Německý ovčák: Světoznámý hlídač s přátelskou duší

Psí plemeno německý ovčák
Profilový obrázek


25. 8. 2015

Německý ovčák je pes, který vyžaduje fyzickou zátěž. Díky své chytrosti, poslušnosti a oddanosti se stal jedním z nejpopulárnějších psích plemen na světě, pokud ne vůbec nejpopulárnějším. Jak už jméno napovídá, jeho původní domovinou je Německo, ze které se do světa začal šířit již před více než sto lety.

Povaha a fyzická odolnost německého ovčáka

Chování německého ovčáka je díky jeho rozšířenosti mnohým známo. Zatímco majitelům uvnitř ohrady bude přátelským společníkem, proti těm za plotem bude dům neúnavně bránit.

Na zahradu už si zloději netroufnou

Na zahradu už si zloději netroufnou a vy budete mít společníka

Německý ovčák je poslušný a hravý společník, který se dá perfektně vycvičit. Svou německou preciznost potvrzuje jako nebojácný hlídač, na kterého si netroufne nikdo, kdo na vašem pozemku nemá co dělat. Kvůli tomu je často považován za agresivního, avšak při správné výchově na povel okamžitě pochopí, že návštěva v sobě skrývá přátele majitele a ukáže naopak brzo svou hravost, kdy může dělat společníka i dětem.

Nemá problém s celoročním pobytem na zahradě i za špatného počasí. Všechno má samozřejmě své limity, případné extrémně tvrdé mrazy, které na několik dnů v roce mohou udeřit, bude trávit raději v garáži či stodole. Ve staří často trpí problémy s kyčlemi.

Pes dobře snáší i nepříznivé počasí

Pes dobře snáší i nepříznivé počasí

Nároky na pohyb

Plemeno je velmi náročné na pohyb. Nemůžete ho nechat u boudy na řetězu a nevenčit, bude velmi strádat. Německý ovčák naopak uvítá fyzicky náročný výcvik a pravidelné procházky, či běhání s majitelem.

Pes bude nadšený z pravidelného sportu

Pes bude nadšený z pravidelného sportu

Pes je skvělým stopařem, po celé republice existují sdružení, které se specializují na práci s německými ovčáky. Pokud toto plemeno zvolíte, neměli byste v takovém sdružení chybět. Na vesnici uvitá, kdy se s vámi bude moci proběhnout klidně i souběžně s motocyklem, nebo kolem.

Pozor jen, abyste jej nepřetěžovali v období růstu, se štěňaty se musí zacházet s rozumem, jinak může mít pes v dospělosti problémy se zdravím.

Výchova ovčáků

Jak bylo řečeno, ovčáci jsou přímo stavění pro výcvik. Využijte toho a naučte jej mnohem více, než pár základních povelů. Pes se může stát neodlučitelným společníkem, se kterým zažijete spoustu zážitků na celý život. Nebojte se proto být tvrdí, ale spravedliví.

https://www.youtube.com/watch?v=lpfsyRHVVl8

Pro zvládnutí výcviku opět doporučujeme zapojení do četných kroužků, spolků a sdružení, které se soustředí na výcvik tohoto plemene.

Pokud zvládnete psa vychovat tvrdě, ale přátelsky, mnohonásobně vám vaši péči vrátí a nikdy vás nezklame.

Zapojte psa do sportovních a výcvikových sdružení

Zapojte psa do sportovních a výcvikových sdružení

Pro své kvality je hojně využíván jako policejní pes (kdo by neznal Komisaře Rexe), vystopuje zloděje, drogy… Nasazován je jako hlídač, záchranář, vodící pes, okrajově stále také jako pes ovčácký.

Vzhled plemene

Ovčák patří mezi větší plemena, má krásně vyvinuté svaly, které kryje mírně huňatější srst. Delší srst zdobí jeho ocas podobně jako vztyčené uši. Z jeho výrazu poznáte, že se jedná o chytrého poslušného psa, který však není z povahy útočným. Rychle se to změní, když na potenciálního nepřítele vycení zuby svého mohutného chrupu.

Štěně: Uši se napřimují až v dospívání

Štěně: Uši se napřimují až v dospívání

Profilový obrázek

Svou první zkušenost s chovem domácích mazlíčků jsem měl - jako většina dnešních dětí - asi v 10 letech s párem „džungaráků“. Narodilo se nám třikrát sedm mláďat. O svých zkušenostech jsem se podělil na internetu, díky čemuž vznikl magazín Mazloun.cz. :)

Máte dotaz nebo radu?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *