Sibiřský husky: Kamarád, který budí respekt

Psí plemeno husky
Barbora Jelínková


16. 12. 2017

Sibiřský husky je jedno z nejstarších a v dnešní době stále velmi oblíbených psích plemen, původem z daleké Sibiře. Vyznačuje se houževnatostí, pracovitostí a láskou k pohybu. Jsou to psi velmi oddaní svým majitelům.

Odkud přišli

Plemeno je ve své domovině – severovýchodní Asii – známo již po staletí. Tamějším obyvatelům sloužili předchůdci dnešních huskyů pravděpodobně již v pravěku jako nezbytní pomocníci při lovu a tažení saní, kdy bylo potřeba houževnatých, odolných a pracovitých zvířat. Zbytek světa však huskye objevil teprve v devatenáctém století díky obchodníkům s kožešinami. Od té doby se sibiřský husky rychle stal oblíbeným i u řady evropských či amerických chovatelů a své příznivce si tak našel daleko za hranicemi své vlasti.

Husky je tažný pes

Husky je tažný pes

Plemenný standard

Sibiřský husky je kynology řazen do skupiny špiců a primitivních plemen. I jeho vzhled napovídá tomu, že má velmi blízko ke svým divokým vlčím předkům. Ani tisícileté soužití s člověkem nedokázalo z genetické informace sibiřských huskyů vymazat jejich prapůvodní vzezření: robustně stavěnou kostru, silné svalstvo připravené podávat vynikající fyzické výkony a především bohatou srst, která umožňuje přežít i v drsných podmínkách dalekého severu. Nejčastějším zbarvením sibiřských huskyů je kombinace šedé, bílé a černé v různém poměru, plemenný standard ovšem připouští jakékoliv odstíny včetně libovolných odznaků. Typickým znakem tohoto plemene jsou různobarevné oči – často se setkáme se zvířetem, které se na vás dívá jednou modrou a druhou hnědou zornicí.

Husky má často různé barvy duhovek

Husky má často různé barvy duhovek

Povahové vlastnosti

Sibiřský husky je plemenem vhodným pro aktivní, sportovně založené chovatele, kteří jsou ochotni svému psovi dopřát dostatek času ve volné přírodě. Husky vyžaduje pohyb a pozornost ze strany páníčka, jinak strádá. Jsou to čilí, aktivní a energičtí společníci, kteří ze všeho nejvíc milují práci a hru. Poměrně dobře vycházejí s dětmi, ovšem je třeba myslet na to, že ne vždy dokážou plně potlačit svůj vrozený lovecký instinkt.  Majitel se na ně však může za všech okolností plně spolehnout. Sibiřský husky štěká jen zřídka, ovšem někdy se můžeme setkat s vytím, což je další pozůstatek po vlčích předcích.

Barbora Jelínková

Prvního mazlíčka jsme se sestrou dostaly, když mně bylo 9 a jí 7 let, byl to černý zakrslý králík. Ten překonal bariéru v podobě rodičovských zákazů, takže od té doby přibývali jeden za druhým: Postupně přišlo akvárium, terárium se strašilkami, morče, myši, králík číslo dvě, kočka (několik) a nakonec kocour. Momentálně svůj domov sice s žádným chlupáčem ani opeřencem nesdílím, ale zájem o chovatelství mi zůstal. Když ho spojím se svou jí láskou ke psaní, je Mazloun jasná volba.

Máte dotaz nebo radu?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *