Psí cukrovka aneb i pejsek může být diabetik

Psí cukrovka
SpokojenýPes.cz


3. 6. 2016

Podobně jako lidé, i psi mohou onemocnět cukrovkou (Diabetes mellitus – DM), tedy poruchou využití inzulinu, který je produkován slinivkou břišní, popřípadě trpí jeho nedostatkem. Pejsek tak nemá v krvi optimální množství cukru.

Při poruše vstřebávání inzulinu se přijatý cukr nevyužije a hromadí se v krvi, tím vzniká hypoglykémie. To způsobuje, že organismus si musí najít jiný zdroj energie, většinou tukové zásoby. Následně se v těle hromadí odpadní látky, což je druhotná zátěž.

Cukrovku obecně rozdělujeme na dva typy: primární a sekundární.

V prvním případě organismus pejska inzulin neprodukuje v dostatečném množství, což je zaviněno poruchou slinivky břišní. Porucha se léči dodáváním inzulinu pomocí injekcí v pravidelných a zcela přesných dávkách.

Sekundární cukrovka je o něco méně závažný stav, kdy slinivka pracuje správně, ale organismus psa není schopen produkovaný inzulin správně nebo vůbec využít. Proto je nutné podávat pejskovi speciální krmivo.

psi-cukrovka

Jak poznáme, že pejsek má cukrovku?

Ať se již jedná o primární nebo sekundární typ diabetu, příznaky jsou shodné. Pejsek může nadměrně pít, více a častěji močit, mohou se objevovat nová kožní onemocnění, potíže s močovým ústrojím, vyhledávání chladných míst a těžké dýchání. V případě poruchy vstřebávání inzulinu může mít pejsek také zvýšené požadavky na objem krmiva, a přesto může ztrácet kvůli nedostatku trávicích enzymů na hmotnosti, bude prakticky hladovět. Cukrovku lze také odhalit testem na cukry v krvi či moči a vyšetřením z výkalů.

Pokud zjistíte, že pejsek projevuje některý z výše uvedených příznaků, domluvte si co nejdříve konzultaci s veterinářem a případné vyšetření. Včasné rozpoznání cukrovky může značně ovlivnit následný zdravotní stav, délku a kvalitu pejskova života. Neléčený diabetes může vést k šokům, oslepnutí či naprosté dehydrataci.

Čím krmit?

Dieta pro pejsky diabetiky by měla obsahovat především glycidy, lipidy, proteiny a vlákninu. Vhodné je podávat speciální dietní krmiva, doma připravovanou stravu v tomto případě nedoporučujeme. Je zcela zásadní dodávat potřebné živiny a hlídat obsah cukru v krmivu. To jde u doma připravované stravy velmi obtížně, nemožné to však není.

Nutné je dodržovat pravidelnost v krmení, aby hladina cukrů nekolísala. Často se doporučuje krmit ráno a poté po 7,5 hodinách. Vždy je ale dobré přesné dávkování krmiva konzultovat s veterinářem na základě zjištěného typu diabetu a dle stavu konkrétního pejska.

Ačkoli všichni svým pejskům rádi dopřejeme něco navíc, tady pozor. Pokud možno, zcela zapomeňte na pamlsky. Pokud je to však nezbytné, podávejte pouze speciální dobroty určené právě pro diabetické psy.

Smutný pes

Jak probíhá léčba?

U primárního typu onemocnění je nutná pravidelná aplikace inzulínu po nakrmení. Pravidelnost a včasnost je zcela zásadní, udržíte tak inzulin v potřebné míře, nebude docházet ke kolísání jeho hladiny. Zabráníte tak vzniku šoku. Pejsci se sekundárním typem cukrovky nepotřebují dodávat inzulin, musí se pouze zvolit správná strava. Dodržujte ale stejné časy jejího podávání.

Bohužel cukrovku nelze vyléčit, je ale možné při zodpovědném přístupu zajistit pejskovi navzdory tomuto onemocnění kvalitní a plnohodnotný život.

Dopřávejte pejskovi pravidelný pohyb. Ale buďte opatrní, nesmíte ho nadměrně zatěžovat. Vždy mějte doma dostatečnou zásobu inzulinu, aby nedošlo k přerušení léčby. To samé platí i o krmivu, mějte ho potřebné množství doma k dispozici a kupujte jej s předstihem. Voda musí být stále k dispozici.

Podělte se s námi o své zkušenosti s péči o psa diabetika a pomozte ostatním čtenářům.

SpokojenýPes.cz

Článek jsme připravili ve spolupráci s internetovým obchodem SpokojenýPes.cz

Máte dotaz nebo radu?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

4 komentáře

 • Profilový obrázek londáková draha says:

  Dobrý den. Mám šestiletou fenku maltézačku. Asi před 3 týdny se objevila po vymočení jasná krev. Veterinář diagnostikoval zánět moč. měchýře a nasadil ATB léčbu na 9 dní. Po dobrání jsem dodala pejskovu moč,kde se zjistil pozitivní cukr lakmus. papírkem / pro lidi /. Opakovaně jsem provedla tento test sama a výsledek byl vždy pozitivní. Pes nemá žádný z příznaků diabetu. Mám dotaz, může jít o zvýšení cukru vlivem stresu a po prodělaném zánětu moč. měchýře ? Fenka od mala musí zůstat v bytě 14 hod. sama a to nepravidelně. Pracuji jako zdr. sestra v třísměn. provozu. Vím jak je na mne fixována a těžce nese můj odchod do práce, proto se ptám na možnost navýš. cukru ve stres. situaci. Děkuji za odpověd. Londáková

 • Profilový obrázek Viera Duriskova says:

  Prosím o radu mame 15 rocneho psika krizenca a má diabetes prosime o radu ako mu pripravovať stravu a či Bachove kvapky pomozu nakolko mu nechuti jest a casto vracia je apatický

  • Dobrý den,

   doporučuji spíše, aby stravu psovi v pokročilém věku nastavil veterinář, který zná jeho kompletní stav, ve spolupráci s vámi, protože znáte stravu, kterou preferoval během svého života. Netroufáme si radit s těžkými nemocemi konkrétních psů na základně stručného komentáře. Děkujeme za pochopení.