Dalmatin – puntíkatý parťák z Chorvatska

Psí plemeno dalmatin
Barbora Jelínková


7. 8. 2018

Nebýt netradiční puntíkované srsti, dalmatinové by se asi netěšili tak velké oblibě. Jejich popularitu v devadesátých letech navíc výrazně zvedl animovaný film 101 dalmatinů. Tehdy chtěl mít tohle plemeno doma snad každý milovník psů a na ulicích jsme je potkávali dnes a denně. V současné době už se s dalmatiny sice tak často nesetkáváme, naši pozornost si přesto zaslouží.

Pochází z Balkánu

Místo, kde byl dalmatin vyšlechtěn, je skryto již v názvu plemene, třebaže málokdo si tuto skutečnost dá do souvislosti. Dalmatin pochází z Dalmácie – regionu v dnešním Chorvatsku, kde byly nalezeny zmínky o existenci skvrnitých psů staré několik tisíc let. Co se týče nejstarší historie dalmatinů, kynologové však dosud neodpověděli na řadu klíčových dotazů ohledně jejich původu. Jistější jsou si teprve s tím, co se odehrálo v době relativně nedávné. První plemenný standard byl oficiálně zveřejněn ve druhé polovině devatenáctého století, konkrétně v roce 1860.

Vzhled a povaha

Spolehlivým rozpoznávacím znakem dalmatinů je jejich zbarvení. Krátké a tvrdé chlupy tohoto středně velkého psa jsou bílé s hnědými nebo černými skvrnami. Štěňata se ovšem rodí jednobarevná a skvrny se postupně objevují teprve kolem dvou týdnů věku.

Dalmatini jsou typičtí především svými puntíky

Dalmatini jsou typičtí především svými puntíky

Dalmatinové jsou štíhlí a dobře stavění psi schopni podávat vynikající fyzické výkony – původním účelem jejich šlechtění byl koneckonců lov. I z toho důvodu je ze strany majitele třeba počítat s vyšší časovou náročností a věnovat svému psovi dostatek možností, jak naplnit značnou denní potřebu pohybu. Dalmatinové jsou snadno cvičitelní a pevně oddaní svému majiteli. Nehodí se však jako hlídací psi.

Dalmatin – Detail hlavy z profilu

U dalmatinů je bohužel velmi rozšířená hluchota – zejména u modrookých variant

Na co si při chovu dát pozor

Třebaže má většina dalmatinů přátelskou a dobromyslnou povahu, s jejich chovem jsou spojeny určité rizikové faktory, které některé ze zájemců o pořízení tohoto psa nakonec odradí. Dalmatinové jsou totiž v porovnání s jinými psími plemeny náchylnější k různým onemocněním a častěji u nich dochází k výskytům dědičných chorob. Vedlejším účinkem exprese genů pro bílou srst je například hluchota, která se objevuje u psů s modrýma očima. Přestože ti bývají z chovů vyřazováni, stále je možné poměrně často narazit na hluchého dalmatina. Dalmatinové dále trpí na močové kameny a potíže s respiračními funkcemi, což jsou další důvody, proč počet těchto pozoruhodných prastarých psů po světě spíše klesá.

Barbora Jelínková

Prvního mazlíčka jsme se sestrou dostaly, když mně bylo 9 a jí 7 let, byl to černý zakrslý králík. Ten překonal bariéru v podobě rodičovských zákazů, takže od té doby přibývali jeden za druhým: Postupně přišlo akvárium, terárium se strašilkami, morče, myši, králík číslo dvě, kočka (několik) a nakonec kocour. Momentálně svůj domov sice s žádným chlupáčem ani opeřencem nesdílím, ale zájem o chovatelství mi zůstal. Když ho spojím se svou jí láskou ke psaní, je Mazloun jasná volba.

Máte dotaz nebo radu?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *