Jak docílit, aby se pes spřátelil s kotětem

Pes a kočka
SpokojenýPes.cz


23. 10. 2018

Být spolu jako kočka a pes, nemusí znamenat nekonečné nahánění, prskání a štěkání. Jak spřátelit psa s kotětem? Přinášíme Vám pravidla dobrého startu a spokojeného soužití.

Patříte k těm, kteří si myslí, že pes a kočka jsou úhlavní nepřátelé a že snaha o soužití s nimi v jednom bytě skončí minimálně pár „sekanci“ na čenichu? Kdepak, je jednodušší seznámit novou kočku se psem než s jinou kočkou.

Kotě se štěnětem se obvykle snesou bez problému

Zdaleka nejsnazší z hlediska budování vzájemného vztahu je pořídit si štěňátko a koťátko naráz. Začnou si spolu hrát, navzájem se hřát v pelíšku a pevná přátelská vazba vznikne přirozeně. Ale to je zase náročné v jiných ohledech. Kočky jsou samostatné. Štěně je potřeba vychovat a kotě pro něj bude velké rozptýlení a tím pádem může být výchova těžší. Uklízet po štěněti samotném je stejně náročné, jako když máte doma zároveň kotě. „Ať už jsme měli kočku z jakýchkoliv podmínek, vždy si hledala toaletu a nikdy od ní nebyla louže jinde,“ porovnává z osobní zkušenosti Zuzana Novotná, produktová specialistka eshopu SpokojenýPes.cz.

2-pes-a-kocka

Pozor na vzájemnou žárlivost

Dospělí psi a kočky obyčejně nemají velký problém přijmout mládě. Nesmí se ale cítit po jeho příchodu odstrčení. „I pes, který venku loví cizí kočky, dokáže vaši kočku zahrnout do své smečky, milovat a bránit. Psi a kočky se totiž nepovažují navzájem za konkurenty. Alespoň po prvních pár dnech ne,“ říká Zuzana Novotná.

Seznamování raději postupné

Když si přinesete domů koťátko, dejte mu jeho pelíšek, případně vyvýšené škrabadlo s kukaní, jeho vlastní misky na žrádlo a vodu a seznamte ho s místem, kam bude chodit na WC. První den postačí, když budoucí parťáci navzájem poznají své pachy. „Do jedné místnosti vezměte nejprve koťátko, potom společně místnost opusťte a vezměte do místnosti pejska. První setkání tváří v tvář pak nebude až tak velké překvapení,“ doporučuje Zuzana Novotná. Své pachy v předstihu poznají, když jim prohodíte jejich polštářky z pelíšků.

Čas na seznámení přijde brzy. Nasadit pejskovi náhubek nebo ho mít na vodítku může být spíše na škodu. „Pokud pes nesnáší náhubek, nebude kočku vůbec řešit.  Bude se snažit náhubek sundat a kočku si spojí se svým nepohodlím. Podobně to může být s vodítkem. Máme sice možnost psa zastavit, ale z praxe vím, že psi v komunikaci s jinými zvířaty fungují bez vodítka mnohem lépe, než na něm, Mnohem silněji tak i vnímají, že se my něčeho obáváme,“ varuje Zuzana Novotná.

Vhodnější je použít škvíru mezi dveřmi anebo lépe dát mezi zvířata zábranu do dveří, jaká se používá kvůli bezpečnosti dětí. Poslouží jako plot uvnitř domu, který je odteď územím obou. Skýtá možnost bezpečně se navzájem očmuchat, poodejít a z vlastní vůle se do blízkosti vetřelce vrátit.

3-pes-a-kocka

První reakce nejspíš bude přinejmenším ostražitá. Nerozlučná dvojka se z nich nestane ze dne na den. Kočka bude mít tendenci se schovat. Pokud bude pes dorážet, opakujte mu důrazně známé povely: „Ne! Nesmíš!“, pakliže je pes zná a umí na ně reagovat. „Společně s tím je ale důležité říct psovi, co tedy dělat má, když dorážet nesmí. Takže ho třeba odeslat na místo, ať tam leží. Klidným tónem mu vysvětlujte, že kočička není pamlsek, ale kamarádka,“ říká Zuzana Novotná ze Spokojeného psa. Zejména první dny musíte být neustále ve střehu. Záleží především na vás, na předchozí výchově psa, jeho nátuře a podmínkách, které pro život oba dva zástupci zvířecí říše u vás budou mít. Každý z nich potřebuje pozornost, čas, prostor, lásku, péči. Vše ve stejné míře.

Společný pelíšek? Pak máte vyhráno

Zpočátku se nějaké té agresi asi nevyhnete. Pomůže, pokud koťátku ostříháte drápky. Postupem času si na přítomnost jeden druhého zvyknou. Počítejte s tím, že to může trvat i několik měsíců, než je najdete spokojeně spinkat v jednom pelíšku. Jakpak by ne, každý pes nakonec začne respektovat kočku jako jemu nadřazenou.

4-pes-a-kocka

Pravidla pro začátek spokojeného soužití v kostce:

Bojovnému kotěti ostříhejte drápky – případně o to požádejte veterináře

Oddělené lože – pes i kočka potřebují mít každý vlastní útočiště. Koťátko se bude lépe cítit výš nad zemí, kam pes nedosáhne.

Oddělené misky – pes i kočka potřebují jíst jinak často. Kočku je lepší krmit několikrát denně, ráda loví a jí v noci. Psa krmte maximálně dvakrát denně. Jemu byste neměli potravu nechávat ležet v misce vůbec, pokud o ni nejeví zájem. Možná bude proto snazší krmit je odděleně. Strava koček je bohatší na tuky i bílkovin než strava psí. Chcete-li dát zvířatům drobný pamlsek, mělo by to být ve stejnou chvíli, aby se zbytečně necítila ukřivděně.

Oddělená WC – psi mají zálibu v ochutnávání exkrementů a s gustem zkusí i kočičí trus. Nebezpečné to pro něj může být z více důvodů. Jedním z nich jsou parazité a patogenní bakterie. Preventivně dejte toaletu někam, kam se pes nedostane. Pokud tu možnost nemáte, vyvarujte se používání silikonového steliva kočičího WC. Pejskovi hrozí po pozření kočičího exkrementu obaleného tímto stelivem velké zdravotní problémy.

Nepodceňujte vnitřní parazity – rady o pravidelné odčervování je však třeba brát s rezervou. Pravidelné odčervování „naslepo“ se rozhodně nedá doporučit a psa zbytečně zatěžuje. Jedno vyšetření trusu na přítomnost parazitů u veterináře stojí zhruba 200 korun, což je přibližná cena jedné odčervovací dávky. Účinná látka jakéhokoliv odčervovacího preparátu v těle zvířete působí maximálně jeden den a dokáže zabít pouze dospělé červy, kteří už ve střevě psa či kočky jsou.

SpokojenýPes.cz

Článek jsme připravili ve spolupráci s internetovým obchodem SpokojenýPes.cz

Máte dotaz nebo radu?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *