Jak poznat obézní kočku a jak s nadváhou bojovat

Tlustá kočka
Barbora Jelínková


21. 1. 2018

Je to problém, o kterém se moc nemluví, přitom jeho závažnost rozhodně není radno podceňovat. Stejně jako lidé totiž mohou zvířata trpět nadváhou a stejně jako u lidí může mít takový stav dlouhodobé zdravotní následky, kterým je třeba předcházet. Jak postupovat, pokud máme doma obézní kočku, poradíme v následujících řádcích.

Rizikové faktory

Tlustá kočka není nic, o co by svědomitý chovatel stál. Pravdou však je, že nadměrné kilogramy jsou poměrně častým neduhem, se kterým se potýkají veterinární lékaři. Riziko hrozí zvláště zvířatům chovaným celoživotně v uzavřeném bytě, kde nemají možnost dostatečného pohybu a zároveň jim majitel dopřává vybrané pochoutky. Zatímco kočky s možností venkovního pobytu bývají tlusté jen výjimečně, u domácích „povalečů“ se o žádnou výjimku nejedná. Nadváha se častěji objevuje s vyšším věkem a rovněž je velmi běžná u kastrovaných koček, které vlivem hormonálních změn ztrácejí přirozenou chuť pohybu, a navíc se u nich zpomaluje metabolismus.

Jak poznat, že je kočka tlustá

Že má kočka nadváhu, nemusí však být vidět na první pohled. Některá zvířata navíc mohou vypadat výrazně silnější díky huňaté srsti, která odstupuje od těla a opticky jej zvětšuje. Jak na tom kočka skutečně je, lze tedy nejlépe poznat pohmatem. Ideální stav je, když při doteku můžeme snadno nahmatat žebra a páteř, jejich obrysy však viditelně nevystupují.  Jakmile je není možné nahmatat, jedná se o první náznak toho, že kočka má vyšší než nezbytně nutné zásoby podkožního tuku. U velmi obézních zvířat je pak na první pohled vidět zvětšené břicho a mohutná silueta, která nenechá nikoho na pochybách, že něco není v pořádku.

2-tlusta-kocka

Hmotnost s odvíjí od plemene

Směrodatným ukazatelem jsou také údaje o optimální hmotnosti pro dané plemeno, které se mohou lišit i poměrně výrazně. Zatímco třeba britské kočky jsou přirozeně podsaditější a statnější, tudíž i jejich normální hmotnost je vyšší, jiná plemena (například siamské a obecně orientální kočky) mají vrozenou štíhlou a elegantní postavu. Hmotnost dvou stejně starých koček různého plemene se proto může lišit třeba i o dva kilogramy, aniž by to byl důvod ke znepokojení. Při hodnocení údaje, který se objevil na displeji váhy, proto vždy vycházejte z plemenných standardů a porovnávejte pouze kočky stejných plemen.

Prevence nadváhy u koček

Ideální je samozřejmě nadváze pokud možno předejít ještě před tím, než vypukne. Klíčem je dodržovat zásady správného krmení: Každá kočka má jiné potřeby a nelze proto jednoznačně stanovit přesné množství granulí, které nasypeme do misky. Vyšší nároky na přísun zdravých živin mají kočky v období dospívání a dále březí a kojící samice. Je samozřejmé, že čím divočejším a volnějším způsobem života kočka žije, tím větší hlad bude mít. Zároveň však platí, že kočka se „nehlídá“. Pokud ji tedy budete stále nabízet, bude pravděpodobně neustále s chutí žrát. Orientační představu, kolik krmení vaše kočka potřebuje, si můžete udělat na základě doporučených denních dávek, které jsou uvedeny na obalech většiny krmiv. Tuto dávku je však vhodné individuálně přizpůsobit (zvýšit či snížit), pokud kočka začne hubnout nebo přibírat.

Obézní kočka

Obézní kočka

Když je kočka tlustá

Jakmile u svého zvířete i přes veškerou snahu zpozorujete příznaky tloustnutí, nastal čas na změnu krmných návyků. Prvním krokem je snížení celkového příjmu (o něco omezte velikost každé porce). Další možností je zvolit jiný druh krmiva. K dostání je řada výrobků se sníženým obsahem tuku, speciálně určených přímo pro obézní zvířata. Pokud jste zvyklí své kočce čas od času dopřát nějakou laskominu, dejte si na čas pauzu a naučte se odolávat jejímu loudění.

Samozřejmostí by pak mělo být navýšení pohybové aktivity. Nedostatek pohybu nejlépe vyřeší hra – věnujte své kočce alespoň několik minut denně a prohánějte ji v honbě za hračkami, aby si svou odměnu v podobě misky granulí musela nejprve zasloužit. Je-li to možné, umožněte jí pobyt venku. Pokud však ani po několika týdnech dietního režimu nezpozorujete změnu k lepšímu, zvažte návštěvu veterinárního lékaře. Ten může pomocí vhodných vyšetření vyloučit možnost, že by nadváha představovala symptom závažnějšího zdravotního problému, způsobeného například hormonálními poruchami. Případně vám také pomůže se sestavením optimálního jídelníčku.

Barbora Jelínková

Prvního mazlíčka jsme se sestrou dostaly, když mně bylo 9 a jí 7 let, byl to černý zakrslý králík. Ten překonal bariéru v podobě rodičovských zákazů, takže od té doby přibývali jeden za druhým: Postupně přišlo akvárium, terárium se strašilkami, morče, myši, králík číslo dvě, kočka (několik) a nakonec kocour. Momentálně svůj domov sice s žádným chlupáčem ani opeřencem nesdílím, ale zájem o chovatelství mi zůstal. Když ho spojím se svou jí láskou ke psaní, je Mazloun jasná volba.

Máte dotaz nebo radu?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *