Torze žaludku u psa: Postrach mnohých majitelů

Pes žeroucí granule
Eliška Reznerová


7. 2. 2019

Torze neboli přetočení žaludku bývá jednou z nejčastějších příčin úmrtí psa. Není tedy divu, že se ho nejeden majitel bojí. Stačí jeden špatný pohyb psa, chvíle nepozornosti majitele a problém je na světě. Jak se torze žaludku u psa projevuje? A jak jí předejít?

Jak a proč dochází k přetočení žaludku

K této nepříjemné komplikaci dochází obvykle po naplnění žaludku jídlem, pitím či spolknutím jiných předmětů. Žaludek psa není pevně ukotven a laicky řečeno visí v prostoru. Když se naplní, může se při pohybu přetočit. To má za následek podvázání vstupu i výstupu z žaludku. Potrava nemůže ven a nic nemůže dovnitř.

Nejčastěji dochází k torzi při zvýšené aktivitě po jídle – hraní, skákání, běhání po schodech apod. Postihuje obvykle větší plemena a psy, kteří mají tendenci se přejídat či hltat.

Australský ovčák

Jak se torze žaludku u psa projevuje?

Hlavním příznakem je nevolnost a problémy s vyprazdňováním (avšak pes většinou nic nevyzvrací ani nevyprázdní), bolesti v oblasti břicha a žaludku, nechuť k jídlu, slintání, změna dýchání a apatie.

Jakmile zpozorujete první příznaky, ihned vyhledejte veterinární péči nebo zajeďte se psem na veterinární pohotovost. Jde totiž o minuty. Torze se většinou řeší operativně. Žaludek se vyprázdní, otočí a přišije se na vnitřní stěnu břišní – jako prevence proti dalšímu přetočení.

Prevence torze

Abyste přetočení žaludku u psa předcházeli, doporučujeme dodržovat následující:

Krmit lehkou a přírodní stravou: Nepodávejte psovi nic, co je těžké na trávení, a preferujte zdravou a přirozenou stravu – maso, zeleninu, bylinky.

Žrádlo a krmivo rozdělte na menší porce a podávejte vícekrát denně: Ideálně rozdělte krmnou dávku do dvou menších porcí – jednu ráno a jednu večer.

Vyhněte se aktivitě po jídle – Krmte psa po procházce nebo po hraní. Nebude mít pak tendenci si chtít hrát a bude větší šance, že si lehne a bude odpočívat. V žádném případě nelákejte psa ke skákání, běhání, hraní apod. I pouhé vyběhnutí schodů může být pro psa rizikové.

Hlídejte psa, ať nehltá: Pes by neměl polykat příliš velké kusy. Také by neměl hltat a přejídat se.

Eliška Reznerová

Už jako malá jsem propadla zvířecímu světu. Sedávala jsem hodiny u National Geographic a Animal Planet a vypisovala si horlivě všechny zajímavosti ze zvířecí říše. A nadšení mi zůstalo dodnes.
Díky mým milovaným chlupáčům - psovi Matesovi a dvou kočičím sourozencům - můžu dnes jako copywriterka Rezavá liška sdílet své zkušenosti s ostatními a pomáhat tak začínajícím majitelům.

Zdroje

https://www.zverokruh-shop.cz/informace-a-akce/ve-znameni-dobre-rady/torze-zaludku-u-psa

Máte dotaz nebo radu?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *