Očkování koček: Proti čemu očkovat bytové a venkovní kočky?

Kočka na očkování, veterinář
Eliška Reznerová


14. 7. 2019

Očkování psů proti vzteklině je ze zákona povinné, jak je to ale u koček? Vytvořili jsme pro vás přehledný článek o kočičích vakcínách. Podíváme se společně na to, které očkování je povinné, jaké nemoci existují a jak často byste měli svého kočičího kamaráda nechat přeočkovat.

Povinná očkování pro všechny kočky?

Ačkoliv patří kočky mezi nejoblíbenější domácí mazlíčky, jejich očkování není ze zákona povinné. I přesto ale většina veterinářů doporučuje naočkovat kočky základními vakcínami. Vše je ale v rukou samotných páníčků. Jen oni se mohou rozhodnout, zda své kočičí kamarády nechají naočkovat a proti čemu.

Doporučená očkování

Základní doporučené očkování pro všechny kočky se nazývá zkráceně „trojkombinace“. Pod tímto termínem se ukrývají vakcíny proti třem nejznámějším kočičím nemocem: herpesviróza a kaliciviróza (způsobující kočičí rýmu, zánět spojivek, horečku) a panleukopenie (smrtelná nemoc známá jako kočičí mor).

Tuto trojkombinaci doporučuje i Světová asociace veterinárních lékařů malých zvířat. Při výběru dalších očkování hraje velkou roli životní styl kočky.

Kočka ležící v trávě

Chodí vaše kočka ven, nebo žije v bytě? I to rozhoduje při výběru očkování

Venkovní kočky

Venkovní kočky mohou přijít do styku s mnoha bakteriemi, viry a nakaženými zvířaty. Proto se u nich doporučuje nejen pravidelné odčervování, ale také vakcinace. Jedná se především o:

  • Očkování proti chlamydióze – Chlamydióza je infekce horních cest dýchacích, která se přenáší z kočky na kočku. Projevuje se jako kočičí rýma či zánět spojivek. Jedná se o velmi časté onemocnění, které ale není smrtelné.
  • Očkování proti virové leukémii (FeLV) – Nevyléčitelné virové onemocnění, které oslabuje imunitní systém koček. První očkování se provádí u koček starších 8 týdnů a předchází mu krevní test na FeLV. Druhá vakcinace přichází pak po 2–4 týdnech, další poté po roce. Pak už se očkování udržuje jen 1x za 3 roky.
  • Očkování proti vzteklině – Oproti psímu očkování není povinné. Povinnost očkování proti vzteklině mají jen kočky, které cestují do zahraničí. Pokud se bojíte, že by se vaše kočička mohla venku nakazit, můžeme vás uklidnit. Česká republika je výskytu vztekliny prostá, to znamená, že pravděpodobnost nákazy je minimální. Proto toto očkování berte jen jako volitelné.
  • Očkování proti felinní infekční peritonitidě (FIP) a virové imunodeficiencii koček (FIV neboli kočičí AIDS) – Neléčitelné smrtelné onemocnění, které se šíří zejména mezi venkovními kočkami, které žijí ve smečkách a „na hromádce“.

U venkovních koček bez papírů či vyřazených z chovu také doporučujeme zvážit kastraci. Více informací v našem článku: Proč kastrovat kočku?

Kočky žijící v bytě

Kočky, které žijí v uzavřeném prostoru a nepřijdou s vnějším světem do styku, je vhodné očkovat „jen“ trojkombinací. Další očkování jsou volitelná a záleží, zda žijí v domácnosti jiné kočky po závažné nemoci nebo infikované některým z výše popsaných virů.

Kdy nechat kočku očkovat?

S očkováním se začíná u koťat už v 8. týdnu (kromě vztekliny, ta se očkuje až po 3 měsících). Kočky v domácnosti poté čeká přeočkování 1x za 3 roky, naopak venkovní kočky se obvykle očkují každý rok.

Při výběru očkování vždy myslete na to, že každá vakcína je pro kočku velkým zásahem do organismu. Proto proberte očkování se svým veterinářem. Společně určitě najdete řešení, které zajistí vašemu kočičímu kamarádovi dlouhý a zdravý život bez zbytečných injekcí.

Eliška Reznerová

Už jako malá jsem propadla zvířecímu světu. Sedávala jsem hodiny u National Geographic a Animal Planet a vypisovala si horlivě všechny zajímavosti ze zvířecí říše. A nadšení mi zůstalo dodnes.
Díky mým milovaným chlupáčům - psovi Matesovi a dvou kočičím sourozencům - můžu dnes jako copywriterka Rezavá liška sdílet své zkušenosti s ostatními a pomáhat tak začínajícím majitelům.

Máte dotaz nebo radu?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *