Pomeranian – aktivní mazlíček do rodiny

Pomeranian vzhled.
Profilový obrázek


25. 4. 2021

Hledáte malého skladného psa, který má svůj vlastní názor a miluje pohyb? Tak potom je pomeranian to pravé plemeno pro vás. Je to aktivní pes, který není moc náročný na výcvik a je vhodný pro pejskaře začátečníky. Většina pomeranianů také dobře vychází s dětmi. Nevýhodou však může být, že si různé věci vynucuje štěkáním a péče o jeho krásnou dlouhou srst je o něco náročnější než u jiných psích plemen.

Historie plemene

Jsou to potomci pracujících arktických psů. V prvních dnech byli mnohem větší a byli používáni jako tažná síla, byli zapřaženi za sáněmi a pomáhali s těžkým nákladem. Jejich genetika je spojována s pracovními psy – se samojedem a s aljašským malamutem. Jejich pojmenování vzniklo pravděpodobně až v 18. století. Ačkoliv již plemeno žilo po celé Evropě, svou popularitu si získalo až po dovezení do Anglie. Tito psi však byli o něco větší než dnešní pomeraniani, každopádně si udržovali stejné rysy, jako stočený ocas, delší srst a špičaté uši. První klub pomeranianů byl založen v roce 1891 a o pár let později vznikl i první standard plemene.

Pomeranian má roztomilý vzhled.

Vzhled plemene

Standard pomeraniana u FCI je dnes stejný jako u německého trpasličího špice. Zajímavostí je, že v USA a v Thajsku jsou tato plemena již rozdělena a každé má svůj vlastní standard. Jejich hlava vám může připomínat liščí siluetu, je široká a mírně plochá v poměru k čenichu. Oči jsou střední velikosti, oválné, umístěné blízko u sebe a mají tmavou barvu. Uši jsou nasazeny tak akorát od sebe, špičaté a vztyčené.

Má pevné končetiny stření délky úměrné k velikosti psa. Tělo je dobře klenuté a kompaktní, má poměrně hluboký hrudník, který ale není moc široký. Tlapky pomeraniana jsou tzv. kočičí – malé a zakulacené. Ocas je nesený vysoko a otočený směrem k zádům psa. Pohyb pomeraniana je energický a svižný.

Má podsadu a krycí srst, která je samočisticí a dlouhá. Základními barvami jsou bílá, černá a hnědá. Může se objevit i oranžová nebo modrá. Psi, kteří mají na sobě bílé znaky, se nevyužívají v chovu (vyjma bílých psů). Srst by měla být rovnoměrně stínovaná bez výrazných skvrn. Ideální váha u psů je 1,8–2 kg a u fen 2–2,5 kg. Pomeranian je malé plemeno, jeho výška v kohoutku se udává kolem 13 až 28 cm a je považován za menší variantu německého špice.

Pomeranian je rezervovaný k cizím lidem.

Povaha a nároky na pohyb

Pomeranian je energický a živý pes, který je vždy připraven pro každou lumpárnu. Má raději aktivní styl života než každodenní válení v pelíšku. Je to dobrý manipulátor a dokáže svého majitele zneužívat ve svůj prospěch. Je velmi hravý. Má tendence štěkat na vše, co se mu líbí i nelíbí, je to trochu zlozvyk, který je třeba korigovat už od štěněte. Je nedůvěřivý k cizím lidem, ale své majitele naprosto miluje. Rád se učí nové věci, takže to není pes náročný na výcvik.

Zdraví a péče

Pomeranian je poměrně zdravé plemeno, má však sklony k tvorbě zubního kamene, a tak je nutné věnovat se jeho prevenci. Je to pes, který je vhodný spíše k soužití v bytě nebo uvnitř domu, nikoli v kotci na zahradě. Jeho péče o dlouhou srst je poměrně náročná. Je třeba srst pravidelně vyčesávat a alespoň dvakrát do měsíce ji zastřihnout. Protože se jedná o malé plemeno, dávejte pozor, aby pes netrpěl nadváhou, a kontrolujte jeho denní příjem energie.

 

Profilový obrázek

Zajímám se především o chov a psychologii psů. Řídím se pravidlem, že každé psí chování má nějakou příčinu. Doma mi dělá radost černobílý pes plemena border kolie – About Aspen Veselý ocas. Věnujeme se především agility, canicrossu a canisterapii. Chtěla bych vlastnit všechna štěňátka světa, ale to nemohu. Tak o nich alespoň píšu. :)

Máte dotaz nebo radu?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *