Burmilla: kočka, kterou můžete naučit aportovat

Burmilla – kočičí plemeno


11. 9. 2018

-->

Společenská, aktivní a milující svého pána – taková je burmilla. Hrdá kočičí dáma, která si je vědoma své výjimečnosti. Původem anglické kočičí plemeno si nachází čím dál více oblíbence i u nás. Není se co divit, vždyť se jedná o překrásná zvířata s mimořádně vhodnou povahou. Burmilly jsou ideální pro rodiny s dětmi a všechny, kteří mají dostatek času se svému zvířeti s láskou denně věnovat.

Původ plemene

Název tohoto (dosud bohužel méně hojného) kočičího plemene vznikl ze spojení slov burmese (barmská kočka) a chinchilla (perská činčila). Právě tato dvě plemena jsou označována jako mateřská. V roce 1981 ve Velké Británii, která je známa jako země milovníků koček a domovina celé řady nových plemen, vzešel z jejich původně nezáměrného zkřížení velmi povedený vrh koťat. Majitelé se proto rozhodli založit novou chovnou linii a již krátce nato slavili první úspěchy. Nové plemeno bylo rychle uznáno chovatelskými asociacemi a stalo se oblíbeným po celém světě. Do České republiky však poprvé zavítalo poměrně pozdě, teprve v roce 2001. V současné době u nás funguje patnáct chovatelských stanic zaměřených na chov a množení burmill.

Čistě bílá burmilla – základní barevná varianta plemene

Čistě bílá burmilla – základní barevná varianta plemene

Vzhled plemene

Burmillu poznáme podle několika typických znaků, které ji na první pohled odlišují od ostatních plemen. Po svých rodičích zdědila mírně cizokrajný vzhled – charakteristické jsou šikmo posazené oči mandlovitého tvaru, mírně klínovitý tvar hlavy a uši se širokou základnou, které se zužují do tenké špičky. Burmilla má krátkou a hustou srst s hedvábnou strukturou. Uznávají se pouze dvě barevné varianty: čistě stříbřitě bílá (což je základní forma), anebo zlatá v kombinaci s libovolnou další barvou (tato forma byla oficiálně uznána teprve nedávno). Barvě srsti odpovídá orámování kolem zářivých zelených či jantarových očí.

Chcete si pořídit štěně? NEPŘEHLÉDNĚTE!

Sepsali jsme pro vás 40stránkový e-book pro všechny nastávající páníčky.

Sepsáno na základě našich zkušeností

Potřebné informace přelouskáte snadno za jeden víkend, získáte přitom informace, které hledáte, uceleně na jednom místě. Sepsali jsme ji na základě našich zkušeností a odborných informací.

Kniha mimo jiné obsahuje

  • Jak vybrat psí plemeno
  • Jak najít chovatele a chovatelskou stanici
  • Jak připravit na štěně domácnost
  • Jak přivítat štěně doma
  • Vývoj a výcvik psa v prvním roce života
Ležící burmilla s hlavou položenou na přední pacce, vypadá smutně

Burmilla vyžaduje společnost, o samotě bude strádat

Povaha plemene

Pokud se rozhodnete si burmillu pořídit, pak počítejte s tím, že se jedná o svéráznou kočičí osobnost. Burmilla v mnoha ohledech připomíná psa: je společenská, aktivní a vytváří si velmi úzký vztah se svým majitelem. Toho ochotně doprovází na každém kroku, je dokonce schopna naučit se některé základní povely včetně aportování. Nebrání se nošení obojků a dobře snáší dokonce i vodítko. Pokud se jí však člověk dostatečně nevěnuje, strádá. V takovém případě je doporučováno pořídit si zvířata raději dvě. Burmilly jsou typické rodinné plemeno vhodné do domácností s dětmi, jsou tolerantní a přizpůsobivé. Zvyknou si i na soužití se psem a mohou se z nich dokonce stát blízcí přátelé.

Prvního mazlíčka jsme se sestrou dostaly, když mně bylo 9 a jí 7 let, byl to černý zakrslý králík. Ten překonal bariéru v podobě rodičovských zákazů, takže od té doby přibývali jeden za druhým: Postupně přišlo akvárium, terárium se strašilkami, morče, myši, králík číslo dvě, kočka (několik) a nakonec kocour. Momentálně svůj domov sice s žádným chlupáčem ani opeřencem nesdílím, ale zájem o chovatelství mi zůstal. Když ho spojím se svou jí láskou ke psaní, je Mazloun jasná volba.

Máte dotaz nebo radu?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

1 komentář

  • Michel says:

    Dobry den,muzete sdelit adressu v ceske republice (nejradeji v jiznich cechach ) nebo i okoli Prahy kde se tyto kocky Burmila chovaji? Dekuji

  • -->