Slovenský čuvač

Psí plemeno čuvač
Barbora Jelínková


27. 8. 2018

Jedno z mála psích plemen, jehož domovinou je země našich východních sousedů, nezapře svůj horský původ. Nádherné, impozantní a mohutné zvíře se sněhově bílou srstí bylo před staletími vyšlechtěno k tomu, aby pastevcům ovcí pomáhalo v ochraně cenných stád, a tuto vlastnost nedokázalo vymazat ani dlouholeté soužití s městským člověkem. Pokud si tedy dnes pořídíte čuvače, pak vězte, že nejlépe mu bude v blízkosti přírody.

Vzhled plemene

Již jsme zmínili bílou barvu srsti. Ta tvoří jeden z nejtypičtějších rysů, podle kterých slovenské čuvače bezpečně poznáme. Dalším charakteristickým znakem jsou středně dlouhé, svěšené uši nasazené ve výši očí, jejichž přátelský výraz je orámovaný černou linkou – jedinou tmavou barvou v záplavě okolní bílé.

Štěte slovenského čuvače na trávě

Typické černé linky pod očima jsou nejpatrnější u štěňat čuvačů

Stavba těla slovenských čuvačů na první pohled napovídá, jaký je jejich životní úděl: Podávat špičkové fyzické výkony a prohánět se po horských svazích, kde se mohou uplatnit pouze jedinci s vynikající kondicí. V kohoutku dorůstají tito psi až sedmdesáti centimetrů. Huňatý ocas v klidu nosí svěšený podél těla. Čuvač je kvůli své malé rozšířenosti často zaměňován se zdánlivě podobnými labradory a zlatými retrívry.

Původ

Konkrétní historickou linii šlechtění slovenských čuvačů už asi nikdy nedokážeme vysledovat. Táhne se totiž staletí do minulosti. Již tehdy se na horských svazích Beskyd a Bílých Karpat v doprovodu tamějších ovčáků proháněli mohutní, odolní a pracovití psi, kteří pomáhali hlídat ovce.
Mezi předky slovenského čuvače podle současných kynologických výzkumů pravděpodobně nechybějí horská plemena psů původem z Kavkazu, Alp či Pyrenejí. Napovídá tomu obdobná stavba těla a zbarvení srsti. Dlouho však zůstávali před světem skryti na svazích obtížně přístupných velehorských štítů.

Olizující se samec slovenského čuvače

Někdy jsou čuvači milně zaměňováni s retrívry

Do povědomí širší veřejnosti se čuvači dostali teprve s tím, jak si horští turisté pro jejich krásu a roztomilost odnášeli štěňata dolů do údolí. Postupně si tak slovenské čuvače oblíbili chovatelé po celém světě. Třebaže se dosud jedná spíše o vzácnější plemeno, rozhodně se vyplatí o nich vědět.

Povaha slovenského čuvače

Společenské plemeno vhodné pro rodiny s dětmi – to je slovenský čuvač. Bude sloužit jako spolehlivý, svědomitý a pracovitý hlídač. Vzhledem k vrozené ostražitosti a nebojácnosti je pro něj zcela přirozené, že neustále bedlivě sleduje své okolí a upozorní na sebemenší zvuk či přítomnost cizí osoby.

Slovenský čuvač je ideální pro celoroční pobyt venku na zahradě. V bytě či stísněném prostoru by strádal nejen kvůli své husté srsti, která vytváří izolační vrstvu a chrání před zimou, ale především proto, že čuvači jsou stvořeni k pohybu a volnosti. Denně vyžadují značné množství fyzické aktivity. Ještě před pořízením psa tedy zvažte, zda budete schopni mu tuto potřebu naplnit.

Barbora Jelínková

Prvního mazlíčka jsme se sestrou dostaly, když mně bylo 9 a jí 7 let, byl to černý zakrslý králík. Ten překonal bariéru v podobě rodičovských zákazů, takže od té doby přibývali jeden za druhým: Postupně přišlo akvárium, terárium se strašilkami, morče, myši, králík číslo dvě, kočka (několik) a nakonec kocour. Momentálně svůj domov sice s žádným chlupáčem ani opeřencem nesdílím, ale zájem o chovatelství mi zůstal. Když ho spojím se svou jí láskou ke psaní, je Mazloun jasná volba.

Máte dotaz nebo radu?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *