Nástrahy, které čekají na pejska na jaře

Štěte kouká na fialové krokusy
VšeProPejska.cz


20. 3. 2019

Známe to všichni. Zima je dlouhá a nám už pomaličku začínají chybět slunečné dny a možnost vyhřívat se někde na lavičce v parku nebo se společně s naším čtyřnohým miláčkem procházet probouzející se přírodou. Na jaře však na pejska číhají i nástrahy, které mohou způsobit nemalé zdravotní potíže. Jak pejska na jarní období nejlépe připravit a před čím ho chránit?

Horší fyzická kondice

Jaro láká k mnoha venkovním aktivitám, ale je potřeba si uvědomit, že po zimě pejsek nemusí být ve zcela dobré fyzické kondici, a proto je potřeba brát ohled na jeho fyzické síly. Přes zimu bychom měli pejskovi věnovat dostatečnou péči, dopřávat mu kvalitní a vyváženou stravu a především dostatek minerálů a vitaminu. Pouze zdravý pejsek má dostatek sil a je připravený vyběhnout vstříc novým dobrodružstvím.

Pes u kvetoucích rostlin

Pozor na parazity

Zelenající se travička v parku nebo na zahradě není jen pastvou pro oko, ale především místem vysokého výskytu všemožných parazitů. S příchodem jara se probouzejí klíšťata, před kterými bychom měli chránit pejska správně zvolenými preparáty. Na současném trhu jsou k dostání spot on preparáty v podobě pipetek, repelenty nebo velice oblíbené antiparazitní obojky pro psy. Obojky pro psy jsou vhodné především pro ty, kteří dávají přednost dlouhodobé ochraně. Výrobci uvádějí dobu fungování antiparazitních obojků okolo osmi měsíců. Takovýto obojek je zároveň poměrně levným produktem a ochrání tak pejska po celou sezónu. Ti, kteří dávají přednost antiparazitním pipetkám musí mít na paměti jejich kratší dobu působení – okolo šesti týdnů.

Pes ja naře

Pylová alergie

Zdá se vám, že alergie je u pejsků diagnózou prakticky nemožnou? Opak je ale pravdou. Pylové alergie, stejně jako alergie další, se nevyhýbají ani našim psím kamarádům. Statistiky uvádí, že nejvíce alergiků se objevuje mezi westíky, buldoky nebo například mezi zlatými retrívry. Pylová alergie se projevuje již v útlém věku, nejčastěji se s prvními problémy pejsek setká do tří let věku. Hlavními příznaky pylové alergie je úporné svědění kůže v oblasti hlavy, podpaží, meziprstí a konečníku. Pejsek se škrábe a druhotně se v místech postižení rozvíjí záněty kůže.

Pes čichá k sedmikrásce

I pes může být alergický na pyl

Rostlinné toxiny a jedy

I přesto, že pejsek miluje volné pobíhání přírodou, očichávání různých zákoutí a zkoumání terénu, je potřeba mít pejsky stále na očích. Rostlinné toxiny a jedy jsou velice zákeřné a nezřídka způsobí velké zdravotní potíže. Protože na jaře trávíme spoustu času na zahradě, je potřeba si uvědomit, že mnoho jedovatých rostlin číhá přímo zde. To, co pěstujeme pro okrasu, může pejsky i zabít. Řeč je například o živých plotech, které pejsky doslova lákají. Pro pejsky a ostatní domácí mazlíčky jsou nebezpečné například mahonie, zimolez, ptačí zob nebo tis červený. Na zahradě by pejsek neměl přijít do styku ani s narcisy nebo tulipány. Rostlinné toxiny útočí na centrální nervový systém, způsobují křeče a žaludeční potíže.

 

VšeProPejska.cz

Článek jsme připravili ve spolupráci s internetovým obchodem VseProPejska.cz, který se specializuje na prodej chovatelských potřeb zejména pro malé a střední krátkosrsté psy.

Máte dotaz nebo radu?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *