Nevhodné a nebezpečné potraviny, které do psího jídelníčku rozhodně nepatří

Hladový pes
VšeProPejska.cz


21. 12. 2019

V domnění, že pejskovi přilepšíme a potěšíme jeho chuťové pohárky, občas děláme chyby, které mohou být v tom nejhorším případě zcela fatální. Obyčejné potraviny, které běžně konzumujeme, jsou pro pejsky doslova jedem. Svého pejska bychom proto měli krmit krmivem určeným výhradně pro psy. Pokud se rozhodneme krmit domácí stravou, měli bychom se informovat u odborníků, kteří nám poradí, jak krmivo připravit tak, aby bylo kvalitní a vyvážené.  Nevhodné potraviny pro psy najdeme mezi ovocem, zeleninou, sladkostmi a dalšími pochutinami.

Takové potraviny pro psy můžeme rozdělit do několika skupin:

  1. Nevhodné potraviny pro psy – mohou poškodit trávicí trakt
  2. Toxické potraviny pro psy – v určitém množství působí jako jed a vyvolávají otravu
  3. Zakázané potraviny pro psy – i v malém množství mohou způsobit smrt

Sladkosti jako nebezpečné potraviny pro psy

I my lidé se snažíme ze svého jídelníčku vyčlenit větší množství sladkého jídla. Důvodem je cukr, který je sice snadným zdrojem energie, ale zároveň nepřítelem číslo jedna. Pokud máme splín, depresi nebo jen špatnou náladu, sáhneme po tabulce čokolády. A právě ta je pro psy jedem číslo jedna. Proč jsou vlastně sladkosti natolik nebezpečné?

Důvodem jsou látky v těchto potravinách obsažené. Velké zdravotní potíže psům způsobuje především theobromin nebo xylitol. Do psího jídelníčků zcela určitě nepatří čokoláda a umělá sladidla.

Čokoláda

Theobromin je látka nacházející se právě v čokoládě. Patří do skupiny takzvaných metylxantinů, které jsou v malém množství podávány jako stimulátory kardiovaskulárního systému.  Zatímco u lidí je tato látka prakticky neškodná a snadno se metabolizuje, u psů je situace poněkud složitější. Enzymatické štěpení theobrominu je velmi pomalé a v těle našich mazlíčků se může hromadit toxická hladina této látky. Čokoláda tedy z tohoto důvodu představuje potencionální riziko otravy psů i koček.

Pes čokoláda

Čokoládu držte od psů raději dále

Příznaky otravy theobrominem

Pokud váš pejsek snědl větší množství čokolády, je nutné vyhledat lékařskou pomoc. Obecně se uvádí, že čokoláda o hmotnosti 25g může otrávit dvacetikilového pejska. Prvními příznaky otravy je nevolnost, zvracení a průjem. Neměli bychom se snažit pejska léčit doma, protože pokročilá fáze otravy ohrožuje život. Závažnými projevy jsou svalový třes, nepravidelný tlukot srdce, vnitřní krvácení nebo infarkt.

Umělá sladidla

Součástí některých sladkostí je také xylitol, neboli finský březový cukr používaný jako umělé sladidlo. I tato látka u psů vyvolá příznaky otravy, které mohou končit selháním jater.

Příznaky otravy xylitolem

Štěpení xylitolu v těle způsobí masivní uvolňování hormonu inzulinu. Pejskovi klesá hladina cukru v krvi a nastává hypoglykemický šok. Pejsek zprvu cítí slabost, objevuje se zvracení, křeče a ztráta koordinace. V poslední fázi pejsek upadá do komatu a záchrana jeho života je otázkou několika minut. V takovém stavu je pejskům podána dextróza, která opět začne regulovat hladinu cukru v krvi. Pokud by se tak nestalo, dojde k selhání jater a smrti.

I mezi ovocem a zeleninou najdeme jedovaté potraviny pro psy

Ovoce a zelenina bývá často skloňována v souvislosti se zdravým životním stylem, imunitou a přísunem všemožných vitaminů a minerálů. Pejskům může některý druh ovoce a zeleniny způsobit zažívací potíže, alergii nebo otravu. Za jedovaté druhy ovoce a zeleniny můžeme označit například avokádo, cibuli, česnek, hrozny. Za nebezpečné potraviny pro psy můžeme označit ostružiny, broskve a švestky, a to především díky peckám a semenům, která mohou poškodit trávicí trakt.

miska s ovocem a zeleninou na stole

Co je zdravé pro lidi, nemusí být zdravé pro psy. To platí zejména o ovoci a zelenině.

Jedovaté látky obsažené v ovoci

Jak již bylo výše zmíněno, kromě blahodárných látek obsahuje ovoce i látky pro pejsky toxické. K nejznámějším patří například persin obsažený v dužině avokáda. Větší množství této látky může způsobit nekrózu slinivky břišní a následnou otravu organismu.

Pro lidi přírodní antibiotikum, pro psy zabiják. To je cibule a česnek. Látky v tomto druhu zeleniny způsobují rozpad červených krvinek. Již jedna cibule může vyvolat velké zdravotní potíže. Na pozoru bychom se měli mít tehdy, pokud u pejska zpozorujeme tmavou moč, zrychlené dýchání, zvracení a projevy letargie.

Již devět kuliček hroznového vína zamává s organismem vašich čtyřnohých miláčků. Doposud neznámý toxin v tomto ovoci obsažený způsobuje urputné zvracení a průjem končící selháním ledvin. Půl kila tohoto oblíbeného ovoce dokáže pejska zabít.

Toxické potraviny pro psa obsahující kofein

Kofein je látka, která dokáže za poměrně malý okamžik nabudit lidský organismus a udržet ho tak v bdělém stavu. Zároveň je to ale látka, která stimuluje kardiovaskulární systém a zejména u psů může způsobit velké zdravotní komplikace.

Předávkování kofeinem

U kofeinu byla v souvislosti s jeho účinky prokázána přímá toxicita u psů. Z tohoto důvodu patří kofein mezi toxické potraviny pro psy, které do psího jídelníčku rozhodně nepatří. Pro psa je za toxickou dávku považováno množství 150 mg/kg, které odpovídá zhruba dvěma šálkům instantní kávy.  Jeden šálek černého čaje obsahuje asi 40 – 120 mg/kg.  Větší množství kofeinu v těle způsobuje otravu organismu, která nastupuje do 2 hodin.

Další nebezpečné potraviny pro psy

Na jaké potraviny ještě dávat pozor?

Alkoholické nápoje

V určitém množství způsobují křeče, nevolnost, arytmii, kóma, smrt. Snižují hladinu cukru v krvi.

Kosti

Ostré, nestrávené zbytky kostí mohou narušit střevo a trávicí trakt.

Mléko a mléčné výrobky

Ve větším množství může mléko způsobit průjem a zažívací problémy.

Zakázané potraviny jsou i na vánoční tabuli

miska vánočního cukroví

Cukroví nepatří do psí misky ani na Vánoce

S blížícími se vánočními svátky roste nebezpečí zdravotních problémů u našich čtyřnohých mazlíčků. Kdo by odolal loudícím psím očím mlsně pokukujícím po všech tě dobrotách. Ať už se jedná o cukroví obsahující čokoládu a oříšky, rybí kosti, bramborový salát, vždy bychom měli mít na paměti blaho pejsků a především jejich zdraví. Pokud chceme pejskům v tyto dny přilepšit, je možné koupit potraviny určené přímo pro psy. V nabídce najdeme psí piškoty, psí čokoládu, psí adventní kalendáře a další pochutiny, na kterých si pejsek zcela jistě smlsne bez újmy na zdraví.

VšeProPejska.cz

Článek jsme připravili ve spolupráci s internetovým obchodem VseProPejska.cz, který se specializuje na prodej chovatelských potřeb zejména pro malé a střední krátkosrsté psy.

Máte dotaz nebo radu?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *