Bígl, oddaný rodinný společník

Psí plemeno bígl
Barbora Jelínková


27. 5. 2017

Bíglové jsou po celém světě velmi oblíbeným psím plemenem. Již po staletí pomáhají lidem při lovu, oblíbily si jej například britské královské rody. Dnes se chovají převážně jako rodinní společníci.

Historie plemene

K tomuto přátelskému a oddanému psímu plemeni se váže pozoruhodně dlouhý příběh. Historikové kladou jeho původ až do období starověkého Řecka. Systematické šlechtění však bylo započato až o mnoho let později – konkrétně ve 14. století – na území dnešní Velké Británie, kde docházelo ke křížení s dalšími honiči. Postupem času tak bígl získal své současné vlastnosti: vytrvalost, rychlost, nezávislost a přátelskou povahu.

Vzhled plemene

Bígl je poměrně malý pes, v kohoutku nedorůstá výše než čtyřiceti centimetrů (tedy zhruba jako kočka), ovšem tělo je statné, dobře osvalené a připravené podávat vynikající fyzické výkony.

Bígl, vzhled plemene

Podle barvy jej nerozeznáme, Mezinárodní kynologická asociace (FCI) totiž povoluje všechny odstíny s výjimkou játrově hnědé. Nejběžnější jsou trikolorně zbarvení psi (hnědá, černá a bílá). Špička ocasu musí však být vždy bílá. Srst bíglů je krátká, dobře přiléhá k tělu a je vodě odolná.
Pro bígly jsou dále charakteristické nízko nasazené, dlouhé a převislé uši a relativně velké, oříškově zbarvené oči.

Klasicky zbarvený bígl

Potřebuje dostatek pohybu

Bígl není psem vhodným pro chovatelské začátečníky. Je relativně náročný na výcvik a především bude vyžadovat dostatek pohybu. Uvítá každou příležitost, jak vybít přebytečnou energii a rozhodně nezapře svůj vrozený lovecký instinkt, který byl po staletí využíván při službách člověku. Dnes, kdy toto využití ztratilo svůj původní účel, je třeba bíglům umožnit alespoň dostatek procházek. Důležité je to i s ohledem na sklon k tloustnutí, který je pro toto plemeno poměrně typický.  Dbejte tedy na to, aby se váš pes nepřejídal.

Běžící bígl

Zdraví bígla

Bígl je plemeno, které obvykle nemá větší problémy se zdravím. Ve staří se u něj samozřejmě bohužel může objevit dysplazie (jako u všech starších psů), ale rozhodně nejde o pravidlo. Relativně často je s bígly spojována epilepsie (objevují se křeče, pes upadá do bezvědomí), která je velmi nepříjemná a je nutné ji řešit návštěvou veterináře.

Barbora Jelínková

Prvního mazlíčka jsme se sestrou dostaly, když mně bylo 9 a jí 7 let, byl to černý zakrslý králík. Ten překonal bariéru v podobě rodičovských zákazů, takže od té doby přibývali jeden za druhým: Postupně přišlo akvárium, terárium se strašilkami, morče, myši, králík číslo dvě, kočka (několik) a nakonec kocour. Momentálně svůj domov sice s žádným chlupáčem ani opeřencem nesdílím, ale zájem o chovatelství mi zůstal. Když ho spojím se svou jí láskou ke psaní, je Mazloun jasná volba.

Máte dotaz nebo radu?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *