Jak nákladné je mít psa nebo kočku?

Kočka a pes
Barbora Jelínková


10. 3. 2017

Zkoušeli jste si někdy spočítat, jak velkou část vašeho domácího rozpočtu tvoří výdaje na domácí mazlíčky? Zvláště majitelé velkých psů jistě vědí své o tom, že třeba jenom krmení pro čtyřnohého člena domácnosti se pěkně prodraží. Připočtěte k tomu útratu za veterinární ošetření, pamlsky, hračky či pelíšky a rázem se pohybujeme v tisícikorunových částkách. Proto snad ani nepřekvapí výsledky průzkumu, který letos v říjnu zveřejnila společnost GfK. Jen za krmivo pro domácí mazlíčky ročně v Česku lidé utratí sedm miliard korun.

Pes s prázdnou miskou hladově kouká do kamery, na páníčka, prosí o granule

Kolik utratíme za psa

Psa chová podle statistik asi třetina českých domácností, celkem bychom v Česku našli až dva miliony psů. Takový průměrný český pes je 6,5 roku starý, váží asi 17 kilogramů a nemá průkaz původu. A své majitele vyjde na bezmála 13 000 korun ročně. Z toho drtivou většinu představují výdaje za krmivo (10 000 korun) – znamená to tedy, že denně spořádá jeden pes krmivo v hodnotě 27 korun. Měsíčně je to tisícovka. Nejčastěji své psy krmíme suchými granulemi, tzv. „vlhké krmivo“ (tedy kapsičky a konzervy) tvoří jen doplňkovou roli. Krmiva pro psy se ročně prodá až 80 000 tun.

Jak jsou na tom kočky?

Odrostlé kotě britské modré kočky zaujatě kouká na hromadu mincí

V případě koček si podle průzkumu chovatel musí připravit až 9 000 korun ročně, z toho 7 000 korun připadne na krmivo. Jedna kočka tak denně spořádá porci krmiva za 19 korun. Kočku chová v Česku asi 23% domácností, dohromady jich tu s námi žije asi milion. Češi jsou vůbec přeborníky v chovu domácích mazlíčků. V přepočtu na obyvatele jsme dokonce evropskými rekordmany – psů a koček je u nás z tohoto hlediska vůbec nejvíce. A drobné domácí zvířectvo, které nebylo do průzkumu zahrnuto, by parně nezůstalo pozadu.

Drahé není jen krmivo

Krmivo ale není to jediné, co tahá výdaje z našich peněženek. Chov libovolného mazlíčka přináší i jiné povinnosti, než naplnit mu žaludek. Jen základní vybavení (obojky, pelíšky, hračky, případně klece nebo terária) vyjdou na stovky, většinou i tisíce korun. Veterinární péče pak rovněž není laciná. Podle společnosti GfK se v sektoru veterinárního lékařství ročně protočí až dvě miliardy korun. Základní očkování by měla každoročně absolvovat všechna domácí zvířata; v případě, že váš miláček bude potřebovat nějaký vážnější zákrok, se pak nezřídka musíte připravit na mnohatisícové výdaje.
Ale buďme upřímní – nejsou to nakonec všechno dobře vynaložené peníze, když se díky tomu můžeme těšit z přítomnosti našich zdravých a spokojených chlupatých přátel?

Zdroj: askgfk.cz/…

Barbora Jelínková

Prvního mazlíčka jsme se sestrou dostaly, když mně bylo 9 a jí 7 let, byl to černý zakrslý králík. Ten překonal bariéru v podobě rodičovských zákazů, takže od té doby přibývali jeden za druhým: Postupně přišlo akvárium, terárium se strašilkami, morče, myši, králík číslo dvě, kočka (několik) a nakonec kocour. Momentálně svůj domov sice s žádným chlupáčem ani opeřencem nesdílím, ale zájem o chovatelství mi zůstal. Když ho spojím se svou jí láskou ke psaní, je Mazloun jasná volba.

Máte dotaz nebo radu?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *