Problémy s pohybovým aparátem častěji ohrožují větší plemena psů

Nemocný pes


20. 2. 2017

Dalo by se říci, že čím větší plemeno, tím větší riziko onemocnění kloubů – toto pravidlo ale bohužel malá plemena nevylučuje z případného onemocnění. Odkud se vlastně berou pohybové problémy psů jako dysplazie, artróza, ocd anebo luxace? Svou roli hraje dědičnost, zátěž psa ale i mnoho dalších faktorů.

Mezi další důležité proměnné ve vysněné rovnici každého páníčka, tedy zdravý roční pes = zdravý celý život, patří strava, zvýšená tělesná hmotnost, nadměrné fyzické zatížení nebo předávkování vápníkem ve stravě, prodělané úrazy ale i to, na jakém povrchu nejčastěji lehává.

Rizikové faktory vzniku artrózy u psa se dají shrnout do tří bodů:

  • velká nebo těžká plemena
  • psí sportovci
  • psi s rodokmenem zatíženým na pohybové problémy

Pes s onemocněním pohybového aparátu

Dysplazie – kyčle jsou v ohrožení nejčastěji

Dysplazie kyčelního kloubu je nejznámější a nejrozšířenější dědičnou chorobou psů a čím dál častějším strašákem všech chovatelů velkých a gigantických plemen. Kyčelní kloub má v rámci pohybového aparátu dvě základní funkce: nosnou a pohybovou.

Dysplazie kyčelního kloubu (v ČR označovaná také jako DKK) je bolestivé onemocnění, kdy dochází k oslabování kyčelního kloubu, postupnému zhoršování pohyblivosti psa a také vzniku artrózy.  DKK je dědičně podmíněný chybný vývoj kyčelních kloubů. Jedná se tedy o vývojové, nikoli vrozené, onemocnění, které ovlivňují také faktory vnějšího prostředí. Pro vznik onemocnění je typická laxita (volnost) kloubního pouzdra a nedostatečné osvalení pánevní oblasti a končetin.

Dysplazie postihuje i přední končetiny

Dysplazie postihuje také klouby hrudních končetin.  Také ony hrají v biodynamice pohybu důležitou roli. Dysplazie loketního kloubu (v ČR označovaná jako DLK) je souhrnné označení několika nemocí vedoucích k poruchám souběžnosti kloubních ploch pažní, vřetenní a loketní kosti. Projevuje se nejčastěji kulháním na hrudní končetinu, ale potíže může signalizovat i neochota k pohybu.

Dysplazie kyčelního a loketního kloubu jsou dosud bohužel do značné míry neřešitelné problémy.  Nejen proto je potřeba udržovat psa dobře nasvaleného a podporovat jeho klouby kloubní výživou,“ uvádí Zuzana Novotná, produktová specialistka e-shopu SpokojenyPes.cz.

Dysplazie se u štěňat nejčastěji objevuje ve věku 5 – 8 měsíců, kdy lze u štěňat pozorovat houpavou chůzi anebo například náhlé potíže při vstávání.

Proto je důležité nepřetěžovat psy, zejména štěňata a mladé psy ve vývinu,“ dodává Zuzana Novotná.

Každému psu je možno preventivně podávat přípravky na podporu pohybového aparátu, tzv. chondroprotektiva.

Alavis Triple blend pro koně se běžně se podává psům. Používají jej zejména ti, co se psy aktivně sportují. Díky balení pro koně vydrží psům opravdu dlouho. Ne všem však vyhovuje sypká forma tohoto přípravku.“  

Při obtížích je většinou komplexní kloubní výživa většinou nutná, protože obsahuje mj. protizánětlivé složky (tzv. MSM) a složky tlumící bolest a další.

Mezi chovateli je oblíbený sirup Aptus Apto-Flex VET, který psům hodně chutná a dobře jej snáší. Jelikož je zde obsažena složka MSM, která působí protizánětlivě a mírně analgeticky, většinou je tedy sirup doporučovaný spíše pro psy s obtížemi. Neznamená to, že preventivně nelze použít, spíš se tomu často zákazníci vyhýbají,“ dodává Zuzana Novotná z e-shopu SpokojenyPes.cz.

Naučte se rozpoznat příznaky artrózy

Artróza je druhé nejčastější kloubní onemocnění u psů, kterému lze jen do jisté míry zabránit anebo její nástup a příznaky zmírnit kvalitní stravou, podáváním vhodných chondroprotektiv a především vhodnou rehabilitací. Jak už bylo řečeno, dysplazie vede k vadnému utváření jamky kyčelního kloubu a následnému vzniku artrózy. Klinické změny, průběh onemocnění, stejně tak jako terapie je lidí a psů srovnatelná. A stejně jako u lidí se může vytvářet třeba i rok předtím než začne bolet.

Každému z majitelů se může stát, že klinické příznaky artrózy nerozpozná, nemusí se ani jednat o méně zkušeného chovatele. Záleží totiž na povaze psa, která mu může dodávat elán rychle „rozběhat“ varovné příznaky jako potíže při vstávání, ztuhlost a kulhání. Lze si ale všimnout změny v chování psa. Pes je v takovém případě méně ochotný nebo vyžaduje méně pohybu. Dost jasným znakem artrózy je neochota chůze po schodech anebo neochota naskočit do auta.

„S takovým psem si jeho majitelé neužijí dříve běžné aktivity a často to vede ke snaze kompenzovat jeho nenaladění větší dávkou žrádla anebo pamlsky. Přitom artrotickému psu nadváha prospívá nejméně. Existují však chondroprotektiva ve formě pamlsků, žvýkací tablety Geloren Dog – želatina s příchutí uzené šunky, u psů jsou velmi oblíbené a reference jsou dobré jak při preventivním podávání, tak u starších psů s obtížemi,“ dodává Zuzana Novotná.

Pes s bolavými klouby

OCD – když chrupavka nestíhá

Disekující osteochondróza, označována zkratkou OCD, je onemocnění vyskytující se převážně u rostoucích psů velkých a tzv. gigantických plemen.  OCD postihuje chrupavku – houbovitou tkáň, která tlumí prostor mezi klouby a umožňuje jim, aby pracovaly hladce spolu. U psa s OCD je chrupavka poškozená a abnormálně roste, vápenatí. V případě tzv. léze se může chrupavka oddělit od kosti, která je pod ní. Vinou nedostatečného zásobení živinami odumře část hlubších vrstev chrupavky, vznikne nekrotické ložisko a může docházet k prasklinám v kosti.

Co OCD způsobuje? Ke vzniku OCD přispívá více faktorů najednou. Jedná se o trauma kloubu, dědičnost, rychlý růst, omezené prokrvení spodních částí chrupavky a chyby ve výživě. Existuje konzervativní a invazivní způsob léčby.

Konzervativní způsob léčby spoléhá na klid a podávání medikamentů, při invazivní léčbě je zvířeti odebrána část chrupavky. Rozhoduje rozsah poškození, věk a také váha pacienta. Terapii je vhodné doplnit o tzv. chondroprotektiva, což jsou preparáty složené z glukosaminu a chondroitinsulfátu, které tvoří přirozenou součást kloubní chrupavky.

Tyto přípravky neobsahují MSM. Alavis Shelby pro klouby je často doporučovaný i jako prevence. Mezi chovateli je oblíbený zejména pro obsah více typů kolagenů,“ uzavírá produktová specialistka e-shopu SpokojenýPes Zuzana Novotná.

Luxace pately

Luxace pately (vykloubení čéšky) je relativně časté onemocnění kolenního kloubu psů. Abnormální poloha čéšky způsobuje bolest, poškození chrupavky a vznik artrózy. Trpí na ni spíš malá plemena psů, je vrozená a naštěstí bývá operovatelná. Rehabilitace bývá zdlouhavá a náročná, protože pes nesmí skákat a má být venčen pouze na vodítku. Doporučuje se plavání ve vodě po zahojení rány.

Dobrá zpráva nakonec, prevence snižuje pravděpodobnost onemocnění:

Všem nemocem pohybového aparátu může do jisté míry předcházet prevence:

  • kvalitní strava
  • udržovat psa dobře nasvaleného
  • nepřetěžovat psy, zejména štěňata a mladé psy ve vývinu
  • je možno podávat přípravky na podporu pohybového aparátu (při obtížích je komplexní kloubní výživa většinou nutná, obsahuje mj. protizánětlivé složky, složky tlumící bolest apod.)

Článek jsme připravili ve spolupráci s internetovým obchodem SpokojenýPes.cz

Máte dotaz nebo radu?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *