Stelivo pro kočku? Kupujte to, se kterým je kočka spokojená!

Kočka - Lidl leták
Partner


16. 3. 2020

Spolupráce

Jestliže máte doma novou kočičku a chystáte se ji učit na kočičí toaletu, je nutné zvolit, jaké stelivo vaší kočičce nabídnete. Vzhledem k tomu, že na českém trhu najdete mnoho variant steliva, může se z počátku zdát správný výběr trochu komplikovaným. Ale opak je pravdou.

Jak úspěšně naučit kočku chodit na kočičí záchod?

Kočka je dáma a kocour je pán. Od psů se kočky liší ve vzorcích chování hlavně tím, že je jim úplně fuk, jestli svým majitelům udělají radost či nikoliv. A tak motivace v chození na kočičí toaletu musí pramenit jednak z přirozené kočičí touhy po čistotě, jednak ze spokojenosti kočky (kocoura) s místem, kam má chodit vykonávat svou potřebu. Nic jiného úspěch v učení nepřinese.

Proto je potřeba z počátku trochu investovat a pořídit útulný kočičí záchod, k tomu několik druhů steliva. A také kočce zajistit v nejbližším okolí záchodu dostatek klidu, dopřát jí soukromí a také pohodlí. Nejedna kočka ocení, když je u její toalety pohodlný kobereček. Nemusíte pořizovat nic drahého, stačí například obyčejný oboustranný bavlněný kobereček z Lidl letáku, který je na s. 27 za 169 Kč1. Kočičí toaleta by navíc měla být v koutku, v chodbě, stranou hlavního dění v bytě.

Kočky vyhledají svou toaletu většinou samy od sebe

Jakmile kočka nazná, že se jí záchod zamlouvá, začne do něj chodit ve většině případů sama od sebe. Je na vás, abyste to zkusili s první podestýlkou a sledovali, jak na ni reaguje. Pokud se na záchod zase bez problémů vrátí, máte vyhráno, stelivo jí vyhovuje a nad ničím dalším není nutné dumat.

Jestliže vaše kočka váhá s návratem na svou toaletu, nabídněte ji jiné stelivo. Sama vám pak ukáže, se kterým je nejspokojenější. Podrobnosti o procesu učení koček na toaletu se také mohou hodit, jestliže s chovem koček teprve začínáte.

Jaká steliva můžete kočce pořídit

Na českém trhu je nabízeno několik typů steliva pro kočky. Základem jsou tři materiály, a to bentonit, silikagel a dřevité materiály. Kočku však můžete rozmazlovat i speciálními stelivy, jako například z kukuřice, slámy nebo konopí, stelivy s parfemací, která lépe eliminují pachy, apod.

Jen pozor, kočky parfemaci zrovna nevyhledávají, takže tady více než kde jinde platí, že stelivo je nutné kupovat podle toho, jak je s ním spokojená kočka, nikoliv majitel. Pojďme si ještě ukázat přednosti a nevýhody jednotlivých druhů steliva.

Bentonit

Jde o nejrozšířenější podestýlku pro kočky, protože se jedná o hrudkující minerální stelivo na bázi jílu, s různou hrubostí, od písku až po štěrk. Tekutina se do materiálu vsakuje a ten vytváří typické hrudky. Hrudky stačí vybrat speciální děrovanou lopatkou, takže péče o takovou toaletu je velmi snadná, ovšem vyžaduje častější zásahy.

Jíl je navíc těžký, což zaručuje, že výrazně nepráší a nezanáší okolí. Jestliže však vámi koupený bentonit má vyšší prašnost, znamená to, že jste narazili na nekvalitní provedení, kde je jíl nahrazen levnějším, ale o to lehčím materiálem.

Silikagel

Materiál na bázi nasákavého gelu uzavře tekutinu do sebe a nepustí ji ven. Nelze jej ovšem odstraňovat po částech, jako je tomu u bentonitu, kočičí toaleta se silikagelem se totiž musí vyčistit vždy celá naráz, zato méně často. Materiál není pro kočku tak přirozený jako bentonit, který se tolik podobá nakypřené zemině. Silikagel nikdy nesplachujte do záchodu, patří jen do komunálního odpadu!

Dřevité stelivo

Surovinou pro toto stelivo bývá nejčastěji smrk nebo jedle, dokáže skvěle nasákat tekutinu i pohlcovat pachy. Na údržbu je dřevité stelivo celkem nenáročné, navíc se dá snadno zkompostovat nebo spláchnout do záchodu.

Nevýhodou je ovšem jeho časté přichytávání se na kožíšek a následné roznášení po bytě. Zejména v domácnostech s malými dětmi jde proto o stelivo méně vhodné. Ke dřevitému stelivu můžeme řadit i speciální steliva z exotičtějších materiálů, jako jsou kukuřice, sláma, konopí nebo třeba TOFU.

Stojíte o podrobnější srovnání jednotlivých druhů steliva? Nebo tipy jak na výběr samotné kočičí toalety? Pak se vám jistě bude hodit i tenhle článek.

Partner

Autorem tohoto článku je partner, se kterým jsme navázali spolupráci.

Zdroje

  1. Lidl leták s platností 9. 3. – 15. 3. 2020, s 27.

Máte dotaz nebo radu?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *