být soužití značně problémové. Doporučuji už teď zakoupit tolik klecí, aby mohly být jedinci oddělení a připuštění k sobě jen kvůli páření.

 • eliška says:

  dobrý den koupili jsme si se sestrou 2 roborovské křečky samce a samice jenže oni jsou moc rychlí já mam strašně ráda zvířátka a chtěla bych se s nimi mazlit ale jak si je mam pochovat když jsou tak rychlí?prosím o odpověd.
  dekuji

  • Dobrý den,

   musíte křečkům dát čas a ochočit si je. 🙂 Pokud neznají váš pach, budou se vaší ruky bát. Zkuste to postupně, nejprve jim několik dnů zkuste z ruky dávat různé pochoutky (kostičky ovoce, zeleniny, nebo i semínka). Časem si váš pach spojí s potravou a zjistí, že mu nehrozí žádné nebezpečí. Poté mnohem ochotněji půjde na vaši ruku a můžete jej i vyndat z klece.

   Venkovní procházky nejprve zkraťte třeba i jen na několik vteřin, dejte mu venku z klece ten nejchutnější pamlsek, který v kleci už nedostane, díky tomu budete příště chtít z klece ještě více. Postupně můžete vycházky prodlužovat, až s vámi křeček bude rád venku i bez pamlsků (ale nic se nestane, když mu občas něco dáte :)).

   Dejte vědět, zda to pomohlo. 😉

   Lukáš

 • Valášek Tadeáš says:

  Dobrý den můj křeček nedávno porodil 16 křečků chtěl bych se zeptat jestli je to normální a jestli budou ok . Děkuji

  • Dobrý den, to je ohromné číslo!

   Nikdy jsem neslyšel, že by se narodilo více křečků. Jestli budou všechna mláďata v pořádku bohužel nedokážu říct, to záleží na tom, jestli bude mít matka dostatek sil na na to, aby všechny mladé dokázala vychovat. To nejlepší, co můžete udělat, je nechat matku v klidu, denně jí měnit pití a zajistit jí bohatý přísun potravy, výrazně pak zvyšte příjem bílkovin (např. vařené vajíčko – hlavně bílek, nebo i kousky vařeného kuřecího masa), ovoce a zeleniny a klasické krmné směsi pro křečky.

   Budu moc rád, když budete o stavu průběžně informovat a bude-li odchov úspěšný, tak všichni rádi uvidí ten úžasný počet křečků.

 • Natt says:

  Počkat tak ale ja mam dva krecky tmavyho a svetliho no a prej svetla je holka a tmavy je kluk ale ja to nepoznam nevim, jestli je to tak ani nem kolik jim je ale ted ta otazka: Svetlej ma zadecek a pohlavni organ ma hned vedle ale tmavej ma mezi zadeckem a (penisem :D) vetsi vzdalenost prosim poradte mi… Sou zvykly na sebe mam je ze zverimexu a mam je mit spolu nebo ne? Kdyz sou na sebe zvykly … Proste maji rozdil v pohlavi jeden blizko a druhej trochu dal a furt zadny mladata nevim uz co s tim 🙁 tmavej je vetsi nez ten svetly tak jim zatim rikam sofie a Miky :(((( Prosim o rychlou odpoved!

  • Dobrý den,

   těžko soudit z Vašeho popisu, jestli se skutečně jedná o samičku a samečka. Stoprocentně by to potvrdil nějaký znalý chovatel nebo veterinář při osobní kontrole. O jakou rasu křečka se jedná? Jde o stejnou rasu jiné barvy, nebo máte i dvě rozdílné rasy?

   Pokud se skutečně jedná o samičku a samečka a jde o stejnou rasu s rozdílným zbarvením, myslím, že narození mláďat je jen otázkou času. Pokud jsou na sebe jedinci zvyklí, nevidím důvod pro jejich rozdělení. Pokud jsou už spolu jedinci delší dobu (několik měsíců) a nemají mladé, buď se jedná o dvě samičky (nebo dva samečky) s pohlaví poruchou… To by opět bylo na kontrolu u veterináře.

 • Pája says:

  Ahoj Lukáši,
  dnes jsem si koupila křečka ve zverimexu, která byla březí. Samozřejmě jsem to nevěděla, a než jsem dojela domů, křečice malé bohužel porodila v krabičce. Když jsem ji otevřela našla jsem tam pouze 2 malé – mrtvé. Podle mě porodila ze stresu a ty křečci v autě a krabičce ze zverimexu neměli šanci. Teď mě hlavně zajímá ten počet narozených. Na všech stránkách jsem se dočetla, že počet narozených bývá nad 5. Já měla dvě. Zajímá mě, jestli může v sobě ještě nějaké uchovávat, nebo se rodí všechny najednou a kdy mohu na samičku sahat, abych ji neublížila, zatím nejí a nepije.
  Děkuju za Tvojí odpověď.

  • Ahoj,

   Tvá zkušenost mě velmi mrzí, jedná se o chybu zverimexu, kde pracovník by měl poznat, že samička je v pokročilém stádiu březosti (klidně zde jeho název či adresu uveď). Porod vyvolaný stresem je pravděpodobný, matka musela psychicky velmi trpět, dopřejte ji maximální možnou péči.

   Počet narozených mláďat se velmi liší, 5 bych označil spíše za průměr, ale matka může mít mláďat výjimečně i např. deset (naše samička měla za život třikrát sedm mláďat). Byly plody plně vyvinuté, pokud to zvládnete posoudit? Co se týče „částečného“ porodu, to považuji za krajně nepravděpodobné, řekl bych, že to ani není biologicky možné. Spíše matka mrtvá mláďata sama pozřela, což je naopak poměrně běžné.

 • Adam says:

  Dobrý den chtěl bych se zeptat jak dlouho mám samičku a samce nechat spolu

  • Dobrý den,

   nevím z Vaší otázky přesně, na kterou variantu se ptáte, proto vyjmenuji různé možnosti:

   – samečka nikdy nenecháváme u samičky, pokud se samička stará o mláďata,
   – pokud se pár dlouhodobě snese (sameček nestresuje samičku nebo naopak), mimo čas výchovy mláďat mohou být spolu celý život v jedné dostatečně velké kleci,
   – pokud žije spár odděleně a chcete je dát k sobě za účelem páření, obvykle je dáváme k sobě např. na 15 – 30 minut, zkrátka pozorujte, až k páření dojde a poté jedince oddělte
   – pokud jde o narozená mláďata, pohlavně je roztřídíme cca na konci 4. týdně života, zkrátka po odstavění od matky.

   Snad to pomůže, případně prosím upřesněte svou otázku. 🙂

 • Míša says:

  Dobrý den chtěla bych se zeptat.
  Před 10 dni se nám narodili křečíci původně nám ve zverimexu řekli,že jsou to 2 samečci.
  Ale nakonec to byl párek.
  Křečící mají tedy 10 dní a chtěla bych vědět jestli se jich můžeme dotknout nebo-li jak je napsáno (v 2 týdnu) si dát křečíka do mikiny a on usne.
  Předem děkuji za odpověď 🙂

  • Dobrý den,

   pokud již křečci vidí a mají trochu srst, tak to můžete velmi opatrně zkusit. Pokud se však bude matka bránit, tak ji nestresujte. A křečka nevenčete déle než 5 až 10 minut a držte jej v teple, např. zmíněné mikině. Každopádně zachovejte maximální opatrnost.

   Gratuluji k mláďatům a přeji hodně štěstí s odchodem.

 • tereza says:

  dobrý den mám prosbu máme 3 měsíce křečky holku a kluka celou dobu byli moc hodní snášenlivý ,ale poslední 2,5 týdne holka strašně píská a straní se . myslíte že je březí?

  • Dobrý den,

   je to možné, ale příčiny mohou být i jinde, velmi těžko soudit z tak krátkého popisu. Ale doporučil bych vám samičku bedlivě sledovat a případně ji od samečka oddělit.

 • adriana says:

  dobry den
  chtela bych se zeptet mam 1 krecka chtela bych koupit samce a by mohli mit mladata mužou byt spoli i když samice neni v dobe pareni a kdyby vyslo kdy bych je mohla odebrat od matky.

  • Dobrý den,

   je to případ od případu, někteří jedinci se snesou, jiní jde. Nelze to bohužel říct obecně. Jinak mláďata se od matky odebírají přibližně ve 4. týdnu. Doporučuji přečíst článek a projít předchozí komentáře, téměř vše důležité již bylo řečeno. 🙂

 • Kristýna says:

  Dobrý večer, chci se zeptat mohu dát samici trošku mleteho masa na doplnění bílkovin??
  Děkuji

  • Dobrý den,

   doporučil bych spíše vařené vajíčko, tvaroh či tvarohový jogurt nebo moučné červy. Mleté maso podávejte křečkovi – zejména pokud je syrové – jen ve velmi malém množství, které křeček ihned sní, syrové maso zároveň ideálně hovězí, nikdy je kuřecí. Zahnívající maso v kleci by mohlo křečkovi způsobit zdravotní potíže. Alternativou je trocha vařeného kuřecího nebo krůtího masa, ale opět jen v množství, které křeček ihned zkonzumuje.

 • Nikola Novotná says:

  Jako že ne vyhodila ani jedno mladé

 • Nikola Novotná says:

  Dobrý den.
  Vadí když budou samečci a samičky spolu dohromady?
  A když žádný ne vyhodila vadí to?
  Děkuji předem Nikola!:)

  • Dobrý den,

   větší množství samiček a samečků by spolu dlouhodobě být nemělo. Přibližně ve 3. až 4. týdnu života je rozdělíme dle pohlaví a dále co nejrychleji rozdělíme jednotlivě mezi nové majitele. Pár samička + samiček je často schopný spolu dlouhodobě žít, není to však pravidlo, je nutné pozorovat, jak se k sobe jedince vzájemně chovají.

   Druhé otázce bohužel moc nerozumím. Kdo měl koho vyhodit? Prosím o upřesnění.

   Lukáš

 • Iinda says:

  Dobry den mam 2 křečky džungarsky mam je zhruba 14 dni je to samec a samička zhruba 3 měsíce starý je to asi 2 dny co samicka zacla piskat samecek ji nahani po kleci a ona před nim utíká a píská, jsou to moji 1 křečci tak si nevím vůbec rady prosim o pomoc

  • Dobrý den,

   pokud spolu pár nedokáže žít v poklidu, obávám se, že bude nutné jej trvale rozdělit a spolu je nechávat výhradně za účelem páření pro chov mláďat. Jinak vystavujete samičku celoživotnímu stresu a nepříliš radostnému životu.

   Dále je také možné, že samička je již březí a semeček se chce dále pářit, což je důvod, proč nyní před samečkem utíká. V takovém případě už je pořízení druhé klece dokonce nevyhnutelné, protože spolu s mláďaty samec být nemůže.

   Lukáš

 • vega says:

  dobrý den ,chtěla bych si pořídit druhého křečka aby to byl kluk aspoň jedno bych chtěla mladé ale bojím se že se budou pořad rozmnožovat i ty další…je možné mít v jedné kleci 5 kluku a v druhé 5 holek

  • Dobrý den,

   to bohužel rozhodně možné není. Mláďata je nejlepší darovat / prodat známým nebo do zverimexu. Pět dospělých samců v jedné kleci by se doslova umučilo, každý den byste měli v kleci krvavé potyčky. U samic by nejspíš situace nebyla tak vážná, ale rozhodně ne ideální.

   Pokud tedy nemáte pro mláďata samostatné klece nebo odbyt, raději ani chov mláďat nedoporučuji.

   Lukáš Jirsa

 • Jana says:

  Dobrý den,
  mám dvě holky – křečky džungarské. Jednu mám od kamarádky z dom. chovu a jednu ze zverimexu (ta je mladší). Nemohu je dát k sobě, docela se perou. Zkoušela jsem to i na ‚neutrálním‘ prostředí a obě sem je potřela stejným parfémem, jak píšou na různých stránkách.
  Je nějaké šance že se skamarádí? Když byli poprvé spolu, tak ta starší kousla mladší mezi zadní nožičky. Protože na různých stránkách psali že si spory řeší rychle, zkusila sem je nechat spolu podruhé. To ta starší kousla mladší do ucha. Teď už ho má naštěstí v pořádku, stojí jí, ale měla ho celé od krve 🙁
  Moc děkuji za odpověď!

  • Dobrý den,

   pokud je stav takový, jak píšete, obávám se, že nejlepší bude nechat samičky trvale oddělené, jinak budou obě velmi trpět. Starší samička už si pravděpodobně zvykla „na svůj klid“ a bude mladší šikanovat způsobem, jakým píšete. Ve chvíli, kdy by starší samička dosáhla „důchodového věku“ – použiji-li lidský ekvivalent, tak by se nejspíš role obrátili a mladší samička by té starší znepříjemňovala stáří.

   Rady o potření parfému nepovažuji vůbec za vhodné, lidská kosmetika by se do styku s křečky dostávat neměla.

   Asi jsem Vás odpovědí nepotěšil, ale křečci obecně jsou samotáři a sžívají se jen obtížně, nejlépe spolu obecně vychází dvě samičky ze stejného vrhu.

 • Adéla says:

  Dobrý den,
  mám samičku křečka džun. a moje kamarádka má samce. Chceme mít křečků víc, tak jsme se domluvili že si uděláme mládátka 🙂 Jen se chci zeptat jak je máme dát dohromady, respektive jestli seznámení vyžaduje nějaká spec. opatření kromě teda hlídání jestli se neperou. Také všude píšou, že se k sobě mají dávat když je samice v říji. Jak to ale poznám?
  A potom ještě jedna věc, moje samička se občas drbe. Je to již déle a piliny jsem zkoušela od různých značek a stéle se drbe. Teď mám hrubší piliny ale měla jsem ji i na jemnějších. Mohou to být nějací paraziti?
  Moc děkuji za odpovědi, jste skvělí.

  • Dobrý den,

   že je samička v říji bohužel obvykle poznáte právě až z jejího chování, tedy jestli je ochotná se se samečkem pářit nebo ne. Každopádně doporučuji vkládat samičku do klece samce a poté pár hlídat, jak píšete. Žádná jiná opatření nejsou nutná.

   Co se týče drbání, jak píšete, těžko soudit. Do jisté míry je to u křečků běžně, ale nevím, zda se samička nedrbe „v jednom kuse“. Pokud je chování extrémní, doporučuji spíše návštěvu veterináře, který stav lépe posoudí a případně doporučí způsob léčby.

   Omlouvám se za pozdní odpověď, mám aktuálně hodně povinností v práci i ve škole. 🙂

 • Dobrý den,
  děkujeme za odpověď:-).
  Jelikož bydlíme v panelovém bytě, plísně nemáme, můžeme tuto možnou příčinu vyloučit. Květiny se v blízkosti také nevyskytují. Podestýlku zkusíme tedy vyměnit, jinak vodu mají denně čerstvou a taktéž i stravu. Dáváme jak zeleninu, tak sušenou směs s vitaminy, zde tedy také nestrádají. Ale jak jste podotknul, může být příčina stres – hluk. Klec je veliká, prostorná – pořizovali jsme spešl pro miminka, ale jelikož máme i pejska a klec máme umístěnou v centru dění ( na chotbě ) mohlo by být toto příčinou všecho.
  Zkusíme tedy ještě zajistit více klidu a uvidíme. 🙂
  Jinak jsme od našeho dotazu zpozorovali mírné zlepšení, aniž bysme cokoliv měnili. 🙂 Prcek začíná ( nechceme to zakřiknout ) obrůstat. Srst začínal strácet na hlavičce a teď se zdá, že lysinky zarůstají, také šupinky už má jen na zadečku. Tak snad to bude v pořádku a příroda si sama nějak poradí.

  Určitě dáme vědět a jsme rádi, že jsme objevili tuto stránku 🙂 Věříme, že nám bude v mnohém velkým pomocníkem.

  Danča

  • Vzhledem k přítomnosti jiných zvířat mě napadá možnost přenosu nějakých bakteriích ze strany psa, ale všechno je to na úrovni spekulací. Věřím, že přesun do klidnější místnosti, kde pejsek tolik nebude a celkově zde bude větší klid, může do budoucna pomoci.

   Děkuji za zprávu a přeji hodně štěstí. Jsem rád, že se malému daří dobře a že k problému přistupujete tak zodpovědně. 🙂

   Lukáš

 • Dobrý den,

  chováme ( respektive syn ) křečka Džungarského, v součastné chvíli máme druhá mláďata. Samička měla v prvním vrhu 7 miminek a přežili nám jen 4. Bohužel jim cca ve druhém týdnu opadala všechna srst, ale samička byla v naprostém pořádku. Miminka jsme zaléčili dle instrukcí veterináře něčím proti svrabu a plísni. Kápli jsme na kůži a pak dělali koupele. Vše dopadlo OK. Zase obrostli.
  Z druhého vrhu 8 mláďat už zbylo jen 1 a zase začíná být pomalu holé. Na srsti má jakoby bílé šupinky. Takže to vypadá naprosto stejně jako u prvního vrhu. Samička je zase bez příčin a naprosto OK. Je celá černá a srst má stále pěknou, lesklou, beze změn. Čím to může být? Že miminka neustále přichází o srst a již opakovaně? Podestýlku jsme zatím ještě neměnili – začínáme 3 týden. Prcek je čilý, má chuť k jídlu. Nicméně ještě podotknu, že ostatní mláďata nejspíš samička zahubila.

  Moc děkujeme za radu, už nevíme co dál a syn je z toho moc nešťastný.

  Danča

  • Dobrý den,

   velmi těžká otázka, tím spíš, že už jste dokonce byli u veterináře. Mláďata mají samozřejmě obecně slabší organismus a mohou být na podobné nemoci náchylnější, což může být důvod pro to, že matka je jinak v pořádku.

   Asi bych doporučil věnovat maximum péči o hygienu křečků, ale jak píšete, zdá se, že nic nepodceňujete. Napadá mě problém způsobený třeba plísněmi ve starších vlhkých bytech, za které majitelé obvykle ani nemohou. Případně nějaká květina v blízkosti, kterou křečci špatně snáší, nebo hlučné prostředí a stres mláďat. Může se jednat samozřejmě i o nemoc přenášenou vašimi křeččími rodiči…

   Faktorů může být skutečně nespočet. Zkuste už vyměnit podestýlku u mláďat, třetího týdne bych se nebál, tím spíše vzhledem k tomu, jak to může být akutní. Doporučuji je dát do klidné místnosti s čerstvým vzduchem, denně čerstvou stravu a čerstvou vodu. Pokud je klec malá, zkuste koupit větší a vzdušnější (méně plných plastů a více mříží).

   Každopádně budeme rádi, když dáte vědět, jak vše dopadlo a zda se problém podařilo vyřešit.

 • Andrea says:

  Dobrý den. Máme půlroční křečky zlaté oba z jednoho vrhu a oba samci. Dnes ráno jsme jednoho našly jak se plazí v akváriu, myslela jsem, že se potlouknul na kolotoči a nechala jsem ho odpočívat že počkám do zítra. Už to vypadalo, že je na tom lépe a jak jsem se na nej sla za půl hodinky znovu podívat mel ukousnutý celý čumáček a byl mrtvý. Nikdy se nepraly nic takového. Chtěla bych vědět proč to ten náš druhý křečík udělal? Děkuji Andrea

  • Dobrý den,

   jednoduše se nedoporučuje mít v jedné kleci dva samečky, a to ani z jednoho vrhu. Jedinci se obvykle špatně snášejí a končí to často předčasnou smrtí jednoho z jedinců. Je mi líto. Pokud chcete dva křečky v jedné kleci a nechcete mít mladé, doporučují se dvě samičky, ani zde to ale není stoprocentní.

   Lukáš

 • chovatelka křečků says:

  Dobrý den, před dvouma týdnama jsme koupily dva křečky. Samičku a samečka. Mohla bych se zeptat když se páří vydává samička zvuk? Protože se nám stává že se koušou a pískají. Ale taky se nám stalo že pískali v domečku a když jsme se podívaly tak se nekousali. A pískají mláďata? Stalo se nám dvakrát že křečci byli od sebe a v kleci něco pískalo. Předem děkuji 🙂

  • Dobrý den,

   je velmi těžké posoudit, co považujete za pískání, ale v tomto případě musím říct na všechno jednoduše odpověď „ano“. Mohou pískat křečci při páření a mohou tiše pískat i mláďata. Mláďata však opravdu jen tiše a při páření by se také nemělo jednat o vřískot, který by spíše značil potyčku mezi dvěma samečky. Pokud se křečci perou a nerodí se mláďata, raději překontrolujte pohlaví.

   Lukáš

 • Anička says:

  dobrý den,matka od mladat mi utekla…mladatum je cca dva týdny vylézají,koukají někteří sami baští…….matka se asi už nenajde mam je nějakým zpusobem přikrmovat? děkuji

  • Dobrý den,

   mláďata již jsou ve věku, kdy by mohla přežít. Rozhodně jim nedávejte mléko, nedokážou jej strávit. Dávejte jim do jedné misky klasickou stravu a do druhé misky zkoušejte dávat ovoce, zeleninu, čerstvou zeleň. Vše nakrájejte na malé kostičky, aby se to mláďatům snáze jedlo. Pokud by nejedli, zkuste zeleninu mírně povařit. A samozřejmě denně čerstvou vodu. Nic lepšího asi dělat nemůžete. Případně se poraďte se veterinářem a hlavně nevzdávejte pátrání po matce.

   Lukáš

 • Adela says:

  Dobry den, vše dopadlo dobře podestylku jsme museli vyměnit, ale samičce vůbec nevadilo manipulovani s mlaďaty takže vše dopadlo dobře.

 • Adéla says:

  Dobrý den, kam máme dát týdení mláďata když potřebujeme vyměnit podestýlku, protože samice má roztoče?

  • Dobrý den,

   to je velmi těžká otázka… Mláďata se mohou bez podestýlky a péče matky velmi snadno podchladit, což je může ohrozit na životě.

   Pokud je výměna podestýlky zcela nezbytná a mláďata v ní lezí, zřejmě bych to řešil tak, že bych mláďata nechal co nejdéle v kleci ve hnízdě, matku odstavil, vyměnil všechnu podestýlku mimo hnízdo a vrátil matku do klece, vše ideálně během max. 5 minut. Pokud následně matka mláďata přestěhuje, vyměnil bych i zbývající část podestýlky.

   Měl bych obavu, že v případě manipulace s hnízdem či mláďaty by mohlo zapříčinit odmítnutí mláďat matkou. Jsou ještě zcela odkázána na matku. Úplně nejlepší zřejmě bude konzultace s veterinářem, který také předpokládám odhalil roztoče, které samička má, jak píšete.

   Pokud bude zcela nezbytné přemístění mláďat, doporučil bych rukavice a velmi jemné zacházení.

   Určitě dejte vědět, jak vše dopadlo.

 • Iveta says:

  Dobry den chtěla bych se zeptat .. Dostala jsem dárkem Křečka samičku ale nevěděla jsem ze je v březí týden na to nas čekaly doma mláďata tak bych se chtěla zeptat jestli samice nepotřebuje nějakou zvláštní peci jako v jídle třeba nějaké kalcium nebo tak …. A mláďata ze zacatku kdyz budou přijímat jinou stravu než od matky mají to byt nějaké piškoty nebo ovoce .. Jinak dostávají i granule pro Křečky ale nevim jestli by to mláďata zvládly pozřít. Předem dekuji

  • Dobrý den,

   myslím, že všechno už je odpovězeno v článku a desítkách ostatních komentářů. Pro samičku je vhodná bohatá strava (ovoce, zelenina, klasické krmivo pro křečky, jistě pomůže i vařené vejce na kostičky – bílkoviny). A denně čerstvá voda. Jinak doplňky nejsou nutné. Jen klid, samičku zbytečně nerušte, v kleci cca 2-3 týdny neměňte podestýlku. Přidejte samičce do klece více hoblin a nějaké ruličky od toaletního papíru, aby měla materiál na hnízdo pro mláďata.

   Mláďata nejprve budou cca 2 týdny výhradně kojena matkou a poté postupně přejdou na pevnou stravu, která by měla být v kleci pro matku, jinak nic speciálního potřeba není.

   Lukáš Jirsa

 • Adéla says:

  Dobrý den, naše samička si pořád stěhuje mláďata , ale vždy si vezme jenom jedno a ostatní nechá v hnízdě. Nemůže je opustit?

  • Dobrý den,

   pokud se samička do několika minut k mláďatům vrátí a mláďata přežívají bez úhony, neviděl bych v tom problém. Jinak doporučuji pročíst ostatní komentáře a dopřát samičce maximální péči, abyste měli co možná největší jistotu, že mláďata všechna vychová.

   Lukáš Jirsa

 • Michaela says:

  Dobry den, dnes sem prijela domu od rodicu a v kleci růžová miminka nikdy sem este male neměla. Maji kokos jako domek a nemam kam oddělit samečka 🙁 vadí to hodne?

  • Dobrý den,

   rozhodně bych doporučil samečka oddělit. V nouzi použijte velkou sklenici od okurek (tuším pětilitrové balení), kam dáte trochu podestýlky, vodu a krmivo. Nezapomeňte horní víčko dostatečně proděravět, aby se sameček neudusil – vhodné je např. pomocí šroubováku a kladiva do víčka vyrazit mnoho malých otvorů.

   V dlouhodobém horizontu doporučuji zakoupit druhou klec.

   S pozdravem
   Lukáš Jirsa

 • Tak pardon ona ho nevinesla ven to mládě se asi vyplazilo ven z hnízda a pak nemohlo najít cestu zpět p.s (jsouještě slepá.

  • Ok, to snad bude v pořádku. 🙂 Mláďata vyndavejte z klece nejdříve až budou vidět a ideálně i přijímat nějakou tuhou stravu, aby byla už trochu samostatná.

 • Rádi se s mamkou koukáme na tuhle stránku myslím si že ty dokážeš o těch křečkách říct uplně všechno.

 • děkuju moc jsi mi poradil 🙂 🙂

 • Ahoj jsem 12 let starej kluk a poprvé ve svém životě se narodily mému křečkovi(Aničce),Mladý mám je už 10 dní teda už 1 týden života za ni my ale já nevím kdy si na ně můžu šáhnout poradíte mi? Jo a můžu se zeptat proč můj křeček(Anička), Vynesla z hnízda jenom 1 mládě?

  Jo a bylo jich 8 jenom že jich 5 zakousla takže nám zbyli jenom 3.) 🙁 🙁 🙁 🙁 🙁 5 smutných smajlíků jako 5 mrtvích křečků

  • Ahoj,

   doporučil bych Ti na křečky sahat až tak mezi druhým a třetím týdnem života. Bohužel nevím, co znamená, že samička vynesla z hnízda jen jedno mládě, ale pokud se jinak o všechna mláďata stará, neviděl bych v tom problém.

   Mrtvých je mi líto, bohužel se to stává. Příště zkuste dát samičku do klidnějšího prostředí a zjistit jí dostatek bílkovin a rozmanité stravy, aby měla síly i na 8 mláďat (když je samička slabá, sníží počet mladých, aby zvládla vychovat alespoň tři silné jedince). Je ale také možné, že mláďata zkrátka byla nemocná, což ovlivnit nijak nemůžete, samička je pak pozře, aby tlející těla nezpůsobila ve hnízdě nehygienické podmínky, které by mohly na životě ohrozit i zbylé jedince.

   Lukáš

 • Žaneta says:

  Dobrý den chtěla jsem se zeptat máme pět malých křečků už žerou a pijí sami z pítka a matka o ně nejeví zájem je zalezlá nahoře v domečku a dolu se jde akorád najíst a napít. Můžeme je od ní oddělit ?

 • max says:

  Dobrý den
  Chci se zeptat můžou se mladata krecku po 2 týdnech i s matkou přendat do jiné klece a přenášet je v ní?

  • Dobrý den,

   pokud k tomu nemáte závažné důvody (stěhování se do jiného bydliště, návštěva veterináře s křečky), rozhodně bych to nedoporučoval. Spíše tak ve 3-4. týdnu je to možné.

   Lukáš Jirsa

 • max says:

  Dobrý den chci se zeptat je možné že po porodu měla samička 6 mláďat a po třech dnech měla jen 3 mláďata myslíte že je sežrala?

 • Mikic456 says:

  Prosim vás, máme křečka a křečici strašně se prali a teď se neperou proč? Je možné že by byla samička březí když jí sameček čuchá k zadku, ale samička ho zatím odhání, ale když tam nejsem tak ho neodhání?

 • sarusa says:

  Dobry den je mozne aby se samec dzungaraka dokazal postarat o den stara mladata tim myslim aspon na nekolik hodin. Neublizi jim? Me se stalo to ze vzdy vecer je stridani krecku v kleci samec/samice a samice porodila a ja to zjistila az druhy den odpolko. A vsimla jsem si ze pri odpolednim stridani se me snazi kousnout jako by neco chranil. A pak jsem zahledla dve piskaci v kopicce pylyn. Je mozne ze je nezakous a prez noc je zahrival?

 • Barbora says:

  dobrý den, mám takový velký dotaz , chovám křečky, samička mi porodila mladata kterým už je 7 týdnu , mám je oddělené v akváriu , bohužel jsem je ještě nestihla odvést do zvěrimexu kde to mám domluvené … dnes jsem si všimla že už se dva mezi sebou pařily 🙁 je možné už tak brzo ? v pátek je vezu ale bojím se jestli bude nějaká březí nebo jak se to u nich říka,, jestli to mám prodejci říci a jestli je pak třeba nezabije … díky

  • Dobrý den,

   mláďata se skutečně mohou pářit již kolem 4. týdne života a některá ze samiček tedy již může být březí. Myslím, že je správné o této možnosti prodejce informovat. Doufám, že nic jako usmrcení březích samic či mláďat ve chovatelských prodejnách neprobíhá! Určitě se tak neděje v těch, které se živí prodejem chovatelských potřeb proto, že sami mají mazlíčky rády… A to je, věřím, drtivá většina.

 • Lenka says:

  děkuji za radu, mláďata jsem vrátila k samičce a vše v pořádku.Ještě se zeptám, když už miminka žerou sami, kolik mám dávat jídla? Nevím zda by samička vše nesnědla. Lenka

  • Dávejte tolik jídla, kolik budou křečci potřebovat… Když je prázdná miska, přidejte. Rozhodně matka nesní více, než může. A stále jí jistě instinkty radí, myslet na mladé.

 • Lenka says:

  Dobrý den, samička křečka dzungarskeho před 14 dny porodila. Mláďata sami žerou, tak jsme je chtěli oddělit od matky a samce vrátit k samici. Samička samce hrozně napadá, myslím že by ho snad zabila. Oddělila jsem je. Kdy je mohu dát do společné klece? Díky za info. Lenka

  • Dobrý den,

   mláďata jste oddělila hrozně brzo. Měla byste ještě dva týdny počkat! Ve dvou týdnech mláďata ještě nejsou plně soběstačná. Stejně tak samička potřebuje chvíli klid, aby mohla po březosti nabrat síly, takže i tak bych doporučil nechat ji další měsíc po odchování mláďat o samotě. Jinak bude velmi rychle opět březí, což její organismus velmi vyčerpá a může ji to i ohrožovat na životě. Proto je nejspíš tak agresivní: jednak ztratila mláďata, o která se jistě ještě chce starat a za druhé se nechce se samcem pářit, což on naopak chtít bude.

   Doporučuji ještě na dva týdny vrátit matku k mláďatům a od dneška až cca za 6 týdnů vrátit samici k samci.

 • JanA says:

  dobrý den mohu se zeptat kdy si už mohu mladata pohladit.
  Moc děkuji za odpověd

 • Adel says:

  Dobry den, mam samičku. Je skoro porad zalezl ve svem domecku, kdykoliv vidi, ze do klece saham, treba kdyz ji chci neco nabydnout, tak syci a je vztekla. Muze to byt tim ze je tehotna ? A zmeni se to ? Co mam delat, aby nebyla tolik vztekla ? Dekuji

  • Dobrý den,

   omlouvám se za pozdní odpověď. Samička může být opravdu březí, také se ale může jednat o špatně ochočeného křečka, který není zvyklý na lidskou přítomnost… Je tedy potřeba jej postupně naučit na Váš pach.

   Navíc přes den jsou křečci obecně nevrlí všichni, neboť přes den spí a aktivní jsou spíše v noci.

   Bohužel nevím, jak dlouho samičku máte, zda je nová, nebo ji máte déle a zda je to běžné chování nebo se poslední dobou změnila.

 • Natalie says:

  Dobrý den,mohla bych se vás prosím zeptat, bojím se nechat moje křečky bez dohledu, zkoušela jsem je spářit, poprvé se začali prát a po druhé to vypadalo dobře, ale po asi 20min. se začali (podle mě) prát . Když jsem je oddělila samička se snažila opět k samečkovi dostat. Nevím jestli je mohu u sebe nechat.
  Děkuji za odpověď 🙂

  • Dobrý den,

   těžko to posuzovat, když jejich chování nevidím. V tomto případě je spíše na vás, posoudit, zda se křečci perou tak, že by je to mohlo psychicky stresovat nebo i zdravotně ohrožovat.

   Pokud jste si jistá, že máte samičku a samečka a jste si jistá, že se pářili, možná už jsou mláďat na cestě. Pokud ne, zkrátka buď postupujte jako doposud – dávejte je k sobě na pár minut – nebo, pokud spolu vydrží bez stresu a vzájemného napadání, nechte je společně delší čas.

   Lukáš Jirsa

 • Tonicek says:

  Na doplnenie. Časom vypelichali všetky skrecky. Preventívne boli nastriekane Mycelinom . Do vody pridáme kvapky B complex. Čerstvá zelenina a lístky pupapvy. Vymenena podstielka – iný výrobca a doplnené papierové vreckovky, z ktorých si urobili nové hniezdo. Veterinarka nenasadila nijakú liečbu, nakoľko sú príliš malé a nevyzerá to na pleseň a ani parazity. Výsledok. Dnes sú opäť všetky krásne chlpate. Pripisujem to lepšej strave a vitaminom.

 • Tonicek says:

  V poriadku. Dakujem

 • Tonicek says:

  Dobrý deň, opäť mám e malý problem. Niektoré z mláďat strácajú srsť. Vitamíny im dávame, ale netuším čím to je. Jedno je už úplne holé len na zadocku mu ostalo trochu srsti.

  • Dobrý den,

   jakou formou jim vitamíny dáváte?

   Jinak pokud jsou mláďata v takovém stavu, že je jedno již téměř holé, není to už rozhodně dotaz na mě, měli byste okamžitě navštívit veterináře.

 • Karolína says:

  Dobrý den, chci se zeptat jestli křečík může pelichat? Měla už rodit (cca. před 2 týdny), ale nic se nenarodilo. Tak nevíte jestli není nějak nemocná? Byla bych ráda za každý typ/radu! Předem Děkuji. Karolína

  • Dobrý den,

   jestli máte podezření, že matka dva týdny přenáší mladé a řídne jí kožíšek, raději navštivte veterináře. Já ji nevidím a nemohu to proto dost dobře posoudit…

   Řídnutí srsti může být způsobené stářím, ale i nemocí. Neriskoval bych, vyhledejte odbornou pomoc.

 • Dominik Gřegoř says:

  Dobrý den prosím vás měly jsme za to že jsme holkám našim pořídily dvě samičky křečka džungarskýho ale dnes jsme zjistily že tomu tak není a máme o šest přírůstků navíc tak se chci zeptat jestli máme nechat mamku ať se o ně stará, nebo jestli se do toho máme nějak montovat???? 😀 co se týče psů s tím problém nemám ale na křečky vážně připravenej nejsem a nevím co se má dělat kdyžtak prosím o radu 🙂

  • Dobrý den,

   myslím si, že všechno potřebné je v článku. Nejdůležitější je oddělit samečka do samostatné klece a poté jen pravidelně měnit samičce vodu a dávat čerstvé krmivo, případně přidat něco z čeho může zútulnit pelíšek (ruličku od toaletního papíru apod.). Starou podestýlku ale neměňte, nechte cca do 2 – 3 týdnu samičku v klidu v kleci. Mezi 3-4 týdnem se začnou mláďata osamostatňovat a bude možné opět venčit samičku a poprvé se pomazlit s malými.

   Gratuluji k přírůstku. 🙂 Kdykoli napište, poradím.

 • David Božek says:

  Dobrý den,
  Dnes ráno se narodilo našim křečkům 5 malých
  mohu se zeptat je nějaká pravděpodobnost že nějaké umře?
  Mám 6 letou sestru a bojím se že by to psychicky nezvládla kdyby nějaké umřelo.

  a ještě se chci zeptat je dobře když se jako občas kouknu jestli je vše ok?
  a když ještě kolikrát bych se měl dívat
  a bojím se že sameček se samicí se dnes zase pařili takže uvidim kdyžtak napíšu jestli by zase samička ztloustla a měla malé

  • Dobrý den,

   šance na úmrtí bohužel je. Jak vidíte i v předchozích komentářích, stává se to relativně často. U pěti křečků je však pravděpodobnost úmrtí spíše nižší, není to vysoké číslo. Většinou samička požírá mláďata ve chvíli, kdy jich má příliš a nabude dojmu, že je nedokáže vychovat. Dodávejte ji dostatek pestré a čerstvé stravy, aby měla dostatek mateřského mléka, sama byla spokojená a měla starosti skutečně jen s mláďaty, nikoli se sebou.

   Druhým případem úmrtí je nemoc mláděte, kdy matka vzhledem ke svým instinktům zahubí mládě, které by stejně v přírodě nepřežilo a raději tak mléko a péči věnuje zdravým jedincům. Podobně bych to vysvětlil i sestře. V šesti letech už to bude schopna pochopit.

   Na mláďata se zatím dívejte maximálně 1-2 denně, avšak pokud budou někde schovaná (např. v domečku, který budete muset zvednou a přitom byste narušili její soukromí a hnízdo), raději bych je nekontroloval. Spíše se podívejte ve chvílích, kdy je uvidíte přes klec, aniž byste něco museli v kleci rozvracet.

   Pokud jste to ještě neudělali, samečka oddělte.

 • Klára says:

  Děkuji za odpověď, právě že dát samičku do samcovi klece nemůžeme protože je příliš malá a kdyby se začali prat tak by jsme neměli šanci je od sebe odtrhnout. Každopádně to budeme zkoušet dál

 • Klára says:

  Dobrý den,
  S dědou se snažíme spařit křečky už jsme je dávali k sobě dvakrát ale samička strašně píská když se jí samec dotkne chceme to zkusit znovu ale nevím jak poznat zda je samička v říji nebo je chyba někde jinde? Křečky dáváme do plastového boxu kde ani jeden normálně nebydlí samce tam dáváme dřív aby tam roznesl svůj pach myslíte, že se nám páření povede?

  • Dobrý den,

   možná zkuste dát samce přímo do klece samičky, jak píšeme v článku. Je pravděpodobné, že chování je způsobené tím, že samička nebyla v říji. Ale nevím, kolikrát a jak často už jste se pokusili dát křečky k sobě.

   Věřím, že nakonec budete úspěšní, jen je potřeba postupovat opatrně (aby samička nebyla zbytečně vystresovaná) a vytrvale.

   Budu rád, když dáte za čas vědět, zda bylo snažení nakonec úspěšné, pomohlo by to dalším lidem s podobnými obtížemi. 🙂 Držím palce.

 • Nikča says:

  Děkuji za radu.Nikča. 🙂

 • Nikča says:

  ahoj, potřebuji poradit. mám křečka džungarského a samička porodila 4 miminka a ted když mají 2 týdny tak se každým dnem samička o mládátka přestává starat a mládátka hodí po kleci a hledají samičku aby je nakrmila, ale ona si zalezla do trubky od papíru, natahala si tam podestýlku a vychází uplně minimálně. asi jenom jednou denne je nakrmí a nanosí jím krmení do hnízda. mám strach že se přestane starat upně a mládátka zahynou. prosím nevíte jak tomu mohu předejít nebo co mám dělat aby mládátka nezyhynula?? Nikča.

  • Dobrý den,

   pokud jsou mláďata na konci druhého týdne života a už sama chodí, pomalu by mohla začít přijímat sama tuhou stravu. V takovém případě už by nebyla v přímém ohrožení života, pokud se o ně matka stará sice méně, ale stále stará.

   Doporučil bych matce pomoci – dávat krmivo mláďatům do hnízda – ale starat se i o matku, vyměnit opatrně část podestýlky, pokud je již zanesená. Denně měnit pitnou vodu, zajistit přísun čerstvé a rozmanité stravy (kromě směsi pro křečky také ovoce a zeleninu, listy pampelišek, kousek vařeného vajíčka…). Matka potřebuje po náročných týdnech života hodně živin.

   Matku se snažte nechat v klidu… A nepanikařte, věřím, že to dobře dopadne. 🙂

 • Karolína says:

  Dobrý den, chci se zeptat jestli může samička křečka dzungarskeho „přenášet“ když je březí, už je březí asi 28 dní. A pořád se nenarodili a přitom samička víc pije dokonce si stavěla hnízdo, víc všude šplhala, víc smrdí a přišla mi tlustší než kdy předtím. A stále ji teď potkávám, ze si líže bříško v místě genitálií. Existuje u křečků něco jako „potrat“? Nebo je všechny snědla?(ale to by musela je sníst za noc). Stále se spíž přikláním k variantě jestli může „přenášet“? Předem děkuji za brzkou odpověď. Karolína

  • Dobrý den, Karolíno,

   není to obvyklé, ale stát se to může. Obvyklá březost je kolem 20 dní, ještě bych tedy nepanikařil, mláďata mohou přijít každým dnem. Pokud ale nepřijdou ani za týden, navštivte veterináře (nebo pokud se Vám ani v následujících dnech nebude zdát samička v pořádku, udělejte to klidně dříve). Stav, kdy matka mláďata přenáší, nebo má v sobě mrtvé plody (či trpí nemocí) by ji mohl ohrozit na životě.

   Lukáš Jirsa

 • tencortan says:

  Dobrý den ,
  jednoho dne při čištění klece páru křečíků džungarských , jsme nalezli na podestýlce posledního přeživšího křečka , asi 5 deního ,
  Matka se o něj ukázkově starala , a dokonce jsme ho po měsíci oddělily .
  ale po 2 měsícech žítí v samostatné kleci , náhle umřel .
  měsíc po té ,a půl roku zpět, umřela i jeho matka , přímo v mé ruce :-/
  jeho otec až doteď stále žije ,
  Kde mohla být chyba ?

  díky , cortan

  • Dobrý den,

   velmi mě to mrzí, ale bohužel vám nemohu poradit, příčin může být příliš mnoho. Moudřejší by možná byl veterinář, který by jedince viděl. Jedinec mohl mít vrozenou vadu, matka mohla umřít na nějaké komplikace spojené s porodem (my jsme jednou museli nechat svou samičku po odchodu mláďat u veterináře operovat), nebo na stáří. Mohlo se jednat o dědičnou nemoc, která postihla oba jedince… Je mi líto.

 • Ája says:

  Dobrý den, mám odděleného samce od samice a když je dám k sobě začnou se asi prát ( jsou v kuličce a oba mají hlavu u toho druhého u zadku ). Nevíte co to znamená? ( Mám džungarské )

  • Dobrý den,

   bohužel těžko z takového popisu soudit. Jste si jistá, že máte samce a samičku? Nadměrná agrese je obvyklá spíše u dvou samců. Obávám se, že to znamená pouze to, že se jedinci spolu nesnesou.

   Lukáš

 • Tonicek says:

  Už som si to rozmyslel 🙂 Blba myšlienka. Pekný deň a ešte raz vrelá vďaka za cenné rady v tejto diskusii.

  • Není za co a přeji hodně štěstí s chovem. 🙂

   • Tonicek says:

    Tak mam nové informácie. Poobede som odobral samicke kolotoč. Mladé som lyžicou dal do hniezda. Samička si ich následne preniesla do domčeka a začala sa o nich vzorne starať. Včera začali mladé behať po akviariu a urobili si nové hniezdo mimo domčeka. Oči sa im otvárajú a sú ochlpene. Ostalo ich 5. Ďakujem za rady. Snáď to už dobojujeme.

 • Tonicek says:

  Samozrejme. POjde k dcerinej spolužiačke. Máme psíka, andulky, rybičky, takže zvieratká sú naš zivot, o to viac to mrzí. Aj tieto škrečky sme si „adoptovali“. No ešte dnes jej dohodím rolku od papiera. Ráno som jej odobral kolotoč, načo premiestnila niekoľko mladých do domčeka. Tak stále dúfam, že poobede to bude OK. Ak nie, tak k samčekovi už nepôjde. Inak je mozne krížit roborovského s džungarskym? Tieto sú extrémne rýchle 🙂 (predtým sme mali zlatých a tí boli naozaj mazlíčci) ale tieto sú guľové blesky. 🙂

  • Pro křížení bych doporučil spíše nějakou odbornější literaturu, je známé, že se nedoporučuje křížit křečky džungarské s Campbellovými (mláďata trpí mnoha nemocemi). Ohledně roborovského s džungarským nevím, ale vzhledem k tomu, že jste byli neúspěšní při prvních dvou pokusech, bych se nesnažil při tom třetím rovnou o křížení, což je ještě rizikovější.

 • Tonicek says:

  Dobrý deň

  Máme párik škrečkov roborovských. Už máme druhý vrh maldých, Prvý skončil totálnym neúspechom, behom chvíľky všetky rozhádzala po akváriu, kde uhynuli. Pri druhom vrhu ich kojila 2 dni. Ale večer všetky vyťahala von pod kolotoč a neustále behá po akváriu alebo v kolotoči. Mladé sú živé, ale matka pri nich nie je. Občas zoberie mlade do papulky a behá i s ním. Nedotýkali sme sa ich, vodu má, má aj semienka, a varené vajíčko + tyčinku so semienkami pre škrečkov. Je to frustrujúce, a hlavne deti sú veľmi smutné. Je šanca, že ich odchová alebo radšej samičku niekomu darovať a obstarať si novú? Samček bol pred pôrodom oddelený a je v druhom akváriu. Okrem toho sa snažíme čím menej vyrušovať samičku. Ďakujem za radu.

  • Dobrý den,

   velmi mě mrzí chování Vaší samičky. Vidím, že jste přečetl článek i mnoho komentářů a stejně jako vy, ani já nevidím, kde by mohl být problém, matka zjevně z nějakého důvodu není schopna mláďata vychovat. Dokud mláďata žijí, rozhodně matku neoddělujte, nicméně do budoucna bych Vám doporučil již nedávat matku k samečkovi, zřejmě zbytečně na svět přijde několik mláďat, která budou několik dní velmi trpět.

   Pokud po mláďatech toužíte, zřejmě bude nejlepším řešením jiná samička. Jen se prosím k současné samičce zachovejte ohleduplně a najděte jí kvalitní náhradní domov.

 • Terka Christovová says:

  dobrý den dneska se nám narodilo 5 mláďat a nevíme jak protože máme 2 holky asi ve zverimexu 🙂

  máme otázku můžeme se mlád’at dotýkat ? a je Normální když je matka začne nosit na jinou podestýlku ?

  děkuji za odpověd‘

  • Dobrý den,

   sjednotil jsem vaše příspěvky pro přehlednost do jednoho.

   Zřejmě bude otcem opravdu nějaký sameček ze zverimexu. 🙂 Mláďat byste se v prvních cca 14 dnech dotýkat neměli. Jsou závislí na matce a není jisté, jak by se po přítomnosti cizího k pachu k mláďatům zachovala. Že je samička přemisťuje, je zcela normální, je důležité aby měla dostatek čisté podestýlky nebo materiálu, ze kterého si samička podestýlku vyrobí, jako např. ruličku od toaletního papíru.

   Lukáš Jirsa

 • šárka M. says:

  Dobry den,
  jeste jsem se chtela zeptat kdy mladata muzu odebrat od samice a rozdelit je na samce a samice.

  dekuju za odpoved

  • Dobrý den,

   obvykle se mláďata rozděluji během 4. nebo 5. týdne. Zkrátka v době, kdy již přijímají samostatně pevnou stravu a nejsou závislá na matce. Déle už bych je společně nenechával.

 • šárka M. says:

  Dobrý den,
  narodilo se nam 11 mladat a ted jim jsou 3 tydny .Jednomu tekla krev z ucha tak jsme ho oddelili od ostatnich a chtela jsem se zeptat jestli uz tedka mame oddelit samce a samice a pokousaneho vratit k ostatním ?

  děkuji za odpoved

 • Julie D. says:

  Dobry den,
  potrebovala bych poradit, mam dva krecky dzungarske samicku a samecka, oba spolu skvele vychazeji. Samicka porodila asi pred tremi tydny 7 mladat – ted je jich jen sest. Ale problem je v tom, ze kazdy tu pise ze by se samecek mel byt odstaven z klece aby samicka nebyla ve stresu, no a muj samecek je takovy dalo by se rict jiny. Pred porodem samicky ji dolu nesl jidlo ( mame poschodovou klec) a vsemozne se o ni staral. A kdyz se mladata narodila byl pouze v hornim patre a nechal samicku o samote, dokonce i ted kdyz tam s nima jsou a ona vyleze nahoru tak ji zahriva a dava jidlo, takze ho pochopitelne nechci davat z klece. Chtela bych vedet, jestli je rizikove ho nechavat v kleci- mladatum neublizuje, ale bojim se aby samicka rychle nezabrezla a nezemrela na vysileni.
  Predem dekuji za odpoved 🙂

  • Dobrý den,

   to máte tedy velmi uvědomělého samečka. 🙂

   Riziko, které popisujete, tu je. Častá březost a porody mohou být pro samičku velmi vysilující. Její tělo musí vydávat ohromné množství živin na vývoj plodů a následně mateřského mléka. Matka by měla mít nějaký čas na regeneraci. Tudíž bych rozdělení doporučoval.

   Ale konečné rozhodnutí je na vás. Každopádně gratuluji s úspěšně vychovaným mláďatům. 🙂

 • jana says:

  Dali mláďatům to jablíčko a jedli ho. Nevím, kolik ho snědly, máma je hned zakryla svým tělem. Ale všimli jsme si, že mají takovou šupinatou kůži. Jakoby se jim loupala. Není to nějaká nemoc?
  jana

  • Může jít o infekci způsobenou stravou, prostředím… Pokud jsou jedinci nemocní, může to být důvod, proč matka některé zahubila (aby zabránila nákaze, nebo aby ušetřila mláděti trápení), ale pokud máte podezření na špatný zdravotní stav, už doporučuji skutečně navštívit veterináře, zde už nemohu spolehlivě poradit, tím spíš, že křečky nevidím. 🙁

   Je alespoň dobře, že mláďata konzumují jablka. 🙂

 • jana says:

  Moc děkuji.
  Smíme matce nebo mlád’atům podávat mléko? Jestli ano tak jaké? Plnotučné,polotučné a nebo nízkotučné.

  děkuji
  Jana

  • Rozhodne ne, mleko (pokud se bavime o kravskem) laktozu obsahuje a na matku by pusobilo projimave, o mladatech nemluve.

   Pokud chcete pro krecky nahradni stravu, doporucuji konzultaci s veterinarem. Obecne se ale krecci umele prikrmuji velmi tezko.

 • jana says:

  Dobrý den, děkuji za odpověd‘. Samečka jsme týden před porodem oddělili. Dnes ráno jsem je kontrolovala a všechna čtyři mlád’ata pili, a ted‘ odpoledne jsem se na ně podívala a jedno mládě bylo cca 1cm od ostatních, a nemělo jednu nohu a bylo mrtvé. Chtěla bych se zeptat zda můžeme dokrmovat (mlád’ata ještě nevidí), jelikož se nám zdají velmi vychrtlá, matka má ráda vanilkový tvaroh. Smíme ho dávat i mlád’atům? Protože první mládě co bylo mrtvé mělo velmi nafouklé a tvrdé bříško. Myslím si že to bylo to mlád’e co jedlo tuhou potravu co matka v hnízdě vyndala z toreb.

  předem děkuji
  Jana

  • Křečci obecně – a mláďata už vůbec ne – by neměli konzumovat výrobky s laktózou. Předpokládám, že kravský tvaroh laktózu obsahuje (pokud ne, tak mě opravte) a nedoporučoval bych jej proto ani pro kojící samičku.

   Jinak se obávám, že vám nejsem moc schopen pomoct, přestože mě to velmi mrzí. Mláďata jsou ještě velmi malá, pokud už tuhou stravu konzumují, zkuste jim podávat snadno stravitelnou stravu (tvrdá zrníčka pro ně ještě budou obtížně konzumovatelná), např. oloupané jablko nakrájené na velmi malé kostičky. Vodu jim zkuste podávat přímo jako kapičku z prstu, kterou olíznou. Jinak bych se snažil především vytvořit maximálně ideální podmínky pro matku (zelenina, ovoce, oblíbené krmivo pro křečky, dostatek absolutně čerstvé vody…).

   Snad přežije co nejvíce mláďat.

 • jana says:

  Dobrý den, před 10ti dny se nám narodilo 7 křečíků džungarských. Dnes ráno jsme našli 1 mládě mrtvé a jedno z půlky sežrané. Ted‘ večer sme našli zase jedno mládě mrtvé. Do téhle doby nebyl mezi chováním mlád’at žádný rozdíl. Nevíme proč k tomu dochází. Mohl by ste mi poradit?

  děkuji
  Jana

  • Dobrý den,

   pokud není v kleci samec, který by mláďata rdousil, zřejmě je na vině matka, která tolik mláďat nezvládá (může mít málo sil, nedostatek mléka, mláďata jsou dle jejího úsudku příliš slabá) a rozhodla se proto jejich stav takto radikálním způsobem snížit, aby dokázala alespoň část jedinců vychovat, než aby postupně všechna mláďata zahynula na podvýživu. Myslím si, že toto je nejpravděpodobnější příčina.

   Další příčinou může být například stres matky, pokud se nachází v rušném prostředí, nebo opětovná březost, pokud jste neoddělili samečka a mnoho dalších důvodů. Bohužel neznám podrobnosti o vaší křeččí rodince.

 • Nikča says:

  Dobrý den ,chtěla bych se zeptat mám 3 týdny staré mláďata. Budu je dávat do zverimexu. Chci jen vědět zda mohu dát zpět samičku a samce? Zda se třeba nebudou něják kousat, či něco takového? Předtím už spolu byli. Jen jsem se oddělila kvůli mláďatům. Děkuji za odpověď 🙂

  • Dobrý den, až prodáte mláďata, můžete dát svůj pár opět k sobě. Připravte se ovšem na to, že za pár týdnů budete mít opět mladé. A pokud byste to takto udělali vícekrát za sebou, můžete ohrozit samičku na životě, protože už bude z neustálých porodů a východy mláďat vyčerpaná. Proto je někdy vhodné nechat od sebe pár oddělený delší dobu (třeba o 1 – 3 měsíce déle), aby měla samička klid sama pro sebe a zregenerovala se.

 • Mili says:

  Dobry den chci se zeptat v jakem věku už muže samička otěhotnět Děkuji za odpověď

 • Petr says:

  Dobrý den, dal jsem samce k samici a ten si jí nevšímal a ona šla za ním a skákala po něm a ,,fackovala“ ho, zatímco on bezmocně ležel na zádech. Mám je od sebe oddělit? A co by mohlo být příčinou? Už měli jednou mláďata a nic takového se nedělo.

  • Dobrý den,

   těžko říct, co vede samičku k takovému chování. Je možné, že samička není v říji a pouze se brání, nebo už březí být nechce/nemůže (třeba je příliš slabá) a proto se samečkovi brání. Nevím, před jakou dobou samička měla mláďata, pokud to bylo nedávno, nechte samičku nějakou dobu v klidu o samotě a poté až dejte pár opět dohromady.

   Pokud se samička zdá jinak zdravá a pár se dlouhodobě snese, nechte pár u sebe v jedné kleci a počkejte, zda se samička „neumoudří“.

 • František Huttr says:

  Dobrý den,mám doma 6 dní staré křečky ,ale nevím za kolik dní si je můžu chovat.

  • Dobrý den,

   křečky můžete vyndat z klece mezi 2. a 3. týdnem života, když začnou přijímat první pevnou stravu. Píšeme o tom všem v článku. 🙂

 • Anna H says:

  Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat jestli mohu už březí samičku nechat u samečka a nebo jestli ji mám dat k její sestře se kterou je už od narození nebo jestli ji mám dat samostatne do klece.
  Děkuji

 • Andrea H says:

  Dobrý den
  Křečkovi (holka) jsem pořídila kluka
  Ale někdy když se jí dotkne nebo tak něco začne pištět (chvilku) pak je zas klid a pak znovu, teď jsou v domku spolu úplně u sebe a tohle dělá..asi jí nevadí že je u něj protože jsem tam dala 2 domky a jsou spolu v jednom, tak chci vědět jestli to nemá něco společného s rozmnožováním
  Víte co to znamená? 🙂

  • Dobrý den,

   těžko říct z takového popisu, že křečci občas zapiští je normální. Pokud se spolu snesou a spí vedle sebe, nebál bych se toho. Určitě se může jednat i o komunikaci spojenou s rozmnožováním (ať už samička samce odmítá nebo naopak).

   Každopádně bych doporučil mít pár na pozoru, a pokud by se objevila mláďata, tak samce rychle oddělit.

 • Edita says:

  Dobrý den, chci se zeptat. Dnes se mi narodilo 5x mláďat křečka dzungarskeho a rada bych věděla, jestli můžu nechat otce snima. Když byly v domečku se samičkou i s mláďaty tak to vypadalo, že jim to nevadí. Prosím radu. 🙂

  • Dobrý den,

   gratuluji k mláďatům. 🙂

   Jak píšu v článku a mnoha předchozích komentářích, samečka doporučujeme za každých okolností oddělit od samičky s mláďaty do samostatné klece.

 • Daniel says:

  Dobrý den, potřeboval bych pomoc – Mám křečka má 1,5 roku (samička) a pořídil jsem ji kamaráda , ale nevím jestli kluk nebo holka (2 měsíce).Jsou spolu teprve 4 dny, ale docela se kočkují poradíte mi ? 🙂

  • Dobrý den,

   jediné, co mohu poradit, je nechat si pohlaví zkontrolovat od někoho, kdo to umí. Případně v článku radím, jak na to.

   Pokud se jedinci perou, bylo by lepší, mít je v oddělených klecích. Obávám se, že i pro výchovu mláďat může již samička být příliš stará, proto může případného samečka odmítat. Nebo si již za rok a půl zvykla na to, že žije sama a je pro ni těžké přijmout ve „své“ kleci najednou dalšího křečka, třebaže je to druhá samička.

 • Dobrý den potřebují poradit co mám dělat když můj křeček Oskar sičí a furt kouše napadlo mne jestli nemam dát mojí křečici Lindu od oskara pryč protože je březí.předem děkuji.

  • Dobrý den,

   pokud je sameček agresivní a samičku napadá, doporučil bych pár oddělit nehledě na to, zda je samička březí nebo ne. Ne každý pár se dlouhodobě snese, oba budou mít spokojenější život odděleně. Případně je můžete zkoušet dávat dohromady pro páření. Samozřejmě samička již může být březí.

 • Katka says:

  Dobrý den. 🙂 Mám samičku a samečka křečíka džungarského. Samička je o cca měsíc a půl starší než sameček.
  Když dám k samičce jen přes mříže samečka, samička začne vydávat zvuky (něco jako tss, tss, tss) a snaží se dostat k samečkovi.
  Myslíte si že to znamená že samička samečka nesnese nebo jsou to jen nějaké její námluvy? A mám zkusit dát samičku k samečkovi do klece?

  • Dobrý den,

   velmi těžko z popisu soudit, co takové chování může znamenat. Neváhal bych zkusit dát pár k sobě, pokud chcete mít mláďata. 🙂 Jen hlídejte, zda se neperou a samička není ve stresu.

   Pokud se vám zdá, že k samečkovi sama chce, přikláním se spíše k variantě, že je samička v říji a chtěla se spářit. Nicméně je to jen odhad. Dejte vědět, jak to dopadlo. 🙂

 • Alena B. says:

  Dobrý den,

  chováme křečka zlatého. Naše samička porodila mláďata, kteří jsou staří už 14 dní. Mají srst, vybýhají na delší dobu z hnízda, krmí se tuhou stravou, avšak jen někteří jedinci už otevřeli oči, ale někteří ne. Můj dotaz zní: můžu si je chovat už v ruce, nebo mám raději ještě týden počkat ??
  Děkuji za odpověď 🙂

  • Dobrý den,

   dle Vašeho popisu soudím, že už je bezpečné křečky na chvíli opatrně vyjmout z klece, pozor však na to, že jsou mláďata stále velmi křehká. Slepé jedince bych však raději nestresoval. 🙂

   • Alena B. says:

    Super, děkuji moc za blesku rychlou odpověď 🙂 Jsou roztomilá a všichni na ně doma rádi koukáme 😀 Nemůžeme to už vydržet a chtěli bychom se s nimi ještě pomazlit. Další 3 týdny utečou jak voda a to už pak půjdou do svých nových domovů 🙂 Ještě jednou moc díky ! 🙂

 • Nela says:

  Dobrý den před týdnem se nám narodilo 8 drobečků jsou krásná 🙂 Samečka máme odděleného od samice… Samička byla v mládí agresivní 🙁 Myslíte si, že se to může projevit i u mláďat? 🙂 Předem děkuji za odpověď 🙂

  • Dobrý den,

   gratuluji k mláďatům. Tak jako u lidí, i u křečků se může povaha křečků dědit. Jejich agresivitu můžete ovlivnit tím, že budete všechna mláďata zhruba od přelomu 2. a 3. týdně pravidelně venčit, a tak navykat na lidskou ruku a lidskou přítomnost. Pak si na lásku ze strany člověka navyknou na celý život. 🙂

 • Kateřina says:

  Dobrý den koupila jsem si samičku a mám ji +- měsíc a je hodně agresivní. Staví si v rohu terária hnízdo a vůbec nevylézá. A když už tak pouze v noci kdy se snaží dostat ven z terária. Dokonce ohrizala i přísavku od pitka. A když ji dam domeček tak ho nechce a stále je zalezla v rohu. Co ji je? Nemůže být březí?? Ve zverimexu byla v teráriu s klukem. Předem děkuji za jakoukoliv radu.

  • Dobrý den,

   pokud se ještě mláďata nenarodila, samička březí není.

   Spíše se jí v kleci nelíbí. Není zde vystavena nadměrnému hluku, nepřiměřenému zacházení ze strany dětí apod.? Možná by jí prospěla větší klec nebo umístění v klidnější části domácnosti. Zkuste také častěji měnit podestýlku, krmit samičku pochoutkami z ruky (např. čerstvými listy pampelišek v létě, nyní například jablkem).

   Je také možné, že ji trápí zuby, které si nemá kde obrousit. Křečkovi rostou řezáky po celý život a musí je neustále ohlodávat. Kupte samičce ve zverimexu k tomu určenou kost, nebo vložte do terária kus dřeva (např. větve). Jinak chování, kdy křeček v noci spí a přes den vylézá je normální.

   Dejte vědět, zda některá z rad pomohla, případně rád zkusím zaslat jiné tipy. Omlouvám se za prodlevu, byl jsem týden na horách. 🙂

   Ať se vám i samičce daří.

   Lukáš Jirsa

 • ano says:

  Dobrý den, děkujeme za odpoveď, ještě bych se chtěla zeptat, za jak dlouho prý rozpoznají ve zverimexu pohlaví mláďátek….. ty prý musíme oddělit také, aby znovu……., děkujeme za odpoveď.

 • ano says:

  Dobrý den , dnes se nám v 8:20 narodilo 6 mláďat křečíků džungarských, chceme se zeptat, jestli máme oddělit taťku od rodinky, ale zatím se chová hezky, udělal hnízdo křečíkům, vytahal, nebo prokousal z toaletní ruličky papíry a samička si je dala do domečku, ale doráží na samičku, pořád jí očuchává pozadí a jestli teda máme dokoupit třeba kokos, aby měli hnízdečko,zatím moc děkujeme.

  • Dobrý den,

   samečka musíte ihned oddělit. Jinak se samičkou spáří, ta znovu zabřezne, což ohrozí první vrh na životě a bude to i nadměrná zátěž na samičin orgnismus.

   Učiňte tak co nejrychleji!

   K mláďatům gratuluji. 🙂

 • Katka says:

  Dobrý den koupila jsem si samičku a mám ji druhý den dnes si zacla stavět hnízdo natahala si do rohu terária do sena hobliny a papírové kapesniky. A když ji dám kousek piškotů v ruce vrhne se po něm. Mohla by bít samička březí ? Celý den je zalezla a vijde se jen najíst a napít

  • Dobrý den,

   popsané chování je pro křečky typické, nedá se z něj posoudit, zda je samička březí nebo ne. Jen má v období březosti tyto pudy (znízdo, zalsoby potravy…) znásobeny. Březí tedy na druhou stranu být může.

   Doporučuji samičku bedlivě sledovat. Případně se opět ozvěte. 😉

 • katrina says:

  Dobrý den chtěla bych se zeptat jestli můžu dát obě křeččí holčičky k sobě do klece? 🙂

  • Samicky se obvykle snaseji dobre, takze to muzete zkusit. Ale zarucit se to neda, musite pozorovat jejich chovani (zda silnejsi neutiskuje nebo nenapada slabsi, neobira ji o krmeni a podobne).

 • Karolína says:

  Dobrý den,
  Chci se zeptat jak rychle se pozná, že je samička březí? Dávala jsem je dohromady včera, ale nejsem si jistá jestli to stačí. Mam je dát k sobě znovu? Nevadí to?
  Předem děkuji za rychlou odpověď.

  • Dobrý den,

   takhle rychle to bohužel poznat nejde. Většinou se to pozná spíše až pár dní před porodem. Ale neviděl bych problém v tom, připustit k sobě pár znovu. Ze samičina chování poznáte, zda se pářit chce, nebo nechce. Jen ji nevystavujte zbytečnému stresu, pokud nechce.

   Lukáš

 • veronika says:

  dobrý večer,
  zítra to bude dva týdny co máme malý od křečka syrského.ještě nevidí ale už normálně baští pevnou stravu, dávají si jídlo do kapsiček a utíkají z domečku.
  mohla bych si křečky už pochovat nebo ne ?
  děkuji za odpověď Veronika

  • Pokud přijímají pevnou stravu, myslím, že ano. 😉

   • veronika says:

    děkuji moc za rychlou odpověd‘ a ještě jsem se chtěla zeptat někde píšou že křečka když si bereme do ruky že musíme vzít i nějaký hobliny z pelíšku je to pravda ?

    • Je to zřejmě kvůli tomu, aby se křeček cítil u vás v bezpečí (ve „svém“ pachu). Pro ochočení se radí spíše nejprve krmit křečka v jeho kleci z ruky a po nějakém čase jej brát ven z klece. Jsou různé způsoby. Určitě je lepší křečka nestresovat.

     Ale tak trochu pochybuji, že by velké množství lidí ty hobliny do ruky bralo… 🙂 Spíše pozorujte křečka, jak na tom je.

 • Aleš says:

  Před pár dny předtím, než naše samička porodila mládě, tak měla krvavou dělohu a mládě nikde. Asi ho sameček snědl nebo ji tam kousl. 20. 11. vidíme první mládě, tak dáme samečka do takové přepravované sklenice. O den později vidíme 2 další. Může samička porodit jenom 3? Mohlo se jich narodit více a ty ostatní samička snědla? A dnes 3. 12. ráno si je opatrně pohladím a žijí. Radši počkám, až vylezou z hnízda.

  • Ano, samička rozhodně může porodit pouze tři mláďata a stejně tak jich může porodit více a některé následně pozřít.

   Gratuluji k přírůstku, dobře o mláďata pečujte.

  • Aleš says:

   Jo a ta samička vždycky když vyleze tak chce ven a tak jí na chvilku vytáhnu Ostatní samičky to taky můžou dělat?

   • Nevidim v tom problem, pokud se samicka o mladata stara. 🙂

    • Aleš says:

     Dnes je mláďatům 21 dní a samička nám přes noc UTEKLA!!! :´( Uvidíme ji někdy??? 🙁

     • Musíte hledat, pravděpodobně bude v bytě nebo domě, pokud nemáte kočku… Nevím, jak velký byt nebo dům máte. V byte je situace samozřejmě jednodušší. Existují různé pastičky, které hlodavce pouze uvězní, ale nezabijí. Už jsem tu posílal odkaz někde výše v komentářích, jak to vypadá. Např. toto: http://dum-zahrada.okhelp.cz/forum/images/img/pasticka-kosickova.jpg.

      Zkuste na noc místnosti zavírat a nechávat v nich hromádky krmení a ideálně také trochu vody. Uvidíte, kde krmení ubývá. Samička bude hladová. Více nepomůžu, ale přeju, ať se najde.

     • Aleš says:

      Dnes večer se našla. 🙂

     • Aleš says:

      Teď mi utekl tlustý chlapec dole v hale! Byl jsem při tom jak mi utekl ale už jsem ho nemohl chytit. Po něm jsme pátrali neúspěšně. Já se obávám, že chcípl na přežrání když pobíhal. A kde asi je? :´(

      • Dobrý den,

       omlouvám se, ale pojem „chcípl na přežrání“ mi přijde velmi nevhodný a je nepravděpodobné, aby křeček uhynul na přebytek stravy. Doporučuji křečky lépe hlídat, případně zkusit pastičku na hlodavce, která hlodavce při chycení nezahubí. Nevím ale, jak je zmíněná hala veliká.

       Lukáš

     • Aleš says:

      Jeho táta zemřel ke konci prázdnin na přežrání.

    • Aleš says:

     A když jsou Proužek a Skvrnka prý sourozenci, nemají pak spolu blbá mláďata?

     • U křečků to není problém.

     • Aleš says:

      Ale matku se synem bych nechtěl pářit. Nechtěl bych blbá mláďata. V únoru jsme jich měli 6 3♂+3♀ a od půlky srpna máme 4 3♂+1♀ Sameček jejich otec zemřel a tak si chceme nechat holčičku…

     • Aleš says:

      Jak je to ve skutečnosti se 2 samičkami křečka džungarského? Snesou se nebo ne? Tuhle jsme našli klec ze sběrové soboty a měli jsme chvíli matku se dcerou samostatně. Pak když byly u sebe tak matka kousala dceru. Teď na ni neútočí ale je problém s vyndáváním dcery. Tuhle jsme prdli akvárko tak je prohazujeme mezi klecí a sklenicí. Teď při přehazování pořád zalézá do hnízda, piští a převrací se na záda. Kdy se přestane bát aby přežila matku a ne naopak?

      • Dobrý den,

       jak již bylo mnohokrát řečeno, někteří jedinci se snesou, jiní ne. Příbuzní jedinci se obecně snáší lépe, ale věkový rozdíl zase obvykle problém prohlubuje (nejlepší jsou tedy sourozenci, ideálně dvě sestry). Zmíněné prohazování mezi klecemi nedoporučuji, to pravděpodobně obě samičky stresuje. Raději pořiďte dvě plnohodnotné klece a samičky dejte každou do své.

   • Aleš says:

    Mám problémy vyndat dcerku z hnízda píská a převrací se na záda…

 • Ahoj,

  klec je skutečně spíše menších rozměrů, pokud údaj 30 cm udává výšku klece (základna 15×25). Pokud je výška 15 cm (základna 25×30), tak bych v tom neviděl problém.

  Velmi těžko ale posuzovat, zda je křeček opravdu březí. Ono je u křečku časté spaní a papání poměrně typické chování. 🙂 A papír také jak píšete dáváte od malička. Měla se samička s kým spářit, jak je stará? Pokud píšete, že se zakulacuje, tak to znak březosti být může. S pitím těžko posuzovat.

  Péči o křečky popisuje článek a mnoho komentářů výše, takže doporučuji vše pročíst a pak se případně ptát na konkrétní dotazy. 🙂 Velmi rád odpovím.

  Lukáš Jirsa

 • bekicz says:

  Ahoj, mám problém, můj křeček Kimmy neustále papá a spí. Agresivní není. Ale třeba mě začala olizovat prsty. Kapesník jí už dávám od malička a vždy si ho roztrhá a zanese do domečku. Hodně pije, což je u ní fakt divný, že jí každý druhý den nalévám vodu. Je kulaťoučká a není aktivní. Myslím, že je březí. Ale mám menší klec a bojím se kam pak dá mláďata, protože má klec 15x25x30 cm. Moc se o ni bojím, dřív jsem si myslela že se přežírá na zimu, ale po tomhle článku čekám na 28 (přibližně:D) den. Myslíte, že je doopravdy březí? Mám čekat na mláďátka? Jak se o ně popřípadě starat? Prosím o MEGA rychlou odpověď 😛

 • Kamila says:

  Dobrý den, můj zhruba 2 týdní křečík už vidí, ale jedno očičko má stále zalepené. Co pro něj můžu udělat? Děkuji

  • Dobrý den,

   moc se omlouvám za pozdní odpověď, byl jsem poslední dny hodně zaneprázdněn.

   Pokud je očičko stále zalepené, doporučuji okamžitou návštěvu veterináře, pravděpodobně dostanete mast.

   Lukáš Jirsa

 • Karolína says:

  Dobrý den,
  chci se zeptat jak se pozná zda je samička křečka džungarského v říji? Abych je mohla dát k sobě.
  Děkuji Karolína

  • Dobrý den,

   moc se omlouvám za pozdní odpověď, byl jsem poslední dny hodně zaneprázdněn.

   Co se týče křečka džungarského, jedinou spolehlivou metodou je asi chování páru až poté, co je dáte k sobě. Samička v říji nebude samečkovi vzdorovat, zatímco samička, která v říji není, se bude páření bránit.

   U jiných ras křečků můžete samičku v říji poznat podle toho, že při pohlazení na zádech zůstane strnulá, rozkročí zadní nohy a vztyčí ocásek. Samička křečka džungarského takto ale bohužel nereaguje.

   Čili radím zkoušet dávat křečky k sobě a pozorovat reakci samičky na přítomnost samce.

   Lukáš Jirsa

 • Cecílie says:

  Dobrý den, ráda bych se zeptala, jestli můžu odstranit domeček, ve kterém jsou asi 3 dny staří křečíci? Vadí to když v něm nebudou?

 • Vanesa says:

  Dobrý den, včera se mi narodili křečci a chtěla bych se zeptat, jestli je možné je cca po 4 týdnech prodat do zverimexu? Koupí si je nebo mám už hledat přímo zájemce?

 • BekiCZ says:

  Dobrý den. Mám samici křečka šedého. Kamarádka se se mnou chce domluvit o páření. Je možné abych mohla mít jejího křečka mít doma? Cca na 7 dni. Prosím o velmi rychlou odpověď.

 • Natálie says:

  Děkuji mlade potravu přijímá samo takže ho asi oddelim

 • Natálie says:

  Dobry den, mam 3 tydeni mlade krecka roborovskeho ale dnes se narodilo dalsich 5 mladat.Mam starsi mlade odendat do nachystaneho akvaria nebo potrebuje jeste mleko a samici?Nevim co mam delat dřive prosim o nejrychleji odpovedet

  Dekuji

  • Dobrý den,

   skutečně těžko radit, nerad bych odsoudil staršího jedince ke smrti. Spíše bych se přikláněl k variantě starší mládě oddělit, ale Vy sama musíte posoudit, zda již přímá tuhou stravu a je schopen samostatně pít, nebo se o něj ještě stará matka.

   Lukáš Jirsa

 • Kája says:

  Dobrý den, mohu se zeptat i ohledně morčátka ?

 • Denisa says:

  Dobrý den včera se mi narodila dvanáct malých křečku je to možné ? Slyšela jsem že jich muze byt nejvice 10 -11 ale dvanáct ? Mám se třeba bát že by mohli být i nějak nemocné nebo dokonce postižené ? I tak si stejně myslim že nějake matka sežere je to její druhý porod 🙂 tedy druhý vrh Je to křeček džungarský a otec též:)

  • Dobrý den,

   no, jak vidíte, možné to asi je. 😀 Ale držíte rekord minimálně v rámci komentářů na tomto webu. 🙂 Těžko říct, jak takovou porci matka zvládne… Doporučil bych Vám matce věnovat velkou péči: dostatek potravy a vody, maximální komfort. Sledujte ji, kdyby se zdála unavená, začala hubnout apod. a nezahubila část mláďat sama, budete muset zasáhnout sami a některá mláďata matce odebrat. Věřím a doufám, že se to nestane.

   Budu rád, když mi opět napíšete, jak se všichni mají. 🙂 Držím palce. A kdybyste měla foto této nadílky, velmi rád jej dám do článku.

 • Karolina says:

  Dobry den, chtela bych se zeptat moje samicka porodila 3 mladata a to take proto ze to je jeji 4 porod proti jen tri 2 sezrala a jedno zbylo pokud bych si male nechala mohu a byla to holka tedy mohu ji sparit s kreckem ktery ma stejnou mamu jako ona ale je z jineho vrhu?

 • Veronika says:

  Dobrý večer,
  měla bych na Vás velikou prosbu. Potřebovala bych radu z oblasti nemoci křečků. Mám samici a samečka křečka zlatého. Samička má týden stará mláďata, ale bohužel jsem dneska ráno zjistila, že jedno očíčko a jeho okolí má dosti napuchlé až oteklé a zároveň jí z něj asi vytéká nějaký hnis, nebo něco podobného, protože na tom očíčku má zároveň nalepené hobliny. Taky bych řekla, že na něj asi ani nevidí. Mluvila jsem s veterinářem a ten mi napsal recept na mastičku. Mast mám, strategii také, ale bohužel se mi nedaří ji chytit tak, abych jí mohla oko vyčistit a namazat. Určitě se dost bojí (když má ty mladé) a zároveň je asi i agresivní. Nevím, jak přesně a nejlépe bych jí mohla mastičku na oko aplikovat, abych jí zároveň nějak neublížila, a aby ona třeba neublížila mláďatům (např. z leknutí). Opravdu bych potřebovala poradit, co s tím. Zda mám ještě pár dní počkat, až budou mláďata starší, ale aby se jí to třeba nějak zásadně nezhoršilo. Předem děkuji za jakoukoli radu.

  • Veronika says:

   Moc prosím o pomoc, už to má i na druhém očíčku a zjevně vůbec nevidí. 🙁

   • Dobrý den,

    omlouvám se za prodlevu. Velmi těžko radit s takovým problémem. Vůbec nevidím, jak na tom matka ve skutečnosti je. Doporučil bych vám návštěvu veterináře, ale tu jste již podstoupila.

    Dále bych vám doporučil několik dní počkat, ale píšete, že se stav rapidně zhoršil. Zřejmě nepomůže nic, než trochu surový přístup a „násilné“ ošetření samičky. Co ji postavit na podlahu, jemně přimáčknout k zemi a mast aplikovat? Jistě to lze provést i v klidu. Dejte ji na zem něco hutného (čerstvé jablko např.), co ji uklidní a až poté na očko aplikujte mast.

    Ideální by byly kapky, které lze na oko kápnout. Nevím, jak se má mast aplikovat, nevím, o co jde. Velmi rád bych pomohl, ale je to v tomto případě obzvlášť těžké.

 • Lukáš says:

  Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli už můžu vyměnit podestýlku, když mám mláďata staré 13 dní ?

 • Nikola says:

  Dobrý den, mohu se zeptat ? Od kdy mohou mít křečci mláďata ? Koupili jsme si totiž křečka džungarského (samičku) a začal rychle tloustnout a hromadí si piliny do keramického domečku.Také hodně spí. Když jsme si ho kupovali ve zverimexu tvrdili,že křečkovi je 1 měsíc.Ale v akvátium jich měli asi 10.Předem děkuji za odpověď N.

  • Dobrý den, asi od 4. tydne jsou jedinci pohlavne dospeli a schopni se mnozit.

   Vase samicka presto muze jen rust (dospivat), spani a tvoreni hnizda taky je pro krecka typicke behem celeho zivota.

   Abych vsak nadmerne neuklidnoval, je taky velka sance, ze samicka je skutecne brezi, stava se to, nebyli byste prvni ani posledni. Prostudujte si clanek a zdejsi komentare a budte pripraveni. Pripadne se opet ozvete. 🙂

   • Nikola says:

    Moc děkuju za rychlou odpověď.Kdyby se něco dělo alespoň se mám na koho obrátit. Moc děkuji jinak super článek

 • Vendula says:

  Dobrý večer mohla bych se zeptat proč samice vindává jedno mládě z hnízda?

  • Dobrý večer,

   těžko říct z takto stručného dotazu. Samice může mít pocit, že mláďat je na ni moc, mládě je možná nemocné a stejně nepřežije. Nebo jste na mládě sáhli a samice na něm nyní cítí váš pach, nepovažuje jej za své. Existuje mnoho a mnoho možných vysvětlení tohoto chování.

   Bohužel můžete jen přihlížet, radím vám mládě nevracet do hnízda, mohli byste ohrozit i ostatní jedince.

 • Míška says:

  Ahoj nebo Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat. Mám samičku (křečka syrského) a porodila 24.8. 11 mláďat ,za 5 dní jsem nahlédla do klece a 2 mláďata záhadně zmizela.
  Nyní máme mláďat 9 a jsou na světe 10 dní a jsou stále slepá.

  děkuji

  • Dobrý den,

   mláďat pravděpodobně bylo na samičku příliš, proto dvě usmrtila a pozřela. Další možností je, že dvě mláďata zahynula a proto je samička pozřela. Jedná se o přirozené chování samičky, kterým chrání sebe i životy ostatních mláďat.

   V tomto věku ještě mláďata slepá být mohou a nepanikařil bych. Do několika dní by měla začít vidět.

   Lukáš Jirsa

 • Liběna says:

  Děkuji za odpověď a přeji hezkou dovolenou. L.

 • Liběna says:

  Dobrý den, před prázdninami jsem synům koupila 2 křečky džungarské. Chtěla jsem dvě samičky, ale ve zverimexu měli jen samečky. Tak jsem je klukům vzala, že jsou to také dva bráškové. Tuto sobotu nás čekalo doma překvapení … asi víte jaké :-). No bez větších znalostí, pouze instinktem matky mne napadlo, že sameček asi není v tuto chvíli v kurzu, tak jsem ho přestěhovala. Můj dotaz zní: může být samice den / dva po porodu zase hned v říji ? Druhý den se nám zdálo, že je jim po sobě smutno, tak jsme samičku dali na asi jen 2 minuty k samečkovi na návštěvu. Pořád se na ni vrhal a ona před ním utíkala, tak jsme ji okamžitě vrátili k mláďatům do klece. Zatím se o ně stará skvěle, po přečtení pár dotazů a odpovědí mi došlo, že návštěva u samečka asi nebylo to pravé ořechové….

 • Kristýna says:

  Dobrý den , chtěla bych se zeptat , mám doma 2 samičky křečka syrského a jednoho samce, v poslední době pochybuji o správnosti určení jeho pohlaví a to z důvodu že když je samička v říji a nastaví se mu on si ji párkrát všimne a dál nejeví zájem. Zkoušela jsem obě samičky a s oboumi stejný výsledek. Mohla bych se zeptat zda-li je jiný problém. Děkuji za odpověď.

 • David says:

  Dobrý den, chci se raději zeptat, jesli už mohu vyndat mláďátka z klícky. Jsou jim 4 týdny předem diky

 • Eliška says:

  Děkuji moc 🙂

 • Eliška says:

  Dobrý den.
  Moje samička se chova jako kdyby byla březí ,asi tak před týdnem jsem ji dala ja 3 djy se samečkem a ona mi moc nestloustla vypada jako před tím . Nebim proč asi malo žere. Děkuji předem za odpověď

 • terka says:

  Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat jestli mohu koupat křečky v koupacím písku pro činčily.

 • David says:

  Dobrý den mužu se zeptat jesli mužem vyndat mláďata z klece dnes je sobota takže za dva dny jim budou 2 tydny předem diky

  • Vzhledem k tomu, jak to měla vaše křeččí matka těžké a co vše se odehrálo, bych ještě alespoň týden počkal, až mláďata zesílí a budou částečně soběstačná. Dnes jsou ještě stále velmi zranitelná a pravděpodobně by sama nepřežila, kdyby je matka po vyndání z klece následně odmítla.

 • David says:

  Dobře děkuji

 • David says:

  Dobrý den, mamka se ptá kam je máme prodat (až budou staré 4 týdny) tak kam je máme prodat??

  • Dobrý den,

   o tomto píšeme v článku. Ideálně se už nyní dohodněte v místním zverimexu, zda od vás mláďata za 4 týdny odeberou. Určitě v některém budou mít zájem.

   Pokud ne, tak zkuste křečky nabídnout známým, inzerovat apod.

 • David says:

  Dobře, opět děkuji jste vážně skvělej člověk vždy rád pomůžete 🙂 🙂

 • David says:

  Dobrý den prominte že znovu ruším ale samice se chova nejak divně protože jak mají mláďata hnízdo tak ona je zahrabava takovim tím bílím jak na tom chodějí…

  Předem děkuji za odpověd

  • Myslím, že můžete pouze čekat. Hlavně dopřejte samici klid, ideálně dejte celou klec do tiché místnosti, kde ji nebude nikdo rušit, pouze ji dávejte hodně potravy a denně čerstvou vodu.

   Musíte pochopit, že dvojí březost a několik týdnů péče o mláďata samičku neuvěřitelně vysilují. Musíte jen doufat, že to zvládne a o mláďata se nepřestane starat.

 • David says:

  Dobře moc vám děkuji když nebudu vedet už vím a koho se obrátit 🙂

 • David says:

  A ješte chci zeptat jak to je s dovolenou když pojedeme pryč můžeme je tady nechat např. týden ???

 • David says:

  Dobře mockrát vám děkuji za odpověd moc díky 🙂 :DDD

 • David says:

  Dobrý den, chci se zeptat kdy už můžeme dát samce zpet do klece samičk ma mláďata staré 1 den.
  Děkuji za odpověd.

  • Ve vašem případě nedoporučuji samce vracet k samici několik týdnů, nebo ideálně měsíců. Vaše samička musí být zesláblá a potřebuje delší čas na to, aby nabrala síly na případnou další březost. Jinak bych už měl obavy o její život.

 • David says:

  Dobrý večer, Chtěl bych se zeptat co mám dělat protože mame takovou klec kde mame trubky a ty trubky vedou i ven a tedkom porodila 7 mládat 1 umřelo takže 6 a ted zpet k otázce jak mame ty trubky tak my jsme je dali pryč aby to mláďatům neohrožilo život a samce jsme dali do přepravky… No jo ale jak ta trubka vede ven tak ta samice je na ti trubce strašně závisla a leze pořad do te trubky protože umí lést po 1 cm kleci takže se dostane až nahoru a jak je na tu trubku strašně zavisla tak tam pořad leze a nestara se o mlade 🙁 PS: Mláďata jsou staré 1 den dnes se narodili teda už je 0:14 takže jakoby včera rano 😀 🙂 🙂

  • Bohužel nevím, co je to za trubku, nedokážu si to takto představit. Dejte ji tedy z klece úplně pryč, pokud to jde… A nebo ji tam nechte, pokud se i v její přítomnosti dokázala matka starat o tři mláďata.

 • David says:

  Dobrý den, Chtěl bych se zeptat proč mi umřeli 3 mláďata asi 3 týdny staré. Mamka nevěděla že se nesmí hladit tak si pohladila dali jsme zpet ja jsem zrovna šel spát ke kamaradovi do stanu ale nějak jsme se pohádali tak jsem šel zpet domu a najednou jsem slyšel ve 4 hodiny rano pískaní tak jsem si říkal : A najednou jsme rano nenašli ani jedno mlade tak mama hleda, hleda, hleda a najde je různě rozhrabane !!ale mrtvé :(!! A nejadnou dnes rano jsme našli ve hnízdu 7 mláďat a tentokrát jsme poprosili sousedy jesli něco neví našli nám tuto stránku. Vše jsme si přečetli a zjistili jsme zajímave věci ted už mame samce v přepravce a doufám že mi neumřou Jo a zpět k těm 7 mláďatům rano jak se narodila tak 1 asi po půl hodině 1 umřelo :/ :/ Mockrát vam děkuji za odpověd a zatím… 🙂

  • Dobrý den,

   pokud jsem to správně pochopil, tak jste neoddělili při prvním vrhu samečka. Kvůli tomu pravděpodobně samička porodila dalších 7 mláďat, což je důvod, kvůli kterému zardousila mláďata z prvního vrhu (starat se o dva různé vrhy současně by bylo nereálné). Nemyslím si, že by to bylo tím, že jste mláďata vyndali z klece.

   Další mládě z druhého vrhu pravděpodobně matka zahubila z toho důvodu, že také není v jejích silách se starat o dalších 7 křečků. Uvědomte si, že matka se musela starat o tři křečky, současně byla březí a následně porodila a má dalších sedm křečků. To je neuvěřitelný zápřah, který ji oslabuje. Důrazně doporučuji nechat samečka odděleného ještě několik týdnů nebo měsíců po odchování druhého vrhu, aby samička nabrala síly.

 • Kristýna says:

  Dobrý den, ve zverimexu mi prodali těhotného křečka.Ten po 5 dnech svá mláďata snědl, nevím co mám dělat. Je to normální? jak se mám chovat k samici?

  • Dobrý den, váš zážitek mě mrzí. Bohužel se to stát může, zdaleka nejde o ojedinělý případ. Není to chyba vaše, ve zverimexu by vás měli upozornit, ale neděje se tak.

   Chovejte ke své samičce lásku a dopřejte jí kvalitní život, na událost se snažte zapomenout, nic jiného se dělat nedá.

 • Michaela says:

  Pardon ještě bych se chtěla zeptat zda-li spolu mohou žít jedinci stejného pohlaví pokud to sou sourozenci. Jakože holky zvlášť a kluci zvlast… manžel už měl malý v ruce a NEJSPÍŠE to budou dvě holky a dva kluci. Tak se chci zeptat zda-li by byl.problém v tom kdyby spolu soužili, někde jsem četla že džugaraci jsou samotaři a že by to pro ně mohlo být stresující. Ještě jednou děkuji za odpověď.

  • Obecně se lépe snáší dvě samičky, samečci se naopak perou. Jak píšete, křečci jsou samotáři, sourozenci se ale snáší lépe. Nicméně dva samečky v jedné kleci nedoporučuji.

 • Michaela says:

  Dobrý den, dne 9.7 jsem venku nasla krecka džunkarskeho, honila ho kočka, tak jsem se s manželem rozhodla že ho vezmem domu a postarame se o nej, neustale na nas prskala a kousala nas… zapříčinila jsem to změně prostředí, ALE dne 15.7 se narodila 4 mladata. Dnes jsem nasla Maminu mrtvou, chci sr zeptat zda-li mlady prezijou. Uz normalne ji zrni, piji z pitka, ale jeste vcera sem je videla jak se koji.. dekuji za odpoved

  • Dobrý den,

   je to na hraně, ale troufám si tvrdit, že mláďata by již mohla přežít, bohužel můžete jen čekat. Hlavně jim zabezpečte maximální dostupnost potravy a vody, ideálně i nějaké ovoce a zeleninu. Hlavně ne žádné mléko!

   Matky je mi líto, je však skvělé, jak jste se zachovali. 🙂 Dejte vědět, jak vše dopadlo.

   Lukáš Jirsa

 • Ája says:

  Dobrý den, chtěla bych se s vámi poradit. 1. 7. jsem si pořídila křečky. Chtěla jsem dva, ale ve zverimexu měli poslední 3 a nějak se mi nechtělo nechat tam jednoho samotného (pěkná hloupost). Po čase mi došlo, že mám v jedné kleci dva samce a samičku. Jeden ze samců byl více agresivní, ale bylo jasné, že slabší. Asi po dvou incidentech, kdy se samci prali a honili se po kleci (nevěděla jsem, jestli zasáhnout), jsem přišla do „rvačky“ a všichni 3 byli v jednom domečku a neozývaly se pěkně zvuky. Otevřela jsem střechu a chtěla jsem jednoho vyndat, no to mi nedošlo, že je asi vážně naštvaný. Prokousl mi prst skrz nehet. Nic příjemného. Byla jsem na sebe naštvaná, že mi to nešlo dřív. Dala jsem toho agresivního do jiné klece. Je ale pořád dost nevrlý, hlavně tedy vůči mě a mladšímu bráškovi. Zbylí dva jsou ale podle mě ukázkový páreček. Už delší dobu pozoruji, že se nejspíš snaží spářit. Už to ale nějakou dobu trvá. No a tak jsem se chtěla zeptat, jestli se třeba přestanou „nahánět“, až bude samička březí?
  (Jinak s tím agresivním to asi udělám tak, že ho pro/dám do našeho místního zverimexu. Budu potřebovat volnou klec, pokud by se zadařilo. Není to ode mě trochu zlé? Neměla bych se o něj i přesto starat dál?)
  Byla bych vám opravdu moc vděčná za rady! Přeci jenom jsem chovateka amatér 🙂

  • Dobry den,

   dekuji za dotaz. Asi bych take doporucil tretiho jedince prodat, nemeli jste si ho vubec kupovat, ale to uz jste zjistili. 🙂 Bude mu lip v jinem prostredi, treba dostane vlastni samicku. 🙂

   Jinak az samicka bude brezi, samecka oddelte do druhe klece, jak pisete. Moc nohuzel nechapu, co myslite dotazem, zda se prestanou nahanet.

   Snad jsem pomohl, pripadne napiste kdykoli znovu. 🙂

   • Ája says:

    Omlouvám se, asi jsem se špatně vyjádřila. Chtěla jsem se zeptat, jestli až bude březí, jestli na ní sameček přestane dorážet. Včera jsem zaznamenala, že se po něm samička ohnala, tak mu třeba dává najevo, že už je březí a momentálně o něj nemá zájem? Jinak jsem ráda, že jste mi poradili s tím třetím. 🙂

    • Rozumím, toto je velmi těžké posoudit… Ani zkušený chovatel nemusí 100% poznat, že samička je březí. Chování, o kterém píšete, to však nasvědčovat může. Obávám se ale, že sameček ze své vůle nepřestane samičku „nahánět“ nikdy.

     Pokud máte podezření, že je samička březí (několik znaků je popsáno v článku, už bych doporučil samečka oddělit.

 • Vanessa says:

  Dobrý den,
  chci se zeptat mám doma mladý miminka křečka. A když se chci na ně kouknout tak matka začne lítat po kleci. Co stím mám dělat?

 • Tomáš says:

  Dobrý den, chci se zeptat mám u sebe samičku i samečka křečíků džungarských a jsou v pohodě myslíte že bych je takto mohl nechat už na pořád ? Děkuji za odpověd.

  • Dobrý den,

   pokud tak mohu soudit dle Vašeho popisu a pár je skutečně „v pohodě“, nevidím v tom problém. Pouze v případě narození mláďat je nutné samečka oddělit.

 • Honza says:

  Dobrý den, máme doma (nevědomky) páreček křečků roborovských. asi po 3 měsících se nám narodila mláďata… ze 7 se jedno narodilo mrtvé nebo zemřelo pár minut po porodu. avšak zbylých 6 mláďat si matka po pár hodinách odnesla do hnízda (polovina kokosu vystlaná suchou trávou) a starala se o ně. samečka jsme dali zvlášť. všechno v pořádku… po týdnu jsme usoudili, že je domeček malej a udělali jsme větší z dřevotřísky několik let staré. mláďata vypadala spokojeně a matka se starala jak má… jenže po dalších dvou dnech jsme našli v hnízdě 1 živé a zbylých 5 mrtvých mláďat. matka je téměř pořád v hnízdě, takže se nám nezdá, že by se přestala starat. nevíte, v čem je problém? jinak jsme podestýlku nijak neměnili ani nijak nezasahovali do v východy výchovy….. předem děkuju

  • Dobrý den,

   moc se omlouvám, Váš komentář jsem přehlédl, tak píšu až dnes. 🙁

   Bohužel příčin může být mnoho, samičce mohlo dojít mléko, mohla se něčeho lehnout, mohl ji vystresovat i nový domeček. To se opravdu nedá posoudit, stává se to. Snad odchovala alespoň toho jednoho potomka.

   Lukáš

 • Míša says:

  Zdravím, před 10 dny se nám narodilo 7 mláďat první tyden jsme je nechali at si snimi matka poradí a domeček nenadzvedavali, když jsem domeček odělali tak jich tam je jen 5 tak jsme radi že to maminka zvládla alespon takhle 🙂 chtěla bych se jen zeptat po kolika dnech po narození mohu na mláďata sahat?? A mohu samce vratit k samičce bez obav až mláďátka pujdou z domu?? Děkuji za radu 🙂

  • Dobrý den,

   nedoporučuji na mláďata sahat dříve než ve dvou týdnech. Poté již začínají přijímat pevnou stranu a nejsou zcela závislá na matce. To je chvíle, kdy již není rizikový kontakt s člověkem.

   Vrátit samečka je možné ale počítejte do měsíce s dalším vrhem. 🙂 Příliš časté porody by pak mohly matce ubrat mnoho sil, takže opatrně. Naše samička byla po třetím vrhu rychle za sebou neplodná.

   Lukáš Jirsa

 • Dee says:

  Zdravím, mám problém. Narodilo se mi asi 10 malých křečků a matka je vyhazuje z hnízda. Pořád. Vracím je tam kapesníčkem ale pořád je vyhzuje nebo je v domečku odstrčí na stranu aby se o ně nemusela starat. Nevím co mám dělat! Nechci aby umřeli hlady. Pořád je vyhazuje a nechce je kojit. Nevěděla sem že je takto zlá a nechá je umřít hlady…

  • Bohužel se musím postavit na stranu matky a poradit Vám, abyste nechala mláďata zahynout. Zvířata nemají sociální cítění, nejdůležitější je pro ně přežití. A instinkty matce radí, že v přírodě přežijí jen ti nejsilnější.

   A protože 10 mláďat je skutečně velmi vysoké číslo, matka zřejmě usoudila, že 10 silných jedinců nezvládne odchovat. Proto dává přednost tomu odchovat např. 5 silných jedinců, kteří přežijí. Stejně tak pro ni může mít životně nebezpečné kojit 10 mláďat, stálo by ji to příliš mnoho sil.

   Tím, že mláďata vracíte zpátky, děláte celou situaci horší a můžete jich zahubit všech deset. Nechte matku si se situací poradit, pokud Vás trápí její chování, nebo pokud nezvládne vychovat ani jedno mládě, už ji příště nedávejte do páru se samečkem a nenechte ji zabřeznou.

   Snad jsem pomohl, budu moc rád, když napíšete, jak to dopadlo.

 • Julie says:

  Dobrý den,mám 2 křečky,samičku a samce,vždy spolu dobře vycházeli až do dnes.samec začal samičku škrábat a začali na sebe pískat.Samička je celá od krve.Je tlustá,takže je asi těhotná.Prosím vás,jak poznám že doopravdy je? A jak se mám o ně starat,Prosím o rychlou odpověď.

  • Dobrý den,

   za prvé ihned oddělte samečka do jiné klece! Stres, jaký může samičce způsobit agresí by mohl mláďata předem odsoudit ke smrti. Vždy oddělujeme samečka a samička zůstává ve své kleci.

   Následně už zvládne péče i mladé samička sama. Uvítá ruličku od toaletního papíru apod, ze kterých vystele prostor pro početí a následné kojení.

   Jinak je vše podstatné popsané v článku, stačí si jej přečíst. Březost se často poznává těžko zejména pro nezkušeného chovatele. Zpravidla podle bříška, vystouplých bradavek a chování (tvorba porodního místa).

   Přeji hodně štěstí 🙂

 • Libuše says:

  Dobrý den,
  z obchodu jsme si přinesli březí samici. Bohužel nám porodila v kleci a mám obavy, že mláďátka brzy budou z klece vylézat. Chtěla bych celou rodinku přemístit do plastové nádoby. Mláďata mají dnes přesně 14 dní, ještě jsou slepá. Mohu je už přemístit (mohu na ně sahat?), nebo mám ještěvyčkat? Nebo je možné je v kleci nechat? Nikde jsem se nedočetla, zda někdo odchovával mláďata i v kleci. Děkuji moc za odpověď. Včera jedno mládě vylezlo úplně nahoru klece a nebýt vzorné maminky, která pro něj vylezla a snesla ho, určitě by prolezlo skrz nebo by spadlo…

  • Dobrý den,

   mláďata v článku jsou také vychována v kleci, ale má plastové dno, které asi o 5 cm přesahuje podestýlku, takže mláďata lézt nemohla.

   Popsaná situace zní opravdu nebezpečně. Mezi 2. a 3. týdnem už by byl asi přesun možný, ale sám se bojím vám to doporučit, když Vaši křeččí rodinku nevidím osobně.

   Nešlo by spíše vytvořit provizorní zábrany?

   100 % jist bych si byl přesunem ve 3. týdnu, kdy mláďata začínají vidět, sama jíst tvrdou potravu a už nemají absolutní závislost na matce.

   • Libuše says:

    Děkuji moc za odpověď. Zátím jsem jim provizorní zábrany samozřejmě udělala, ale nevím, na kolik budou odolné. S přesunem tedy počkám do doby, tří týdnů.

 • lukáš says:

  dobrý den můžu se zeptat vjak velké kleci můžo bejt křečíci

 • Anna says:

  Dobrý den,
  chtěl bych se ještě zeptat jestli se můžou pářit křečci z jednoho vrhu.

 • Anna says:

  Děkuji

 • Anna says:

  Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat jestli je vhodné aby samička měla mládata v prostředí kde jsou děti.

 • Alžběta says:

  dobry den Narodili se mi 4 křečci a nevím kdy je mužu odělat od mámy.

 • Klára says:

  A ještě se chci zeptat jak poznám čisto krevného džungaráka třeba od hybrida???

 • Klára says:

  Dobrý den, chci se zeptat jestli ve zverimexu poznají pohlaví mláďat???

  • To bohužel nemohu paušálně říct.

   Samozřejmě obecně by to nejspíše vědět měli, ale vždy je otázka, jaký je v prodejně konkrétně prodavač a na co se specializuje. 🙂 Spíše se zeptejte v konkrétním zverimexu, zda pohlaví rozliší. Rozhodně by to měli zvládnout, alespoň někdo z personálu.

 • anna says:

  Ahoj muzou se krecci koupat vlaznou vodou aby nesmrdeli ???????????

  • Ahoj.

   Případný zápach spolehlivě eliminuje pravidelná výměna podestýlky (např. jednou týdně).

   Umývat křečka nedoporučuji. Pokud je pach obtěžující, má vůbec smysl je chovat? Omlouvám se za upřímnost, ale podobné komentáře se mi nelíbí.

 • Sylva says:

  ale mam na mysli holku a holku v jedne kleci

 • Sylva says:

  Ahoj,mám jeden velice důležitý dotaz.Mám jednoho křečka (holka) a chtěla bych si koupit ještě dalšího ale taky holku abych neměla mláďata jenom nevim jestli se v jedne kleci snesou mám strach že by si mohli ublížít poraďte co mám dělat.

  • Rozhodne bych pocital s tim, ze se krecci nemusi snest a mel tak pripravenou druhou klec, kam lze samce davat. Resili jsme to asi o 2 komentare vyse.

   Ne kazdy par se trvale snese. Pokud se nesnesou, vkladame samičku do klece samce pouze na pareni, jinak je nechavame kazdeho ve sve kleci.

 • MOnika says:

  ahoj muj krecek ma zlute zoubky co s tim ??? vsude pisou ze mam mit bile :\

  • Ahoj, tezko rict, nevim, jak moc zlute je ma.

   Urcite je nebude mit kristalove bile, kazdopadne by mel krecek mit moznost neco okusovat a zuby tak obrusovat (rostou neustale) a jiste kreckovi prospeje i cerstva zelen.

   Pokud se vam zuby zdaji az nezdrave zlute, navstivte radeji veterinare.

 • Zuzka says:

  ale mohou spolu zit v par v jedne kleci samicka i samecek ??

 • Zuzka says:

  Dekuji moc jsi mi pomohl 😀

 • Zuzka says:

  znova ahoj Mám samicku jak uz jsem rekla muzu do jeji klece dat samecka vsude pisu ze NE ale nejsem si jista :\

  prosim o odpoved dekuji

  • Každopádně vždy dáváme samičku do klece samečka.

  • Ahoj, odpovím na oba dotazy zároveň v tomto komentáři.

   Obecně může být soužití nového páru problém. Raději bys měla mít připravenou druhou klec, do které případně samečka přemístíš. Ve chvíli, kdy je samička březí už je lepší samečka dát pryč. Ve chvíli, kdy samička porodí, už je to opravdu okamžitě nutné. Sameček by samičku stresoval a mohl ublížit mláďatům.

   Pokud se pár nesnese dlouohodobě (pro křečka není přirozené žít v páru, či skupině), připouštíme je k sobě jen z důvodu páření, jinak je pro klid obou jedinců lepší, aby žili odděleně.

   Snad je to už nyní jasné. 🙂 Lukáš

 • Zuzka says:

  Ahoj,
  chci si koupit kluka krecka zlateho,ale mam obavy o moji malou Hermí.Je to klidny a pohodarsky krecek je mila a hodna,ale je tu jeden HÁČEK.Chtěla bych malé křečky ale mám strach co kdyz si s tim novym sameckem nesednou co kdyz se pokousou ???? Četla jsem na internetu ze se samecek bude muset dat pryc kdyz bude samicka brezi to nemuzou byt spolu ????

  prosim o odpovedi dekuji

 • Andrea says:

  Ahoj chci se zeptat mam už druhé potomky samičky,poprvé všechno bylo v pořádku ale po druhe jak už byli maličči v druhém tydnu jsem zjistila že ji stvrdlo jedno prso a sčernalo,babička mi poradila to mazat kvasnicemi s pivem.Měla zkušenost s krávou které se to taky stalo.Mazala jsem samičce prso a začlo to ustupovat tak sjem myslela že u bude všechno v pořádku jelikož krmila 8 malých vlastně ještě ted krmi.Asi po týdnu už to prso bylo maličké a zdálo se byt všechno v pořádku ale jak jsem dnes přišla domu a chtěla ji to prso namazat jzistila jsem že ho tam nema a misto toho tam ma diru,ne doslova diru ale vyhnity nejspis otvor misto prsa,nevím co stím setkali jste se stim už někdy ? 🙁 Děkuji za odpověd.

  • Ahoj,

   těžko říct, o co se konkrétně jedná. V danou chvíli považuji za správné rozhodnutí nechat matku odkojit mláďata, protože ta by nemusela přežít o samotně ani několik hodin.

   Nyní jednoznačně doporučuji okamžitě zamířit s matkou k veterináři. Stalo se nám něco podobného (těžko říct, jestli stejného) a jednalo se o nádor, který veterinář vyoperoval. Nutno říct, že poté už matka nikdy mladé neměla, stalo se to po třetím vrhu.

   Ať je to to samé nebo ne, nyní se zdá, že hazardujete s životem matky, vyrazte k veterináři.

   Lukáš

 • Bety