Vyrábíme ohrádku pro štěně

Psí ohrada
Profilový obrázek


9. 4. 2014

Poté, co si přinesete domů štěně, měl by váš byt už být připraven na jeho příchod. Kromě zajištění pohodlí pro pejska je nutné postarat se také o bezpečnost štěněte v domácím prostředí. To znamená zabezpečit, aby se štěňátko nedostalo do prostor, které by mu mohly být jakkoli nebezpečné. Samozřejmě je pochopitelné, že nechcete, aby štěně ničilo vaše vybavení bytu, je to tedy i jistá ochrana pro váš interiér.

Jaké zvolit rozměry ohrádky

Ohrádka a její rozměry by měly odpovídat jak vašim bytovým možnostem, tak velikosti plemene pejska, kterého jste si donesli domů. Je pochopitelné, že malé psí rasy nerostou tak rychle a ohrádka pro ně může být třeba i drátěná. Pro větší psí rasy, jako je například bernský salašnický pes, je vhodnější ohrádka dřevěná, se kterou dorůstající štěně hned tak nehne a neodsune ji.

Ohrádka pro štěně

Jaký materiál je vhodný

V každém případě doporučujeme použít na výrobu ohrádek pro štěňata ohoblované desky, nebo palubky a opracované dřevěné hranoly, aby nedošlo k tomu, že si štěně při pobytu uvnitř ohrádky ublíží. Štěňata jsou drobná a neohrabaná, budou po ohrádce škrábat a mohly by si zadřít třísky anebo si jinak ublížit.

Co budete potřebovat

Potřebovat budete vrtačku, šrouby do dřeva, 4 dřevěné hranolky tloušťky 4 – 5 cm, dlouhé přibližně 150 cm, 8 hranolků stejné tloušťky a délky asi 50 – 60 cm.

Ohrádka pro štěně

Jak postupovat

Nejprve si zkonstruujte rám z ohoblovaných hranolů. Rám spojte v rozích kratšími hranolky. Vytvoříte tak vlastně hranol bez středových příček. Pak už záleží na vás, zda budete hrany konstrukce spojovat vodorovně kratšími a užšími listami a ty připevňovat vně ohrádky na boční kratší hranolky anebo zvolíte typ ohrádky vypadající jako miniaturní plůtek a dřevěné lišty budete tedy upevňovat svisle na delší dřevěné hranolky v konstrukci. Využít můžete, zvláště máte-li štěně menší rasy, i nylonový textilní materiál, kterým obtáhnete ohrádku okolo kostry dřevěného hranolu a nylonový potah na dřevěné hranolky přisponkujete sponkovačkou.

Kdy už nebude ohrádka zapotřebí

Po dvou měsících, co už se u vás doma štěně zabydlelo, vy jste se s ním začali sžívat a rovněž ono s vámi, svým způsobem již víte, co od něj můžete čekat, je tedy možné ohrádku odstranit. U větších plemen psů už porostlým štěňatům nebude ohrádka samozřejmě velikostně ani dostačovat. Pak můžete ohrádku využít třeba na zahradě pro jiná domácí zvířátka, třeba pro želvu nebo králíka.

Máte dotaz nebo radu?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *