Francouzský buldoček

Francouzský buldoček
Martina Janoutová


5. 6. 2019

Francouzský buldoček si vás okamžitě získá svou společenskou a dobromyslnou povahou. Díky tomu a malému vzrůstu je ideálním plemenem do městských bytů, k seniorům či do rodin s dětmi. A i přesto, že si příliš nepotrpí na větší fyzickou aktivitu, lze jej jednoduše vycvičit a pobízet ke hraní. Musí se na něj ale pozitivně a důsledně, neboť někdy dovede být i pořádně tvrdohlavý.

Historie plemene

Konkrétní záznamy o šlechtění francouzského buldočka nebyly dochovány, avšak předpokládá se, že původním plemenem byl anglický buldok. Tito psi se dříve v Anglii používali k zápasům s býky, které byly roku 1835 zakázány. Později v 60. letech 18. století, v době průmyslové revoluce, se plemeno buldoků stěhováním anglických dělníků rozšířilo do Francie, kde jejich obliba okamžitě stoupla. Začali se křížit a tím vznikl francouzský buldoček, tak jak ho známe dnes. První chovatelský klub buldočků byl založen v Paříži v roce 1880.

Vzhled plemene

Francouzský buldoček spadá do kategorie malých psů, neboť v kohoutku v dospělosti dorůstá do výšky 30 cm a dosahuje váhy až 14 kg. Typický je pro něj podsaditý vzhled se silnýma a svalnatýma předníma nohama. Roztomilé vzezření podtrhují vysoko posazené a vztyčené uši, krátký čenich, široké čelisti a tmavé kulaté oči. Ocas má krátký a nízko posazený. Kromě svého vzhledu dovede upoutat krásným plavým nebo žíhaným zbarvením srsti bez podsady.

Francouzský buldoček

Francouzský buldoček může mít hned několik zbarvení, od bílé až po tmavě žíhanou.

Povaha

V malém a svalnatém těle francouzského buldočka se nachází velké a veselé srdce, které je plně oddáno celé své rodině. Jde tedy o velice společenského psa, který nerad zůstává doma sám. Díky své nekonfliktní povaze si dovede najít cestu k dětem, s nimiž si rád hraje a mazlí. Zřídkakdy štěká nebo se dostává do křížku s jinými psy. Jedinými nepatrnými vadami na jeho jinak přátelské povaze jsou tvrdohlavost a občasná žárlivost. Obojí však lze překonat výcvikem za použití pozitivního přístupu.

Nároky na pohyb

Francouzský buldoček není, co se týče pohybu, vůbec náročný. Vyžaduje minimální dávku fyzické aktivity, a proto se perfektně hodí k seniorům. Dostačující je pro něj kratší procházka v dopoledních nebo večerních hodinách, kdy není parno, dusno a horko. Na teplé a vlhké počasí je totiž velice citlivý a snadno se přehřeje. A jelikož jde o inteligentní plemeno, můžete jej samozřejmě zaměstnat i výcvikem. Rád se učí novým povelům a dovednostem. Jen plavání od něj nečekejte.

Francouzský buldoček v trávě

Francouzští buldočci nejsou příliš nároční na pohyb, stačí jim i kratší procházky

Zdraví francouzského buldočka

Mezi nejčastější zdravotní potíže patří onemocnění kůže, uší a očí. Proto je nutné pravidelně chodit na kontroly a čistit obličejové vrásky. Dalším problémem, se kterým se toto plemeno potýká, je přirozená reprodukce. Někteří buldočci také mohou trpět onemocněním dýchacích cest doprovázeným chrochtáním a chrápáním.

Nelze popřít ani jeho sklon k obezitě. Francouzský buldoček zkrátka rád jí, obzvlášť pokud mu povolíte přístup k misce s granulemi po celý den. Toho se tedy snažte vyvarovat a rozdělte mu krmnou dávku do více přídělů.

Využití a výcvik

Francouzský buldoček zastává funkci věrného a radostného společníka. Rád si hraje a dovádí na zahradě. Výcvik je pro něj hrou a zábavou. Neznamená to ale, že se nedovede podvolit výcviku. Ba naopak. Francouzský buldoček je velice chytrý a všechny základní povely se dovede hravě naučit. Není ale stavěný na dlouhé procházky, túry či plavání.

Martina Janoutová

Odmalička jsem velkou milovnicí všech zvířat a koček především. Vždy jsem měla snahu se o všechny nalezence starat a poskytnout jim útočiště. To mi zůstalo dodnes, stejně jako moje láska z dětství – perský kocourek Tom, který je dnes už senior. Jako zapálenou chovatelku mě proto psaní pro Mazloun velice těší a mám radost, že mohu své chovatelské zkušenosti předávat dál.

Máte dotaz nebo radu?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *