Somálská kočka – přítulná a extrovertní

Somálská kočka – přítulná a extrovertní


10. 10. 2021

Somálská kočka může být vaší skvělou kamarádkou. Miluje pohyb, je inteligentní, a proto jí udělají radost interaktivní hračky. Má ráda šplhání a čichání. Nejšťastnější bude ve vaší přítomnosti. Většina somálských koček také vychází s dětmi a s jinými domácími mazlíčky.

Původ plemene

K vyšlechtění somálských koček došlo pravděpodobně při spontánní mutaci habešských koček ve Spojených státech, kde se ve vrzích začala objevovat koťata s dlouhou srstí. Nebo při křížení habešských koček s dlouhosrstými zahraničními kočičími plemeny.

První somálská kočka byla oficiálně vyšlechtěna v Kanadě v 60. letech a v roce 1979 bylo plemeno uznáno americkým chovatelským klubem somálských koček. Název této kočky je pouze symbolický a nemá žádnou spojitost se Somálskem.

Vzhled

Somálské kočky jsou středně velké. Váha dospělé kočky se uvádí mezi 3,5 až 5,5 kg a dožívají se 13 až 15 let. Její tělo je dobře stavěné, svalnaté s lehce klenutým hřbetem a plochými boky. Mají jemnou středně dlouhou srst s hustou podsadou. Hlava by neměla být příliš zašpičatěná, ale má mít tvar zaobleného klínu. Oči mandlovitého tvaru jsou zbarveny do jantarové nebo zelené barvy. Somálky mají široce nasazené velké uši. Ocas by měl být dlouhý a bohatě osrstěný.

Chcete si pořídit štěně? NEPŘEHLÉDNĚTE!

Sepsali jsme pro vás 40stránkový e-book pro všechny nastávající páníčky.

Sepsáno na základě našich zkušeností

Potřebné informace přelouskáte snadno za jeden víkend, získáte přitom informace, které hledáte, uceleně na jednom místě. Sepsali jsme ji na základě našich zkušeností a odborných informací.

Kniha mimo jiné obsahuje

  • Jak vybrat psí plemeno
  • Jak najít chovatele a chovatelskou stanici
  • Jak připravit na štěně domácnost
  • Jak přivítat štěně doma
  • Vývoj a výcvik psa v prvním roce života

Tyto kočky se chovají v plných a stříbřitých barvách. Zajímavostí je, že každý jejich chlup má proužky. Na srsti není povolena žádná další kresba kromě tzv. úhořího pruhu na hřbetě nebo slabého přerušovaného proužku na hrudi.

Mezi základní barvy patří divoké zbarvení, kdy je základní barva chlupu hnědočervená a proužky jsou černé. Další barvou je modrá, kdy základní barva je krémová a proužkování ocelově modré. U červenohnědého skořicového zbarvení je proužkování čokoládové a základní barva je meruňková. Existuje také plavé zbarvení, jehož základ tvoří světle krémová barva s tmavě krémovým proužkováním. Je možno vidět také zbarvení čokoládové nebo lila, ta ale nejsou uznána standardem tohoto plemene.

Somálská kočka vsedě

Povaha

Somálské kočky jsou považovány za inteligentní, zejména proto, že jsou zvídavé a nic jim neujde. Somálky nemají rády samotu a jsou raději v přítomnosti lidí. Svým tichým jemným hlasem si rády říkají o pozornost. Jsou přítulné a mazlivé. S ostatními kočkami většinou vycházejí dobře. Somálské kočky milují výzvy a rády si hrají.

Péče

Těmto kočkám udělá radost vaše přítomnost. Proto jsou vhodné spíše pro ty lidi, kteří tráví spoustu času doma. Rády si užijí spoustu zábavy s interaktivními hračkami vyrobenými pro kočky. Milují schovávání, proto jim nezapomeňte přizpůsobit bydlení různými kukaněmi a vysoko postavenými pelíšky.

Jedná se o středně náročné plemeno na péči. Občas potřebuje vykartáčovat srst, upravit drápky nebo zkontrolovat čistotu uší a očí. Je to aktivní kočka a potřebuje spoustu prostoru k pohybu a aktivit k vyžití. Bude vděčná i za možnost výběhu venku.

Zajímám se především o chov a psychologii psů. Řídím se pravidlem, že každé psí chování má nějakou příčinu. Doma mi dělá radost černobílý pes plemena border kolie – About Aspen Veselý ocas. Věnujeme se především agility, canicrossu a canisterapii. Chtěla bych vlastnit všechna štěňátka světa, ale to nemohu. Tak o nich alespoň píšu. :)

Máte dotaz nebo radu?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.