Německý špic velký – ostražitý hlídač

Špic velký
Profilový obrázek


29. 4. 2021

Německý špic velký se velmi podobá ostatním druhům špiců nejen svým vzhledem, ale i povahou. Je to milující pes, který rád tráví čas se svými nejbližšími. Hodí se jak do bytu, tak i k domu se zahradou. Při správné socializaci špic dobře vychází s dětmi. Je to ostražitý pes, který má v oblibě hlasité štěkání.

Historie

Německý špic je nejstarším plemenem střední Evropy. Je to potomek psa rašelinného z doby kamenné. Ze špice se postupem času vyšlechtila spousta dalších nových plemen. Původně byl využíván jako hlídací nebo pastevecký pes k ochraně zvířecích stád. Jak ale název vypovídá, svůj typický vzhled a povahu získal při šlechtění na území dnešního Německa.

V různých částech Německa lidé upřednostňovali jinou velikost a zbarvení tohoto plemene. V roce 1899 zde také vznikl klub chovatelů špiců. Zajímavostí je, že velký špic černý byl v jihozápadním Německu využíván k ochraně vinic, a to kvůli svému zbarvení, které ve tmě nejde vidět.

Německý špic velký vleže

Vzhled

Německý špic velký má totožný vzhled jako německý špic střední, liší se jen váhou a výškou. Kohoutková výška velkého špice se uvádí kolem 42 až 50 cm a mohou vážit 20 až 30 kg. Velký špic se může pyšnit nádherným velkým límcem připomínajícím lví hřívu. Německého špice velkého nejčastěji můžete spatřit v černé, bílé nebo hnědé barvě.

Má středně velké uši špičatého tvaru, které nosí vždy vztyčené. Tmavé oči mají tvar mandle a jsou šikmo posazené. Nos je prodloužený a nosní houba je zbarvena do černé barvy. Hlava je středně velká, úměrná tělu. Hrudník je poměrně hluboký. Špic svůj ocas nosí vždy vztyčeně stočený směrem k zádi. Tlapky velkého špice jsou kulaté a velké.

Povaha

Stejně jako ostatní typy špiců i velký německý špic je skvělý rodinný společník, který miluje blízkost svého majitele. Je ideální do rodiny s dětmi. Na výchovu není moc náročný, ale rozhodně je potřeba se mu věnovat. Je to hravý a veselý pes. Spokojí se i s trávením času na zahradě v kotci s přístupem do domu. Je to velmi dobrý hlídač, štěká na vše, co mu připadá podezřelé.

Je to velmi chytré a bystré plemeno, které má velice milou povahu. Díky tomu se někteří jedinci daného plemene skvěle hodí pro canisterapeutickou praxi. Je snadno motivovaný, ale výcvik by pro něj měla být hra, ne rutinní činnost.

Německý špic velký v sedu

Nároky na pohyb

Špic velký se řadí mezi aktivní psí plemena, která potřebují pravidelný pohyb. Je to vhodné plemeno pro různé druhy sportů, jako například agility nebo dogdancing (tanec se psem). Neúnavné házení balonku na zahradě pro ně není ta správná aktivita. Jedinci tohoto plemene jsou úspěšní také například v obedience.

Péče a zdraví

Špicové se před bonitací a zařazením do chovu testují na dysplazii kyčelního kloubu, dysplazii loketního kloubu, luxaci pately a také na dědičné oční vady. Díky tomu se do chovu pouští jenom zdraví jedinci, a plemeno se tak může považovat za poměrně zdravé.

Někteří jedinci německého špice velkého však mají sklony k tvorbě zubního kamene. Proto je třeba věnovat se jeho prevenci. K tomu vám mohou posloužit dentální tyčinky, syrové kosti nebo kartáček a psí pasta. V období línání, které probíhá většinou dvakrát ročně, se budete muset věnovat vyčesávání srsti.

Profilový obrázek

Zajímám se především o chov a psychologii psů. Řídím se pravidlem, že každé psí chování má nějakou příčinu. Doma mi dělá radost černobílý pes plemena border kolie – About Aspen Veselý ocas. Věnujeme se především agility, canicrossu a canisterapii. Chtěla bych vlastnit všechna štěňátka světa, ale to nemohu. Tak o nich alespoň píšu. :)

Máte dotaz nebo radu?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *