Jak se starat o březí kočku a novorozená koťata?

Koťata ve slámě
Eliška Reznerová


25. 3. 2019

Čeká vaše kočka koťata a rádi byste poskytli to nejlepší zázemí, jenže nevíte jak? Přinášíme vám článek s praktickými tipy, jak se starat o březí kočku a následně i o malé kočičí uzlíčky štěstí, které přijdou na svět.

Příznaky březosti kočky

V březosti se začne zvyšovat hladina progesteronu, která probouzí v kočce mateřské instinkty. Kočka tak začne být více tulivá, klidnější a bude vyžadovat vaši pozornost. Postupně začne nabírat na váze a zakulacovat se. Nejste-li si jistí, zda kočka netrpí jen obezitou, bedlivě ji sledujte, zda se neobjeví i další příznaky. Mezi ty rané patří zažívací potíže a zvracení. Naopak v pokročilé fázi březosti může kočka trpět také zácpou.

Co dělat, když je vaše kočka březí

  1. Nechat kočku vyšetřit – Jakmile pojmete podezření na březost, doporučujeme návštěvu veterináře. Vyšetří vaši kočičí maminku a zjistí, zda je vše v pořádku. K veterináři přineste také vzorec stolice na vyšetření na parazity.
  2. Dopřejte jí kvalitní a výživné krmivo – Stejně jako ženy v těhotenství dbají na vyváženou stravu a dostatek vitamínů podporujících správný vývoj plodu, měli byste i vy kočce dopřát kvalitní krmivo. Ideálně takové, které je uzpůsobené na míru březím a kojícím kočkám. Pokud připravujete jídlo sami (např. barfujete), nezapomeňte přidat minerály, zejména vápník.
  3. Pomozte jí s čištěním – Kočky mohou mít v pozdější fázi březosti problém s ohebností. Jednoduše se už neočistí tak dobře. Proto se nebojte vzít vlhký hadřík a pomoci jí. Intimní partie, konečník a struky čistěte šetrně, jemnými, krouživými pohyby. Spojit to můžete s pravidelnou péčí o srst kočky.

Co byste raději dělat neměli

  1. Vystavovat kočku stresu – Vyvarujte se stěhování, nečekaných psích návštěv a zbytečnému cestování s kočkou. Stres může mít špatný vliv na kočku i vývoj nenarozených koťat.
  2. Nezvedat kočku za břicho – Pokud budete chtít kočku přemístit, vezměte ji za přední část a její nohy. Břicho raději vynechte.
  3. Nenuťte ji skákat – Čím více se bude blížit porod, tím méně bude kočka mít tendenci skákat na věci. Proto ji k tomu nenuťte a v případě potřeby ji přeneste sami.
  4. Nepodávejte kočce žádné léky bez vědomí veterináře – Myslete na to, že většina lidských léků je pro zvířata jedovatá, proto se vždy poraďte s veterinářem, jak v případě akutních problémů kočce ulevit.

Kočka ležící v pelechu

Příprava na porod

V posledních dnech březosti začne kočka být mírně podrážděná a může se zdát, že něco hledá. To „něco“ je vhodné místo k porodu. Pomozte jí jej najít, případně jej sami vyrobte a kočce ukažte. Může se jednat o prázdnou krabici s vyříznutým otvorem a dekou.

Vybrané místo musí být klidné, tiché a v šeru. Nesmí zde být příliš velké horko ani zima, ideální teplota by se měla pohybovat nad 22 °C. Pokud kočka bude místo ignorovat a najde si jiné, nemějte jí to za zlé. Je to zcela přirozené a vybírá to nejlepší pro uvítání svých koťat na svět.

Jak zvládnout porod s přehledem

V prvé řadě zbytečně nepanikařte a snažte se být co nejvíce v klidu. Kočka z vás vše vycítí. Připravte si ručníky a máte-li k dispozici vyhřívanou podložku, klidně i tu. Hodit se také budou vydezinfikované nůžky na přestřižení pupeční šnůry, lahvičky na přikrmení, umělé kočičí mléko. Prvním příznakem porodu je olizování struků a genitálií, po chvíli většinou odteče i plodová voda. Do několika hodin se spustí kontrakce. Ve většině případů vás kočka při porodu nebude vůbec potřebovat a vše zvládne sama. Jak to příroda zařídila. Přesto jí buďte po ruce pro případ komplikací.

Kotě v ručníku

Koťata se obvykle rodí hlavičkou dopředu a v plodových obalech. Může se však stát, že půjdou koncem pánevním anebo se narodí bez obalu. Nepanikařte, i to je normální. Kočka by měla překousnout pupeční šňůru i obal a začít kotě olizovat – čistit. Pokud se tomu tak neděje, musíte jí pomoci. Pupeční šňůru odstřihněte cca 2 cm od bříška kotěte, obal opatrně protrhněte prsty v místě hlavičky a opatrně jej z kotěte sundejte. Kotě očistěte ručníkem, promasírujte a umístěte k bradavce kočky.

V případě, že dojde na nejhorší a kočička porod nezvládne, doporučujeme nastudovat si umělý odchov koťat, případně se poradit s veterinářem.

Péče o novorozená koťata

Půjde-li vše podle plánu, příroda a novopečená kočičí maminka se o vše postará. Pokud vidíte, že své malé drobečky čistí, stará se o ně a koťátkům nedělá problém sát mateřské mléko, nezasahujte. Při potížích se sáním mléka můžete koťátko navigovat a přiložit jej přímo k maminčinu cecíku.

Abyste měli jistotu, že se koťatům daří dobře, doporučujeme je několikrát denně vážit a zaznamenávat si údaje. Jestli kotě nepřibírá na váze, zkuste jej přikrmovat umělým kočičím mlékem. Pozorně si přečtěte instrukce na obalu, najdete zde dávkování (které se může u jednotlivých mlék lišit).

Eliška Reznerová

Už jako malá jsem propadla zvířecímu světu. Sedávala jsem hodiny u National Geographic a Animal Planet a vypisovala si horlivě všechny zajímavosti ze zvířecí říše. A nadšení mi zůstalo dodnes.
Díky mým milovaným chlupáčům - psovi Matesovi a dvou kočičím sourozencům - můžu dnes jako copywriterka Rezavá liška sdílet své zkušenosti s ostatními a pomáhat tak začínajícím majitelům.

Máte dotaz nebo radu?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

Podobné články