Americká krátkosrstá kočka: hravá šelma s divokými rysy

Kotě americké krátkosrsté kočky
Eliška Reznerová


4. 12. 2019

O americké krátkosrsté kočce se toho na internetu moc nedočtete. Což je velká škoda! Právě toto plemeno totiž v sobě kloubí divokost šelmy a klidnost domácí kočky. Bude s vámi chodit na procházky, běhat po stromech i roztomile si hrát se škádlítkem a odpočívat na gauči u televize.

Původ plemene

Americká krátkosrstá kočka má svůj původ v severní části Ameriky. Vyvíjela se v drsných chladnějších podmínkách, díky kterým získala svůj specifický divoký vzhled, stavbu těla a huňatou srst.

Jak ale vznikla, není úplně jasné. Říká se, že její předkové přicestovali do Ameriky společně s Evropany v 15. století. Kočky se pak postupně rozšiřovaly napříč kontinentem a rozmnožovaly se. Vznikala tak úplně nová plemena, jako právě americká krátkosrstá kočka.

Popis americké krátkosrsté kočky

Jak jsme už nakousli výše, americká krátkosrstá kočka se pyšní mohutnější stavbou těla. Má širokou hruď, svalnaté tělo, silné kulaté tlapy a středně dlouhé nohy. Ocas je široký a zakončený kulatou špičkou. Hlava bývá podlouhlá, nese kulaté oči, mohutné tváře a výraznou bradu. Nos má toto plemeno mírně prohnutý, uši zakulacené a posazené daleko od sebe. Díky své velikosti se americké krátkosrsté kočky řadí mezi střední až velká plemena.

Vlivem drsného a chladného prostředí severní Ameriky zdobí plemeno krátká hustá srst v přirozených barvách – červená a černá, modrá, krémová, bílá a želvovinová (černožlutá). Pro americkou krátkosrstou kočku jsou také typické bílé až stříbrné skvrny a mramorování. Barva očí bývá měděná, zelená či modrá a odvíjí se od barvy srsti.

Kotě americké krátkosrsté kočky

Americká krátkosrstá kočka může mít mnoho barev, mezi časté ale patří bílo-černé mramorování

Povaha

Povahově vás americká krátkosrstá kočka mile překvapí. Není totiž tak dravá, jak se na první pohled zdá. Spíše naopak. Je společenská a velmi hravá (a to i v dospělosti). Díky jejím kořenům se také nemusíte bát vytáhnout kočku ven na procházku. Ráda bude zkoumat svět, procházet se trávou i skákat po stromech.

O tomto plemeni se také praví, že je poměrně inteligentní a nemá problém vyjít s dalšími kočkami či psy. Co se chování týče, je to jako u ostatních domácích koček velmi individuální. Některé jsou více mazlivé, jiné zase upovídanější a některé odtažité a plaché. Při výběru nového kamaráda proto sdělte své představy chovateli a pozorně koťata sledujte. Třeba vám svým chováním nějaký drobeček přiroste k srdci.

Péče o americkou krátkosrstou kočku

Americká krátkosrstá kočka je poměrně nenáročná. Srst stačí vykartáčovat jedenkrát týdně a jednou za čas zkontrolovat drápky. Chystá-li se na výstavu, můžete srst přejet semišovým hadříkem. Bude se krásně lesknout. Krmení pro kočku volte kvalitní, s vysokým podílem masa. Vhodné je také barfování (syrová strava).

Malý tip na závěr: Nezapomeňte na vysoké škrabadlo a velkou zásobu hraček. Skvělé jsou kočičí hlavolamy na lovení pamlsků. Většinou mají formu kuličky. Kočky musí tlapkou otáčet kuličku, dokud nevypadne granulka. Vyrobit si ji ale můžete i z roličky od toaletního papíru. Uprostřed udělejte malou dírku velikosti pamlsku. Bokem nasypte několik kusů dovnitř a ohněte konce roličky tak, aby vznikl uzavřený prostor. A je to!

Eliška Reznerová

Už jako malá jsem propadla zvířecímu světu. Sedávala jsem hodiny u National Geographic a Animal Planet a vypisovala si horlivě všechny zajímavosti ze zvířecí říše. A nadšení mi zůstalo dodnes.
Díky mým milovaným chlupáčům - psovi Matesovi a dvou kočičím sourozencům - můžu dnes jako copywriterka Rezavá liška sdílet své zkušenosti s ostatními a pomáhat tak začínajícím majitelům.

Máte dotaz nebo radu?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

2 komentáře

 • Profilový obrázek Lenka says:

  Dobrý den, toto plemeno kočičky mě velmi zaujalo, je v ČR nějaká chovatelská stanice, kde by se dalo domluvit koťátko?

  • Mazloun.cz Mazloun.cz says:

   Dobrý den,

   plánujeme do budoucna náš atlas plemen propojit s nabídkou stanic či inzerce, ale zatím v tomto ohledu nemůžeme posloužit.