Zlatý retrívr: Nejlepší přítel každé rodiny

Psí plemeno zlatý retrívr
Profilový obrázek


1. 5. 2015

Zlatý retrívr patří k nejrozšířenějším psím plemenům vůbec. Na první pohled u něj poznáte, že jde o hravého kamaráda, nepopře přitom svou vysokou inteligenci. Pojďme se na něj ale podívat podrobněji.

Zlatý retrívr

Povaha plemene

Zlatý retrívr má nejen zlatou srst, ale i povahu. Je velmi přátelský, klidný, důvěřivý a vyžaduje pohlazení. Poměrně snadno lze naučit prakticky cokoli díky svému přirozenému smyslu pro poslušnost, inteligenci a neustálé snaze se páníčkovi zavděčit. Rád plní nejrůznější úkoly. Navíc je dost trpělivý, prakticky nikdy není nervózní, proto se hodí k dětem. Prostě ideální rodinný přítel s délkou života 13 – 15 let.

Proč zrovna zlatý retrívr?

Tento pes potřebuje kolektiv, rodinu. Nikdy tedy nemůže být jen venku a určitě ne uvázaný u boudy. Prostě pravý člen rodiny, který s Vámi bude chtít trávit maximum času. Má velkou radost z jakéhokoli pohybu a je dost hravý do velmi pozdního věku. Není proto vhodný jako hlídač. Kvůli své přátelské povaze by totiž zloděje spíše přivítal, než vyhnal a ještě mu naservíroval svou oblíbenou hračku. Společenskost je opravdu jeho hlavní předností. To samé platí i ve vztahu k ostatním psům, skvěle se s nimi snáší. Jen pozor na zahradní jezírka. Lekníny budou s retrívrem minulostí. Jeho skvělý nos a neskutečná chuť do práce ve vodě z něj dělají exklusivního loveckého psa.

Retrívr je přátelský a hravý

Retrívr je přátelský a hravý

Jak má zlatý retrívr vypadat?

Tento pes má souměrnou, poměrně vyváženou stavbu těla, hlavu i lebku. Čenich je dobře vyvinutý, hluboký a široký. Oči tmavohnědé s tmavými víčky, nos musí být černý. Uši jsou středně velké, zavěšené přibližně v rovině očí. Horní linie hřbetu je rovná. Ocas je nasazen a nesen v úrovni hřbetu, dlouhý na paty a netočí se. Tento pes si vykračuje elegantně, lehce. Výška psa by měla být mezi 56 a 61 cm, feny od 51 do 56 cm. Zlatavá srst s voděodolnou podsadou se lehce vlní.

Zlatý retrívr umí vypadat majestátně

Zlatý retrívr umí vypadat majestátně

Historie plemene

Zlatý retrívr pochází z Anglie. V roce 1913 jistá paní Charlesorthová založila Klub zlatého retrívra a byl tím i stanoven plemenný standard. Ještě v tomto roce kynologický klub uznal oficiálně toto plemeno a zaregistroval ho jako žlutý nebo zlatý retrívr. V roce 1920 byla tato registrace změněna do dnešní podoby – zlatý retrívr – Golden Retriever. Původně lovecký pes byl určen k donášení vodních ptáků, nyní je skvělý vodící pes předurčen pro život v rodinách s dětmi. Dále existují i další retrívři, jako například stejně přátelský retrívr labradorský, se kterým má společné předky.

A samozřejmě má rád i děti.

A samozřejmě má rád i děti.

Péče o psa

Toto plemeno nevyžaduje nijak speciální péči. Pes potřebuje dostatek volného pohybu a vodu. Srst by se měla 2x v týdnu kartáčovat od hlavy po hřbet a boky po směru i proti srsti. Končetiny vždy pouze po směru. Ocas nechávejte na konec. Používejte kartáč se zakulacenými hroty nebo z pravých štětin. Kontrolujte chlupy mezi prsty na tlapkách a zastřihujte je. Pravidelně čistěte oči a uši. Zkracujte přerostlé drápy a dbejte o chrup. Dospělý pes by měl dostávat krmení jedenkrát denně a to kvalitní granule. Dodržujte vždy přesné dávkování, jelikož retrívři mají sklon k tloustnutí, obzvláště když nemají dostatek pohybu.

Máte dotaz nebo radu?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

1 komentář