Mainská mývalí kočka: divoká kráska s klidnou povahou

Mainské mývalí kočky
Eliška Reznerová


28. 8. 2019

Něžný obr, mainka nebo celým jménem mainská mývalí kočka je oblíbené zahraniční kočičí plemeno, které si získává čím dál více příznivců i u nás – v České republice. Je to dáno především jejím divokým vzhledem, připomínajícím volně žijící šelmy. Mainka, jak se jí dá zkráceně říkat, má však zcela opačnou povahu a překvapí vás, že ani péče o ni není nijak složitá.

Původ plemene

Mainská mývalí kočka pochází z Ameriky, ze státu Maine. Původně hlídala farmy a domy, kde sloužila jako výborný lovec myší a jiných hlodavců. Dodnes se říká, že patří k opravdu dobrým lovcům. Mainka byla poprvé oficiálně představena roku 1860 na výstavě v New Yorku.

Zajímá vás, kde se v názvu vzalo slovo mývalí? Při našem průzkumu jsme našli hned dvě domněnky: První praví, že si kdysi lidé mysleli, že toto plemeno vzniklo zkřížením kočky a mývala (což je nemožné). Druhá verze zase tvrdí, že kočka vznikla zkřížením norské lesní kočky a kočky domácí. Svůj název pak dostala podle mývala, který je pro oblast Mainu v Americe typický a kterému se velmi podobá – huňatý kožich a pruhovaný válcovitý ocas.

Popis plemene

Jedná se o jedno z největších plemen na světě. Dospělý samec může mít až 12 kilogramů (běžná kočka domácí má kolem 6–8 kilogramů). Vzhledem velmi připomíná norskou lesní kočku a divoké šelmy, jako například rysa. Má vysoké špičaté uši s chlupy na koncích, mohutnou klínovitou hlavu, hranatý čenich, čelist a bradu. Hlavu jí kromě dominantních uší zdobí také velké oči, obvykle v zelené až žluté barvě.

Mainská mývalí kočka zblízka

Pro mainskou mývalí kočku jsou typické špičaté uši s chlupy

Stavba těla je velmi robustní a v porovnání s ostatními plemeny znatelně větší. Srst má polodlouhou a v nejrůznějších barevných kombinacích. Pro mainské mývalí kočky je také typický hluboký hlas a předení.

Jako zajímavost můžeme zmínit také polydaktylii, kterou toto plemene často trpí. V lidovém překladu se jedná o víceprstost. Kočky tedy mohou mít typickou kočičí packu s prsty u sebe nebo také tzv. „mitten paws“, kdy se jim u pacek udělá další výrůstek připomínající palec či další prst.

Povaha „mainky“

I přes svůj divoký a dominantní vzhled má mainka zcela opačnou povahu. Jedná se o vyrovnané, klidné kočky, které se nenechají jen tak něčím rozhodit. Jsou trpělivé a můžeme je s klidem označit za kočičí flegmatiky. Stejně jako jiná plemena jsou však velice hravé a dokážou být také velmi akční.

Mainské mývalí kočky patří ke skvělým rodinným společníkům a velmi se osvědčily také v rodinách s dětmi.

Mainská mývalí kočka – venčení

Mainská mývalí kočka má ráda přírodu a dá se naučit na venčení

Péče o mainskou mývalí kočku

Ač se může na první pohled zdát, že takto „velká huňatá kočka“ bude vyžadovat hodně péče, není tomu tak. Péče o srst je srovnatelná s běžnou péčí o polodlouhosrsté a dlouhosrsté kočky. Srst mainky tedy stačí vyčesat cca jednou týdně. Pravidelně bychom také měli zastřihávat drápky, kontrolovat oči, zuby a uši.

Mainské mývalí kočky mají predispozice pro HCM – nemoc srdce. Tato nemoc je obvykle dědičná, proto doporučujeme vybírat nového společníka v ověřené chovatelské stanici, kde bývají chovné kočky pravidelně testovány. Budete tak mít jistotu, že vaše kočička bude zcela zdravá.

Mainky mají rády přírodu, čerstvý vzduch a sluneční paprsky. Proto pokud se rozhodnete pořídit si mainku do bytu, dopřejte jí výhled z okna nebo výběh na zabezpečený balkon či terasu, kde se mohou slunit. Můžete ji také naučit venčit na kšírech (doporučujeme učit už od kotěte).

Ideální je krmit tyto krasavce syrovým masem (barfem) nebo speciálními granulemi pro mainské mývalí kočky bez obilnin a s vysokým obsahem masa.

Eliška Reznerová

Už jako malá jsem propadla zvířecímu světu. Sedávala jsem hodiny u National Geographic a Animal Planet a vypisovala si horlivě všechny zajímavosti ze zvířecí říše. A nadšení mi zůstalo dodnes.
Díky mým milovaným chlupáčům - psovi Matesovi a dvou kočičím sourozencům - můžu dnes jako copywriterka Rezavá liška sdílet své zkušenosti s ostatními a pomáhat tak začínajícím majitelům.

Máte dotaz nebo radu?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *