Ruská modrá kočka: Přítulný společník se psí povahou

Ruská modrá kočka
Eliška Reznerová


12. 6. 2019

Ruská modrá kočka si získala svým vzhledem a povahou srdce nejednoho „kočkomila“. Objevte kouzlo této mystické krásky s přítulnou povahou a tajemným vzhledem. Třeba její tmavě zelené oči a jemná modrá srst se stříbrnými odlesky okouzlí i vás.

Původ plemene

Ačkoliv se podle názvu zdá, že původ plemene je jasný, vedou se o něm dlouholeté spory. Tvrdí se, že ruská modrá kočka pochází z Ruska. Údajně bylo toto plemeno díky své povaze a elegantnímu, luxusnímu vzhledu velmi oblíbené u carského dvora. Jiné zdroje však uvádí, že se kočky nacházely už v Anglii a severní Evropě (Dánsko, Švédsko, Norsko). Kde je pravda, můžeme dnes jen hádat.

Popis plemene

Ruská modrá kočka v sobě spojuje tajemnost a eleganci. Má dlouhé štíhlé nohy a ještě delší ocas. Hlava se pyšní ostřejšími rysy a tvarem krátkého klínu. Srst je krátká a hustá. Oproti jiným krátkosrstým plemenům navíc odstává, což vyvolává plyšový dojem. Barva je vždy modrošedá s lehkým stříbrným třpytem. Samotnou korunou krásy jsou pak velké, sytě zelené oči, které dodávají kočce na mystičnosti a tajemnosti.

Ruská modrá kočka

Zelené oči a jemná plyšová srst jsou charakteristické rysy ruské modré kočky

Povaha

Stejně jako plemeno burmilla i ruská modrá kočka má povahu podobnou psovi. Rychle přilne ke svému majiteli a dokáže se naučit základní povely (např. aportovat či přijít na zavolání). Zároveň to znamená, že má ráda pohyb a aktivitu a nebude se jednat zrovna o „gaučového povaleče“. Ráda vás bude při chůzi doprovázet a dělat vám společnost v dobrém i ve zlém. Stejně jako pes je také velmi mazlivá a hravá a nedělá jí ani problém soužití se psy.

V neposlední řadě musíme zmínit jednu krásnou zvláštnost, která je typická právě pro toto plemeno. A tím je empatie. Ačkoliv se o kočkách říká, že jsou sobecké, toto plemeno vás přesvědčí o opaku. Ruská modrá kočka je velmi empatická a pozná, když jejího majitele něco trápí. V takovém případě se ho snaží svou přítomností a mazlením rozveselit.

Péče o ruskou modrou kočku

Plemeno má hustou podsadu srsti, která by se mohla česáním narušit, a proto se raději vůbec nedoporučuje. Vypadlé chlupy se odstraňují ze srsti jemným hadříkem či rukou. Co se týče krmení, má ruská modrá kočka stejně jako ostatní plemena mlsný jazýček. Ve své misce preferuje pestrost a možnost výběru. Kromě kvalitních granulí jí tedy můžete dávat vařené či syrové maso (BARF), vývar, kapsičky nebo konzervy. Vždy ale dbejte, aby bylo krmivo kvalitní, vyvážené a neobsahovalo obiloviny. Jednou za čas navíc můžete kočce dát do jídla trochu přírodního oleje (např. lososový či lněný), které pomáhají ke zdravé a lesklé srsti.

Eliška Reznerová

Už jako malá jsem propadla zvířecímu světu. Sedávala jsem hodiny u National Geographic a Animal Planet a vypisovala si horlivě všechny zajímavosti ze zvířecí říše. A nadšení mi zůstalo dodnes.
Díky mým milovaným chlupáčům - psovi Matesovi a dvou kočičím sourozencům - můžu dnes jako copywriterka Rezavá liška sdílet své zkušenosti s ostatními a pomáhat tak začínajícím majitelům.

Máte dotaz nebo radu?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *