Norská lesní kočka

Norská lesní kočka
Barbora Jelínková


25. 7. 2018

Hrdá a vznešená a také překrásná – taková je norská lesní kočka. Prastaré plemeno, jehož původ je opředen řadou mýtů a legend, na první pohled zaujme svým polodivokým vzhledem a nezávislou povahou. V České republice její obliba stále stoupá.

Původ plemene

Přesný původ norských lesních koček dodnes halí závoj tajemství a pravděpodobně už se nepodaří vysledovat konkrétní genetickou linii, která se táhne až do středověké Skandinávie. Norská lesní kočka patří mezi původní plemena a prvopočátky jejího šlechtění pravděpodobně nebyly spojeny s žádnou cílevědomou snahou o vytvoření nové chovatelské linie. Zřejmě spíše náhodou a zcela přirozeně tak postupně vznikla zvířata v podobě, jakou známe dnes.

Podle odborníků bychom mezi předky současných norských lesních koček našli jak krátkosrstá plemena původem ze severní Evropy, tak jejich dlouhosrsté příbuzné z Blízkého východu. Tahle unikátní genetická kombinace dala vzniknout novému plemenu schopnému se přizpůsobit drsné krajině dalekého severu, kde přežili jen ti nejodolnější jedinci.

2-norska-lesni-kocka

Plemenný standard

Rozhodně se tedy nejedná o žádného drobečka. Dospělý jedinec váží průměrně osm kilogramů, má robustně stavěnou kostru s kvalitním a pevným svalstvem a opticky jej ještě výrazně zvětšuje dlouhá a huňatá srst. Ta je koneckonců jedním z typických poznávacích znaků norských lesních koček. Dobře odpuzuje vodu, vytváří optimální izolační vrstvu a po namočení rychle usychá. Oficiální plemenný standard povoluje pouze přírodní odstíny s libovolným podílem bílé barvy, která často zdobí tlapky, hlavu nebo spodní část těla. V uších norské lesní kočky se vyjímají nápadné chlupové štětinky. Má oválné oči s bystrým, inteligentním a hlubokým výrazem.

Povaha norských lesních koček

Pokud vás okouzlila podmanivá krása těchto malých šelem a uvažujete o jejich pořízení, pak vězte, že se jedná o společenská zvířata se silnou vazbou na svého majitele. Na rozdíl od jiných koček bude norská lesní vyžadovat vaši zvýšenou pozornost, a pokud nemáte dostatek času se své svěřenkyni věnovat, pak si pořiďte raději kočky rovnou dvě.

3-norska-lesni-kocka

Norská lesní kočka dokáže být klidná a vyrovnaná, nezapře však svou přirozenou hravost a energii. Ráda a dobře šplhá, tomu je tedy třeba uzpůsobit celý byt. Svůj vrozený lovecký instinkt však nejlépe uplatní, pokud jí dáte příležitost volného pohybu venku. V opačném případě si raději pořiďte speciální škrabadlo, jinak hrozí, že nábytek a další vybavení přijde k úhoně vinou ostrých kočičích drápů.

Barbora Jelínková

Prvního mazlíčka jsme se sestrou dostaly, když mně bylo 9 a jí 7 let, byl to černý zakrslý králík. Ten překonal bariéru v podobě rodičovských zákazů, takže od té doby přibývali jeden za druhým: Postupně přišlo akvárium, terárium se strašilkami, morče, myši, králík číslo dvě, kočka (několik) a nakonec kocour. Momentálně svůj domov sice s žádným chlupáčem ani opeřencem nesdílím, ale zájem o chovatelství mi zůstal. Když ho spojím se svou jí láskou ke psaní, je Mazloun jasná volba.

Máte dotaz nebo radu?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *