Agama vousatá: malý vousatý drak pro začátečníky

Agama vousatá, agama australská
Eliška Reznerová


10. 12. 2019

Spolupráce

Je to drak, ještěrka, nebo malý varan? Od každého něco! Agama vousatá je nejoblíbenější domácí mazlíček z říše plazů. Je nenáročná, přátelská a bez problému můžete chovat pouze jednoho samotného jedince.

Seznamte se s agamou

Agama vousatá, známá také jako agama australská či vousatý drak, patří mezi středně velké terarijní plazy. V dospělosti dorůstá do velikosti cca 60–70 centimetrů (i s ocasem). Není tedy drobná jako gekončík ani velká jako leguán. Svou přezdívku „vousatý drak“ si zasloužila podle ostnů, které zdobí její hlavu a boky těla. Barvu má nejčastěji pískovou. Existuje však i zbarvení červené, oranžové, žluté či bílé.

Náročnost chovu agamy vousaté

Pokud nemáte s plazy žádné zkušenosti, nemusíte se ničeho bát. Agama vousatá je ideální pro začátečníky. Povahově je velmi klidná a zvykne si i na lidský kontakt. Přesto ji neberte jako zvířátko na mazlení, ale spíše na pozorování.

Chovat můžete jednu, dvě nebo celou skupinku. Povahově jsou si obě pohlaví velmi podobná, je tedy jedno, zda si pořídíte kluka, či holku. V případě dvou jedinců ale volte vždy stejná pohlaví. Samci v období páření bývají opravdu horliví a dokážou utahat i několik samiček. Rozhodnete-li se proto pro vícečlennou skupinu, volte ideálně jednoho samce a několik samic.

Agamy vousaté

Agamu vousatou můžete chovat po jedné i ve vícečlenné skupině

Terárium a výbava

Terárium pro agamu vousatou by mělo mít minimální rozměry 100 × 50 × 50 cm. Agamy žijí většinou při zemi, občasně šplhají na větve, proto bývá terárium nižší a orientováno spíše do šířky. Kromě rozměrů je důležité také jeho větrání – horní a spodní. Dolní bývá buď na přední stěně, nebo na jedné boční. Nikdy nesmí být větrání přímo naproti sobě, aby se netvořil průvan.

Výbava terária pro agamu:

 • písek (co nejméně prašný, např. písek do bazénových filtrací)
 • osvětlení – výhřev (zdroj tepla), UVB záření, denní světlo
 • placaté kameny pod zdroji světla
 • úkryt
 • odpočívadla (třeba na zadní stěně)
 • silné větve s hrubou kůrou (ideálně z ovocných stromů – přečtěte si, jak na letní řez ovocných dřevin)

Potrava: čím agamu krmit?

Už víme základní informace o teráriu, teď se podíváme na zoubek tomu, co tito malí draci jedí. Agamy přijímají jak rostlinnou, tak i živočišnou potravu. Obě tyto složky jsou důležité a měly by být zastoupeny.

Rostlinné krmení

 • byliny 75 %
 • zelenina 15–20 %
 • ovoce 5–10 %

Živočišná potrava

 • hmyz (švábi, cvrčci, sarančata)
 • červi a holátka jen výjimečně

Zapomínat bychom také neměli na speciální vitaminy a vápník.

Zaujala vás agama vousatá a rádi byste si ji pořídili domů? Dáme vám pár rad, jak a kde si nového kamaráda pořídit: Mládě kupujte od ověřeného chovatele. Ve zverimexech nebývají pro plazy podmínky dvakrát ideální, což se může projevit i na psychickém a fyzickém zdraví mláďat. Agamka by při koupi měla být veliká minimálně 20 cm a zdravá. To poznáte tak, že bude mít všechny prstíky i ocásek a zároveň se bude mít pěkně k životu (bude aktivní a čilá).

Eliška Reznerová

Už jako malá jsem propadla zvířecímu světu. Sedávala jsem hodiny u National Geographic a Animal Planet a vypisovala si horlivě všechny zajímavosti ze zvířecí říše. A nadšení mi zůstalo dodnes.
Díky mým milovaným chlupáčům - psovi Matesovi a dvou kočičím sourozencům - můžu dnes jako copywriterka Rezavá liška sdílet své zkušenosti s ostatními a pomáhat tak začínajícím majitelům.

Máte dotaz nebo radu?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

1 komentář

 • Profilový obrázek Mirka Tyrová says:

  Dobrý den, jsem úplný začátečník o pořízení agamy přemýšlím už dva roky a teď jsem se ukecala 😊o koupi.Terárko jsem dostala a má rozměr 90š70v45h doufám že to nevadí, chtěla bych dvě samičky. Můj dotaz směřuje na výbavu a osvětlení budu moc ráda za každou radu,pisek mi někdo radil že může být do bazénových filtrací, nebo dětského pískoviště že není tak prašný. Moc děkuji za jakoukoliv radu s pozdravem Mirka 🙂

Podobné články