Ragdoll – velká a přátelská kráska

Kočičí plemeno Ragdoll
Profilový obrázek


14. 11. 2018

Na první pohled vypadá jako chladná kočičí kráska větších rozměrů, ale překvapí vás, když se k vám přižene a bude chtít pohlazení. Ragdoll jsou příjemné, přítulné a společenské kočky, které se dobře snáší s jinými kočkami a dokážou si oblíbit svého pána podobně jako pes. Při nošení v náručí se proměňuje na dokonale uvolněnou hadrovou panenku.

Původ plemene

Jde o poměrně mladé plemeno, které vzniklo v Kalifornii ve Spojených státech amerických. Zakladatel chovu byla bílá angora a kocour, který svým vzhledem hodně připomínal plemeno birmu. Hlavní linii plemene potom vytvořila tři narozená koťata. Dokonce se říká, že typickou vlastnost, kdy se v náručí uvolní a stanou se z nich jakoby hadrové panenky (anglicky rag – hadr a doll – panenka) podědila koťata po své matce.

Ragdoll u plotu

Ragdoll mají krásně dlouhou a heboučkou srst

Vzhled plemene

Je hned druhým největším kočičím plemenem a opticky její velikost podporuje i dlouhá a bohatá srst. Na první pohled vypadá jako kočičí dáma či velký a silný kocour. Hmotnost kočky dosahuje maximálně 7 kilogramů a kocour může vážit až 10 kilogramů, což by u mnoha jiných plemen bylo považováno za obezitu, a na délku mít až úctyhodný jeden metr.

Stavba těla je svalnatá se silnými kostmi a lehce klenutým plným hrudníkem. Hlava je přiměřeně velká s klínovitou bradou. Velké oči oválného tvaru by měly mít ideálně modrou barvu. Ocas je středně dlouhý a stejně jako zbytek těla bohatě osrstěný nádherně hedvábným kožíškem. Co se týká barevných variací, typické jsou tmavé znaky na obličeji, packách a ocasu. Barva přechází z béžové až do šedé. Zajímavé je, že koťata se vždy rodí bílá a až postupně se vybarvují.

Člověk hladící kočku

Ragdoll jsou hravé a přítulné

Povaha plemene

Ragdoll kočky jsou příjemnými společnicemi, protože jsou hravé, přítulné, společenské a zvědavé. Mají rády lidskou společnost a užívají si mazlení. Dobře se snášejí i s jinými kočkami a dalšími zvířaty. Nevhodné je naopak chovat pouze jednu jedinou kočku v případě, že na ni nebudete mít dost času a bude často zůstávat sama doma. Když je občas vypustíte ven, možná přinesou i nějaký ten úlovek, protože i přes nadýchanou srst jsou v hloubi duše nelítostnými lovci.

Péče o ragdoll

Také se říká, že se podobají psům. Oblíbí si své pány a bez větších problémů se naučí chodit na kočičím postrojku na procházky. Mají své oblíbené hračky a jejich typickou vlastností je důvěřivost i k cizím lidem. Právě díky tomu se používají pro speciální kočičí terapie. V zásadě jsou poměrně nenáročné a šikovně se přizpůsobí životnímu stylu svých pánů. Dlouhá srst potřebuje trochu péče a pravidelné česání, hlavně v období línání. Obecně se těší dobrému zdraví a mohou se dožívat klidně až 15 let.

Máte dotaz nebo radu?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *