Kavalír king Charles španěl – veselý psí společník

Kavalír king Charles španěl – veselý psí společník


22. 7. 2021

Kavalír king Charles španěl je opravdu oddaný psí přítel, který vás odzbrojí svým roztomilým pohledem. Je velmi akční a veselý s ocasem neustále ve vzduchu. Je skvělý do rodiny s dětmi, hodí se jak pro začátečníky, tak i pro pokročilé pejskaře. Rád se učí nové věci a vyniká v různých psích sportech.

Vzhled kavalíra king Charles španěla

Historie

První písemné zmínky o předchůdcích kavalírů se nacházejí okolo roku 1570. Existovali v různých barvách, ale svým vzhledem byli docela odlišní od kavalírů, které známe dnes. O king kavalírovi se dozvídáme až v roce 1849, kdy byla vydána kniha The Dog, kde byli malí kavalíři rozděleni na dva druhy – blenheim kavalíry a king Charles španěly. Dalším milníkem byl rok 1926, kdy bylo toto plemeno dále rozděleno na kavalír king Charles španěly a king Charles španěly. V roce 1975 k nám z Anglie byli dovezeni první psi tohoto plemene, kteří jsou dodnes k dohledání v rodokmenech dnešních kavalírů.

Vzhled

Kavalír je dobře vyvážený pes s něžným výrazem. Jeho hlava mezi ušima je téměř plochá. Má dlouhé bohatě osrstěné uši. Jeho oči jsou velké, kulaté, tmavé a působí roztomilým dojmem. Čenich má vždy černou barvu. Má dlouhou a hebkou srst, která je někdy mírně zvlněná. Kavalír má středně silné krátké končetiny s kompaktními tlapkami a pružnými polštářky. Pohyb kavalíra je volný a elegantní. Váha se uvádí mezi 5,4–8 kg a výška v kohoutku kolem 30 cm.

Chcete si pořídit štěně?

Sepsali jsme pro vás 40stránkový e-book pro všechny nastávající páníčky.

Sepsáno na základě našich zkušeností

Potřebné informace přelouskáte snadno za jeden víkend, získáte přitom informace, které hledáte, uceleně na jednom místě. Sepsali jsme ji na základě našich zkušeností a odborných informací.

Kniha mimo jiné obsahuje

  • Jak vybrat psí plemeno
  • Jak najít chovatele a chovatelskou stanici
  • Jak připravit na štěně domácnost
  • Jak přivítat štěně doma
  • Vývoj a výcvik psa v prvním roce života

Kavalír má roztomilý pohled.

Uznáno je hned několik barev, jako například black and tan (černá s tříslovými znaky nad očima, lících, na vnitřní straně uší, hrudi, končetinách a spodní straně ocasu), ruby (jednobarevná sytá červená bez bílých znaků), blenheim (kaštanová) nebo trikolor (černobílá barva, která je navzájem dobře rozdělená). Velmi žádoucí a oceňovaný je pro kavalíry charakteristický znak kosočtverce v prostoru mezi ušima.

Povaha

Kavalír king Charles španěl je veselý pes a je nadšený z každé aktivity, kterou mu člověk nabídne. Je absolutně oddaný svému majiteli. Měl by být nebojácný, neagresivní a neměl by mít sklony k nervozitě. K tomu všemu se dá propracovat přes správnou socializaci. K lidem je velmi přátelský, ale občas si i rád zaštěká. Není to však pes vhodný na hlídání. Je inteligentní a rychle se učí, je ovšem třeba věnovat se základní poslušnosti už od štěněcího věku.

Štěně kavalíra

Nároky na pohyb

Přestože je kavalír malý pejsek, je velmi aktivní a miluje pohyb a čas strávený se svým páníčkem. Často vyniká v různých psích sportech, jako je třeba dogdancing, agility nebo obedience. Kavalíři milují procházky, a proto jsou vhodnými kandidáty také na dogtrekking. Radost mu uděláte i hlavolamy pro psy. Spousta kavalírů se také věnuje výstavám.

Zdraví

Kvůli svým dlouhým uším mají kavalíři sklon k ušním zánětům, proto byste je měli pravidelně kontrolovat a čistit. Jinak je to poměrně zdravé plemeno. Občas se však u nich může vyskytnout například dysplazie kyčelního kloubu nebo onemocnění srdce endokardióza. Mnoho kavalírů má také sklon k obezitě, proto kontrolujte jeho příjem krmiva. Kavalíři zpravidla dvakrát ročně línají, proto je třeba jejich srst pravidelně vyčesávat. Dožívají se 9 až 14 let.

Zajímavosti

Kavalíři byli velmi oblíbení u šlechty. Mezi první chovatele tohoto plemene patřil například plukovník Churchill, vévoda z Marlborough.

Zajímám se především o chov a psychologii psů. Řídím se pravidlem, že každé psí chování má nějakou příčinu. Doma mi dělá radost černobílý pes plemena border kolie – About Aspen Veselý ocas. Věnujeme se především agility, canicrossu a canisterapii. Chtěla bych vlastnit všechna štěňátka světa, ale to nemohu. Tak o nich alespoň píšu. :)

Zdroje

Kavalír king Charles španěl je opravdu oddaný psí přítel, který vás odzbrojí svým roztomilým pohledem. Je velmi akční a veselý s ocasem neustále ve vzduchu. Je skvělý do rodiny s dětmi, hodí se jak pro začátečníky, tak i pro pokročilé pejskaře. Rád se učí nové věci a vyniká v různých psích sportech.

Máte dotaz nebo radu?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *